تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

گزارشي از رويكرد جديد راديو قرآن
از تعامل با آموزش و پرورش تا همكاري با راديو نمايش

کد خبر : 80647 تعداد بازدید : 870 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱   ساعت خبر : ۱۰:۱۲

براي آشنايي هر چه بيش‌تر مخاطبان با رويكرد جديد و تغييرات برنامه‌هاي شبكه راديويي قرآن،هفته نامه صدا و سيما (نشريه داخلي)  با مديران اين شبكه گفت‌و‌گويي كرده است .


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، احمد ابوالقاسمي در 21 فروردين 1396 طي حكمي از سوي نسرين آبرواني معاون صدا به‌عنوان مدير شبكه راديويي قرآن منصوب شد كه فعاليت خود را با رويكردي جديد در اين شبكه آغاز كرده است.

راديو قرآن روي موج متوسط(AM) رديف 585 كيلوهرتز در سراسر كشور و موج FM در تهران رديف 100 مگاهرتز شنيده مي‌شود. براي آشنايي هر چه بيش‌تر مخاطبان با رويكرد جديد و تغييرات برنامه‌هاي اين شبكه راديويي، با مديران اين شبكه گفت‌و‌گو كرده‌ايم.

**مطالبات رهبري و جمع‌آوري قرائت‌هاي قرآني

احمد ابوالقاسمي مدير راديو قرآن مي‌گويد: راديو قرآن در صدر وظايف خود، سعي دارد براي اينكه بين نسل‌هاي قرآني انقطاع پيش نيايد، از اين گنجينه ماندگار مراقبت كند. خاطره‌اي از يكي از استادان مصري به ياد دارم كه از راديو قرآن گله مي‌كرد و مي‌گفت: راديو قرآن مصر فقط تلاوت قاريان مشهور را پخش مي‌كرد و برنامه‌اي براي ضبط اين آثار نداشت و حالا منبع خاصي از آن شاهكارهاي تكرارنشدني نداريم. فكر مي‌كنم اين اتفاق در چند سال آينده براي ما هم بيفتد. با توجه به اينكه نسل قاريان خوب ما، نسلي هستند كه از يك سر به قاريان اصيل مصري مثل مصطفي اسماعيل، استاد منشاوي، استاد عبدالباسط، استاد شعيشع، استاد عبدالفتاح، استاد محمود علي البنا متصل هستند و از سوي ديگر توان تلاوت‌هاي به‌روز را هم دارند. وقتي اين نسل به پايان برسد، نسل بعدي به‌سبب انقطاعي كه بينشان هست شور و هيجان و حس و حال را در تلاوت‌هاي خود نخواهند داشت. به‌همين دليل، راديو قرآن در صدر وظايف خود پيگيري مي‌كند كه بتواند به بهترين نحو اين آثار گرانبها را كه در چند سال آينده توسط اين نسل ارائه خواهد شد، خيلي خوب رصد، جمع‌آوري و ضبط كند تا گنجينه‌اي ماندگار براي جامعه باقي بماند. وي اظهار اميدواري مي‌كند كه  نسل‌هاي بعدي به اين توانمندي برسند و اگر اين اتفاق نيفتد، تلاوت‌هاي خوب را در كشور از دست مي‌دهيم و در آينده نه‌چندان دور، نسل‌هاي بعدي از ما گله خواهند داشت. ابوالقاسمي ادامه مي‌دهد: هم‌اكنون روزي ده‌ها تلاوت خوب و اصيل و با كيفيت عالي برگزار مي‌شود كه كسي نمي‌تواند آن‌ها را جمع‌آوري و ضبط كند و لازمه‌اش اين است كه در راديو علاوه بر ضبط، زمينه لازم را براي اين‌ها ايجاد كنيم. وي تصريح مي‌كند: براي همين بايد برنامه‌هايي توليد كنيم و سمت و سو و جهت برنامه‌ها به‌گونه‌اي باشد كه تلاوت‌ها با اقبال عمومي روبه‌رو شود. البته اين ميدان و عرصه براي قاريان خوب ايجاد مي‌شود و ما اين كار بزرگ را انجام مي‌دهيم.

**كاري مشترك با آموزش و پرورش

احمد فراهاني مديرگروه آموزش راديو قرآن با اشاره به تعامل اين شبكه راديويي با وزارت آموزش و پرورش، خاطرنشان كرد: در آينده‌اي نزديك، بحث ارتقاي علمي معلمان در دستور كار اين دو سازمان قرار مي‌گيرد كه كارهاي پژوهشي و مطالعاتي آن توسط كارشناسان راديو قرآن و آموزش و پرورش انجام شده و به‌زودي معلمان از اين برنامه‌ها بهره‌مند خواهند شد. فراهاني يكي ديگر از كارهاي مهم اين گروه را توجه و اهميت ويژه به نيازهاي نوجوانان مي‌داند و مي‌گويد: هم‌اكنون با مدارس زير نظر آموزش و پرورش استان تهران صحبت شده كه برنامه "هديه‌هاي آسماني" در داخل خود مدارس قرآني، توليد و سپس از راديو قرآن پخش شود. وي ادامه مي‌دهد: به‌دليل نياز مخاطبان و تعامل با نهادها و سازمان‌هاي قرآني و به‌منظور پركردن و ساماندهي اوقات فراغت عصرگاهي دانش‌آموزان، از دهم تير برنامه "قرآن، كتاب زندگي" با محوريت آموزش سوره واقعه از گروه آموزش پخش مي‌شود كه قصد داريم از اول مهرماه به‌صورت فصلي و در هر فصل به مطالب آموزش حفظ، ترجمه و مفردات سوره‌ها و آموزش صحيح‌خواني و فصيح‌خواني بپردازيم. ضمن اينكه قصد داريم در حوزه محتوا قوي‌تر و با مشاركت و تعامل بالاتر با مخاطب كارهاي ارزنده‌اي انجام دهيم. به‌همين دليل جلسات طرح و برنامه گروه آموزش به‌صورت فعال با اين رويكرد برگزار مي‌شود.

مدير گروه آموزش راديو قرآن با اشاره به شنونده‌هاي تخصصي راديو قرآن مي‌گويد: شنونده‌هاي تخصصي اين شبكه مي‌توانند از ساعت 20 به‌مدت نيم‌ساعت شنونده برنامه‌هاي تخصصي خود با موضوعاتي همچون «تجويد» به كارشناسي استاد ستوده‌نيا، «در محضر قرآن» به كارشناسي استاد مستفيد و «ترتيل» به كارشناسي احمد ابوالقاسمي باشند. وي بحث «تاريخ قرائت قرآن كريم» را از ديگر مباحث مهم اين گروه مي‌داند و مي‌گويد: در همين خصوص، پژوهشي در بر‌گيرنده هشت مكتب قرائت قرآن همچون مصر، شام، حجاز، عراق و... بررسي و به‌صورت برنامه و در قالب تأليف كتاب ارائه خواهد شد. فراهاني بحث حفظ قرآن كريم را از ديگر رويكردهاي مهم گروه آموزش دانست كه در دو مرحله تخصصي و عام جامعه در حال برنامه‌ريزي است و شنوندگان مي‌توانند استفاده لازم را ببرند. اين برنامه كه به‌صورت مسابقه و داراي چند آيتم ويژه براي حفاظان حرفه‌اي و تخصصي در عرصه بين‌الملل و كشوري است، شامل بخش‌هاي مشاعره با كلمات قرآن، پيدا كردن آيات متناسب با موضوعات و آسيب‌هاي اجتماعي روز  است كه از اول مهر به‌روي آنتن مي‌رود. در سطح عام نيز براي حفظ قرآن برنامه عصرگاهي «قرآن، كتاب زندگي» تدارك ديده شده‌است.

فراهاني، آموزش نماز را يكي از دغدغه‌هاي مهم گروه آموزش مي‌داند و تصريح مي‌كند: بسته «آموزش نماز» در حال تهيه است كه علاوه بر آموزش مباحث صحت قرائت نماز به آموزش و بيان مباحث مفاهيمي و معنوي پرداخته مي‌شود. وي از تهيه برنامه‌اي زنده با محوريت «صحيح و زيبا خواندن نماز» به‌منظور تعامل با شنوندگان اين شبكه راديويي خبر داد و «آموزش ترجمه» را يكي از رويكردهاي مهم ديگر اين گروه برشمرد و گفت: بعد از تشكيل جلسات بسيار به اين نتيجه رسيديم كه برنامه "ترجمان وحي" كه در گذشته توسط آقاي فياض‌بخش با محوريت جزء سي‌ام قرآن كريم توليد مي‌شد، مجدداً راه‌اندازي و با محوريت كل قرآن كريم و با پرداختن به بحث «ترجمه واژه‌ها» از راديو قرآن پخش ‌شود. مدير گروه آموزش راديو قرآن در پايان سخنانش با اشاره به تشكيل كميته طرح و برنامه با حضور كارشناسان ممتاز در رشته‌هاي علوم قرآني اعم از رشته‌هاي (حفظ، قرائت، رسانه و كميته طرح و برنامه) مي‌گويد: اين كميته هم‌اكنون دو بار در ماه جلسه دارد كه در آن طرح‌هاي گروه بررسي مي‌شود.

**آگاهي‌بخشي در ميان آحاد جامعه

مهران رهبرحقيقت مدير گروه قرآن و اطلاع‌رساني اين شبكه راديويي، اين گروه را دريچه‌اي براي بازتاب تمام رويدادها و وقايع قرآني كشور مي‌داند و مي‌گويد: برنامه‌سازي در حوزه اطلاع‌رساني و فعاليت‌هاي قرآني اعم از پژوهشي، آموزشي، تبليغي و ترويجي از وظايف ذاتي اين گروه است. ضمن اينكه تعامل با نهادها، مراكز و مؤسسات قرآني و مذهبي، حضور در نشست‌هاي قرآني و بازتاب آن در رسانه، ارتباط با مسئولان و مديران قرآني و ارائه گزارش از فعاليت‌هاي مجموعه تحت مسئوليتشان، پيگيري جدي مطالبات مقام معظم رهبري در حوزه قرآن كريم، از موضوعاتي است كه محور اصلي برنامه‌سازي در گروه اطلاع‌رساني محسوب مي‌شود.

 

رهبرحقيقت، پوشش ميداني مسابقات كشوري قرآن كريم، مسابقات بين‌المللي قرآن و همچنين حضور در نمايشگاه بين‌المللي قرآن در ماه رمضان را ـ كه گردهمايي جامعه قرآني كشور در آن شكل مي‌گيرد ـ از جمله شاخص‌ترين اقدامات اين گروه در حوزه پوشش رويدادها مي‌داند و تصريح مي‌كند: امسال گروه اطلاع‌رساني راديو قرآن كه به نمايندگي از معاونت صدا در بيست‌وپنجمين نمايشگاه قرآن كريم حضور داشت، موفق به كسب رتبه برتر در ميان رسانه در زمينه پوشش مناسب اين رويداد مهم شد. وي درباره برنامه‌هاي آينده اين گروه مي‌گويد: قصد داريم با ايجاد زمينه مناسب براي برقراري تعامل با مخاطب از يك‌سو و افزايش سطح ارتباطات با دستگاه‌ها و مراكز قرآني، ارتباط سه‌جانبه مؤثرتري ميان اين سه ضلع برقرار كنيم. در واقع اين گروه، حلقه اتصالي بين جريانات قرآني كشور و مخاطب است. البته با دقت در اين موضوع كه ميان ميل، نياز و مصلحت به‌عنوان سه مؤلفه اصلي ارتباط رسانه با مخاطب، تناسب منطقي و استاندارد برقرار باشد و هيچ‌كدام از اين عناصر دچار ضعف يا قوت غيرطبيعي نشود. به‌همين منظور، برنامه «مجله خبري قرآن» در شوراي طرح و برنامه اين شبكه به تصويب رسيده كه به‌زودي پخش آن از راديو قرآن شروع خواهد شد. رهبرحقيقت در پايان خاطرنشان مي‌كند: از آنجا كه از اصلي‌ترين اركان رسالت پيامبران، آگاه ساختن مردم و امر به معروف و نهي از منكر است، ما نيز در گروه اطلاع‌رساني يك شبكه راديويي كه مزّين به نام مبارك قرآن كريم است، بر خود فرض و واجب مي‌دانيم كه در اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي مؤثر در ميان آحاد جامعه با تكيه بر كلام وحي، در اين مسئوليت خطير از هركاري فروگذار نكينم.

**تهيه مستندهاي كار‌آفريني

علي‌رضا فتحي‌پور، مدير گروه علوم قرآني مي‌گويد: مي‌خواستيم تغييري در ذائقه برنامه‌سازي به‌خصوص در موضوع «قرآن و انديشه» و همچنين «برنامه‌سازي ساحت تفسيري» داشته‌باشيم و بتوانيم براي آن كاركرد اجتماعي ارائه بديم. وي در ادامه صحبت‌هايش تصريح كرد: به‌عنوان مثال در «طرح قرآن و زندگي» كه با محوريت سوره مباركه ملك پخش مي‌شود، به‌جاي آنكه تكيه به نكات تفسيري داشته باشيم چهار پهنه ذائقه‌اي براي آن تعريف كرديم كه هر كدام از اين آيه‌ها چه ساحت اجتماعي‌اي در زندگي ما دارند. در برنامه «قرآن و زندگي» موضوعات را به‌صورت كاركرد اجتماعي مطرح كرديم. همان‌جا گفتيم عده‌اي مخاطبان هستند كه مي‌خواهند نكات تفسيري داشته باشند. بحثي تحت عنوان "عطر آشنايي" داريم كه بحث‌هاي تفسيري آن آيه را مطرح مي‌كند. عده‌اي ممكن است ذائقه ادبي داشته باشند، لذا همان آيه را با همان محوريت از منظر شاعراني همچون سعدي، حافظ، مولانا و سنايي بررسي كرده‌ايم.

فتحي‌پور با اشاره به اينكه قصد داريم در برنامه «قرآن و زندگي» به‌دنبال مطرح كردن موضوعات چالشي و متداول روزمره مردم باشيم، مي‌گويد: در بخشي از برنامه، سوژه‌هايي را از صفحه حوادث و رخدادهاي تلخ و شيرين، انتخاب و از منظر ديگران واكاوي خواهيم كرد. به‌طور مثال اگر دو نفر باعث ضرب و جرح و قتل يا نزاعي شدند، يا دو ماشين به هنگام ورود به پاركينگ دردسر ايجاد كردند، همين موضوعات را در برنامه مطرح مي‌كنيم و نظر مخاطب را جويا مي‌شويم كه به نظر شما اين كار تا چه اندازه درست و تا چه اندازه غلط بوده است و بعد كارشناس برنامه درباره آن موضوع، نظرش را اعلام مي‌كند. بررسي همين موضوع بر اساس آيات قرآن كريم نيز بخش ديگري از برنامه است. ما مي‌خواهيم اين مطلب را با مخاطب درميان بگذاريم كه اگر كسي هم حرف درست زد، قرار نيست با بدي با او رفتار كنيم. قصد داريم با ارائه راهكارهاي قرآني براي جامعه مخاطب، نظر مخاطبان را درخصوص وقوع مسائل اجتماعي تغيير دهيم.

فتحي‌پور با اشاره به اينكه حافظه تصويري مردم حافظه نسبتاً خوبي است و مردم بيش‌تر به‌صورت تصويري يا قوه خيال خودشان مفاهيم را به ذهن مي‌‌سپارند، مي‌گويد: در زمينه كار «تصويرگري»، از موضوعات پايان‌نامه خانم، عباسي كه «تصويرگري آيات» است و كل قرآن را در داستان‌ها به‌صورت تصويري توضيح مي‌دهد، در آيتم تركيبي استفاده خواهيم كرد. وي با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتي مي‌گويد: در زمينه ترويج فرهنگ قرآني و تأثير آن در حوزه كسب و كار، مستندهايي با موضوع فعالان قرآني(قاري، حافظ، مدرس) كه اقدام به كارآفريني (كشاورزي، دامپروري، باغداري و...) كرده‌اند و هم‌زمان نيز فعاليت قرآني انجام مي‌دهند، ساخته خواهد شد. مدير گروه علوم قرآني، يكي ديگر از فعاليت‌هاي اين گروه را تعريف جديد از "شهروند مهدوي" مي‌داند و مي‌گويد: اينكه جامعه مهدوي از چه جايگاهي در منظر مردم برخوردار است، بازشناسي خواهد شد. ضمن اينكه اين مهم در نظر گرفته مي‌شود كه براي رسيدن به اين هدف بايد در چه مسيري حركت كرد تا امنيت رواني، شغلي و خانواده تأمين شود و ما چقدر با اين آرمان فاصله خواهيم داشت. فتحي‌پور با اشاره به همكاري راديو نمايش با راديو قرآن خبر از تهيه سريال و فيلم‌هاي قرآني با عنوان «داستان يك شهر» داد و درباره ديگر برنامه‌هاي اين گروه گفت: برنامه «دريچه»، رويكردي متفاوت به مستندهاي تازه‌هاي پژوهش است كه با نگاهي منتقدانه به اين مسئله مي‌پردازد كه پايان‌نامه‌هاي قرآني چه كاربردي در جامعه قرآني خواهد داشت. همچنين برنامه «اما كودك» با صداي خانم نشيبا، داستان‌هايي با مضامين قرآني قابل فهم براي كودكان به‌زودي تهيه و پخش مي‌شود.

**اقدامات جديد راديو تلاوت

مجتبي حسيني، مدير پخش و نظارت راديو قرآن با بيان اينكه دو واحد «پخش» و «نظارت» در اين گروه وجود دارد، به اولويت‌هاي پخش اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در پخش، اولويت‌هايي همچون ارزيابي دقيق شيفت‌هاي سه‌گانه پخش در سريع‌ترين زمان ممكن براي برطرف كردن نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت شيفت، ساماندهي تحريريه پخش و راه‌اندازي نرم‌افزاري در اين زمينه كه روي آن كار مي‌شود و سفارش آرم‌استيشن و آنونس‌هاي جديد به تهيه‌كنندگان خوش‌ذوق شبكه در مد نظر است. به گفته حسيني، فعاليت‌هاي بخش نظارت، بازشناسي تمام برنامه‌هاي توليدي و آيتم‌هاي برنامه زنده و بارگذاري آن روي سيستم آوا و پالايش كامل سيستم آوا در بخش‌هاي متعدد نغمات و تلاوت و سخنراني‌ها، جمع‌بندي گزارش‌هاي نظارتي برنامه‌هاي توليدي و زنده و ارائه آن‌ها به‌صورت ماهانه به مديران گروه‌هاي برنامه‌ساز و مدير شبكه براي ارتقاي سطح كيفي برنامه‌ها و تدوين آيين‌نامه دقيق نظارتي راديو قرآن است.


?

?


۱۳۹۶/۰۴/۱۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir