تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

پنجم آذر ماه سال روز تشكیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره)
پنجم آذر ماه سال روز تشکیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره)

کد خبر : 41989 تعداد بازدید : 5723 تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۰۸/۲۸   ساعت خبر : ۰۹:۱۶

پنجم آذرماه یادآور فرمان تاریخی رهبرکبیر انقلاب اسلامی، مبنی برتشکیل شجره طیبه و مردمی ترین نهاد مقدس جمهوری اسلامی ایران است.


پنجم آذر ماه سال روز تشكیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره)

پنجم آذرماه یادآور فرمان تاریخی رهبركبیر انقلاب اسلامی، مبنی برتشكیل شجره طیبه و مردمی ترین نهاد مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

این روز بزرگ تداعی كننده تلاش های جان بركفان 8 سال دفاع مقدس و یادآور رشادت ها و ایثار و از جان گذشتگی غیور مردان بسیجی سرزمین عزیزمان ایران اسلامی است. بسیج در اندیشه بلند و آفاق گسترده حضرت امام خمینی(ره) از آنچنان جایگاهی برخوردار است كه در بیانات ارزشمندشان بسیج را لشكر مخلص خدا دانسته اند كه دفتر تشكل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند.

با پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استكبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر 1358، فرمان تشكیل بسیج را صادر كردند و فرمودند: مملكتی كه 20 میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد. هنوز یك سال از صدور فرمان امام نگذشته بود كه رژیم بعث عراق با هدف براندازی نظام نوپای اسلامی و با حمایت استكبار جهانی، علیه ایران دست به حمله همه جانبه زد. در چنین شرایطی بود كه جوانان سلحشور، با اشاره امام به صورت خودجوش و تحت تشكل‌های بسیجی به جبهه‌ها شتافتند و در طول هشت سال دفاع مقدس، با تقدیم خون خود، نهال نوپای انقلاب اسلامی را آبیاری كردند و حماسه‌ها و رشادت‌های بی‌سابقه‌ای آفریدند. اینگونه بود كه بسیج در تاریخ انقلاب اسلامی نه به عنوان یك نهاد نظامی صرف، بلكه به عنوان یك مكتب فرهنگی و ارزشی و كلمه طیبه‌ای كه در بین همه اقشار ملت ایران ریشه دوانیده است، مطرح می‌شود.

 مقام معظم رهبری در مورد بسیج فرموده‌اند: «... اگر بخواهیم بسیج را در یك تعریف كوتاه معرفی كنیم باید بگوییم: بسیج عبارت است از مجموعه‌ای كه در آن پاكترین انسان‌ها، فداكارترین و آماده به كارترین جوانان كشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای كمال رساندن و به خوشبختی رساندن این كشور جمع شده‌اند. بسیج عبارت است از تشكیلاتی كه در آن افراد متفرق و تنها، به یك مجموعه عظیم و منسجم، به یك مجموعه آگاه، متعهد، بصیر و بینا به مسائل كشور و به نیاز ملت، تبدیل می‌شوند. مجموعه‌ای كه دشمن را بیمناك و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می‌كند؛ در حقیقت همه انسان‌های مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق ، متعهد و علاقه‌مند و آگاه به كار، در هر میدانی از میدان‌ها هستند كه برای ملت مفید است، جزء بسیج‌اند؛ لذا بسیج یك نام مقدس است. »

حضور میلیون ها انسان عاشق انقلابی و مشاركت خیره كننده اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان بالنده، نخبگان و متخصصان در بخش ها و سازمان های متعدد و حرفه ای بسیج، این نهاد مقدس را به عنوان عظیم ترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه های دفاع از انقلاب و كیان كشور و هم چنین سلاحی استراتژیك در عرصه بازدارندگی و مقابله با تهدیدات و نیرویی پرتوان و تلاشگر در عرصه سازندگی معرفی كرده است.

 بسیج نماد توانمندی انقلاب اسلامی بوده و نقش آن در شكست توطئه‌ها و ترفندهای جنگ نرم انكارناپذیر است. اصلی‌ترین و فراگیرترین رویكرد بسیج در شرایط كنونی، رویكرد فرهنگی و مقابله با جنگ نرم دشمنان است.

دشمن در جنگ نرم قصد دارد پایه‌های ایمان و اعتقاد مردم را تضعیف كند كه باید با برگزاری برنامه‌های كیفی مانع از تحقق اهداف دشمن شد.با توجه به اینكه جنگ نرم موجب تغییر الگوی فرهنگی در شرایط حساس می‌شود، بسیجیان جوان طبق منویات رهبری افسران جوان جنگ فرهنگی هستند و نقش بسیار موثری در شكست توطئه‌های دشمنان در جنگ نرم دارند. بسیج با اشاره رهبری و تبعیت از آن در همه صحنه‌های انقلاب حضور دارد و به وظیفه خود عمل می‌كند.هدف دشمن و استكبار جهانی نابود كردن نظام ولایی است و بسیجیان با عمق بخشی داخلی، بصیرت و ولایت‌مداری یك لحظه و یك گام عقب‌نشینی نمی‌كنند. وظیفه بسیجیان این است كه با بصیرت، شناخت و موقعیت جایگاه امام (ره)، توطئه‌های استكبار جهانی را خنثی كنند.

و عصاره كلام به بیان بزرگ رهبر انقلاب اسلامی و پیشوای آزادگان جهان، امام خمینی(ره) : اگر بر كشوری نوای دلنشین تفكر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.

سیدعبدالرسول رجایی فر

ایثارگر و جانباز دوران دفاع مقدس

صداوسیمای مركز كهگیلویه و بویراحمد


۱۳۹۳/۰۸/۲۸
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir