تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


شب‌هاي ماه‌نشان در شبكه افق،

کد خبر : 80884 تعداد بازدید : 1517 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۷   ساعت خبر : ۱۱:۳۱

«ماه‌نشان» برنامه اي است كه  فعاليت‌هاي نهادهاي خودجوش را در زمينه محروميت‌زدايي منعكس مي كند.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي،  اين روزها خبر از برنامه‌اي به گوش مي‌رسد كه فعاليت‌هاي نهادهاي خودجوش را در زمينه محروميت‌زدايي انعكاس مي‌دهد. اينكه عده‌اي در قالب گروه‌هاي جهادي به مناطق محروم جامعه مي‌روند و براي آن‌ها مدرسه و درمانگاه و مسجد مي‌سازند، صاحب مغازه‌اي براي نوجوان‌هاي محله، مسابقه‌اي برگزار مي‌كند و جايزه آن همان خوراكي‌هاي داخل مغازه است يا مؤسسه‌اي كه اشتغال‌زايي مي‌كند، همه نشان از آن مي‌دهد كه بحث خدمت‌رساني مسئوليت اجتماعي در رسانه، جدي گرفته شده و «ماه‌نشان» شبكه افق چه زيبا اين خدمات را به‌تصوير مي‌كشاند. اين برنامه تلويزيوني با اجراي حسين قرايي و تهيه‌كنندگي محمد ساسان كه ساعت 22 هر شب به‌صورت زنده از شبكه افق پخش مي‌شود، ادامه خواهد داشت.

**شور و شعف «ماه نشان»

ماه از داخل آلاچيق نورافشاني مي‌كند، طرحي نو گفته مي‌شود و همگان از شنيدنش خوشحال مي‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمين دانيال اريكه ميهمان برنامه، از مؤسسان هيئت خيريه آل‌ياسين جوادالائمه(ع) است. وي در ابتداي سخنانش مي‌گويد: «يادم هست، عيد نوروز سال 82 بود، براي نماز جماعت به مسجد آمديم، آن‌موقع من اول دبيرستان بودم. عيدي گرفته بوديم و آمده بوديم پيش دوستانمان در مسجد تا دور هم باشيم. يكي از بچه‌ها گفت: بهتره كه با عيدي‌هامون به نيت سلامت آقا امام زمان(عج) غذا درست كنيم و بين فقرا تقسيم كنيم. سهم هر كداممان نفري هزار يا دو هزار تومان شد. براي 40 -50 نفر عدس‌پلو درست كرديم و بين فقرايي كه در محله‌اي سراغ داشتيم پخش كرديم. ماه بعد همين كار را با پول تو جيبي‌هايمان شروع كرديم. ماه سوم به اين نتيجه رسيديم كه پخت و پز سخت است. مي‌خواهم اين را بگويم همان هيئت كه با پول عيدي بچه‌ها راه افتاد، الآن بيش از 50 خانواده را سرپرستي مي‌كند و مخارج ماهيانه آن‌ها را مي‌دهد. ما در دو سال گذشته موضوع «جهيزيه دادن به زوج‌هاي جوان» را راه انداختيم و با دادن امكانات اوليه براي شروع زندگي، خانواده‌ها جشن عروسي دخترشان را راه مي‌اندازند».

**بوي مهرباني

بر خلاف برخي تهيه‌كنندگان كه منتظر پول‌هاي كلان و لوكيشن‌هاي ميلياردي با پشتيبان پولدار هستند تا برنامه‌اي را روي آنتن ببرند، «ماه‌نشان» سعي كرده است در پشت‌بام ساختمان رسانه‌هاي عصر با چند نيمكت چوبي و آلاچيق ساده و چند گلدان كه درختچه‌هاي كوچك در آن كاشته شده است، مهرباني و محبت را براي خانه‌هاي ما به ارمغان بياورد. اين برنامه با نور متعادل و رنگ گرمي كه به نيمكت‌ها و آب‌نما و آلاچيق داده است، توانسته ذوق هنري به كارش دهد تا تماشاگر از نگاه كردن اين برنامه يك‌ساعته لذت ببرد.

**قدمي براي خدمت‌رساني

محمد ساسان، تهيه‌كننده برنامه مي‌گويد: از همان ابتداي سال گذشته، «ماه‌نشان» با تمركز بر فعاليت‌هاي اجتماعي و تمركز بر امور خيريه آغاز به كار كرد. در پخش سري دوم خواستيم اين فضا را توسعه بدهيم؛ البته با اين نگاه كه دوستاني را كه در مسئوليت خدمات اجتماعي به فكر مردم و محرومان هستند به برنامه دعوت كنيم و در معرفي فعاليتشان قدم كوچكي برداريم تا آن‌ها براي بهتر شدن حال جامعه، بهتر قدم بردارند.

ساسان از گروه تحقيقي و پژوهشي برنامه براي شناسايي نهادهاي خودجوش و مردمي نام مي‌برد و مي‌گويد: به‌همين منظور گروه تحقيق و پژوهش، مشغول شناسايي مؤسسات مردمي خصوصاً از جنس جهادي تشكيل شد و ما محدوديتي براي اين قصه قائل نشديم و گفتيم هر كسي كه تلاش كرده، فعاليت او را در برنامه «ماه‌نشان» به‌تصوير مي‌كشيم. او يكي ديگر از فعاليت‌هاي گروه تحقيقاتي «ماه‌نشان» را ساختن بخش‌هاي توليدي برنامه براي نشان دادن اين فعاليت‌ها مي‌داند و مي‌گويد: مستندهايي درباره نحوه خدمات‌رساني و حل مسائل و مشكلات اجتماعي، حاشيه‌نشيني شهرها، كودكان طلاق، محروميت‌ها و كودكان كار تهيه شده كه در برنامه پخش مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: هرچند مسئولان وظيفه دارند مسائل و مشكلات اجتماعي را رصد كنند و براي حل آن‌ها راهكارهاي عملي ارائه دهند، اما اين امر، تكليف را از دوش افراد جامعه بر نمي‌دارد. در واقع عقيده داريم هر يك از ما موظفيم در حد وسع و مقدوراتمان براي كمك به ديگر هم‌نوعانمان در اجتماع پيش‌قدم شويم. تهيه‌كننده برنامه تلويزيوني «ماه‌نشان» تصريح مي‌كند: مهمانان اصلي اين برنامه، آدم‌هايي هستند كه به‌صورت خودجوش حركتي را شروع كرده‌اند تا اطرافيان، هم‌محله‌اي‌ها يا حتي افراد بيش‌تري را در سطح اجتماع به‌سمت زندگي بهتر سوق دهند. به‌طور مثال، پزشكي كه نه‌تنها به بيماران سرطاني كمك كرده، بلكه كوشيده همراهان و همياران بيماران سرطاني را آماده پذيرفتن بيماران كند و راه‌هاي درمانشان را آسان سازد، يا نهادي كه در اصفهان «نذر اشتغال امام حسين(ع)» را تشكيل داده و به‌جاي اينكه ماهي دست مردم بدهد، به آنان ماهي‌گيري ياد مي‌دهد.

ساسان با بيان اينكه ما قصد نداشتيم برنامه‌اي چالشي بسازيم و آدم‌هاي مشهوري را معرفي كنيم، ادامه مي‌دهد: هدف «ماه‌نشان» ايجاد نگاه مثبت در فضاي خدمت‌رساني مسئوليت‌هاي اجتماعي است. براي همين سراغ انسان‌هاي گمنامي رفتيم كه خودشان را در برابر ديگران مسئول مي‌دانستند و سعي مي‌كردند به ديگران خدمت برسانند. وقتي از او مي‌پرسم براي سر و سامان دادن به مشكلات اجتماعي چه راهكاري دارد، مي‌گويد: برنامه‌ساز بايد نگاهش را به اين مقوله تغيير بدهد؛ يعني رسانه و مديران آن اجازه بدهند كه مسائل اجتماعي عريان‌تر در فضاي رسانه علي‌الخصوص راديو و تلويزيون مطرح شود. چون جنس مشكلات و مسائل اجتماعي دردآور است، رسانه بايد به‌عنوان يك دانشگاه، آموزش‌هاي درستي را به مردم ارائه دهد. تهيه‌كننده «ماه نشان» با بيان اينكه طي شب‌هاي پخش اين برنامه يعني سه‌شنبه تا پنجشنبه هر هفته، مسابقه پيامكي ويژه مخاطبان شبكه افق برگزار مي‌شود، ادامه مي‌دهد: به برگزيدگان هر قسمت از برنامه، جوايزي به رسم يادبود اهدا مي‌شود.

**ارتباطي صميمانه

ارتباطي كه گوينده برنامه با كارشناسان برقرار مي‌كند، ارتباطي روان و صميمانه است. انگار كه قبلاً آن‌ها را ديده است. قرايي(گوينده) از رسيدن به اين نوع از فرم اجرا كه خيلي راحت با مخاطبانش ارتباط صميمانه برقرار مي‌كند، مي‌گويد: من سعي كرده‌ام در روابطي كه با ديگران دارم، آدمي صميمي باشم. هر شبي كه ميهمان داريم با توجه به ويژگي‌هاي آن ميهمان،  درباره شخصيت و كارهايي كه انجام داده است مطالعه مي‌كنم، حتي ديدن مستندهايي از فعاليت‌هاي ميهمان برنامه به شيوه‌هاي بهتر اجرا كمك مي‌كند.

حسين قرايي، از اجراي زنده و لحن بيان «ماه‌نشان» چنين مي‌گويد: قطعاً لحن و بيان اين برنامه با ساير برنامه‌ها فرق مي‌كند. برنامه‌هاي زنده از اضطراب و هيجان برخوردارند و اين هيجان، آدمي را تحت تأثير قرار مي‌دهد، ولي من اجراي برنامه زنده را مي‌پسندم، همين زنده بودن و سرزنده بودنش، نشاط را براي مخاطب به‌وجود مي‌آورد.

وقتي از گوينده برنامه «ماه‌نشان» مي‌پرسم، سال گذشته حاج حسين يكتا اجراي ماه‌نشان را بر عهده داشت، امسال شما اين‌كار را انجام مي‌دهيد، به نظرتان چه تفاوت‌هايي بين اجراي شما و ايشان وجود دارد و آيا مخاطب اين تغيير را پذيرفته است، مي‌گويد: منصفانه‌تر اين است كه نقد و بررسي اين‌طور فضاها را مخاطبان بگويند قطعاً هر كسي ويژگي‌هايي منحصر به فرد و حسن و قبح‌هايي دارد كه آن شخصيت را شكل مي‌دهد.

قرايي در صحبت‌هايش،

 بيش‌تر از اشعار مختلف شاعران استفاده مي‌كند. او درباره رسيدن به اين فن بيان و شيوه اجرا مي‌گويد: اصولاً شعر هويت زنده ملي ما ايرانيان است اگر ما بتوانيم از شعر در جاهايي كه مي‌تواند اثر بگذارد استفاده بكنيم، ضريب امتيازگيري صحبتمان بالا مي‌رود. به‌نظرم استفاده از شعر در همين مجري‌گري و اجرا لازم است. من بيش‌ترين شعرهايي كه در اين شب‌ها مي‌خوانم، شعرهاي مذهبي و عارفانه است كه مي‌دانم اثر هم مي‌گذارد. هرچند كه بيش‌ترين تأكيدم روي خواندن اشعار و توجه به شاعران بعد از انقلاب است كه موصوف به «شاعران انقلاب اسلامي» هستند، چون اين شاعران انقلاب اسلامي حرف مردم را مي‌زنند و اثرگذارند. بنابراين بيش‌تر از اين اشعار استفاده مي‌كنم.


۱۳۹۶/۰۴/۱۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir