تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


همراه با صداي بي‌صداها در آستانه 11 سالگي شبكه پرس‌تي‌وي

کد خبر : 80649 تعداد بازدید : 1114 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱   ساعت خبر : ۱۰:۲۶

تحولات رو به رشد پرس‌تي‌وي نشان مي‌دهد كه اين شبكه خبري 24 ساعته انگليسي‌زبان، پس از گذشت يك دهه از عمرش، يكي از معتبرترين و موفق‌ترين شبكه‌هاي تلويزيوني معاونت برون‌مرزي صدا و سيماست.


«كانال 24 ساعته خبري در 7 روز هفته»، «جهان در حال تغيير است»، «مردم در حال تغييرند»، «افكار در حال تغييرند»، «اخبار در حال تغييرند» و... «كل داستان را از پرس‌تي‌وي دنبال كنيد!» اين‌ها شعارهايي هستند كه چند سال پيش محتواي تبليغات محيطي پرس‌تي‌وي را در اروپا شكل مي‌داد تا فكر و ذهن مخاطبان خارج از ايران را متوجه رسانه‌اي كند كه با شعار «خبر از نگاهي جديد» و در انداختن طرحي نو در سپهر رسانه‌هاي جهاني به ميدان آمده بود. اما اكنون اين شبكه به قدري در اروپا و آمريكا شناخته شده است كه مانند يك بازوي قوي رسانه‌اي عمل مي‌كند و نه‌تنها اخبار و رويدادهاي ايران را با سرعت و صحت در اختيار جهان مي‌گذارد، بلكه از رويدادهاي خبري جهان نيز غافل نمي‌ماند و بخش مهمي از اخبار خاورميانه، جهان عرب و رويدادهاي خبري روز در جهان اسلام را پوشش مي‌دهد. تحولات رو به رشد پرس‌تي‌وي نشان مي‌دهد كه اين شبكه خبري 24 ساعته انگليسي‌زبان، پس از گذشت يك دهه از عمرش، يكي از معتبرترين و موفق‌ترين شبكه‌هاي تلويزيوني معاونت برون‌مرزي صدا و سيماست.

اين شبكه كه از 11 تير 1386 (سوم جولاي 2007) به‌طور رسمي پخش برنامه‌هاي خود را شروع كرده، تاكنون با شتاب بالا در خبررساني توانسته اثرگذاري رسانه‌اي‌اش را ثابت كند و همچنان داعيه‌دار گستردن چشم‌اندازي نوين در پوشش و انعكاس رويدادهاي جهاني باشد.

**كنداكتور سيال و اقتدار سردبير خبر در تصميم‌گيري

سعيد تهامي مدير تحريريه خبر(نيوزروم) شبكه پرس‌تي‌وي، سرلوحه سياست‌هاي اصلي خبري پرس‌تي‌وي را پوشش اخباري ذكر مي‌كند كه بسياري از شبكه‌هاي بين‌المللي يا آن‌ها را پوشش نمي‌دهند يا تحريف مي‌شوند و چهره‌اي دروغين از آن‌ها نمايش داده مي‌شود. وي مي‌گويد: هسته اصلي اين شبكه به همت مديران وقت با شعار (NEWS‌ ANEW) به معني خبر از نگاه جديد، با هدف شكستن سلطه رسانه‌هاي گروهي غربي شكل گرفت. در واقع، پرس‌تي‌وي در پي به وجود آوردن پلي ميان فرهنگ‌هاي مختلف با تاكيد بر نمايش تفاوت‌ها و مشتركات سياسي و فرهنگي و توجه به ويژگي‌هاي انساني است و صداي كساني را انعكاس مي‌دهد كه صدايشان به‌ عمد در رسانه‌هاي غربي شنيده نمي‌شد و از اين رو لقب صداي بي‌صداها(The Voice Of Voiceless) را براي خود انتخاب كرده است. تهامي، اولويت ديگر پرس‌تي‌وي را پوشش اخبار خاورميانه عنوان مي‌كند و مي‌گويد: جنگ 2014 غزه، نقطه عطف رفتار رسانه‌اي ما بود و توانستيم تمام روزهاي جنگ را در غزه به تصوير بكشيم. رسانه‌هاي ديگر، رويدادهاي اين حوزه را آن‌گونه كه بايد و شايد پوشش نمي‌دهند. آنچه را نيز از اين منطقه منعكس مي‌كنند بر اساس سياست‌هاي غرب شكل مي‌گيرد؛ اما ما به كمك خبرنگاران محلي با حضور در صحنه، واقع‌نمايي را سرلوحه كارمان قرار داديم.

مدير تحريريه خبر پرس‌تي‌وي ادامه مي‌دهد: آنچه اين شبكه را از ديگر شبكه‌هاي خبري دنيا متمايز مي‌كند، زاويه نگاه آن است. ما فضايي ايجاد كرده‌ايم تا فرياد كساني كه صدايشان به هيچ‌كس نمي‌رسد و در فضاي عمومي رسانه‌هاي مطرح جهان شنيده نمي‌شود، از طريق پرس‌تي‌وي به گوش دنيا برسد‌. وي مي‌افزايد: با اين رويكرد، رسانه خبري انگليسي‌زبان ايران، اهداف و لايه‌هاي پنهان خبرها را در مقابل چشم ميليون‌ها بيننده اين شبكه كالبدشكافي مي‌كند و جريان‌هاي خبري مختلفي را كه با سناريونويسي ماهرانه، به خورد افكار عمومي داده مي‌شود، افشا مي‌‌سازد. به طور مثال رويكرد ما در انتخابات آمريكا، خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا (بركسيت) يا حادثه آتش‌سوزي برج گرين فيل لندن اطلاع‌رساني با اتكا به ابعاد اجتماعي آن است تا زبان گوياي مردم آن منطقه باشيم و نكاتي را بيان مي كنيم كه ممكن است رسانه‌هاي خبري جهان از بازگويي آن امتناع بورزند.

 

تهامي مي‌گويد: در باره ايران هم معتقديم كه نشان دادن سيماي واقعي ايران از نماهاي مختلف، كافي است تا تبليغات منفي و سياه‌نمايي‌ها عليه ايران را خنثي كند. به گفته او، اگر واقعيت‌هاي ايران به افكار عمومي دنيا ارائه شود، جهانيان چهره حقيقي ايران را از وراي ابرهاي فريب و دروغ رسانه‌هاي غرب مي‌بينند و حقايق را مي‌پذيرند. وي مي‌افزايد: پوشش انتخابات رياست‌جمهوري ايران و مناظره‌ها، سياست‌هاي ايران را براي جهان روشن كرد و ما مدام اخبار را پيگيري مي‌كرديم تا اولين منبع براي نيازهاي خبري دنيا در اين رويداد حماسي باشيم. اين مدير خبر با اشاره به پوشش به‌موقع اخبار حملات تروريستي داعش در تهران اظهار مي‌كند: از لحظه وقوع اين حادثه، دو خبرنگار به محل حادثه اعزام شدند و پرس‌تي‌وي اولين و موثق‌ترين شبكه‌اي بود كه اخبار اين حادثه را به‌صورت مستقيم به جهان مخابره كرد.

يكي از مهم‌ترين ابزارهاي پرس‌تي‌وي براي آفريدن موقعيت‌هاي بديعي كه در ارائه انحصارشكنانه رويدادها رقم‌زده، خبرنگاران اين شبكه‌اند كه در نقاط بسياري از دنيا به‌‌‌‌‌‌ويژه مناطق خبرخيز و كانون‌هاي بحران‌هاي منطقه‌اي حضور دارند. تهامي با اشاره به اين موضوع مي‌گويد: خبرنگار، ركن اصلي هر شبكه خبري است و اعتبار ما نيز در گرو حضور بيش از 80 خبرنگار در دنياست. هم اكنون پرس‌تي‌وي 100 خبرنگار در نقاط مختلف دنيا ـ به‌جز ايران ـ دارد كه 80 نفرشان خبرنگاران فعال آن محسوب مي‌شوند و به‌صورت مستمر و روزانه، اخبار و گزارش‌هاي پرس‌تي‌وي از جهان توسط آن‌ها تأمين مي‌شود و 20 خبرنگار ديگر هم به خاطر حجم كم‌تر اخبار مناطق استقرارشان، بنا به رخدادهاي مهم، به ارسال خبر و گزارش اقدام مي‌كنند. مدير نيوزروم شبكه پرس‌تي‌وي مهمترين ويژگي و وجه تمايز اين شبكه خبري با ديگر شبكه‌هاي سيما را در كنداكتور سيال آن مي‌داند و آن را اولين گام در توفيق يك شبكه خبري ذكر مي‌كند. وي مي‌گويد: سردبير و تيم خبري او اين اختيار را دارند كه در هر لحظه و هر زمان آنتن را بگيرند. در اينجا سردبير نفر اول شبكه است و مي‌تواند در لحظه هر خبري را كه صلاح مي‌داند روي آنتن بفرستد. تهامي اين شيوه از مديريت در خبر را ناشي از ساختار و نگاه درست اين شبكه در بدو تاسيس آن از سوي معاونت برون مرزي مي‌داند و مي‌گويد: خبر يعني درك آن لحظه و اگر حتي يك دقيقه در ارسال يك خبر مهم تاخير شود يعني ما به‌جاي بنگاه خبررساني، بنگاه برنامه‌سازي هستيم. انتخاب درست و اعتماد به سردبيران خبر اين شبكه سبب شده كه به محض بروز يك خبر فوري، آنتن قطع مي‌شود تا و سردبير هر آنچه را صلاح مي‌داند روي آنتن بفرستد و اين درحالي است كه خبرنگار در لحظه در محل رويداد حضور دارد و خبر را در آن لحظه مخابره مي‌كند. وي مي‌افزايد: همين سياست را در مورد خبرنگارانمان در پيش گرفته‌ايم و دست خبرنگار را براي ارسال خبر، حضور در محل وقوع و خطر كردن براي تأمين خبر باز گذاشته‌ايم. به گفته تهامي، مجريان خبر نيز چنين مهارت و اختياري را دارند. آن‌‌ها خودشان صحنه‌گردان خبر هستند و بايد از اخبار روز آگاه باشند تا در يك برنامه گفت‌و‌گو محور با ارائه تحليل درست موفق ظاهر شوند. وي در پايان با اشاره به شهادت چندين خبرنگار اين شبكه در مناطق جنگي مي‌گويد: هنوز مدت زيادي از شهادت خبرنگار و تصوير‌بردار افغان شبكه پرس‌تي‌وي در حمله انتحاري در شهر كابل نگذشته است. اين شبكه تا به حال چندين خبرنگار را در صحنه جنگ از دست داده‌است كه از آن جمله بايد به مايا ناصر كه به ضرب گلوله تك‌تيرانداز شورشيان معارض دولت سوريه در دمشق به شهادت رسيد و خانم «سرينا شيم» خبرنگار و گزارشگر پرس‌تي‌وي در تركيه اشاره كرد كه در مرز بين تركيه و كوباني جان باخت.

**مستندهاي فراگير در همه ابعاد

مردم دنيا مي‌خواهند پشت‌پرده داستان‌هايي مثل اشغال عراق و افغانستان، حضور صهيونيست‌ها در عرصه‌هاي مهم و تعيين‌كننده بين‌المللي، بحران خاورميانه و... آنچه را در تقابل جبهه گسترده غرب و رژيم صهيونيستي با مقاومت در لبنان و فلسطين مي‌گذرد، بدانند؛ اما روايت رسانه‌هاي غربي از اين جريانات خبري دنيا با واقعيت مطابق نيست و وقتي روي حقيقي داستان و نگفته‌هاي رسانه‌هاي ديگر را از پرس‌تي‌وي مي‌شنوند جذب آن مي‌شوند. روح‌الله رضايي مدير بخش مستند پرس‌تي‌وي مي‌گويد: پرس‌تي‌وي شبكه‌اي مؤثر و پربيننده است و همه كارهايش با تدبير و طراحي درست پيش مي‌رود و به جرئت مي‌گويم كه  واقعاً اين شبكه در زمينه ساخت مستند و اثر‌گذاري بر مردم انگليسي‌زبان بي‌نظير است. وي با اشاره به بخش‌هاي مهم توليد مستند در اين شبكه مي‌گويد: توليد و تأمين، دو ركن اصلي مستند در اين شبكه است و بنا به درخواست شبكه‌هاي برون‌مرزي و نياز مخاطبان، مستندهايي را روي آنتن مي‌بريم. وي با اشاره به كارگردانان بين‌المللي‌اي كه با اين شبكه همكاري مي‌كنند، اظهار مي‌دارد: برخي از مستندها را به كارگردانان ايراني سفارش مي‌دهيم اما اغلب سفارش‌هاي ما به كارگرداناني است كه امكان حضور در منطقه را دارند و بومي آن منطقه اروپايي، امريكايي يا خاورميانه هستند و با دسترسي كامل به منابع مي‌توانند تصاوير مورد نظر را بگيرند.

رضايي با اشاره به كمبود بودجه در سال‌هاي اخير مي‌گويد: پيش از اين، مستندهاي مورد نيازمان را مي‌خريديم؛ اما اكنون در خريد و توليد آن‌ها سرعت كم‌تري داريم. مدير بخش مستند پرس‌تي‌وي با اشاره به اين نكته كه خيلي از مستندسازاني كه امروز با پرس‌تي‌وي همكاري مي‌كنند اصلاً ايراني نيستند، مي‌افزايد: بخش عمده‌اي از توليدات ما در اروپا و آمريكاست و اغلب فيلم‌سازاني كه در آنجا حضور دارند و دغدغه‌هايي مشابه ما دارند و منتقد خط فكري غرب يا صهيونيسم هستند با ما همكاري مي‌كنند. عمده توليدات ما معطوف به خارج از كشور است و خيلي كم در داخل كشور برنامه‌هاي مستند توليد مي‌كنيم و اگر بخواهم آماري ارائه دهم، قريب به 20 درصد توليدات ما مربوط به ايران مي‌شود. در صورتي كه بيش‌تر از 80 درصد توليدات شبكه پرس‌تي‌وي در خارج از كشور به توليد مي‌رسد‌.  رضايي با اشاره به اين نكته مي‌افزايد: توجه اصلي ما براي توليد مستند، امريكا و اروپاي غربي است، چون بايد مخاطب انگليسي‌زبان خود را در نظر بگيريم و در چنين شرايطي هم بديهي است كه اگر  مستندي را هم در ايران توليد ‌كنيم باز هم رويكرد بين‌المللي داريم و موضوعاتي را در نظر مي‌گيريم كه آن ويژگي را داشته باشند. وي در ادامه مي‌افزايد: طبيعي است كه ما يك شبكه خبري هستيم و در درجه اول موضوع‌هاي سياسي برايمان اهميت دارند و موضوعاتي را انتخاب مي‌كنيم كه مورد علاقه مخاطب بين‌المللي باشد.

 

مدير بخش مستند اين شبكه با اشاره به انتخاب مستندسازان برتر خارجي براي ساخت مستند مي‌گويد: اولويت ما استفاده از مستندسازهاي خارجي است كه به منطقه مسلط و آشنا هستند. در واقع هدف ما استفاده از مستندسازهاي خود كشور مقصد است. در گام بعدي، استفاده از فيلم‌سازان ايراني مقيم اروپا و امريكا يعني همان كشور مقصد براي ما اهميت دارد؛ چون به هر حال وقتي كسي مقيم يك كشور است با شرايط آن كشور آشنايي دارد و فضا را مي‌شناسد و طبيعي است كه راحت‌تر كار مي‌كند. در مرحله سوم با مستندسازان داخل كشور همكاري مي‌كنيم، چون دليلي نمي‌بينيم كه براي ساخت فيلم در خارج از كشور يك گروه ايراني از داخل اعزام كنيم تا كار ما را سخت‌تر كند. رضايي با اشاره به توفيقات مستندهاي پرس‌تي‌وي در سال‌هاي اخير مي‌گويد: بسياري از مستندهاي اين شبكه در جشنواره‌هاي جهاني درخشيده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به مستندهاي  «بچه‌هاي شينگالي»، «Blade StoryLine» و «Rols Of Engagement» اشاره كرد.

**برترين‌ها در پخش پرس‌تي‌وي

تمام برنامه‌هاي تركيبي و گفت‌وگومحور به اضافه بخش‌هاي خبري كامل و بخش‌هاي خبري كوتاه با تلاش محمد‌امين شمس‌الديني مدير پخش شبكه و همكارانش در قسمت پخش و استوديوها و كمك همه كساني كه در بخش‌هاي فني، فناوري اطلاعات و... شبكه مشغول به كار هستند در برابر ديد بينندگان شبكه قرار مي‌گيرد. به‌گفته شمس‌الديني، پرس‌تي‌وي از ابتداي بهمن 88 صاحب يك استوديو پخش 400 متري شد كه به قول نام‌آور مجهزترين، زيباترين، پر‌امكانات‌ترين و وسيع‌ترين استوديو تلويزيوني است كه در ايران بعد از انقلاب ساخته شده‌است. به‌ويژه كه اين استوديو تمام ديجيتال هم بود و با جديدترين و پيشرفته‌ترين فناوري‌هاي روز رسانه تجهيز شد. وي مي‌افزايد: با روند رو به سرعت فناوري روز، اكنون اين شبكه كه يك روز بالاترين تجهيزات پخش و توليد را داشت، به‌دليل نبود بودجه در سطح معمولي قرار دارد و ما هنوز با همان تجهيزات يك دهه قبل برنامه‌هايمان را روي آنتن مي‌فرستيم.

به‌گفته شمس‌الديني، تلاش كرديم با قرار دادن ويدئو‌وال در فضاي پشت سر گويندگان خبر، نظر مخاطب را به خود جلب كنيم. در كنار بك‌گراند متشكل از 18 مانيتور كه در دو رديف آرايش يافته‌اند، در بخشي از اين فضاي 400 متري با‌شكوه، يك استوديو مجازي هم احداث كرديم كه اولين استوديو مجازي ايران است كه امكان پخش زنده از آن وجود دارد. در پخش جديد پرس‌تي‌وي، امكان برقراري و نمايش بيش‌ترين تعداد ارتباط زنده هم‌زمان تصويري و بيش‌ترين تعداد ارتباط زنده و هم‌زمان تلفني در آن واحد هم وجود دارد كه اين ويژگي‌ها بي‌نظير بودن اين استوديو را در زمان خود نيز اثبات مي‌كند.

مدير پخش اين شبكه رمز كاميابي و ارتقاي اين شبكه را در چالاك و چابك بودن آن مي‌داند و از ارتباط پخش با بخش‌هاي هنري مي‌گويد: مدير پخش با امور هنري در ارتباط است و گرافيك برنامه‌ها و جزئيات زيبايي‌شناسي هر برنامه با تيم هنري شبكه است. وي بومي‌سازي اتاق خبر را از ديگر ويژگي‌هاي اين شبكه مي‌داند و مي‌گويد: برنامه آي تي اين شبكه ايراني نوشته شده‌است و از اين رو كم‌تر به مشكل برخورد مي‌كنيم. ضمن اينكه تمام سيستم پخش و كنداكتور آن از بدو تأسيس اتوماسيون بوده، از اين رو همراه با استانداردهاي جهاني پيش رفته‌ايم.

** كاركرد اتاق خبر شبكه پرس‌تي‌وي در سال 1395

160 بخش خبري 27 دقيقه‌اي در هفته

160 بخش خبري كوتاه 3 دقيقه‌اي در هفته

برنامه تحليلي تاپ فايو (TOP 5   21  ) برنامه  در هفته

بيش از 25 هزار خبر زيرنويس       

550 مورد، معادل 250 ساعت پوشش رويدادهاي زنده 

1200 مورد، معادل 230 ساعت ارتباط زنده ماهواره‌اي با خبرنگاران و كارشناسان 

500 مورد، معادل 430 ساعت ارتباط تلفني 

بيش از 5000 مورد، اسكايپ (SKYPR) معادل 450 ساعت ارتباط تصويري اينترنتي با خبرنگاران و كارشناسان

بيش از3500  گزارش ميداني و توليد شده در اتاق خبر

يك برنامه 25 دقيقه‌اي مناظره در روز

15 بخش 8 دقيقه‌اي خبر ورزشي در  روز

برنامه توليدي " با خبرنگاران " ،  چهار برنامه روزانه در پنج روز هفته

**قاري عراقي، منتخب نخست مسابقات قرآني شبكه الكوثر در ماه مبارك رمضان

عراق ، رتبه برتر مسابقات بزرگ قرآني شبكه الكوثر را كسب كرد.

در پايان دهمين دوره مسابقه بزرگ قرآني شبكه الكوثر، پنج برنده نهايي اين مسابقه بين‌المللي مشخص شدند. در بيست و نهمين شب از شب‌هاي ماه رمضان و در رقابت‌هاي نهايي اين دوره از مسابقات‌، "ليث العبيدي" از كشور عراق با كسب بيش‌ترين امتياز، نفر نخست مسابقات بين‌المللي "ان للمتقين مفازا" شد. "سيد حميد‌رضا مقدسي" از ايران، "محمد علاءالدين سباعي" از مصر، "اويس احمديان" از افغانستان و "يوسف الحاج حسن" از لبنان به ترتيب رتبه‌هاي دوم تا پنجم را از آن خود كردند. به نفرات اول تا پنجم مسابقات "ان للمتقين مفازا"  جوايز نفيسي اهدا شد. دهمين دوره اين مسابقات كه بزرگ‌ترين رويداد قرآني تلويزيوني در ميان شبكه‌هاي سيما به شمار مي‌آيد، همچون دوره‌هاي قبل با مشاركت سازمان اوقاف و امور خيريه برگزار شد.

**پخش فصل نخست مستند شكوفه‌هاي زيتون از شبكه هاي داخلي صداوسيما

پخش فصل اول مجموعه مستند «شكوفه‌هاي زيتون» توليد شبكه جهاني سحر آغاز شده است. اين مستند كه انعكاس‌دهنده جانفشاني‌هاي شهدا و فعالان اروپايي و آمريكايي آزادي فلسطين است و در معاونت برون‌مرزي  توليد شده است‌، به موازات پخش برون‌مرزي آن‌، به‌صورت داخلي نيز از طريق شبكه مستند سيما در 13 روز متوالي هر روز ساعت 20 از آنتن رسانه ملي پخش مي‌شود. در هر قسمت اين مجموعه، تصاويري نو و بديع از فعاليت‌هاي سانسور شده و كم‌تر ديده شده يكي از قشرهاي فرهنگي  و هنري غربي حامي فلسطين برابر ديدگان مخاطب  گشوده مي‌شود. مستند "شكوفه‌هاي زيتون" محصول تلاش يك‌ساله تيم مستندساز جوان و خلاق است كه به تحقيق واقعيت سرنوشت 26 هنرمند و نخبه فرهنگي آمريكايي و اروپايي يهودي و مسيحي حامي فلسطين مي‌پردازد كه بدون سلاح و صرفاً با قلم و دوربين براي حمايت از كودكان بي‌دفاع به خطرناك‌ترين منطقه جهان رفتند و جان خويش را فداي مهرباني و انساندوستي كردند. فصل اول اين مستند در 13 قسمت 30  دقيقه‌اي توليد شده‌است. راحله صابري آبكوهي تهيه‌كننده، الهه خاني‌آراني نويسنده و مجتبي لطفي كرامتي كارگردان "شكوفه هاي زيتون" هستند.


۱۳۹۶/۰۴/۱۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir