تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


نقش بي‌بديل خبرنگاران در رسانه‌ها

کد خبر : 82050 تعداد بازدید : 1173 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۶   ساعت خبر : ۰۹:۰۸

17 مرداد به بهانه سالروز شهادت شهيد محمود صارمي در مزار شريف افغانستان به دست سفاكان طالبان روز خبرنگار ناميده شده است. به همين مناسبت هفته نامه صدا و سيما يادداشتي را از دكتر مراد عنادي رئيس موسسه و مدير مسئول جام جم درباره روز خبرنگار منتشر كرد.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، خانواده رسانه‌ها اعم از سنتي و مدرن، درگذر زمان هرچند براي اثرگذاري بر مخاطبان و ديده‌شدن در عرصه رقابت با يكديگر، برعناصر متعددي متكي بوده و هستند اما همگي آن‌ها بويژه رسانه‌هاي خبري در هسته‌ مركزي خود به خبرنگار متكي هستند. از اين‌رو درباره نقش و كاركرد خبرنگاران بسيار نوشته و تحليل شده است.

در تقويم تاريخ كشورمان نيز با نامگذاري 17 مرداد كه به بهانه سالروز شهادت شهيد محمود صارمي در مزار شريف افغانستان به دست سفاكان طالبان روز خبرنگار ناميده شده است، درباره اهميت خبرنگار ناميده شده است، درباره اهميت خبرنگاري و شاخص‌هاي خبرنگار در تراز رسانه‌هاي ايران اسلامي مطالب زيادي به رشته تحرير درآمده است. اما آنچه كه به كار خبرنگاري در كشورمان مزيت ممتازي بخشيده است توامان شدن حرفه خبرنگاري با مؤلفه‌هايي همچون اخلاق رسانه‌اي، هوش خبري، شجاعت، دانش رسانه‌اي و سختكوشي است. در واقع خبرنگار هرچند به لحاظ حرفه‌اي داراي الزاماتي است و جامعه خبرنگاران در همه رسانه‌هاي حرفه‌اي و معتبر متعهد به رعايت آن‌ها هستند اما سوژه‌يابي و تهيه گزارش خبري براي خانواده رسانه‌اي كه اهداف خود را ترويج سبك زندگي اسلامي ايراني، پيام‌رسان مقاومت و روايت صادقانه از رويدادهاي و بحران‌ها تعريف كرده است. بدون شك دشوارتر است. چرا كه در چنين ميداني با رعايت اخلاق، عدالت رسانه‌اي و تلاش براي تهيه گزارش‌هايي مستند است كه خبرنگاران را ترغيب مي‌كند حتي در ميادين نبرد نظامي پايه پاي رزمندگان  اسلام در هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم در سال‌هاي اخير به تهيه گزارش‌هاي خبري و انعكاس واقعيات بپردازند و در اين راه چنان عاشقانه و شجاعانه گام بردارند كه برخي به فيض شهادت نائل شوند.

افزون بر اين به دنبال انقلاب رسانه‌اي در سال‌هاي اخير و جولان فضاي مجازي بر بار مسئوليت خبرنگاران افزوده شده است چرا كه آن‌ها مرزبانان خبرهاي درست از خبرهاي نادرست و خبرسازي‌هايي هستند كه طراحان آن‌ها اهدافي همچون القا ياس و نااميدي در جامعه دنبال مي‌كنند.

در رسانه امروز خبرنگار با بهره‌گيري از هوش و دانش رسانه‌اي خود و به كمك صوت و تصوير چنان مخاطب را به متن گزارش خود فرا مي‌خواند كه بسياري از مخاطبان احساس مي‌كنند در صحنه رويداد خبري حضور فيزيكي دارند و انتقال چنين حسي به شنونده و بيننده تنها در سايه ممارست و خلاقيت ميسر مي‌شود كه همه خبرنگاران با سعي وافر مي‌كوشند به آن دست يابند هرچند برخي موفق‌ترند. در مجموع روز خبرنگار ضمن آنكه يادآور اهميت، حساسيت و سختي كار خبرنگاران به‌شمار مي‌رود درعين حال توجه دادن مسئولان به اين مهم است كه به خبرنگاران به مثابه پل ارتباطي خود با مردم بنگرند. تا در سايه چنين نگرشي علاوه بر توجه به پيام گزارش‌هاي مستند و همراه با نقد و بررسي خبرنگاران و كوشش براي رفع مشكلات جامعه گوشه چشمي نيز به مسائل و مشكلات خبرنگاران داشته باشند در رفع آن‌ها بكوشند، تا بدين ترتيب خبرنگاران با انگيزه و روحيه‌اي مضاعف به خدمات رسانه‌اي‌شان ادامه دهند.

 

 

 

 


۱۳۹۶/۰۵/۱۶
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir