تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

به مناسبت سالروز ورود آزادگان به ميهن
روز پيوند اشك‌ها و لبخندها

کد خبر : 82235 تعداد بازدید : 1211 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱   ساعت خبر : ۱۲:۲۹

به مناسبت سالروز ورود آزادگان به ميهن در 26 مرداد 69 ، هفته نامه صدا و سيما يادداشتي را از مسلم رحيمي مدير كل مركز خوزستان منتشر كرده است.


26 مرداد 69‌، ميهن اسلامي شاهد حضور عزيزاني بود كه پس از سال‌ها اسارت در زندان‌هاي مخوف رژيم بعثي صدام، قدم به خاك پاك ميهن اسلامي خود ‌گذاشتند. بي‌ترديد، اين روز يكي از خاطره‌انگيز‌ترين روزهاي تاريخ انقلاب اسلامي است كه شاهد حضور و آزادي مرداني بود كه در راه عهد و پيماني كه با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزيدند و توانستند در سال‌هاي زجر و شكنجه، با وجود درد و بيماري جسمي، با صلابت و اعتقاد راسخ‌، رشادت و سلحشوري ملت بزرگ و پرافتخار ايران را نمايندگي كنند و پس بازگشت به ميهن اسلامي در صحنه‌هاي مختلف اجتماعي، سرمشق و نمونه‌اي ماندگار در همه عرصه‌ها باشند. نخستين گروه اسراي ايراني، يك هزار نفر بودند كه روز 26مرداد از طريق مرز خسروي و با استقبال گرم و پرشور هم‌رزمان و قشرهاي مختلف مردم وارد كشورمان شدند تا اولين گام مبادله اسرا ميان دو كشور ايران و رژيم بعث عراق برداشته شود. در اين روز، اشك‌ها و لبخندها به‌هم آميخته بود تا انتظار يعقوبيان را به وصال يوسف‌ها پيوند دهند و در اين ميان چه ديدني بود سجده شكري كه آزادگان با ورود به كشور بر خاك ميهن در مرز خسروي به‌جاي آوردند و چه زيبا بود حضور فرزندان وطن در آغوش سرزميني كه غيرتش آوازه جهان و جهانيان شده بود.

در اين ميان، نبود مراد و مقتداي بزرگ و معمار كبير انقلاب اسلامي امام خميني(ره) ضايعه‌اي دردناك بود كه سينه‌هاي مالامال از شوق آزادگان عزيز را مي‌فشرد. آزادگان به محض ورود، بر خاك وطن بوسه زدند؛ سرزميني كه قدم به قدم آن با خون بهترين فرزندان اين ملت تطهير شده بود. آزادگاني كه درس آزادگي را از امام حسين(ع) آموختند و همه سختي‌ها و شكنجه‌هاي اسارت نتوانست خللي در روحيه آن‌ها ايجاد كند. عشق به اسلام و انقلاب و عشق به امام و معنويت عاملي بود تا مقابل شكنجه‌هاي جسمي و روحي دشمن استقامت كنند و سختي‌ها و مرارت ها نتواند هيچ خللي در روحيه آزادگي آنان وارد نمايد. زمان ورود آزادگان به وطن آن‏قدر شورآفرين بود كه هيچ تقويمي نمي‌تواند شكوه آن روز را در خود ثبت كند،مردان عمليات خيبر و كربلا و بيت‌المقدس اكنون سرفراز از همه سال‌هاي اسارت و تحمل دوري به ميهن بازگشته بودند؛ روزي كه بايد از آن به‌عنوان تولد دوباره فرزندان وطن از پس آزمون سخت اسارت ياد كرد. آري فرزندان امام روح الله در بازگشت به وطن، غم فراغ امام(ره) را با ديدار جمال نوراني ولي امر مسلمين تسلي بخشيدند و با بيعت با ولي خويش و تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام راحل عظيم‌الشان بر مسير تابناك ايستادگي خويش پاي فشردند و اين پيوند هر روز عميق‌تر و مستحكم‌تر شده‌است. آزادگان ما، وارثان شهيدانند و ماندند تا نامشان را گرامي دارند و راهشان را ادامه دهند. اين يادگاران دفاع‌مقدس و روزهاي آتش و خون، با گام‌هاي مطمئن و دل‌هاي سرشار از عشق و ايمان به خدا و وطن، براي رسيدن به قلّه‌هاي فتح و ظفر ايستاده‌اند؛ پس ما نيز بايد صبوري‌شان را ارج نهيم و به دست فراموشي نسپاريم. انتقال اين فرهنگ غني و ماندگار‌، رسالت بزرگ ما خادمان ملت در رسانه ملي است و در اين عرصه هرچه خلاقيت و هنر و فناوري به‌كار گرفته شود جاي دارد و نظام اسلامي نيز بايد از همه امكانات موجود در راه ثبت اين حركت ارزشي فرهنگي بهره‌برداري كند. تا اثر مجاهدت و مقاومت وصف‌ناپذير اين رسولان انقلاب، به صورت فرهنگ مصوّر و مكتوب و به مثابه كليد راه هدايت براي نسل آينده و همه بيداردلان و آزادگان جهان محفوظ بماند. ضرورت ديگر، چاره‌انديشي در ترويج اين فرهنگ در جامعه است و اثرپذيري فرهنگ شهر از فرهنگ جبهه و جنگ مقاومت در اسارت. 26 مردادماه 69 روزي به ياد ماندني و منظره‌اي فراموش‌ناشدني بود. چشم‌ها سخن مي‌گفت، اما زبان‌ها ساكت و آرام بود. دست‌ها بي‌اختيار گشوده مي‌شد و يار و رفيق تنهايي‌ها و شريك لحظه‌هاي غم و اندوه را به آغوش مي‌كشيد.  


۱۳۹۶/۰۵/۲۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir