تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


آغاز پخش آزمايشي كانال بالكان در سيماي برون مرزي

کد خبر : 79162 تعداد بازدید : 1721 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷   ساعت خبر : ۱۰:۰۸

پخش آزمايشي كانال بالكان از بيست و پنجم ارديبهشت همزمان با بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي آغاز شد .


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، به جرات مي توان گفت سيماي بوسنيايي شبكه برون مرزي سحر يكي از پايگاه هاي رسانه اي انقلاب اسلامي در اروپا محسوب مي شود.

جنگ بوسني، به اذعان بسياري از كارشناسان ، نخستين بار در رسانه هاي صدا وسيماي جمهوري اسلامي بازتاب گسترده يافت.

در زماني كه مردم بي دفاع بوسني آماج جنگ خانمانسوز قرار گرفتند ، سيماي بوسني معاونت برون مرزي با هدف اطلاع‌ رساني صحيح و دقيق اخبار منطقه و همچنين پوشش اتفاقاتي كه در بوسني روي مي داد ، فعاليت خود را آغاز كرد.

در تمام سال هاي اين جنگ، جمهوري اسلامي ايران با حمايت هاي خود در كنار مردم مظلوم بوسني بود و در اين ميان صداوسيما نيز با راه اندازي كانال بوسني تبديل به بلندگويي براي رساندن صداي مسلمانان بوسني شد.

فعاليت كانال بوسني در شبكه سحر معاونت برون مرزي تا به امروز ادامه داشته و در مدت زمان 18 ساله فعاليت خود توانسته است كارنامه درخشاني براي خود رقم بزند.

اكنون بعد از سال ها تلاش درعرصه خبر و برنامه سازي، رويكرد حوزه پوششي كانال بوسني به سمت منطقه بالكان تغيير كرده است.

به همين مناسبت روابط عمومي برون مرزي گفتگويي انجام داده است با محسن سوهاني مدير كانال بالكان .. 

محسن سوهاني مي گويد كانال بوسني سحر حدود 18 سال است كه فعاليت خود را آغاز كرده است  در ابتدا پخش آن محدود اما به مرور زمان اشكالات آن رفع و به رسانه اي قابل قبول تبديل شد.

سوهاني معتقد است؛ در شرايطي كه فضاي غالب رسانه هاي دنيا در راستاي ترويج زندگي آمريكايي است و رسانه هاي غرب تمام تلاش و سرمايه گذاري ها را براي القاي فرهنگ خود به سراسر دنيا معطوف كرده اند اصحاب رسانه بايد با استفاده از تمام ابزار و تكنيك ها علاوه بر رقابت تنگاتنگ  در اين عرصه ، در مقابل هجمه تبليغاتي ديگر رسانه ها ، فرهنگ و ارزش هاي خود را به جهانيان معرفي كنند.

وي تصريح كرد : در فضاي سپهر رسانه دنيا ، كشورهاي مختلف متوجه اين موضوع شدند و برنامه سازي و چشم انداز رسانه هاي خود را به اين سمت سوق داده اند.

سوهاني خاطرنشان كرد : اگر يك تحليل محتوا درخصوص عملكرد شبكه هاي مختلف انجام دهيم متوجه مي شويم اغلب شبكه  ها از فضاي سخت سياسي فاصله گرفته اند و برنامه هاي سرگرمي و تفريحي آنها بسيار بيشتر شده است و تمام پيام هاي خود را در قالب ساختار ترويج زندگي و فرهنگ دنبال مي كنند.

مديركانال بالكان ادامه داد: با توجه به فعاليت نزديك به دو دهه اين كانال و اينكه در اين مدت با تلاش و توانمندي مديران قبلي  توانسته است مخاطبان خاص خود را جذب كند بسيار مناسب بود با تغيير فضاي رسانه اي آن و فاصله گرفتن از فضاي سخت ، در فضاي جديد رقابتي از ديگر رقباي خود عقب نمانيم و با جهت دهي رويكرد شبكه به سمت برنامه هاي تفريحي و سرگرمي ، وارد قواعد جنگ نرم شويم.

سوهاني افزود: علت راه اندازي كانال بالكان اين بود كه بوسني  حدود چهار ميليون جمعيت دارد كه آميزه اي هستند از قوميت هاي بوشنياك ، كروات ، صرب كه جامعه هدف و مخاطبان اصلي ما  مسلمانان بوشنياك هستند كه در يك آمارسنجي اوليه بطور بالقوه مي توان حدود 250 هزار نفر از اين افراد را مورد مخاطب قرار داد.

بر اساس بررسي ها ، مشخص شد زبان صرب و كرواتي شاخه اي از زبان اسلاو جنوبي در منطقه بالكان هستند صرب و كروات ها بخشي از جمعيت 35 ميليون نفري اسلاو جنوبي را تشكيلي مي دهند و اين پراكندگي در كل مناطق كشورهاي بالكان نيز وجود دارد.

از آنجا كه در منطقه بالكان حدود ده ها شبكه از رسانه هاي مختلف وجود دارد تصميم گرفتيم مخاطبان خود را از جمعيت منطقه بوشنياك به كل منطقه بالكان افزايش دهيم.

مدير كانال بالكان ادامه داد : گسترش شبكه ها از الزاماتي است كه در حوزه معاونت برون مرزي همواره مورد نظر بوده و با وجود تمام كاستي ها و كمبود بودجه ، با عنايت خدا، حمايت ها، مساعدت ها و رهنمودهاي بي دريغ و مستمر جناب آقاي عليرضا سليماني زاده مدير شبكه جهاني سحر و  جناب آقاي پيمان جبلي معاون محترم برون مرزي و تلاش تمام همكاران در كانال بوسني و با صرفه جويي و چابك سازي توانستيم از عهده اين مهم برآييم.

سوهاني تصريح كرد : پخش آزمايش كانال بالكان از بيست و پنجم ارديبهشت همزمان با بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي آغاز شده است  و پخش رسمي آن از چهارم خرداد آغاز خواهد شد.

به گفته وي، انتخاب اين روز به اين منظور است كه چهارم خرداد روز آزادسازي جنوب  لبنان و روز مقاومت و پايداري است و اين دقيقا يك روز بعد از سالروز آزادسازي خرمشهر است و چون بحث مقاومت و ايستادگي در برابر استكبار در تمام دوره ها و اعصار ويژگي هاي يكساني داشته،  اين روز براي افتتاح رسمي كانال بالكان در نظر گرفته شده و عنوان آن نيز جشن آيين دوستي و مقاومت نامگذاري شده است.

سوهاني درباره برنامه هاي شبكه بالكان نيز گفت : در گذشته كانال بوسني، سه بخش خبري نيم ساعته داشت كه مهم ترين رويدادهاي سياسي ايران و جهان را پوشش خبري مي داد اما اكنون براي افزايش جذابيت با در نظر گرفتن بخش نرم خبر تبديل به اتاق خبر با چهار مجري شده كه موضوعات سياسي ، اقتصادي ،  اجتماعي ، ورزشي و ... را پوشش مي دهد.

مديركانال بالكان خاطرنشان كرد : به دليل محدوديت منابع مالي براي توليد برنامه در حال حاضر جذابترين برنامه هاي شبكه هاي مختلف از قبيل فيلم، سريال، برنامه هاي تركيبي، مستندهاي ديدني، بخش خبري با رويكرد نرم خبر و ميان برنامه هاي متنوع را براي جدول پخش كانال بالكان در نظر گرفته ايم.

اكنون با دو بار بازپخش به صورت آزمايشي كانال بالكان را راه اندازي كرديم و انشالله اين روند در آينده نزديك بهينه تر خواهد شد.

وي ادامه داد : از آنجايي كه در بوسني فرهنگ كافه نشيني بسيار متداول و مرسوم است برنامه هاي را تهيه كره ايم كه به نام " كافه سحر " كه در يكي از كافي شاپ ها فضايي ايجاد كرديم كه دو كارشناس راجع به موضوعات مختلف از منظر نگاه حقيقت جويي كه جمهوري اسلامي به وقايع و رويدادها دارد ، بحث و تبادل نظر مي كنند.

وي ادامه داد :  نگاهمان در كانال بوسني ، نگاه چند رسانه اي است.

فضاي مجازي ، شبكه هاي اجتماعي و سايت كانال بوسني در حال تغيير براي افزايش مخاطبان است.

كانال سحر بالكان به زبان فارسي در تلگرام راه اندازي كرديم كه تبديل به كانال تخصصي حوزه بالكان شده است و بحث راديو انينترنتي را نيز دنبال مي كنيم.

سوهاني در خصوص راديو بالكان نيز گفت : برنامه هاي اين راديو عمدتا خبري بود ولي در حال حاضر با  گنجاندن برنامه هايي همچون نمايشنامه هاي راديويي و " صداي تاريخ " ، به برنامه هاي راديو تنوع بخشيده ايم.

سوهاني همچنين در پايان سخنان خود خاطرنشان كرد : اين كار بزرگ در شبكه سحر ممكن نمي شد مگر با تلاش خالصانه و صميمانه همكاران در شبكه سحر به ويژه عزيزان در كانال بالكان كه شبانه روز با وجود تمام كاستي ها ما را در به انجام رساندن اين تصميم بزرگ ياري كردند.


۱۳۹۶/۰۲/۲۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir