تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۳۰      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


شلیک بی‌صدا

کد خبر : 25962 تعداد بازدید : 6794 تاریخ خبر : ۱۳۹۲/۱۰/۱۶   ساعت خبر : ۱۵:۴۴

دستگاه‌های تبلیغاتی غرب با گزینش مفاهیمی از جمله محور شرارت، انتخابات فرمایشی، ارتجاع مذهبی، بنیادگرایی اسلامی نظام سرکوبگر و الصاق آن‌ها به کشورهایی مانند ایران می‌کوشند بر نگرش مخاطبان خود تأثیر بگذارند و از جهتی دیگر عملکرد این کشورها و افراد صاحب نفوذ را مختل کنند.
ماهنامه فرهنگ پویا در مقاله ایی به این برنامه ها و تبلیغات رسانه ایی غرب و تاثیر آن بر مخاطب می پردازد.


شرایط حاكم بر جهان و الزامات موجود در عصر كنونی كه شاخصه‌ اصلی آن بیداری ملت‌های مستضعف است، موجب شده كه غرب در سیاست‌های استعماری خویش تجدیدنظر كند و از اقدامات نظامی صرف به اقدامات فرهنگی روی آورد. در همین راستا نظام لیبرال دموكراسی غرب در رسانه‌های خود كه برای تضعیف و ایجاد خلاء فكری و هویتی در میان ملت‌های مؤمن و مستقل برنامه‌ریزی شده است، همواره اصول ثابتی را ترویج می‌كند و می‌كوشد با تكیه بر این اصول به اهداف شیطانی خویش برسد.
از جمله اصول رسانه های غربی در تهیه برنامه‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:

1.اصالت لذت و تمتع (آن‌چه كه بنیان خانواده را در غرب ویران ساخته لذت‌گرایی و تمتع است)

2.دنیاگرایی

3.فردیت افراطی و اُمانیسم

4.فمینیسم (هر چیز را از نگاه جنسیت دیدن و در یك كلام تبلیغ برای رفع حیا از سطح اجتماع)

5.سودپرستی اقتصادی

6.ترویج بی‌بندوباری ( اباحه‌گری)
مروجان این اصول، خواستار شكل‌گیری یك بحران هویتی و پوچی در میان جوامع انسانی‌اند. غرب می‌خواهد در خلأ ایجاد شده در سطح افكار عمومی جامعه و بخصوص جوانان، هویت متناسب با منافع خود را جایگزین هویت اصلی جوامع هدف كند.در بیانی دیگر می‌توان سیاست‌های رسانه‌ای غرب را در راستای تأمین منافع اقتصادی بنگاه های بزرگ غربی دانست. در گذشته ابرقدرت‌ها برای تسلط بر منافع دیگران، به كشورهای دیگر لشكركشی می‌كردند و در سایه تهاجم نظامی، به اعمال سلطه می‌پرداختند؛ ولی امروزه در امپریالیسم نوین از راه كنترل اهرم‌های كلیدی اقدام می‌كنند. و یكی از كلیدی‌ترین اهرم‌ها مقولة فرهنگ می‌باشد كه به تعبیر رهبر معظم انقلاب، بی‌صداترین و مخرّب‌ترین ابزار حمله دشمنان است.
غرب به سركردگی آمریكا پس از ساختارشكنی و ایجاد خلاء در مرحلة اول، در مرحلة بعد به دنبال جایگزینی ساختار سكولار در راستای تثبیت منافع خود برمی‌آید. و برای عملی كردن سیاست‌های فرهنگ رسانه‌ای خویش چون سكولاریزاسیون از شیوه‌های گوناگونی استفاده می‌كند. در برنامه‌ها و تبلیغات رسانه‌ای غرب می‌توان با جستجوی كوچك به نتایج زیر رسید.

الف. تخریب بنیان‌های فكری و اعتقادی: رسانه‌های غربی می‌كوشند از طریق رمان، فیلم، كاریكاتور و ... چهرة فرهنگ‌های اصیل به ویژه اسلام را مخدوش جلوه دهند. هجوم به مبانی فكری و ارزشی مسلمین و نفی ارزش‌های دینی و ملی، ابزاری برای تثبیت حاكمیت غرب و تحمیل ارزش‌های مطلوب آن‌ها به شمار می‌آید. «سردیاتر یفكوویچ» (Srsja Trifkoric) مؤلف كتاب «فائق آمدن بر خطر جهاد» بر این باور است كه ... «دیر یا زود، ناگزیریم با این واقعیت (وجود مسلمین در غرب) به مقابله برخیزیم و بهترین شیوه جهت مقابله با جهان اسلام آن است كه حتی الامكان با آن كم‌تر در تماس باشیم. مصلحت آن است كه مهاجرت مسلمانان را به سرزمین‌های خود در مغرب زمین كاملاً متوقف كنیم و... »

غرب با تمام توان در پی حذف فیزیكی مسلمانان از سرزمین‌های خود است و با تنگ‌تر كردن فضای تبلیغاتی می‌كوشد تا با فشار بر مسلمین آن‌ها را به تجدید نظر در دین خود وادارد و یا به تدریج از صحنة ‌زندگی غرب حذف كند. در همین راستا آقای تریفكوویچ به گوشه‌ای از این برنامه‌ها می‌پردازد و می‌گوید: «برای ما ضروری است كه محیط و جوّی ایجاد كنیم كه در آن اجرای فرایض دینی با دشواری مواجه شود. صلاح در آن است كه شهروندان مسلمان یا ناگزیر شوند كه شیوه‌های غیر دینی زندگی ما را بپذیرند و یا در صورتی كه شیفتة احكام شریعت هستند، سرزمین‌های ما را ترك كنند... در مكان‌های عمومی استفاده از حجاب باید ممنوع گردد. نباید اجازه ... اذان گفتن در ملأ عام داشته باشند.»
توجه به دستورالعمل‌های ذكر شده در كتاب مذكور نشان می‌دهد كه امروزه مو به مو به آن‌ها عمل می‌شود و در همین راستا با استفاده از رسانه‌ها سعی در مخدوش جلوه دادن چهرة پیامبر اعظم صلوات الله علیه دارند.

ب. برچسب زدن به كشورهای مستقل و افراد صاحب نفوذ در جهان اسلام: دستگاه‌های تبلیغاتی غرب با گزینش مفاهیمی از جمله محور شرارت، انتخابات فرمایشی، ارتجاع مذهبی، بنیادگرایی اسلامی نظام سركوبگر و الصاق آن‌ها به كشورهایی مانند ایران می‌كوشند بر نگرش مخاطبان خود تأثیر بگذارند و از جهتی دیگر عملكرد این كشورها و افراد صاحب نفوذ را مختل كنند. زیر سؤال بردن مبانی مشروعیت حكومت ایران، تروریست نامیدن حزب الله لبنان و حماس و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و متهم كردن هر روزة ایران به حمایت از تروریسم در همین راستا ارزیابی می‌‌شود.

ج. نفی كارآمدی نظام اسلامی و اثبات كارآمدی لیبرال دموكراسی: غرب و به ویژه آمریكا با همراهی عوامل داخلی خود سعی در بزرگ نمایی مشكلات نظام اسلامی دارند و پس از تبلیغات و جنجال فراوان دربارة مشكلات داخلی، به برجسته‌سازی مزایای لیبرالیسم می‌پردازند!

د. ایجاد اختلاف و چند دستگی: غرب در رسانه‌های خود، هر روز با پخش صدها ساعت برنامه و تحلیل، برای ایجاد تقابل و درگیری بین اقوام و مذاهب گوناگون، هم در بعد ملی و هم در سطح جهان اسلام تلاش می‌كند. دامن زدن به اختلاف‌ها و رسانه‌ای كردن كوچك‌ترین مسائل داخلی مسلمین از برنامه‌های اصلی و همیشگی رسانه های غرب به شمار می‌آید.

ه‍‍. ایجاد ابهام و تردید در اذهان مردم: دستگاه‌های تبلیغی و رسانه‌ای غرب با ارائه اخبار و اطلاعات ناقص، شبهه‌انگیز و اغلب نادرست در زمینه رهبران و نهادهای جمهوری اسلامی، سعی در القای ناكارآمدی نظام اسلامی و ایجاد شبهه دربارة ارزش‌های دینی و هنجار‌های مذهبی دارند. هم اكنون آمریكا برای میلیون‌ها مخاطب به 37 زبان دنیا پیام تبلیغاتی و روانی ارسال می‌كند كه بیش‌تر این پیام‌ها به جهان اسلام و ایران معطوف است.

و. هدایت افكار عمومی: رسانه های غربی و كارگزاران خبری آن‌ها آگاهانه و با برنامه‌ریزی به تصویرسازی خبری می‌پردازند و یا از واقعیت‌ها انگاره‌هایی خلق می‌كنند كه تنها در راستای اهداف آن‌ها باشد. در فضای نوین رسانه‌ای، رسانه‌ها بازیگران غیر دولتی سیاستگذاری خارجی امروز كشورها هستند.
به دلیل این كه گفتمان سازی، تصویرسازی و اقناع دیگران، در تعاملات دیپلماتیك و سیاست خارجی جایگاهی نوین یافته، نقش رسانه‌ها در پردازش و اقناع دیگران بسیار كلیدی‌تر از گذشته شده است. جدیدترین نمونه مطالعات دربارة چگونگی تصویر اسلام در رسانه‌ها پژوهشی است به نام چهره خشن و تضادگرای اسلام در شبكه‌های ARD و ZDF آلمان به مدیریت «كی حافظ» كه تمام برنامه‌های تلویزیونی این دو شبكه درباره اسلام در سال‌های 2005 و 2006 را بررسی كرده است.
براساس نتایج این پژوهش، در 81 درصد از برنامه‌ها اسلام با موضوعاتی كه به طور مستقیم یا ضمنی دارای مفهوم منفی هستند، ارتباط داده شده است؛ برای مثال، در 31/23 درصد برنامه‌ها نام اسلام در كنار مقولاتی چون تروریسم و افراط‌گرایی قرار گرفته، در 54/16 درصد نام اسلام در كنار تضاد و كشمكش بین المللی مطرح شده و در 77/9 درصد، این دین را مروج عدم تسامح دینی دانسته و در 51/4 درصد، آن را به سركوب زنان متهم كرده است.


۱۳۹۲/۱۰/۱۶
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir