تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


گزارشي از برنامه شبانه شبكه دو

کد خبر : 82890 تعداد بازدید : 1508 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵   ساعت خبر : ۱۱:۴۰

برنامه "نگي كه نگفتي " برنامه‌اي تركيبي و زنده است كه گروه اجتماعي شبكه دو سيما با هدف ارائه نقدهايي اجتماعي توليد و پخش مي كند.


برنامه‌هاي تركيبي و زنده شبانه از جمله برنامه‌هاي پرطرفدار تلويزيون هستند و بينندگان پيگيري هم مي كنند. بديهي است كه توليد چنين برنامه‌هايي دشوارتر است، چون هم بايد موضوع برنامه جذاب و مخاطب‌پذير باشد و هم شكل و شمايل آن از مجري گرفته تا دكور و ديگر اجزاي آن مخاطب را راضي به ديدن كند.

تهيه‌كننده برنامه «نگي كه نگفتي» اتفاقاً به همين موضوع فكر كرده است. مجتبي احمدي به اين نتيجه رسيده است كه صرف دعوت از هنرپيشگان، بازيگران و خوانندگان كافي نيست و براي بالا بردن جذابيت برنامه‌ها و جلب نگاه مخاطبان بايد به سراغ رويكردهاي تازه‌تري برود. از سوي ديگر، او به‌دنبال دغدغه ديگري در برنامه‌اش بوده است. از آنجا كه موضوع نقد اجتماعي، جايگاه ويژه‌اي در مناسبات جامعه شناختي دارد و زبان طنز نيز تسهيل‌كننده روحيه نقدپذيري افراد است، عوامل اين برنامه از جمله نويسندگان، كارشناسان و مجريان موضوعات روز را تحليل و پس از يك تحقيق ميداني به‌عنوان محورهاي اصلي اين برنامه معرفي كرده و البته آن را با چاشني طنز در قالب يك برنامه زنده تلويزيوني نمايش داده‌اند. احمدي كه تهيه‌كنندگي برنامه‌هاي «عصر طلايي» و «بچه‌هاي مردم» را در كارنامه دارد، مي‌گويد: اين برنامه، بياني طنزآميز دارد، اما به مسائل جدي جامعه چون روابط اجتماعي، فضاي مجازي، اوقات فراغت و‌...  مي‌پردازد. در «نگي كه نگفتي»، هر شوخي، نكاتي را به مخاطب ياد‌آوري مي‌كند كه ممكن است موضع‌گيري افراد را در برابر نقد سازنده به حداقل برساند.

«نگي كه نگفتي» كاري است از گروه اجتماعي فرهنگي شبكه دو سيماست كه شنبه تا چهارشنبه پس از خبر 20:30 روانه آنتن مي‌شود و به گفته تهيه كننده‌اش، او دوست داشته برنامه‌اي انتقادي اما طنز توليد كند؛ برنامه‌اي كه با عادات، رفتارها و كنش و واكنش‌هاي نادرست، اما ملموس جامعه امروز ما شوخي مي‌كند.

 وي درباره شكل‌گيري اين برنامه تركيبي مي‌گويد: وقتي صحبت از برنامه‌سازي شبانه مي‌شود، بايد محتوا و نوع خوراكي كه قرار است به مخاطب بدهيم مهم و در برنامه‌سازي بسيار حياتي باشد. به همين دليل  جدا از لحن و ساختار، محتواي برنامه را هم با نگاهي ويژه تهيه كرده‌ايم تا مخاطبي را كه حالا در اين ساعت مهم و پرمخاطب تلويزيون به ما اعتماد كرده و همراه با برنامه «نگي كه نگفتي» شده‌است، برنامه ديگري را براي ديدن انتخاب نكند.

 احمدي كه خود سال‌ها سابقه حضور در مطبوعات را به‌عنوان منتقد و نويسنده تلويزيوني داشته است، درباره محتواي برنامه وسواس زيادي به خرج داده است و توضيح مي‌دهد: مسلماً پايه‌هاي برنامه بر روي سخنان و گفتارهايي بود كه بايد از زبان مجري بيان مي‌شد. به همين دليل گروهي متشكل از افراد متخصص در زمينه جامعه‌شناسي، روان‌شناسي، سينما، برنامه‌سازي تلويزيون و روزنامه‌نگار را در اين كار سهيم كردم. وي ادامه مي‌دهد: ابتدا با تشكيل اتاق فكر برخي عادات و رفتارهاي نادرست و مسائل مختلف روز جامعه را كه به دلايل متعدد گسترش پيدا كرده و شكل اجتماعي به خود گرفته، استخراج كرديم. تقريباً 40 موضوع را از دل تحقيقات ميداني و پژوهش‌هاي مربوط به رفتارشناسي جامعه ايراني انتخاب كرديم و در مرحله بعد گروه نگارش اين موضوعات را با لحن و زباني محترمانه و البته مؤثر نوشتند. پس از آن، روي لحن پرداخت هر كدام از موضوعات از جمله تنبلي در جامعه، نظم، بدقولي و خوش‌قولي، زبان محاوره و... البته با نگاهي پر از شوخي و فان كار كرديم.

 به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، تهيه‌كننده «نگي كه نگفتي» اظهار مي‌كند: از جمله موضوعات انتخاب شده براي برنامه مي‌توان به تنبلي، بي‌نظمي، وقت‌گذراني در فضاي مجازي و نامگذاري براي فرزندان اشاره كرد؛ اما فرق ما با ديگر برنامه‌ها نوع بيان اين عادات بود‌. طبيعي است كه براي طرح آن‌ها بايد لحن مناسبي پيدا مي‌كرديم و اين شد كه به طنز رسيديم؛ طنزي كه نمي‌خواستيم از جنس سريال ها و حتي استندآپ كمدي‌هاي تلويزيوني باشد، بلكه دنبال لحن خودماني و برآمده از  ادبيات خود مردم بوديم كه به آن رسيديم.

 احمدي ادامه مي‌دهد: زبان طنز به علاوه لحن خودماني و ساختار بصري متنوع، مهم‌ترين مواردي بوده كه گروه سازنده برنامه «نگي كه نگفتي» به آن توجه داشته‌اند و فكر مي‌كنم همين موضوع نقطه قوت برنامه شد. ضمن اينكه ما در اين برنامه نمي‌خواستيم از كلمات سنگين و ادبي استفاده كنيم و اتفاقاً مطالب سنگين را محاوره‌اي كرديم. وي مي‌افزايد: البته براي اجراي هر چه بهتر چنين برنامه‌هايي، ويژگي‌ها و مولفه‌هايي هم بايد مورد توجه قرار بگيرند. مهم‌ترين عامل در اين زمينه شناخت درست مردم است. برنامه‌هايي كه قرار است با موضوع  مردم عادي روي آنتن بروند، در وهله اول بايد گروه تحقيقي توانمندي داشته باشند و از ماه‌ها قبل از شروع پخش برنامه به تحقيق و تفحص و جست وجو بپردازند كه خوشبختانه ما اين فضا را فراهم كرديم تا به نتيجه مطلوب برسيم.

 احمدي با اشاره به زمان پخش برنامه در ساعتي كه تماشاگر خسته از كار روزانه و احتمالاً بي‌حوصله پاي تلويزيون نشسته و توقع هر چيزي را دارد، جز نقد شدن، يا گفت‌و‌گوها و تحليل‌هاي جدي، مي‌گويد: پيش از كليد زدن كار با مشورت قائم مقام شبكه دو و مدير گروه اجتماعي و مطالعه تحليل‌هاي محتوايي از واكنش مخاطبان در برابر برنامه‌هايي كه تاكنون در اين ساعت از شب در شبكه دو پخش شده، به ساختار فعلي رسيديم‌. توصيه شبكه اين بود كه در اين ساعت بايد برنامه‌اي روي آنتن برود كه دماي مخاطب را كه روزي پر از كار و خستگي را پشت سر گذاشته و در ساعات پاياني روز به جمع خانواده‌اش بازگشته پايين بياوريم و خوشبختانه موفق هم بوده‌ايم.

 تهيه‌كننده «نگي كه نگفتي» با اشاره به انتخاب مجري براي چنين برنامه‌اي مي‌گويد: براي اجراي اين برنامه به‌دنبال اجرايي خاص و جذاب بوديم كه با خانم ژيلا صادقي صحبت كرديم. ايشان مجري‌اي است كه هم بازي مي‌كند و هم اجرايي با ريتم و تمپو بالا دارد. وي ابتدا برنامه را بررسي كرد و با شركت در جلسات و تعامل با كارشناسان برنامه از اين اجرا استقبال كرد. وي مي‌افزايد: در كنار خانم صادقي، حضور كوروش معصومي با استندآپ‌هايي كه هميشه كمدي نيستند، به برنامه شكل بهتري داده است و البته  كوروش معصومي به‌عنوان بازيگر طنز هم با ما همراه است تا در آيتم‌هاي طنز موضوعات برنامه را در ساختاري نمايشي اجرا كند. مرتضي علي‌‌آبادي هم در بخش گزارش و گفت‌وگو با اهالي ورزش و هنر با ما همكاري دارد. در واقع اين چيدمان با هدف ايجاد تنوع بصري و رسيدن به ريتم مناسب بوده است.

 **اجراي پرنشاط، هماني كه مي‌خواستم

  ژيلا صادقي، مجري اي است كه براي ارتباط برقرار كردن با مخاطب در كار اجرا موفق عمل كرده است. او توانسته با سبكي جديد، قالب خشك و رسمي هميشگي مجريان تلويزيوني را بشكند. اجراي  پرنشاط‌، پرانرژي و پوياي او در  برنامه «نگي كه نگفتي» سبب شده او ضمن ارتباط با متن، درست‌تر از  هميشه ظاهر شود و با درك ساختار برنامه كه شاد و طنز است و موضوع و محتواي آن كه گاهي حتي لحن انتقادي به خود مي‌گيرد وزن اجراي اصلي برنامه را به دوش بكشد. وي با اشاره به پيچيدگي‌هاي اجرا در برنامه‌اي كه قرار است لحن انتقادي را با طعم طنز ارائه دهد، مي‌گويد: در اين برنامه اجرايي دارم كه هميشه دلم مي‌خواسته مخاطب مرا با اين سبك ببيند و اكنون خوشحالم كه اين فرصت براي من فراهم شده است.

 صادقي با اشاره به حضور كارشناسان حوزه‌هاي مختلف در برنامه و وجود يك فيلم‌نامه مستقل براي اجراهاي او مي‌افزايد: حضور كارشناسان، ساختار منسجم و منظم برنامه و نظمي كه در نگار و تحويل متون است، او را در اجرا فعال و پرانرژي كرده‌است. اين مجري كه علاقه‌مند به اجراهاي پرنشاط است، بيان مي‌كند: ساختار برنامه طوري طراحي شده كه به‌مرور شادتر و پرانرژي‌تر خواهد شد و با توجه به موضوعات و لحن مفرح برنامه قطعاً در سبك و سياق اجراي من هم تغييراتي رخ خواهد داد كه قبلاً با تهيه‌كننده برنامه مقدمات آن طراحي شده‌است. وي در ادامه مي‌گويد: به‌دليل آشنا بودن گروه تهيه و اجراي برنامه، ما مشكلي از اين بابت نداشتيم و نظم و برنامه‌ريزي دقيق سبب شد خيلي زود با ريتم و محتواي برنامه ارتباط برقرار كنم. صادقي در پايان تأكيد مي‌كند: به‌دليل ورود به موضوعات روزمره مردم و نقب زدن به دغدغه‌هايشان؛ خيلي زود واكنش خوبي در فضاي مجازي، كانال و حتي سامانه پيامكي داشتيم و اين اتفاق، انگيزه ما را براي ورود به موضوعات جذابي كه در اتاق فكر برنامه طراحي شده دوچندان مي‌كند./110

 


۱۳۹۶/۰۶/۰۵
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir