تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


اجلاس راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي و درخشش دوباره رسانه ملي

کد خبر : 81419 تعداد بازدید : 1133 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۳۱   ساعت خبر : ۱۱:۴۷

محمود اشتري دبير كميته رسانه و تبليغات اجلاس نهم  در مشهد درباره حضور شبكه هاي  راديو و تلويزيوني  36 كشور اسلامي در پايتخت فرهنگي جهان اسلام يادداشتي در هفته نامه صدا و سيما درج كرده است.


مشهد مقدس چندي پيش شاهد اتفاق مهمي در بُعد رسانه‌اي آن هم در گستره‌اي به پهناي جغرافياي همه كشورهاي اسلامي بود؛ اتفافي كه شايد كم‌تر كسي تا يك دهه پيش مي‌توانست آن را پيش‌بيني كند.

نمايندگاني از ده‌ها شبكه راديو و تلويزيوني و بيش از 36 كشور اسلامي در پايتخت فرهنگي جهان اسلام گردهم آمدند و توليدات رسانه‌اي خود را در معرض نمايش گذاشتند. جلسات كارشناسي در قالب كميسيون‌هاي مختلف پژوهشي و آموزشي برگزار شد كه آثار و بركات فراواني داشت.

در اين ميان، بايد به نقش و جايگاه ارزنده صدا‌و‌سيماي جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان محوري در پيشبرد اهداف اين اجلاس و نيز ارائه الگوهاي مناسب و متناسب با فرهنگ كشورهاي مسلمان‌نشين در توليدات راديويي و تلويزيوني پاك و حلال توجه كرد. رسانه ملي كشورمان طي سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي توانسته با اتكا به تجربيات بين‌المللي و گزينش صحيح از ناصحيح، فنون و شيوه‌هاي نوين فيلم‌سازي است را در اختيار بگيرد و با بهره‌گيري از اين ظرفيت‌ها و تجارب ارزنده، به ارائه توليدات راديويي و تلويزيوني مناسب حال و روز دنياي اسلام بپردازد.

 بي‌راه نيست اگر بگوييم كه امروز فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني، در ميان كشورهاي اسلامي در جايگاه نخست ايستاده است و مردم خسته از توليدات بي‌محتوا يا داراي محتواي ضد ديني غربي، روز‌به‌روز گرايش بيش‌تري به آن‌ها مي‌يابند. سريال‌هاي ايراني از بسياري شبكه‌هاي تلويزيوني در حال پخش است و مهم‌تر از آن، شيوه‌ها و برنامه‌ريزي به‌كار رفته در ساخت آن‌ها، به الگويي براي ساخت فيلم‌ و سريال در ديگر كشورهاي اسلامي تبديل شده‌است.

اين مهم به دست نيامده مگر با اتكا به توان هنرمندان مسلمان در توليد محصولات رسانه‌اي پاك و حلال و انگيزه‌بخشي به آن‌ها براي بيان دردها و رنج‌هايي كه بر مسلمانان رفته و نيز ارائه راهكارهاي مناسب براي اتحاد و همدلي بيش‌تر ميان پيروان آيين اسلام. نهمين اجلاس مجمع عمومي راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي نيز گام ديگري در تحكيم اين روابط ميان ايران و ديگر كشورهاي اسلامي بود و توانست با دستيابي به همه اهداف از پيش تعيين شده، بخش ديگري از پازل تمدن‌سازي اسلامي را تكميل كند؛ چرا كه بدون توجه به ظرفيت‌هاي رسانه‌اي و به‌كارگيري درست آن‌ها، امكان تحقق اين هدف  وجود ندارد.

امسال صدا و سيماي جمهوري اسلامي توانست باز هم بدرخشد و نقشي اساسي و تعيين‌كننده در اجلاس داشته باشد. بخش‌هاي مختلف رسانه ملي با همراهي و هم‌افزايي مثال‌زدني، گزارش‌هاي منظم و موثري از اين اجلاس به سراسر جهان مخابره كردند و كميسيون‌هاي مختلف آن را به خوبي پوشش دادند. همچنين فعالان فرهنگي و رسانه‌اي، چهره‌هاي مذهبي، سياسي و... در مشهد مقدس نيز توانستند با اتكا به ظرفيت‌هاي موجود، در معرفي هر چه بيش‌تر اين ظرفيت‌ها به كمك رسانه ملي بشتابند.

اكنون و پس از برگزاري توفيق‌آميز نهمين اجلاس، برنامه‌ريزي براي اجلاس دهم از همين امروز آغاز خواهد شد كه صد البته بهره‌گيري از تجربياتي كه در سال جاري و در سايه حرم رضوي به دست آمده‌است، چراغ راه برنامه‌ريزان خواهد بود.


۱۳۹۶/۰۴/۳۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir