تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۲      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


گزارشي از تدارك برنامه‌هاي راديو براي فصل تابستان

کد خبر : 80612 تعداد بازدید : 1218 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰   ساعت خبر : ۱۱:۳۵

هم‌زمان با فرارسيدن فصل تابستان شبكه‌هاي راديويي با تهيه 4033 برنامه در 284742 دقيقه براي غني‌سازي اوقات فراغت مخاطبان خود حركت مي‌كنند.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، راديو ، برنامه هاي تابستاني خود را به تفكيك شبكه هاي مختلف معرفي كرده است .اين برنامه ها به شرح زير معرفي مي شوند.

**تابستاني متنوع و مطبوع با راديو ايران

راديو ايران با 3822 دقيقه برنامه‌سازي به استقبال از تابستان و اوقات فراغت مي‌رود. 25 برنامه در راستاي غني‌سازي اوقات فراغت مخاطب از راديو ايران پخش مي‌شود. گروه ورزش و تفريحات با دو برنامه طنز و مفرح «كوي نشاط» و «راديو جمعه» هر كدام در 14 برنامه از ساعت 9 صبح اول تير ماه با آيتم‌هايي 10 دقيقه‌اي به موضوع سفر و تابستان مي‌پردازد. ميزگرد «ميزبان» دوشنبه‌ها ساعت 12:00 ظهر با موضوع مدارس فوتبال و شنبه‌ها واكاوي «اوقات فراغت با متوليان امور» پخش مي‌شود. «رهاورد» در پنج برنامه كه ساعت 11:30 صبح پخش مي‌شود به تأثير كلاس‌هاي تابستاني بر يادگيري فرزندان مي‌پردازد. «صفحه من» در فضاي مجازي به‌صورت تعاملي با مخاطبان اين شبكه راديويي ارتباط برقرار مي‌كند. «باشگاه ستاره‌ها» نيز جمعه‌ها ساعت 23:05 شب، مختص موضوع ساماندهي مشاركت مخاطبان در برنامه‌هاي راديويي مي‌شود. برنامه تركيبي نمايشي «كافه هنر» روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 با موضوع اوقات فراغت و كلاس‌هاي تفريحي و فرهنگي براي نوجوانان پخش مي‌شود. «قرار شاعرانه» روزهاي شنبه تا چهارشنبه ساعت 22:05 به استفاده صحيح از وقت‌هاي آزاد و راه‌هاي اصولي مي‌پردازد. «نيشدارو» هم برنامه‌اي جديد و طنز است كه هر شب ساعت 22:40 به روي آنتن راديو ايران مي‌رود. «خانه و خانواده» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 صبح با حضور كارشناسان خانواده به بررسي غني‌سازي اوقات فراغت در خانواده مي‌پردازد و «ايرانشهر» با بررسي راه‌هاي مناسب پر كردن اوقات فراغت ساعت 19:05 ميهمان خانواده‌ها مي‌شود. ضمن اينكه هر صبح «سلام ايران» با حضور مسئولان به واكاوي اوقات فراغت مي‌پردازد. «راه شب»هاي راديو ايران نيز مختص تابستان و برنامه‌ريزي والدين براي اوقات فراغت فرزندان است. تحريريه پخش و نظارت، در فواصل برنامه‌ها هر روز به مدت 42 دقيقه موضوعاتي همچون  اهميت اوقات فراغت، اوقات فراغت و خانواده، سفر- مطالعه - آموزش و يادگيري هنرها و حرفه‌هاي متنوع - ورزش - راهيان نور، انس با قرآن، ارتباط با مراكز علمي و فرهنگي شهر و روستا ارتباط با مساجد و كتابخانه‌ها و... مشاركت در كارها و هنرهاي گروهي حفظ ارتباط با مدارس و بهره بردن از كلاس‌هاي آموزشي و اردوهاي تابستاني را  مطرح مي‌كند.

**جوان محوري در برنامه‌هاي راديو معارف

راديو معارف با برنامه عصرگاهي «عصر جواني» از دهم تير با محوريت جوان، تفريحات سالم، ورزش و ديدگاه اسلام با اجراي رضا ملايي هر روز ساعت 19:30 پخش مي‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي هادي‌پور در اين برنامه در خصوص  راه‌هاي پر كردن اوقات فراغت، هم‌نشيني با دوستان، سفر و كلاس‌هاي تابستاني صحبت مي‌كند. برنامه زنده «مهربان باشيم» در ايام تابستان با موضوع ورزش و سلامتي، تفريحات سالم، مديريت درست اوقات فراغت با كارشناسي حجج اسلام آتشين صدف، ايراندوست، باقرزاده، اتابكي، سرلك و فلاح با اجراي محمدجواد محمدي و رضا ملايي، شنبه تا پنجشنبه ساعت 7:05 صبح پخش مي‌شود. برنامه تركيبي نمايشي «خانه مهر» سه‌شنبه تا پنجشنبه در ايام تابستان با موضوع نقش خانواده در مناسب‌سازي اوقات فراغت براي فرزندان و وظيفه خانواده‌ها در برنامه‌ريزي براي پوشش اوقات فراغت با كارشناسي مريم معين‌الاسلام و فروغ نيلچي‌زاده تقديم خانواده‌هاي محترم اين رسانه ديني مي‌شود. كارشناسان «سايه روشن» آقايان ميرحسيني، كهوند، ضابط از كارشناسان فضاي مجازي و رسانه شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به بررسي فرصت‌ها و تهديدهاي فضاي مجازي و اوقات فراغت و بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌پردازند. جنگ شبانه «شبستان» با كارشناسي حجج اسلام اخوان، صدوقي، حسيني و نادم شنبه تا چهارشنبه‌ها ساعت 23:30 به موضوع نشست‌هاي شبانه، مراقبت دوستي‌ها و دوست‌يابي‌هاي فرزندان در اوقات فراغت خواهد پرداخت. ضمن اينكه برنامه زنده «صبح روشن» در جهت افزايش معلومات و مهارت‌هاي حرفه‌اي با كارشناسي حجج اسلام آزادي‌بخش، سعيدي، عبدي و الهي از كارشناسان تربيتي به بررسي اوقات فراغت و مباحث اجتماعي و فرهنگي، آسيب‌هاي بي‌توجهي به مديريت اوقات فراغت خواهند پرداخت. اين برنامه از شنبه تا دوشنبه ساعت ? تقديم شنوندگان فرهيخته راديو معارف مي‌شود.

**كسب حرفه و چگونگي درآمد در راديو اقتصاد

راديو اقتصاد قصد دارد در «ايستگاه نود‌وهشت» كه از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 صبح پخش مي‌شود، به مباحثي چون آموختن حرفه در اوقات فراغت تابستان، ارائه اهداف به‌منظور كسب و سنجش مهارت و آينده تحصيلي و كاري، نقش يادگيري در بهبود شرايط اقتصادي، زندگي امروزه و طرح پيشنهادهاي آموزش مهارت كاري بپردازد. «نودوهشتي‌ها» نيز سعي وافري در چگونگي كسب درآمد در اوقات فراغت دارند. معرفي كسب و كارهايي كه در اوقات فراغت انجام مي‌شود و تأثير آن بر اقتصاد جامعه از ديگر مباحثي است كه هر روز بجز جمعه‌ها ساعت 17 مطرح مي‌شود.

**معرفي اماكن ديدني در راديو پيام

اين شبكه راديويي نيز در ايام فصل تابستان به معرفي اماكن ديدني و تفرجگاه‌هاي شهرهاي مختلف ايران، تشويق مردم براي طبيعت‌گردي در شهرهاي مختلف ايران، بيان تاريخچه و فرهنگ و آداب و رسوم شهرهاي مختلف ايران، پخش موسيقي مفرح و متناسب با تابستان و بيان پيشنهاداتي براي گذراندن اوقات فراغت نوجوانان و تشويق آن‌ها براي كتابخواني مي‌پردازد.

**معرفي مكان‌هاي ورزشي در راديو تهران

«اينجا تهران است» در گفت‌وگو با فرمانداران و استاندار تهران به معرفي يا فراهم كردن امكانات فرهنگي، ورزشي و هنري براي گذران اوقات فرغت مي‌پردازد. اين برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 پخش و «ورزش از راديو تهران» هر روز بجز جمعه‌ها ساعت 17 مكان‌هاي ورزشي مختلف و متنوع در شهر تهران را معرفي و در خصوص خدمات‌رساني اماكن ورزشي از نظر سلامت و قيمت اطلاع‌رساني مي‌كند.

**صفر تا صدي فراغت در راديو جوان

از 13 تير «اينجا شب نيست» با موضوع اوقات فراغت با تاريخ و ادبيات ايران با نگاهي به ادبيات شفاهي ايران، به داستان‌هاي كهن ايران زمين و حافظ و فال حافظ مي‌پردازد. «صفر تا صد» نيز پنجشنبه و جمعه ساعت 6:15 با موضوع آشنايي جوانان با ورزش، اخبار و اطلاعات ورزشي و اوقات فراغت جوانان با ورزش پخش مي‌شود.

**دورهمي‌هاي خانوادگي در راديو سلامت

«پشت پلك صبح» هر بامداد به برنامه‌ريزي براي اوقات فراغت فرزندان در تابستان، اهميت اوقات فراغت در نوجواني، روش‌هاي گذران اوقات فراغت و برنامه‌ريزي اوقات فراغت با دورهمي‌هاي خانوادگي، معرفي برنامه‌هاي فرهنگسراها، مطالعه، گشت و گذار مي‌پردازد. ساعت 10:30 صبح «كوچه سلامت پلاك102» با موضوع اوقات فراغت مطالعه، گشت و گذار، آشنايي با اماكن ديدني پخش مي‌شود.

**روزهاي خط‌خطي در راديو صبا

«عصر صبا» برنامه‌اي تركيبي، نمايشي است كه شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 در قالب جنگ تفريحي اجتماعي از اين شبكه به‌روي آنتن مي‌رود. «يك روز خط‌خطي» نيز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها با رويكرد طنز و سرگرمي ساعت 15:30 به مدت نيم ساعت پخش مي‌شود.

**معرفي بازي‌هاي محلي در راديو فرهنگ

هر بامداد «چهار باغ» با مضمون شعر و موسيقي و با محوريت شعرخواني شنوندگان و پخش ترانه‌هاي مناسب، شنيده مي‌شود. «هفت كوچه» نيز روزهاي شنبه، دوشنبه، پنجشنبه و جمعه ساعت 8:30 صبح پخش شده و به آشنايي با فرهنگ مناطق مختلف ايران، معرفي بازي‌هاي محلي، سفر، گردشگري و ارتباط با مراكز استان‌ها اشاره خواهد داشت.

**مسابقه كتاب زندگي در راديو قرآن

راديو قرآن با هدف پر كردن اوقات فراغت كودكان، نوجوانان با رويكرد آموزش قرائت، حفظ و مفاهيم سوره ملك و واقعه، مسابقه «قرآن كتاب زندگي» را در شهريورماه ساعت 17:15 در دستور كار خود دارد. ضمن اينكه «قرآن و زندگي» از ششم تا 31 شهريور ساعت 9:15 صبح به انس مخاطب با قرآن در اوقات فراغت با موضوع سبك زندگي قرآني با رويكرد سوره ملك و واقعه شامل آيتم‌هاي عطر آشنايي (تفسير سوره ملك و واقعه با رويكرد جذاب ادبي) و آيتم اين روزهاي خوب (خاطرات و اتفاقات زندگي فردي و اجتماعي برگرفته از آموزه‌هاي قرآني در قالب آيتم روايي برگرفته از دعاهاي ماه رمضان) و تعامل مخاطب در برنامه با مسابقه پيامكي مي‌پردازد.

**آسيب‌شناسي اوقات فراغت در راديو گفت‌وگو

از دهم تيرماه تا 31 شهريور، راديو گفت‌وگو با «گفت‌وگوي اجتماعي» ساعت7:30 صبح به آسيب‌شناسي اوقات فراغت در خانواده‌ها و بررسي عملكرد نهادهاي متولي اين امر مي‌پردازد. «رواق تماشا» نيز در قالب ميزگرد در همين بازه زماني ساعت 22 به معرفي مناطق گردشگري و آسيب‌شناسي تورهاي مسافرتي و طبيعت‌گردي اشاره مي‌كند.

**استفاده بهينه از امكانات ورزشي در راديو ورزش

از سوم تا هفتم تيرماه «هميشه با ورزش» ساعت 18:30 با موضوع لزوم هماهنگي و همراهي ارگان‌هاي مختلف براي استفاده بهينه از امكانات موجود در حوزه ورزش براي اغناي اوقات فراغت تابستان به‌روي آنتن مي‌رود. «با گزارشگران» نيز از هشتم تا سي‌ام تيرماه ساعت 22:45 به گزارش‌هايي از برنامه‌ها و كلاس‌هاي تابستاني براي كودكان و نوجوانان در تعطيلات تابستاني مي‌پردازد.

**توليد نمايش‌هاي متعدد در راديو نمايش

راديو نمايش نيز  با توليد و پخش نمايش‌هاي متعدد به استقبال تعطيلات تابستاني خواهد رفت.


۱۳۹۶/۰۴/۱۰
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir