تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

تصوير نشاط و اميد اجتماعي با برنامه شب فيروزه‌اي در سراسر ايران
شب‌هايي به رنگ فيروزه

کد خبر : 82229 تعداد بازدید : 1297 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱   ساعت خبر : ۱۲:۰۱

توليد برنامه‌اي شاد و سرگرم‌كننده كه تصويري مناسب از نوع زندگي، معماري، آداب و رسوم، ادبيات، شعر و موسيقي استان‌ها را ارائه دهد، شبكه پنج را بر آن داشت تا با توليد جُنگ زنده شبانه "شب شيشه اي " در مراكز استان‌ها، علاوه بر فراهم كردن فضاي مفرح و شاد در معرفي توانمندي‌هاي استان‌ها نيز گام بردارد.


وقتي مي‌گوييم سازمان صداوسيما، آينه تمام‌نماي ايران با همه ويژگي‌هاي متفاوت قوميتي است، يعني توليدات اين رسانه بايد به توسعه مناطق و مراكز استاني در ابعاد مختلف منجر شود. وجود تركيب جمعيتي متنوع در مراكز استان‌ها با اوضاع اقليمي و فرهنگي خاص، بهره‌گيري از اين شرايط و توجه به توانمندي‌هاي خاص طبيعي، اقتصادي و فرهنگي شبكه‌هاي استاني را دو چندان كرده‌است. در اين راستا، لزوم توليد برنامه‌اي شاد و سرگرم‌كننده كه تصويري مناسب از نوع زندگي، معماري، آداب و رسوم، ادبيات، شعر و موسيقي استان‌ها را ارائه دهد، شبكه پنج را بر آن داشت تا با توليد جُنگ زنده شبانه در مراكز استان‌ها، علاوه بر فراهم كردن فضاي مفرح و شاد در معرفي توانمندي‌هاي استان‌ها نيز گام بردارد. هنوز بسياري از مخاطبان از اين برنامه‌ها كه در شب‌هاي گرم تابستان با حضور مجريان مختلف، هنرمندان، ورزشكاران و ديگر چهره‌هاي معروف روي آنتن مي‌رفت خاطره دارند و برنامه «شب فيروزه‌اي» كه دو سال از عمر مي‌گذرد، فراموش نكرده‌اند. اين برنامه ساعت 21 هر شب به شكل هم‌زمان از شبكه‌هاي پنج و سيماي يكي از مراكز استاني مهمان‌خانه‌هاي هم‌وطنان مي‌شود. شب ‌فيروزه‌اي كه اين شب‌ها در شهر كرمان اردو زده‌است، به معرفي فرهنگ و توانمندي‌هاي اين استان مي‌پردازد و در هفته‌هاي آينده رخت سفر به ديگر استان‌ها مي‌بندد. مدت اين برنامه 100دقيقه است و غلامرضا محمدي تهيه‌كنندگي و علي معصومي اجراي آن را برعهده دارند.

 

**فرصتي براي نمايش توانمندي‌‌هاي استان‌ها

 

غلامرضا حيدري تهيه‌كننده «شب فيروزه‌اي» مهمترين هدف اين برنامه را شناخت توانمندي‌هاي استان‌ها و معرفي جذابيت‌هاي بصري و گردشگري آن مي‌داند مي‌گويد: ايران كشوري پهناور با آداب و رسوم و جاذبه‌هاي گردشگري متفاوت است كه شايد كم تر كشوري چنين قابليتي را داشته‌باشد. هدف ما معرفي اين زيبايي‌هاست تا مخاطبان در فصل تابستان كه امكان مسافرت برايشان فراهم است گزينه‌هاي بيش تري براي انتخاب داشته باشند و از نقاط گردشگري استان‌هاي مختلف ديدن كنند. وي مي‌افزايد: شب فيروزه‌اي، جنگ شبانه است كه با همكاري مشترك پخش شبكه پنج و مديران مراكز استان‌ها و ساير همكارانشان، امسال براي دومين سال متوالي روي آنتن مي‌رود و اميدوار است لحظات شادي براي مخاطبان فراهم آورد.

 

حيدري با اشاره به ويژگي‌ها و توانمندي‌هاي هر استان ادامه مي‌دهد: «شب فيروزه‌اي» يك اتفاق خوب در شبكه پنج سيماست. اين برنامه هم براي اين شبكه و هم براي شبكه‌هاي استاني باعث خير و بركت شده است چرا كه ديده شدن شبكه‌هاي استاني در شبكه‌هاي سراسري اعتماد به نفس برنامه سازان و عوامل توليدي اين استان‌ها را بالا مي‌برد و به لحاظ جنبه هاي مختلف فني و هنري موجب ارتقاي كيفي آن‌ها مي‌شود. وي توضيح مي‌دهد: با حضور عوامل شبكه پنج در هر استان برنامه‌سازان با استعداد مي‌كوشند كيفيت كارشان را افزايش دهند و به تراز برنامه‌هاي شبكه‌هاي ملي برسند. در اين دو سال كه از توليد اين برنامه مي گذرد، اين تعامل و هم‌افزايي موجب رشد برنامه‌سازي در شبكه‌هاي استاني شده و به برنامه‌سازان ما انرژي، انگيزه و توان براي ادامه راه داده است.

 تهيه‌كننده «شب فيروزه اي» با اشاره به حضور اين برنامه در استان‌هاي فارس، يزد و لرستان تأكيد مي‌‌كند: ايران كشور رنگارنگ و متنوعي است و هر استان قابليت‌ها و مزيت‌هايي دارد كه به كليت ايران ارزش داده است. نگاه ما هم بر اين است كه از كنار هم قراردادن اين برجستگي‌ها و مزيت‌هاي نسبي، رنگين‌كماني از اقوام و آداب و رسوم آن‌ها در برنامه ترسيم كنيم و البته مي‌دانيم كه در صورت ديده شدن اين قابليت‌ها، ظرفيت‌هاي پنهان استان‌ها هم در كنار ديگر ظرفيت‌هايشان شناسايي مي‌شوند.

 

حيدري با تأكيد بر استقبال مخاطبان از اين برنامه مي‌گويد: ساختار برنامه به شكلي است كه مخاطبان را راضي نگه مي‌دارد. حضور ستاره‌هاي تلويزيوني در كنار هنرمندان بومي آن منطقه كه براي مخاطبان هر استان جذابيت زيادي دارد و تاكيد بر شاد و مفرح بودن برنامه فضاي مناسبي را پديد آورده است و اميدواريم تا پايان تابستان با دعوت از هنرمندان شناخته شده، رضايت بينندگان را جلب كنيم. وي با اشاره به تأثيرات شب فيروزه‌اي در معرفي فضاهاي گردشگري و توانمندي‌هاي مختلف استان‌ها مي‌گويد: همواره در رسانه ملي تأكيد مي‌شود كه بايد نگاهمان پايتخت‌گريز باشد و فقط مخاطب را مختص به تهران نبينيم و از تمام ظرفيت استان‌هاي مختلف استفاده كنيم. شبكه پنج هم همين رويكرد را تقويت مي‌كند و با خارج كردن نگاه و افق اين برنامه از تهران، به سوي استان‌ها رفته است. از نگاه من، شب فيروزه‌اي جشنواره رسانه شبكه پنج سيماست و در همين مدت دو سال پخش، مخاطبان اين شبكه با مراكز استان ها ارتباط بهتري پيدا كرده‌اند.

 حيدري در پايان مي‌افزايد: با همكاري مديريت شبكه پنج و مديران مراكز در جنگ شبانه شب فيروزه‌اي، فضاي شادي را براي مخاطبان دنبال مي‌كنيم. ضمن اين‌كه با دعوت از خوانندگان، موسيقي زنده هم داريم. شايد مردم عادي توان مالي براي رفتن به كنسرت را نداشته باشند، اما با حضور در برنامه شب فيروزه‌اي اين امكان ميسر است و آن‌ها هم از اين فرصت لذت مي‌برند.

 **شادي‌افزايي براي مخاطبان در كنار همدلي با رسانه

 پژمان محمدي، مدير پخش شبكه پنج درباره توليد اين برنامه مي‌گويد: «شب فيروزه‌اي» در چارچوب سياست‌هاي معاونت سيما و همكاري مشترك با معاونت امور استان‌ها و با طراحي و پيشنهاد مدير شبكه پنج سيما شكل گرفت و حسب دستور ايشان، همكاران ما در پخش شبكه پنج سيما و دوستان عزيز و پرتلاش ما در معاونت‌هاي سيماي مراكز استان‌ها عمليات اجرايي آن را تا‌كنون به پيش برده‌اند.

 وي مي‌افزايد: اين برنامه امسال از نيمه تيرماه از استان فارس و شهر شيراز شروع شد و در ادامه پس از استان‌هاي يزد و لرستان، در حال حاضر با همكاري عزيزانمان در مركز كرمان به روي آنتن مي‌رود و در ادامه با حضور در ساير استان‌ها از جمله همدان، قزوين، كردستان و آذربايجان شرقي و...  به اتفاق بينندگان، ميهمان هم‌وطنان  ميهمان‌نوازمان در ساير استان‌ها خواهيم بود.

  محمدي، مهم‌ترين ويژگي و قابليت اين برنامه را به‌عنوان يك جنگ شبانه شاد،به سبب حضور دو مجري، با قالب اجراي متفاوت مي‌داند و تصريح مي‌كند: شب فيروزه‌اي با ايجاد فضايي مفرح در شب‌هاي بلند تابستان براي بينندگان، در جهت تقويت گردشگري داخلي با معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري استان‌ها گام برداشته است. در اين برنامه، امكان ارائه گزارش اقدامات انجام شده در استان‌ها و انتقال تجربيات مثبت مديران استان‌ها فراهم شده است، دعوت از مهمانان متولد استان كه در سطح ملي توجه اقبال بينندگان هستند به‌منظور تقويت وحدت ملي و نمايش تنيدگي‌ها و نقاط مشترك فرهنگي در كشور نيز يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين برنامه به شمار مي‌آيد. وي ادامه مي‌دهد: معرفي ظرفيت‌هاي اقتصادي قابل بهره‌برداري يا سرمايه‌گذاري در نقاط مختلف كشور، ايجاد فضاي مفرح براي شب‌نشيني‌هاي خانوادگي در محل اجراي برنامه يا پاي تلويزيون و تقويت سنت‌هاي حسنه در سبك زندگي اسلامي  ايراني از ديگر اهداف شب فيروزه‌اي است.

 

محمدي با تأكيد بر تأثير حضور مراكز استان‌ها و نمايش قابليت‌هاي آن‌ها در شبكه‌هاي سراسري بر روي مخاطب تصريح مي‌كند: كشور پهناور و زيباي ما ظرفيت‌هاي متنوع و جذابي دارد كه تاكنون به‌قدر كافي به مخاطبان شناسانده نشده است و رسانه ملي در چارچوب سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، مي‌تواند با هم‌افزايي شبكه‌هاي سراسري سيما و پايگاه‌هاي منطقه‌اي و بومي سازمان، يعني همكاران متخصص و هنرمندمان در صداوسيماي مراكز استان‌ها، به شناسايي اين ظرفيت‌ها كمك كند. وي در پايان تصريح مي‌كند: مجموعه همكاران ما در اين جنگ تلويزيوني، نگاه‌هاي بينندگان را ميهمان زيبايي‌هاي موجود در  گوشه‌گوشه ايران عزيز مي‌كنند كه قطعاً در جلب سرمايه‌گذاري و افزايش توليد و اشتغال نقش مؤثري خواهد داشت.

 شب‌ فيروزه‌اي، فرصتي براي نمايش توانمندي‌هاي رسانه ملي

 **سيدتقي سهرابي؛ مديركل مركز فارس

 شب فيروزه‌اي، فرصتي خاص براي نمايش توانمندي‌هاي رسانه ملي در همه ابعاد و زواياست. اين برنامه كه از سال گذشته در مركز فارس آغاز شد، الگويي از برنامه‌هاي اجتماعي و مردم‌پسند را با استفاده از ظرفيت‌هاي استاني ارائه داد و در طول مدتي كه از اين استان روي آنتن رفت، تعاملات خوبي را ميان اين شبكه استاني و شبكه پنج سيما رقم زد. امسال، دومين سال پياپي است كه شب فيروزه‌اي از شبكه پنج سيما روي آنتن مي‌رود. سال گذشته پس از ماه مبارك رمضان، مدير شبكه پنج سيما با طرح اين موضوع كه ما مي‌توانيم حرفي مشترك با هم داشته باشيم و يك برنامه جذاب را روي آنتن بفرستيم، طرح اين برنامه را مطرح كردند. شب فيروزه‌اي به مرور بسط و گسترش پيدا كرد و به ساير استان‌هاي كشور هم رسيد. اين هم‌افزايي هم رضايت مخاطبان را در پي دارد و هم فرصتي است تا از ظرفيت‌هاي رسانه ملي در سراسر استان‌هاي مختلف به نحو مطلوب بهره‌مند شويم. شب فيروزه‌اي، عرصه‌اي است تا استان‌ها خود را در قاب شبكه‌هاي ملي به نمايش بگذارند و از طرفي مخاطبان اين شبكه‌ها فرصت خواهند داشت تا از زيبايي‌ها، توانمندي‌ها، قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي اين استان‌ها مطلع شوند.     

  **در شهرهاي ايران احساس غربت نمي‌كنم

 علي معصومي را هميشه با اجراهاي شاد و پر انرژي‌اش به ياد مي‌آوريم. اين مجري با نشاط  امسال نيز اجراي شب فيروزه‌اي را به عهده دارد و در اين مدت به استان‌هاي مختلفي هم سفر كرده و مهمان شبكه‌هاي استاني شده است. معصومي درباره انتخابش براي اجرا در اين برنامه مي‌گويد: سال گذشته كه پيشنهاد اجراي اين برنامه را به من دادند، قرار شد فقط در هفته اول برنامه اجرا داشته باشم و خيلي كار برايم جدي نبود، اما همان يك هفته اجرا آن‌قدر خوب بود كه هم مديران شبكه و هم خودم به اين نتيجه رسيديم كه در اين برنامه بمانم و اكنون نيز در دومين سال توليد «شب فيروزه‌اي» همراه دوستانم هستم. وي درباره ويژگي‌هاي اين برنامه توضيح مي‌دهد: مهمترين جذابيتي كه اين برنامه براي من دارد، ديدن ايران عزيز و مردمان خونگرمي است كه پر از استعداد و قابليت‌هاي هنري، فرهنگي و اقتصادي هستند و اين سفرها از هر سفر ديگري برايم لذت‌بخش‌تر است.

 معصومي ادامه مي‌دهد: در طول اين دو سال به هر شهري كه سفر كرديم، تلاش كرديم طي اجرا ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي استاني و گردشگري‌شان را معرفي كنيم. ضمن اينكه هميشه يكي از همراهان من در اجرا يكي از مجريان آن مركز بوده‌است. در هنگام انتخاب و دعوت از هنرمندان، مهماناني از متولدان همان استان‌ها را انتخاب كرديم تا مخاطبان برنامه با هنرمندان بومي يا هنرمنداني كه از آن خطه به شهرت رسيده‌اند، آشنا شوند. انتخاب اين افراد در همه زمينه‌هاست و ما برگزيدگاني را ازميان نخبه‌هاي هنري، علمي، ادبي، صنايع دستي و...  به برنامه دعوت مي‌كنيم.

 اين مجري با اشاره به سختي‌هاي اجرا در شهرهاي مختلف مي‌گويد: به هر حال، هر كاري سختي‌هاي خاص خودش را دارد و دوري از خانواده، بدون مشكل و سختي نيست، اما آنقدر مردم ايران خونگرم و با‌محبت هستند كه من هيچ‌وقت در استان‌هاي مختلف احساس غربت نكرده‌ام.   

معصومي با اشاره به شروع پخش برنامه امسال شب فيروزه‌اي از شهر شيراز اظهار دارد: در اين مدت تلاش كرده‌ايم اطلاعات بسيار خوبي از شهرهاي مختلف در حوزه گردشگري، فرهنگ و تاريخي ارائه كنيم تا فرصت سرمايه‌گذاري را هم فراهم آوريم.

 اين مجري در پايان مي‌گويد: ما در برنامه شب فيروزه‌اي به مردم ايران يادآوري مي‌كنيم كه بايد به سبب اين همه نعمت و زيبايي شاكر باشيم. اين برنامه نوعي شب‌نشيني است كه به دور از غلو و درشت نمايي مي‌خواهد انرژي و شادي را به مردم تزريق كند. استقبال مردم هم تا امروز از اين برنامه خيلي خوب بوده و روز به روز به تعداد مخاطبان افزوده مي‌شود.

 **محمد بازوند مدير مركز لرستان: رنگين كمان ايران اسلامي در كهن بوم‌هاي زيبا

 اجراي مشترك برنامه شب فيروزه‌اي با مراكز استان‌ها، فرصت مناسبي براي نمايش ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل مناطق مختلف كشور در قاب شبكه‌اي ملي با گستره مخاطبي فراتر از شبكه محلي است. حضور برنامه‌سازان و هنرمندان ملي در جمع مردم و تعامل با آن ها موجب همدلي بيش‌تر و زمينه‌ساز انتقال تجارب گوناگون است. برنامه شب فيروزه‌اي كه در خرم‌آباد با همكاري و مساعدت مدير شبكه پنج و استاندار لرستان به تهيه‌كنندگي و كارگرداني فرزاد پيرداده و اجراي مسعود بهرام‌نژاد از 12 مرداد به‌مدت شش شب در قلعه فلك‌الافلاك از شبكه پنج سيما و شبكه افلاك پخش شد، استقبال مردم، گردشگران و مخاطبان رسانه ملي را به‌همراه داشت. با توجه به ظرفيت‌هاي فراوان طبيعي و تاريخي لرستان در بخش گردشگري و نقشي كه اين حوزه مي‌تواند در رشد اقتصادي و توسعه لرستان داشته باشد، انتخاب قلعه فلك‌الافلاك به‌عنوان نماد فرهنگي و گردشگري لرستان براي محل اجراي برنامه و تأكيد بر شعار«لرستان مقصد گردشگري» گامي بلند در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي است. زيبايي قلعه و محيط پيرامون و انتخاب لوكيشن مناسب همراه با نورپردازي ويژه و حضور مردم، تحسين مهمانان ويژه و مخاطبان برنامه را به همراه داشت، به‌نحوي كه خيلي از مهمانان برنامه چه در گفت‌وگوي حضوري و چه از طريق پيامك‌هاي ارسالي به شبكه، قلعه را يكي از بهترين لوكيشن‌هاي برنامه شب فيروزه‌اي مي‌دانستند. اجراي برنامه در اين سطح نيازمند برنامه‌ريزي قبلي و تلاش هدفمند و همگاني است. خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزي مجموعه همكاران به‌ويژه گروه توليدي شبكه افلاك برنامه شب فيروزه‌اي خرم‌آباد به نمادي از همدلي و توان برنامه‌سازي بالاي سيماي مركز لرستان تبديل شد. تمركز بر بخش‌هاي گردشگري و نمايش كم‌نظير آيتم‌هايي در قالب‌هاي گوناگون و جذاب، از جمله مستندهاي كوتاه معرفي اماكن تاريخي و گردشگري و كارآفرينان برتر، مصاحبه با گردشگران، اجراي موسيقي محلي، حضور چهره‌هاي موفق ملي و محلي از جمله بازيگران و خوانندگان مطرحي همچون خانم شهره لرستاني، آقاي حميد لولايي و... وخوانندگاني چون امير‌تاجيك، مجيد‌اخشابي، عباس‌بيرانوند و...، خانواده‌هاي معظم شهدا به‌ويژه مادر شهيد محمود صارمي (خبرنگار شهيد واحد مركزي خبر در افغانستان) به همراه خبرنگاران استان در روز خبرنگار و خانواده‌هاي شهداي سرافراز حرم در اين برنامه، شب‌هايي خاطره‌انگيز و برگه‌هايي افتخار‌آميز در تاريخ رسانه ملي و محلي به يادگار گذاشت. با توجه به اثرگذاري چنين برنامه‌هايي و تجربه موفق مركز لرستان در تابستان امسال به نظر مي‌رسد شبكه‌هاي سراسري مي‌توانند با تمركز و بهره‌گيري از ظرفيت بي‌نظير و مزيت‌هاي نسبي رنگين كمان ايران اسلامي، از اين كهن بوم زيبا بيش‌تر استفاده كنند. بي‌گمان برنامه‌ريزي براي كاهش هزينه‌ها و اجراي اقتصاد مقاومتي در رسانه ملي با استفاده از چنين فرصت‌هايي ميسر مي‌شود. شب فيروزه‌اي اتفاقي است كه هم به نوعي موجب تمركززدايي از شهر تهران شده و هم با به نمايش درآوردن توانمندي‌ها و قابليت‌هاي مختلف هريك از استان‌هاي ميزبان برنامه، مخاطبان را با اين ظرفيت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و گردشگري آشنا مي‌كند.

 **آسمان همدان فيروزه‌اي‌تر خواهد شد

**حسين ميسر، مديركل مركز همدان: ميزباني براي ايران در شب‌هاي تابستان

 

از شنبه 28 مرداد به مدت يك هفته و در آستانه زادروز شيخ الرئيس‌بوعلي‌سينا و روز همدان، برنامه تلويزيوني "شب‌فيروزه‌اي" با مشاركت شبكه پنج سيما و شبكه همدان از محل آرامگاه بوعلي سينا به‌صورت زنده پخش خواهد شد. معرفي توانمندي‌هاي اقتصادي و سرمايه‌هاي فرهنگي استان در كنار گفت‌وگو با هنرمندان صاحب‌نام ملي و خوانندگان خوش صداي محبوب، لحظاتي فرح‌بخش را در شب هاي خوش آب و هواي همدان و با حضور صميمانه مردم همدان و گردشگران فراهم خواهد كرد تا براي بينندگان سراسري شبكه پنج و بينندگان همراه سيماي همدان در جاي‌جاي ميهن عزيزمان، ديدني و شوق‌انگيز جلوه كند. از همه علاقه‌مندان فرهنگ و هنر و بينندگان فرهيخته دعوت مي‌كنيم كه اين جنگ مردمي و شاد را از 28 مرداد تا 3 شهريور راس ساعت 21 و به مدت 70 دقيقه ببينيد.


۱۳۹۶/۰۵/۲۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir