تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

راديو معارف 19 ساله مي‌شود
الگويي مناسب در سپهر رسانه ديني

کد خبر : 81425 تعداد بازدید : 1488 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۳۱   ساعت خبر : ۱۲:۳۰

به مناسبت نوزدهمين سالروز تاسيس راديو معارف ، هفته نامه صدا و سيما (نشريه داخلي) با جمعي از مديران و كاركنان راديو معاوف گفت و گو كرده تا فعاليت هاي اين شبكه راديويي را تشريح كند.


به بركت سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) در سال 1377، راديو معارف با الگوگيري از رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در جوار بارگاه ملكوتي كريمه اهل بيت (س) و حوزه علميه قم تأسيس شد.

هم‌اكنون برنامه‌هاي اين شبكه راديويي در چهار گروه علمي برنامه‌سازي شامل گروه‌هاي معارف قرآن و اهل‌بيت، معارف فقه و انديشه، معارف فرهنگ و جامعه و گروه اخبار معارفي و اطلاع‌رساني، در سه سطح تخصصي، نيمه‌تخصصي و عمومي توليد مي‌شود. اين رسانه ديني بر اساس آخرين نظرسنجي‌ها بيش از پنج ميليون نفر شنونده دارد كه بيش‌تر آنان نخبگان ديني هستند و شنوندگان اين رسانه از برنامه‌هاي اين راديو بيش از 98 درصد رضايت دارند.

پاسخگويي به شبهات ديني

مجتبي تونه‌اي، مدير شبكه راديويي معارف مي‌گويد: جذابيت برنامه در استقبال مخاطب و اثرگذاري پيام بسيار مؤثر است. برنامه‌سازان ما براي رقابت رسانه‌اي و جذب مخاطب از همه ظرفيت‌ها، روش‌ها و قالب‌ها استفاده مي‌كنند. قالب‌هاي نمايشي، مستند، مسابقه، ميزگرد و گفت‌وگو از جمله قالب‌هاي كاربردي است. وي اقدام ديگر در جذابيت شنيداري را كوتاه كردن برنامه و سرعت‌بخشي آيتم‌ها مي‌داند و مي‌گويد: از آنجا كه امروزه حوصله‌ها كم شده است، لازم است اصل پيام همراه با هنرمندي و خلاقيت به مخاطب ارائه شود تا برنامه طولاني نشود و مخاطب را گريزان نكند.

 تونه‌اي با اشاره به پاسخگو بودن راديو معارف به شبهات ديني مي‌گويد: مديران گروه‌هاي برنامه‌ساز راديو با همكاري برخي مؤسسات علمي، شبهات مختلف در حوزه‌هاي ديني را شناسايي مي‌كنند و پس از دسته‌بندي موضوعي آن‌ها به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم در برنامه‌ها، كارشناسان به آن‌ها پاسخ‌هاي لازم و كافي مي‌دهند. وي تصريح مي‌كند: برنامه عصرگاهي «پرسمان» به‌صورت زنده، هر روز پاسخگوي شبهات ديني و سؤالات شنوندگان در حوزه‌هاي قرآني، تاريخي، اعتقادي، خانوادگي و تربيت كودك و نوجوان است.

 تونه‌اي به حضور مراجع عظام تقليد در برنامه‌ها اشاره مي‌كند و مي‌گويد: مديران راديو معارف در طول سال، چندين بار با مراجع عظام تقليد ديدار و از رهنمودهاي آنان استفاده مي‌كنند. علاوه بر آن، مباحث تخصصي اين بزرگان هر شب از ساعت 21:30 تا 23:30 در حوزه‌هاي فقه‌، اصول و تفسير پخش مي‌شود. از عرصه‌هاي ديگر حضور مراجع معظم، پاسخگويي مستقيم به استفتائات مقلدان خود در برنامه «زمزم احكام» است كه اين شيوه در هيچ رسانه‌اي نظير ندارد و نشانه اعتماد مراجع عظام به راديو معارف است.

 مدير راديو معارف با توجه به حذف ساز موسيقي در برنامه‌ها، از اقداماتي كه براي جايگزيني موسيقي صورت گرفته  تا جذابيت برنامه‌ها حفظ شود، سخن مي‌گويد: شناسه موسيقايي راديو معارف متفاوت است. ما در راديو معارف با بهره‌گيري از نغمات آييني و سرودها و ابتهالات‌، فواصل برنامه‌ها را پر مي كنيم. از ساز استفاده نمي‌كنيم اما قطعات آوايي ما منطبق بر قواعد موسيقايي است كه كارشناسان و مخاطبان هم آن را پذيرفته‌اند.

 تونه‌اي با اشاره به اينكه مخاطب، سرمايه رسانه است  و رسانه بي‌مخاطب، رسانه خاموش است، مي‌گويد: نه‌تنها در هر برنامه امكان ارتباط با كارشناسان فراهم است كه روابط عمومي راديو معارف نيز بخشي را با عنوان «واحد ارتباطات» تدارك ديده كه 24 ساعته در حال دريافت ديدگاه‌ها و انتقادات شنوندگان درباره برنامه‌هاست. علاوه بر اين، سامانه پيامكي و ايميل نيز امكان ديگر ارتباطي مخاطبان با راديوست. او با اشاره به اهميت ديدگاه‌هاي شنوندگان‌، مي‌گويد: روابط‌عمومي راديو معارف در پايان هفته، تمام ديدگاه‌ها را تجميع مي‌كند و پس از تنظيم در قالب جزوه‌اي با عنوان «صميمانه» در اختيار گروه‌ها و عوامل برنامه‌ساز مي‌گذارد تا در برنامه‌ريزي از اين ديدگاه‌ها استفاده كنند. تعدادي از برنامه‌هاي راديو نيز بر محور مخاطب توليد مي‌شود. برنامه‌هاي «پرسمان» پاسخگوي سؤالات شنوندگان در حوزه‌هاي قرآني، تاريخ اسلام، اعتقادي، تربيت كودكان و نوجوانان و خانواده است. اساساً اعتماد مخاطبان به اين راديو، اعتبار ماست و ما تمام تلاشمان را براي پاسخگويي به اين اعتماد انجام مي‌دهيم.

تبيين قرآن و عترت

سيد احمد محمودي مدير گروه معارف قرآن واهل بيت(ع) مي‌گويد: اين گروه از گروه‌هاي فعال برنامه‌ساز راديو معارف است و در حوزه تفسير و علوم قرآن، حديث و علوم حديث، تاريخ اهل‌بيت(عليهم السلام)، برنامه‌هاي اذانگاهي و علي‌الخصوص ويژه‌برنامه‌هاي اعياد، ميلادها و شهادت‌هاي ائمه معصومين(ع) به برنامه‌سازي مي‌پردازد. محمودي، نشر و تبيين معارف دو امانت رسول خدا(ص) يعني قرآن و عترت، همچنين آشنايي مخاطبان با زيبايي‌هاي كلام خدا و رسول اكرم(ص) و اهل بيت(ع) هدي را از اهداف برنامه‌سازي اين گروه مي‌داند و مي‌گويد: بهره‌مندي از اتاق فكر در طراحي برنامه‌ها، استفاده از كارشناسان مجرب و به‌كارگيري صحيح اصول برنامه‌سازي راديويي، نهايت تلاش ما براي رضايت مخاطبان راديو معارف است. همراهي شنوندگان با برنامه‌هاي اين راديو و بيان كاستي‌ها و پيشنهادها براي بهتر شدن برنامه‌ها، نشان از تعهد شنوندگان در قبال آن چيزي است كه ما انجام مي‌دهيم. اين امر موجب دلگرمي و احساس مسئوليت بيش‌تر در كار مي‌شود.

بالندگي در دين‌پژوهي

محمدمهدي صفايي‌ مدير گروه معارف، ‌فقه و انديشه مي‌گويد: چندي قبل مسئوليت گروه "فقه و سيره" با مأموريت توليد برنامه در حوزه‌هاي فقه، اصول، حقوق، اقتصاد، تاريخ و سيره اهل‌بيت و زندگي بزرگان دين را بر عهده داشتم كه اواخر سال 94 با ادغام دو گروه "فقه و اهل‌بيت" و "انديشه و حكمت"، نام گروه به "فقه و انديشه" تغيير كرد. در پي اين تغيير، بخشي از مأموريت گروه (تاريخ و سيره اهل‌بيت) به گروه "قرآن و اهل‌بيت" محول شد و برنامه‌سازي در حوزه‌هاي فقه، اصول، حقوق، اقتصاد، عرفان، فلسفه، كلام و مهدويت، مأموريت گروه "فقه و انديشه" شد. او مي‌گويد: از آنجا كه راديو معارف يك راديو مرجع در حوزه دين و معارف ناب اسلامي است، اميد است با تعامل جدي و عميق گروه‌هاي برنامه‌ساز راديو با گروه‌هاي متناظر در مراكز متعدد علمي و پژوهشي در حوزه و دانشگاه و بهره‌گيري از توان علمي (محتوا و كارشناسي) اين مراكز در توليد محتواي رسانه‌اي، شاهد بالندگي راديو در سپهر رسانه‌هاي شنيداري و حتي ديداري در حوزه دين و دين‌پژوهي باشيم.

 مهيا كردن چرخه توليد

حميد اشتري، مدير توليد و پخش راديو معارف نيز در خصوص وظايف توليد و پخش مي‌گويد: ضبط برنامه در استوديوهاي توليد، اعزام واحد سيار براي ضبط‌هاي خارج از استوديو و همچنين امور مربوط به گويندگان و گزارشگران از مهم‌ترين وظايف اين بخش است. او همكاري با گروه‌هاي برنامه‌ساز و فراهم آوردن چرخه توليد، تعامل مستمر با برنامه‌سازان اعم از تهيه‌كنندگان، گويندگان، گزارشگران و صدابرداران شبكه براي ارتقابخشي به توليدات رسانه‌اي و ارتباط نزديك با واحدهاي نظارت، فني و آرشيو را بخشي از فعاليت‌هاي توليد و پخش مي‌داند.

بزرگ‌ترين آرشيو بدون موسيقي در ايران

محمدجواد حق‌پرست، مسئول آرشيو راديو معارف با اشاره به ويژگي‌هاي آرشيو اين راديو مي‌گويد: اين شبكه راديويي هرگز از موسيقي در برنامه‌هاي خود استفاده نمي‌كند، از اين‌رو آرشيو نقش مهمي در تأمين و توليد قطعات ميان‌برنامه بر عهده دارد.

 حق‌پرست تصريح مي‌كند: هم‌اكنون آرشيو راديو معارف با بيش از 20 هزار قطعه ميان‌برنامه در 23 موضوع مختلف، بزرگ‌ترين آرشيو بدون موسيقي در ايران است. وي ادامه مي‌دهد: به‌روزترين و كامل‌ترين آرشيو سخنان مقام معظم رهبري و حضرت امام خميني(ره) با امكان جست‌وجو در موضوع و متن نيز توسط آرشيو راديو معارف بر روي سايت اين راديو در اختيار علاقه‌مندان قرار دارد. حق پرست، ثبت و نگهداري تمام برنامه‌هاي راديو معارف از زمان تأسيس تاكنون به همراه مشخصات كامل عوامل و فايل صوت و متن برنامه‌هاي به‌صورت ديجيتال را از ديگر وظايف آرشيو مي‌داند و مي‌گويد: تاكنون حدود 142 هزار مورد ركورد شده‌است و امكان جست‌وجو و فيلتر كردن در تمام عوامل و موضوعات از جمله قابليت‌هاي اين بخش است.

تبيين و ترويج نقد در حوزه‌هاي اخلاق اسلامي

محمدجواد عزتي‌پور مدير گروه معارف، فرهنگ و جامعه‌، مأموريت اين گروه را طراحي، توليد و تامين برنامه با رويكرد تبيين ترويج و نقد در حوزه‌هاي اخلاق اسلامي خانواده، اجتماعي مي‌داند و مي‌گويد: ترويج سبك زندگي ايراني اسلامي، ترويج اخلاق اجتماعي، پاسخگويي به سؤالات شنوندگان و ترويج مهر و مهرورزي، بخشي از برنامه‌هاي شاخص اين گروه به حساب مي‌آيد كه در برنامه‌هاي «خانه مهر»، «صبح روشن» و برنامه‌هاي «پرسمان» به آن پرداخته مي‌شود. ضمن اينكه ترويج سيره شهدا و تجليل از مادران و همسران شهيد در برنامه «شاهد»، تقويت گفتمان دانشجويي و بررسي دغدغه‌هاي فرهنگي دانشجويان در برنامه «دانشجو» و معرفي و بزرگداشت مفاخر ديني و فرهنگي در برنامه «حيات طيبه» و تقويت باورهاي ديني و بصيرت‌افزايي در جنگ شبانه «شبستان» از جمله برنامه‌هاي اين گروه است.

الگويي كار‌آمد در سپهر رسانه ديني

جواد امامي، مدير گروه رويدادهاي معارفي و اطلاع‌رساني درباره وظايف اين گروه مي‌گويد: گروه خبر به‌عنوان بخش كوچكي از جريان بزرگ رسانه ديني تلاش كرده است تا قدم‌هاي مؤثري در تقويت راديو معارف و نزديك شدن به تراز رسانه‌ ديني بردارد؛ رسانه‌اي كه به بركت رهنمودها و توجه ويژه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و حمايت‌ها و هدايت‌هاي بي‌دريغ مراجع معظم تقليد و نخبگان، اكنون به الگويي كارآمد در سپهر رسانه ديني تبديل شده‌است.

امامي تصريح مي‌كند: درخشش همكاران گروه خبر اين رسانه ديني در جشنواره‌هاي ملي و بين‌المللي و نيز انس و الفت مستحكم مسئولان و مديران نهادها، وزارتخانه‌ها و مراكز ديني، فرهنگي، سياسي و اجتماعي با گروه خبر، ارتباطات پيگيرانه مخاطبان با اين رسانه و اشتياق وافر مؤسسات ديني براي همكاري با اين گروه، از نمودهاي نزديك شدن اين راديو به تراز رسانه ديني مورد تأكيد مقام معظم رهبري است.

توفيق در عرصه سايبري

علي شفيعي، از همكاران در بخش سايت راديو معارف، در خصوص تأثير فضاي مجازي مي‌گويد: امروزه تأثير فضاي مجازي به‌عنوان پرنفوذترين بستر انتقال پيام بركسي پوشيده نيست. من از زماني كه اولين نسخه سايت راديو معارف منتشر شد، توفيق خدمت‌رساني داشته‌ام و در طول اين سال‌ها به‌عنوان دستيار فني سايت در اكثر پروژه‌ها و طرح‌هاي راديو معارف در فضاي مجازي انجام وظيفه كرده‌ام و معتقدم كه راديو معارف توانسته در عرصه سايبر نيز مانند ديگر عرصه‌ها بسيار موفق عمل كند و شاهد اين ادعا رتبه‌هايي است كه سايت راديو معارف در ميدان‌هاي مختلف جشنواره‌اي و ارزيابي‌هاي سازماني به دست آورده‌است.

نقش اطلاع‌رساني در جذب مخاطب

منصوره رضواني‌اصل كه از سال 85 به‌عنوان نويسنده به همكاران اين شبكه راديويي پيوسته و هم اكنون به انعكاس و اطلاع‌رساني اخبار و رويدادهاي مهم اين رسانه ديني مي‌پردازد، نقش اطلاع‌رساني برنامه‌هاي توليد شده اين رسانه را در پيشبرد و اهداف اين شبكه راديويي بسيار مهم مي‌داند و مي‌گويد: اطلاع‌رساني و خبررساني به‌موقع تأثير بسزايي در جذب مخاطب دارد، زيرا شنونده مي‌تواند با توجه به نياز خود از زمان برنامه‌ها مطلع شود و از مطالب مورد نظر بهره كافي ببرد.

 

عرضه محتواي ديني

 

محمدحسن جلالي، از تهيه‌كنندگان راديو معارف در خصوص سختي كار مي‌گويد: تهيه‌كنندگي در اين راديو هم سهل است، هم ممتنع. سهل است چون منابع و پيام‌هاي قوي ديني داريم و ممتنع است زيرا بر اساس ذائقه مخاطب اين راديو بايد شيوه‌هاي هنر جانشين طراحي كنيد. او ويژگي‌هاي برنامه‌هاي زنده راديو را چنين توصيف مي‌كند: در برنامه زنده، وارد لحظات و دقايق شنوندگان مي‌شويم و همان‌طور كه با شنوندگان ارتباط داريم؛ آن‌ها نيز با ما ارتباط دارند و اين ارتباط دوسويه است. اين ويژگي عمده برنامه‌هاي زنده است و البته توجه به مناسبت‌ها و وقايع روز و نيز عرضه ساده و مختصر مطالب و موضوع‌ها و پويايي در ارائه آن‌ها از ويژگي‌هاي ديگر برنامه‌هاي زنده است كه البته در راديو معارف حساسيتي بالا دارد، زيرا ما محتواي ديني عرضه مي‌كنيم و اين امر مستلزم آن است كه كارشناسان و گويندگان به مباحث اشراف و تسلط كامل داشته باشند تا مطالب و محتواها بدون اشكال تهيه و پخش شوند.

نقش انكارناپذير گوينده در جذب مخاطب

رضا ملايي كه به‌عنوان گوينده و گزارشگر مشغول فعاليت است، مي‌گويد: در راديو و عرصه پيام‌رساني، گوينده جايگاهي ممتاز و نقشي بي‌بديل دارد و از جهتي، بلكه مهم‌ترين ركن در فرايند پيام‌رساني در راديو، گوينده است. گوينده در جذب و افزايش مخاطب، جلب رضايت شنونده و پويايي راديو تأثيري ويژه دارد. بنابراين، رشد و بالندگي و تضمين آينده راديو در اين زمينه، ارتباط مستقيم با عملكرد گوينده‌ها دارد.

ملايي تصريح مي‌كند: صداي محبوب و قابل اعتماد، اجراي جذاب، توانمندي در مديريت و ارسال پيام و توفيق در كار گويندگي مي‌تواند انگيزه‌هاي مخاطب را در همراهي هميشگي با راديو ارتقا بخشد و چنانكه شاهد هستيم بسياري از مخاطبان فعلي راديو در شبكه‌هاي مختلف به‌دليل ارتباط خوب و اثرگذار با صدا و اجراي گويندگان در سال‌هاي گذشته همچنان راديو را بهترين رسانه براي همراهي مي‌دانند. اين موضوع درباره راديو معارف اهميت بيش‌تر و شكل متفاوت‌تري پيدا مي‌كند، چون گويندگي در راديو تخصصي در حوزه دين و معارف الزامات، ضرورت‌ها، محدوديت‌ها و مشكلات خاص خودش را دارد و توفيق گوينده در اين راديو قطعاً شيريني بيش‌تر و متفاوت‌تري در پي دارد.

ارائه محتواي ديني در فرمي جذاب

حسن توكلي‌زاده كه به‌عنوان نويسنده و تهيه‌كننده با راديو معارف همكاري دارد، يكي از ويژگي‌هاي برنامه‌هاي راديو معارف را رويكرد محتوامحور بودن اين برنامه‌ها مي‌داند و مي‌گويد: در برنامه‌هاي راديو معارف، محتوا بر فرم غالب است. البته نه اينكه از فرم غفلت شود، بلكه در برنامه‌هاي اين رسانه ديني سعي مي‌شود محتواي غني در فرمي جذاب و مخاطب‌پسند براي مخاطبان ارائه شود. وي ادامه مي‌دهد: با توجه به اينكه موسيقي ‌سازي در راديو معارف وجود ندارد، كار تهيه‌كنندگي زحمتي دو چندان مي‌طلبد. در نبود موسيقي ‌سازي به‌عنوان يكي از عناصر اصلي برنامه‌سازي، تهيه‌كننده راديو معارف بايد تلاش كند طوري برنامه بسازد كه هم جذاب و هم مخاطب‌پسند باشد و هم خلأ نبود موسيقي احساس نشود.

نعمت خدمت

مهدي كاظمي، از همكاران گروه رويدادهاي معارفي و اطلاع‌رساني‌، كار در راديو معارف را نعمتي بزرگ براي خود مي‌داند. كاظمي در هفتمين جشنواره اتحاد براي كليپ صوتي «عبرت»، حائز رتبه برتر شد. او درباره اين اثر مي‌گويد: «عبرت» كليپ صوتي كوتاهي است از آيات نوراني قرآن كريم كه به‌همراه بيانات حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و سيدحسن نصرالله دبيركل حزب‌الله لبنان ساخته شده‌است./110


۱۳۹۶/۰۴/۳۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir