تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۳۰      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


نبض پايتخت در دستان شماست

کد خبر : 81690 تعداد بازدید : 1103 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۰۷   ساعت خبر : ۰۹:۵۶

برنامه «تهران در شب» يكي از برنامه‌هاي قديمي راديو تهران است كه هر شب يكي از گروه‌هاي شبكه و برنامه‌سازان مجزا تهيه آن را به عهده دارند.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، برنامه "تهران در شب" كاري از گروه مديريت و برنامه‌ريزي راديو تهران است كه تلاش مي‌كند بامداد جمعه ها، لحظات مفرحي را براي مخاطبان خود پديد آورد.

 كافه هنر

 مريم سادات آصفي، تهيه‌كننده "تهران در شب" مي‌گويد: براي اين برنامه موضوع‌هاي اجتماعي و شهري انتخاب مي‌شود. تلاش مي‌كنيم برنامه ريتم داشته باشد، تنوع بخش‌هاي مختلف و حضور مهماناني كه قبلا در برنامه دعوت نشده‌اند و شناسايي مهماني كه با مخاطبان تعامل بسياري دارند، از شاخصه‌هاي اوليه برنامه "تهران در شب" است.

 وي درباره بخش‌هاي برنامه مي‌افزايد: اين برنامه بخش‌هاي مختلفي را شامل مي‌شود. «كافه هنر» بخش موسيقي و سينمايي برنامه است. بخش موسيقي برنامه از قسمت‌هايي است كه خواننده‌هاي قديمي معرفي خواهند شد. پيش‌بيني شده است از آلبوم‌هاي موسيقي رونمايي شود و در صورت امكان از كنسرت‌هايي كه برگزار مي‌شود گزارش‌هايي را تقديم مخاطبان كنيم. «شهر من» از ديگر قسمت‌هاي اين برنامه است، در اين بخش با كساني كه در زيباسازي شهر تهران و مديريت شهري فعاليت دارند، گفت‌وگو مي‌شود. اگر مخاطبان سوالي از مهمان برنامه داشته باشند مي‌توانند از طريق پيامك يا شماره تلفن‌هايي كه در برنامه اعلام مي‌شود با ما در تماس باشند. بخش طنز برنامه با عنوان اخبار هفته «برداشت آزاد» طراحي شده كه ملينا زماني‌مقدم كودكي است كه اخبار هفته را در قالب طنز اطلاع‌رساني مي‌كند. در بخش معرفي كتاب با توجه به موضوع برنامه كتاب را معرفي مي‌كنيم، گزارش از شهر و گفت‌وگو با شنوندگان هم در اين برنامه گنجانده شده است.

 زير سقف دودي

 عقربه‌ها ساعت 24 بامداد را نشانه مي‌روند. آويد بزرگي، گويندگي برنامه را به عهده دارد. موضوع برنامه درباره رنگ است، با توجه به مضمون و محتواي برنامه مهمان‌ها انتخاب مي‌شوند، هفته‌اي كه ما در برنامه حضور داريم، آناهيتا درگاهي همسر اشكان خطيبي بازيگر تلويزيون و سيما مهمان برنامه است. درگاهي در نقاشي متبحر است و شناخت بسيار خوبي از رنگ‌ها دارد. از مهمان برنامه خواسته مي‌شود ترانه مورد علاقه‌اش را معرفي كند تا در برنامه پخش شود. بخش ديگر برنامه با عنوان كافه هنر طراحي شده كه بخش موسيقي و سينمايي برنامه است. در برنامه تهران در شب هر هفته يك فيلم سينمايي معرفي مي‌شود. در اين قسمت درباره فيلم‌هاي روي پرده و زمان اكران آنها صحبت مي‌شود، آمار فروش فيلم‌ها و آخرين اخبار و حواشي در اين بخش از برنامه اطلاع‌رساني خواهد شد. تهيه گزارش از حضور تماشاچيان در سالن‌هاي سينما، قبل و بعد از تماشاي فيلم و مصاحبه با فيلم سازان، بازيگران، تهيه‌كننده و... از ديگر بخش‌هاي "كافه هنر" است. اين هفته فيلم سينمايي "زير سقف دودي" معرفي و با عوامل اين فيلم گفت‌وگو مي شود.

زهرا گوهري، روان‌شناس يكي ديگر از مهمانان برنامه است كه درباره رنگ، انتخاب رنگ‌ها و تاثير آن در زندگي صحبت مي‌ كند. بخش «حوالي ماه» دلنوشته‌هاي مخاطبان درباره امام زمان(عج) است كه شنوندگان آنها را به برنامه ارسال مي‌كنند.

موسيقي زندگي

 مينا نيكانيك، تهيه برنامه‌هايي همچون «سايه روشن» و «قلب من كتابي است گشودني را» در راديو تهران به عهده دارد، او مي‌گويد: من تهيه آيتم «موسيقي زندگي» و آيتم «برداشت آزاد» را به عهده دارم، موسيقي زندگي تركيبي از موسيقي باكلام و متن است كه هدف آن ايجاد اميد و انرژي مثبت با توكل به خداوند است.

آيتم برداشت آزاد از ديگر بخش‌هاست كه به اخبار هفته با زبان طنز مي‌پردازد كه اين بخش را مليناي 9 ساله اجرا مي‌كند.

سهيلا خدادادي، نويسنده برنامه "تهران در شب" است، در پايان برنامه با او درباره نويسندگي در راديو و معيار و ملاك‌هايي كه بايد يك نويسنده راديويي در نگارش متن راديويي رعايت كند، صحبت مي‌كنيم.

او مي‌گويد: من نويسندگي را به طور جدي از سال 81 شروع كردم. زماني كه اولين كتابم را نوشتم از سال 83 هم نويسندگي در راديو را شروع كردم. اولين كتاب من يك مجموعه داستان بود با نام «زير درخت زيتون»، زيتون نماد صلح است و در اين كتاب به اين موضوع اشاره مي‌كنم كه بشر از ابتداي تاريخ تا امروز نتوانسته به صلحي جهاني برسد. دومين كتابم «نان را صدا بزن» نام دارد با موضوع كودك‌آزاري، سومين و چهارمين كتابم كه مراحل چاپ را پشت‌سر مي‌گذارند در ژانر دفاع مقدس نوشته شده است. من هيچ وقت نتوانستم خودم و قلمم را در ژانر خاصي متوقف كنم. گرچه كار نويسندگي در راديو را با برنامه‌اي تاريخي در راديو جوان شروع كردم، اما در نگارش متن‌هاي ادبي، طنز، اجتماعي، مذهبي و حتي سياسي هم سفارش‌هاي زيادي داشتم و به لطف خداوند از عهده همه آنها به خوبي برآمدم. من در برنامه "تهران در شب" همه بخش‌هاي برنامه را بجز بخش استندآپ كمدي مي‌نويسم، چيزي كه در نگارش اين برنامه براي من مهم است شناخت روحيه، سليقه و خواسته‌هاي مخاطب تهراني است. سعي مي‌كنم موقع نگارش نيازهاي شهروند تهراني را خوب بشناسم و با توجه به همان نياز و سليقه متن را بنويسم./110


۱۳۹۶/۰۵/۰۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir