تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


تجلي قرآن در تلويزيون

کد خبر : 80234 تعداد بازدید : 1079 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۲۷   ساعت خبر : ۱۳:۱۷

سيد تقي سهرابي، مدير كل مركز فارس، در يادداشتي از نقش رسانه‌ملي در برآورده شدن نيازهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه از جمله ترويج و تبليغ دين به شيوه‌هاي گوناگون با رعايت اصل جذابيت رسانه‌اي نوشت.


با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، يكي از دغدغه‌هاي مهمي كه تا امروز ذهن متوليان فرهنگ و رسانه را به ‌خود مشغول كرده، چگونگي بيان مفاهيم ديني در راديو و تلويزيون است. مسئولان امر به‌خوبي مي‌دانستند كه رسانه صوتي و تصويري، صنعتي وارداتي است و دست‌اندركاران آموزش ديده و فعال اين صنعت در ايران آن روز، داشته‌هاي حرفه‌اي خود را از صاحبان اين صنعت آموخته‌اند. با گذشت قريب به 40 سال از برپايي نظام ديني در كشور ما، هنوز هم چرايي و چگونگي پرداخت رسانه به دين، موضوعي مهم و جذاب براي فعالان اين حوزه است. برخي بر اين باور بوده و هستند كه ذات و هستي رسانه نمي‌تواند منتقل‌كننده خوبي براي نگاه معنويت باشد و در مقابل، صاحب‌نظراني نيز وجود دارند كه رسانه را ابزاري بسيار مهم براي انتقال مفاهيم ديني مي‌دانند، مشروط به اينكه كارگزار رسانه به مفاهيم ديني آگاه و به اين كاركرد رسانه باور داشته باشد. در سپهر رسانه‌اي امروز دنيا، رسانه‌هاي بسياري با حداكثر برد و كارايي درخور توجه و صرف سرمايه‌هاي هنگفت، درصدد دين‌زدايي از كشورهاي اسلامي هستند. در اين ميان، رسانه‌ملي وظيفه‌ دارد به نيازهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه از جمله ترويج و تبليغ دين به شيوه‌هاي گوناگون با رعايت اصل جذابيت رسانه‌اي در شكل و محتوا بپردازد. يكي از اقدامات چشمگير صداوسيما در دهه اخير، مناسك‌سازي بوده است. توفيق اين اقدام رسانه‌ملي اثبات اين ديدگاه است كه رسانه‌هاي مدرن، قدرت گسترش رفتارهاي دين و تبديل كردن آن‌ها به مناسك نهادينه شده را دارند. سنت حسنه ترتيل كه نخست از حرم‌هاي مطهر علي‌‌‌‌‌‌‌بن موسي‌الرضا(ع)، كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) و احمدبن موسي شاهچراغ (ع) آغاز شد، هم ‌اكنون در جاي‌ جاي ميهن اسلامي گسترش يافته است. شكوه و وقار حاكم بر جلسات ترتيل، تفسير و توضيحي كه در طول جلسات ترتيل از زبان فضلاي حوزه و علماي دين ارائه شد و همچنين زيبايي، نظم و جذابيتي كه رسانه‌ ملي از زواياي مختلف ارائه داده است، چنان ذائقه مخاطبان فرزانه و علاقه‌مندان به معارف الهي را شيرين كرد كه اين مجالس به‌سرعت جاي خود را در ميان مردم به‌ويژه قشر جوان، باز كرد. اكنون شهد شيرين تلاوت و تفسير در تمام شهرها، مراكز استان‌ها، روستاها، مساجد، حسينيه‌ها و مكان‌هاي مذهبي، كام جان شيفتگان را شيرين مي‌كند و جاذبه و دلربايي كلام وحي خصوصاً با شيوه‌اي بديع از روزن دوربين‌هاي رسانه در گيرنده‌هاي منازل خودنمايي و روح‌افزايي مي‌كند. گسترش اين شيوه بديع و دل‌انگيز علاوه بر اينكه روخواني صحيح آيات الهي را براي همگان به‌ويژه جوانان جوياي حقيقت آسان و دلچسب مي‌كند، فهم معارف قرآني و احكام نوراني وحي را نيز در دسترس طالبان حقيقت قرار مي‌دهد.

به‌سادگي مي‌توان دريافت كه الگوبرداري از اين شيوه فرخنده مي‌تواند جوانان ميهن اسلامي را از گزند تهاجم و شبيخون فرهنگي رهايي بخشد. به خاطر آوريم كه طرح موضوع اعتكاف در سال نخست و سال‌هاي آغازين در جماعتي بسيار محدود و در اماكني خاص برگزار مي‌شد، اما اكنون پس از گذشت چند سال از آن حركت فرهنگي، شاهد موج‌آفريني سنت پسنديده اعتكاف، شور و شوق جوانان تشنه حقيقت و تأثير فوق‌العاده آن در كل جامعه هستيم كه بي‌شك نقش رسانه در ترويج اين سنت حسنه همانند عزاداري‌هاي با‌شكوه ماه محرم در اقصي‌نقاط كشور را نمي‌توان ناديده گرفت. رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالي) بارها علاج همه دردها و به‌سامان كردن تمام نابساماني‌ها را بازگشت به قرآن و فهم معارف و تعمق در ژرفاي اين اقيانوس بي‌كرانه و پرگهر معرفي فرموده و بر آن تأكيد ورزيده‌اند و اين اقدام رسانه‌ملي كه ناشي از هم‌افزايي شبكه‌هاي ملي و استاني است توجه خاص به اين مطلب دقيق و مطالبه بحق رهبر معظم انقلاب است. في‌الحال و در همين مقطع كوتاه نيز به‌روشني شاهد تأثير شگرف مجالس ترتيل بر اخلاق جامعه هستيم؛ اخلاق اجتماعي مردم، روابط خانوادگي و اجتماعي افراد در پرتو نورانيت مجالس قرآني، بي‌ترديد به سمت تعالي در حال رشد و شكوفايي است و سهم رسانه در گسترش اين فضاي نوراني در‌خور تحسين است./110


۱۳۹۶/۰۳/۲۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir