تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

قدرداني نمايندگان مجلس و كارشناسان از پخش گفت‌وگوي رئيس‌جمهور
حفظ فضاي اعتماد و احترام ميان رسانه‌ملي و دولت

کد خبر : 83155 تعداد بازدید : 1193 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۱   ساعت خبر : ۱۱:۳۱

چند تن از كارشناسان سياسي و رسانه اي، نظرهاي شان را در باب گفت و گوي اخير رئيس جمهوري در شبكه يك سيما ابراز كرده اند كه موجي مثبت از اين نظرها ديده مي شود.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، هفتم شهريور هم‌زمان با هفته دولت، اولين گفت‌وگوي زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور بعد از انتخابات پر شور 29 ارديبهشت و آغاز فعاليت دولت دوازدهم روي آنتن شبكه يك سيما، شبكه خبر و راديو سراسري رفت. دكتر روحاني رئيس‌جمهور در اين گفت‌وگوي زنده تلويزيوني، مهم‌ترين برنامه‌هاي دولت و همچنين مسائل كشور را با مردم در ميان گذاشت.

تشريح اصول، خط مشي و برنامه دولت دوازدهم در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي و تبيين مهم‌ترين مسائل روز كشور، مواضع ايران درباره تازه‌ترين مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي مهم‌ترين فصل گفت‌وگوي رئيس‌جمهور با مردم بود. اين گفت‌وگو علاوه بر بازتاب‌هاي داخلي، در رسانه‌هاي خارجي هم به شكل گسترده‌اي بازتاب داشت؛ ضمن اينكه با قدرداني برخي از نمايندگان مجلس و كارشناسان نيز همراه بود‌. وقتي قرار است رئيس‌جمهور به‌مناسبت شروع دوره جديد رياست جمهوري‌اش، مستقيم با مردم صحبت كند، انتظارات فراواني در ذهن‌ها نقش خواهد بست و از نوع اجرا تا محتواي صحبت‌هاي رئيس‌جمهور مي‌توان انتظارهايي را طرح كرد. اين انتظارات، ديدگاه‌ها و قدرداني‌ها را از زبان نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، كارشناسان و مديران رسانه مرور مي‌كنيم.

**حفظ شأن رئيس‌جمهور با كارگرداني دقيق و ظريف

محمدرضا تابش رئيس فراكسيون محيط‌زيست و توسعه پايدار مجلس ضمن تأكيد بر لزوم برپايي گفت‌وگوهاي مستمر رئيس‌جمهور با مردم مي‌گويد: اين اولين گفت‌وگوي تلويزيوني دكتر روحاني در رسانه‌ملي پس از انتخابات دوازدهم بود و از اين‌رو بسياري از مخاطبان صحبت‌هاي ايشان را پي گيري كردند تا بدانند كه آيا به وعده‌هايي كه داده عمل خواهد كرد، يا نه.

محمدرضا تابش با اشاره به اهميت چنين گفت‌وگويي اظهار مي‌كند: چون به مخاطب در اين‌باره اطلاع‌رساني شده بود، آن‌هايي كه علاقه به شنيدن صحبت‌هاي رئيس‌جمهور داشتند در جريان پخش اين گفت‌وگو قرار گرفته بودند و انتظارشان برآورده شد. وي فضاي اجراي اين گفت‌وگو را مثبت ارزيابي و بيان مي‌كند: چنين برنامه‌اي به كارگرداني دقيق و ظريفي نياز دارد تا هم‌، شأن رئيس‌جمهور حفظ شود و هم رسانه‌ملي در مقام ميزبان كارش را درست انجام داده باشد.

رئيس فراكسيون محيط‌ زيست و توسعه پايدار مجلس، انتخاب مجري را در اين نوع گفت‌وگوها قدري دشوار مي‌داند و مي‌افزايد: فضاي اجرا در اين گفت‌وگو خوب بود و مجري برنامه اعتماد به نفس لازم را داشت؛ هرچند به نظر مي‌آيد در چنين فضايي مجري خيلي امكان مانور و ابتكار عمل ندارد. تابش، تنظيم سؤالات مصاحبه را از اركان آن مي‌داند و تأكيد مي‌كند: در طرح سؤالات بايد هم به منافع ملي توجه كرد و هم به مطالبات مردم توجه داشت و رئيس‌جمهور را موظف به پاسخگويي كرد. از اين‌رو رسانه‌ملي در مقام يك رسانه دقيق و بي‌طرف كار دشواري را برعهده دارد. وي مي‌افزايد: رسانه‌ملي در اين مدت با پوشش خبري كامل مجلس در دوره تعامل دولت و مجلس و روزهاي اخذ رأي اعتماد، تلاش جدي و بي‌وقفه‌اي داشته است و اين گفت‌وگوي خبري نيز با همان جديت و اهتمام روي آنتن رفت.

رئيس فراكسيون محيط‌زيست و توسعه پايدار مجلس در ادامه اظهار مي‌كند: در اين فضا اطلاع‌رساني به مخاطبان عنصر مهمي است كه متولي آن رسانه‌ملي است و اگر از يك روز قبل اين اطلاع‌رساني درست انجام شود مخاطبان بيش‌تري بيننده و شنونده اين گفت‌وگو خواهند بود.

تابش با اشاره به روند طراحي سؤالات پيشنهاد مي‌دهد: بهتر است يك هفته قبل از برگزاري اين گفت‌وگو از مردم درباره سؤالات نظرخواهي شود و بخشي از سؤالات مجري از دغدغه‌ها و انتظارات مخاطبان تهيه شود. وي در پايان ضمن تشكر از رسانه‌ملي مي‌گويد: برگزار كردن چنين گفت‌وگويي، حساسيت‌هاي خاصي دارد كه البته رسانه‌ملي در برپايي آن هميشه موفق بوده‌است.

**هدايت گفت‌وگويي بدون سوگيري و ابهام

سيدحسين نقوي حسيني، نماينده اصولگراي حوزه انتخابيه ورامين، قرچك و پيشوا در مجلس دهم و عضو فراكسيون رهروان ولايت، اجراي برنامه‌اي كه طرف مقابل آن رئيس يكي از قواست را حساس و مهم مي‌داند و مي‌گويد: در اجراي برنامه، مجري توانست جريان گفت‌وگو را بدون سوگيري و ابهام هدايت كند و اطلاعات وي در حدي بود كه نشان مي‌داد با محتوا و موضوع مباحث آشناست و شناخت خوبي از مطالبات مردم دارد.

وي با اشاره به زمان‌بندي مناسب براي چنين گفت‌وگويي اظهار مي‌كند: در صورت طولاني شدن اين گفت‌وگو، مخاطب علاقه‌اي به‌ پيگيري آن ندارد. به‌طور معمول، زمان مناسب براي چنين برنامه‌هايي كه يك نفر متكلم وحده است و يكسري اطلاعات به مخاطب مي‌دهد نبايد بيش‌تر از 90 دقيقه باشد. نقوي‌حسيني مي‌افزايد: در صورتي كه اين گفت‌وگوها در فواصل زماني كم‌تري برگزار شود و مخاطب بداند كه هر سه ماه يا شش ماه شاهد گفت‌وگوي رئيس‌جمهور در رسانه‌ملي خواهد بود، آن وقت مي‌توان به يك روند منسجم در اين فضا دست پيدا كرد.

وي مهم‌ترين ويژگي گفت‌وگوي يكي از سران قوا را اقناع مخاطب دانسته مي‌افزايد: رئيس‌جمهور همواره در صحبت‌هايش به يكسري ارقام و اعداد اشاره مي‌كند كه گاهي برخي از آن‌ها قابل‌بحث است. زماني‌كه گفت‌وگو يك‌طرفه باشد، چالشي در مورد اين ارقام ارائه نمي‌شود، در صورتي‌كه اگر نحوه اجراي اين گفت‌وگو به شكل تعاملي و با حضور كارشناسان باشد، اعداد و ارقام به شكل موثق ارائه و از بسياري از ابهامات جلوگيري مي‌شود.

نماينده حوزه انتخابيه ورامين، قرچك و پيشوا مي‌افزايد: صحبت يك‌طرفه با دوربين در فضايي كه مجري نيز چندان امكان مانور ندارد، مي‌تواند براي مخاطب در حد گزارش عملكرد باشد در صورتي كه اگر افكار سنجي‌اي در اين باره انجام شود متوجه مي‌شويم چند نفر از اين صحبت‌ها قانع شدند و پاسخ سؤالاتشان را گرفتند.

نقوي حسيني مي‌گويد: اگر به‌دنبال يك تركيب جذاب و ديدني از گفت‌وگوي رئيس‌جمهور با مردم هستيم، بايد شكل اين گفت‌وگو تغيير كند. حضور چند كارشناس در حوزه‌هاي مختلف در مقابل رئيس‌جمهور كه سؤالاتي را درباره مسائل مطرح شده طرح مي‌كنند، مي‌تواند اين گفت‌وگو را به گفت‌‌و‌گويي تعاملي و جذاب ميان رئيس‌جمهور و مردم ايران تبديل كند.

**گفت‌وگو با مردم در فضاي پويا

حسين‌علي شهرياري نماينده مردم زاهدان و رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس، انتخاب مجري براي چنين برنامه‌اي را مهم مي‌داند و مي‌گويد: تسلط بر اجرا، داشتن دانش رسانه و برخورداري از اطلاعات سياسي، اقتصادي و فرهنگي، لازمه مجري‌اي است كه مي‌خواهد از رئيس‌جمهور سؤال بپرسد. بديهي است كه رسانه در اين مواقع سراغ مجري پيشكسوت و شناخته شده مي‌رود. در اين گفت‌وگو، مجري خود را به اين ويژگي‌ها نزديك كرد و به دور از حاشيه‌سازي هدايت صحبت‌هاي رئيس‌جمهور را برعهده گرفت. وي مي‌افزايد: هرچند مجري چندين‌بار تلاش كرد شكل گفت‌وگو را به سمت چالش ببرد تا فضا پوياتر شود، اما اقتضائات رسانه سبب شد برنامه وارد فضاي حاشيه‌اي نشود و روال دلخواه رئيس‌جمهور در برنامه حاكم شود.

شهرياري با مقايسه دو شيوه گفت‌وگوي رئيس‌جمهور با خبرنگاران و مردم  اظهار مي‌كند: به نظر مي‌آيد مخاطب از گفت‌وگوي عمومي رئيس‌جمهور با اصحاب رسانه بيش‌تر از گفت‌وگوي يك‌طرفه ايشان با مردم لذت مي‌برند و همين نكته مي‌تواند براي رئيس‌جمهور محترم قابل‌توجه باشد.

نماينده مردم زاهدان با تأكيد بر تعامل ميان رسانه‌ملي و قواي سه‌گانه خصوصاً قوه مجريه مي‌گويد: زماني‌كه رئيس‌جمهور از تريبون رسانه‌ملي با مردم سخن مي‌گويد، يعني بستري مناسب براي تعامل ميان دولت، مردم و رسانه فراهم شده است كه البته آن را بايد مغتنم شمرد و اين امكان را در مسير معرفي توانمندي‌هاي دولت و پاسخ‌گويي رئيس‌جمهور به وعده‌هاي داده شده دانست.

**صراحت مجري به جذابيت گفت‌وگو كمك كرد

حسام‌الدين آشنا مشاور رئيس‌جمهور، اختصاص زمان مناسب و گسترده رسانه‌ملي براي صحبت رو در روي دكتر روحاني با مردم ايران را فرصتي مناسب و مؤثر مي‌داند و مي‌گويد: اختصاص اين زمان براي پخش صحبت‌هاي رئيس‌جمهور قابل‌تقدير است. وي مي‌افزايد: اميدوارم حوزه‌هاي نظرسنجي صداوسيما در روابط‌عمومي و مركز تحقيقات سازمان، بازخورد دقيقي از نحوه پوشش اين گفت‌وگو در رسانه‌ها به‌ويژه رسانه‌ملي، ميزان مخاطبان، نظرها، پيشنهادها و انتقادات آن‌ها درباره سخنان رئيس‌جمهور دريافت و به ما منتقل كنند.

مشاور رئيس‌جمهور وحدت، همدلي و هماهنگي دستگاه‌ها و قواي مختلف نظام را در پيشبرد اهداف كشور بسيار مؤثر مي‌داند و مي‌گويد: ان‌شاءالله رسانه‌هاي مختلف هم توجه ويژه‌اي به بخش‌هاي وحد‌ت‌آفرين سخنان رئيس‌جمهور داشته باشند و باعث اميدواري بيش‌تر مردم شوند. وي در پايان با اشاره به گفت‌وگوي تلويزيوني سه‌شنبه شب رئيس‌جمهور بيان مي‌كند: صراحت مجري برنامه در كنار طرح سؤالات با لحني محترمانه به جذابيت گفت‌وگو كمك زيادي كرد.

**تلاش مجري براي اجراي متفاوت، ستودني بود

حميدرضا حاجي‌بابايي نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي با استقبال از گفت‌وگوي رئيس‌جمهور با مردم از طريق رسانه‌ملي مي‌گويد: اين فرصت، هم براي دولت و هم براي ملت مغتنم است و مي‌تواند فضايي براي بيان مطالبات هر دو طيف باشد. وي با اشاره به اجراي مناسب مجري در اين گفت‌وگو بيان مي‌كند: تلاش مجري براي دور شدن از كليشه‌هاي رايج در گفت‌وگو با سران قوا ستودني بود‌‌‌‌.

نماينده مردم همدان و فامنين، بي‌پاسخ ماندن برخي از سؤالات را يكي از چالش‌هاي مهم اين گفت‌گو مي‌داند و مي‌گويد: انتظار مي‌رفت رئيس‌جمهور درباره برنامه ششم توضيحات مناسبي ارائه دهد و از اجراي 22 اولويتي كه بر دوش رئيس‌جمهور در دوره دوازدهم گذاشته شده سؤال شود اما مخاطب پاسخي در اين‌باره دريافت نكرد.

حاجي‌بابايي افزود: رسانه‌ملي بايد با نگاهي كارشناسانه به دنبال پاسخ به اين مطالبات از زبان رئيس‌جمهور باشد و اين مهم بر دوش رياست سازمان، تهيه‌كننده و مجري برنامه است. وي گفت‌وگوي رسانه‌ملي با قوه مجريه را حساس و مهم مي‌داند و مي‌گويد: مخاطب انتظار دارد با گفت‌وگويي تعاملي انتظاراتش برآورده شود و پاسخ سؤالاتش را از زبان رئيس‌جمهور بشنود و رسانه‌ملي هم تلاش خودش را در اين زمينه كرد.

وي با اشاره به رعايت احترام به شأن و جايگاه رئيس‌جمهور و حفظ حرمت ايشان در رسانه‌ملي، برگزاري يك گفت‌وگوي چالشي در رسانه‌ملي را امري دشوار مي‌داند و مي‌گويد: در اين گفت‌وگو تلاش شد به مطالبات مردم پاسخ داده شود، با اين‌حال با يك برنامه نمي‌توان مخاطب را اقناع كرد و اميدواريم حضور رئيس‌جمهور در رسانه‌ملي ادامه داشته باشد.

**حفظ فضاي اعتماد و احترام ميان نهاد رياست‌جمهوري و رسانه‌ملي

مجيد مروت‌پور، تهيه‌كننده شبكه يك سيما، از سال 84 مسئوليت پوشش خبري برنامه‌هاي ويژه رئيس‌جمهور را برعهده دارد. وي مي‌گويد: به‌واسطه حساسيت‌هايي كه در ضبط و ارسال چنين برنامه‌اي وجود دارد بايد حتماً انتظارات منطقي، پوششي و سياسي نهاد رياست‌جمهوري در آن برآورده شود، پس ما ناگزيريم بهترين شرايط را با يك تيم حرفه‌اي و كارآمد، هم در حوزه توليد و هم فني فراهم كنيم.

مروت‌پور با اشاره به هيجان و حاشيه چنين برنامه‌اي در نهاد رياست‌جمهوري اظهار مي‌كند: در همه دوره‌هاي رياستي سازمان صداوسيما اين حساسيت براي تدارك بهترين شرايط و تعامل مثبت ميان رسانه‌ملي و رياست جمهوري وجود داشته است و لازمه تحقق اين خواسته در شبكه يك سيما استفاده از نيروهاي باسابقه و توانمند بوده‌ است. وي مي‌افزايد: به‌دليل وجود فضاي شديد امنيتي كه امري طبيعي است و آشنايي عوامل به رعايت اصول حرفه‌اي در كار، همراه حسن امامي و حميد اشرفي كارگردانان برنامه، عوامل توليدي ثابتي (سيدمصطفي حسيني مدير توليد و داريوش صدري دستيار) را داريم كه در اين مدت هم از سوي نهاد رياست‌جمهوري شناخته شده‌اند و هم با حساسيت‌هاي كار آشنا هستند و خود را نماينده رسانه‌ملي در آنجا مي‌دانند. ضمن اينكه تهيه‌كننده برنامه‌هاي ويژه رئيس‌جمهور با تاكيد بر لزوم طراحي صحنه و فراهم‌آوردن دكوري مناسب در اين برنامه‌ها اظهار مي‌كند: معمولاً در طراحي دكور، دست ما باز است و البته نگاه تعاملي‌اي با همكاران نهاد خواهيم انداخت. با اين‌حال، آنچه براي ما در طراحي دكور جايگاه رئيس‌جمهور حرف اول را مي‌زند، سادگي در عين وزين بودن است و ما متناسب با فرهنگ ايراني و اسلامي با تكيه بر سواد بصري رسانه‌هاي جهان تلاش مي‌كنيم چه در تصويربرداري و چه در طراحي دكور بسيار ساده عمل كنيم تا مخاطب در حد استاندارد متوجه صحبت‌هاي رئيس‌جمهور شود. وي با تأكيد بر حفظ فضاي بدون چالش و آرام ميان دفتر رئيس‌جمهور و رسانه‌ملي مي‌گويد: بي‌شك، مهم‌ترين دستاورد اين گروه تهيه و توليد حفظ اين فضا بوده است، زيرا چنين برنامه‌هايي مستعد هر نوع چالش و درگيري است و اكنون پايه‌هاي اعتماد ميان اين دو نهاد و سازمان مستحكم و به‌دور از هر نوع چالش است‌.

مروت‌پور در پايان اضافه مي‌كند: با همت و همياري  دو تيم ثابت و توليدي كه متشكل از 15 تصويربردار حرفه‌اي است و در طول اين مدت كاملاً با ويژگي‌هاي نهاد آشنا هستند، به‌دليل پوشش تصويري و خبري تمام برنامه‌هاي رئيس‌جمهور يكي از پركارترين خروجي‌هاي خبري را برعهده داريم و تلاش كرديم نماينده اصلحي از سوي رسانه‌ملي در نهاد رياست‌جمهوري باشيم.

**آنتن شبكه خبر در مسير گفت‌وگوي رئيس‌جمهور

علي احمدي قائم‌مقام شبكه خبر با اشاره به پخش گفت‌وگوي زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور از شبكه خبر مي‌گويد: هماهنگي‌هاي اين گفت‌وگو با معاونت سيما بود و شبكه خبر، آنتن را از پخش شبكه دريافت و پخش كرد. وي با اشاره به اطلاع‌رساني به‌موقع در اين‌باره اظهار مي‌كند: اولين اطلاع‌رساني شبكه به‌شكل زيرنويس از صبح روز سه‌شنبه آغاز شد و پس از آن در فضاي مجازي اين اطلاع‌رساني را تكميل كرديم.

احمدي با تأكيد بر جايگزيني برنامه «تيتر امشب» با گفت‌وگوي رئيس‌جمهور بيان مي‌كند: 13 نفر در بخش نودال، 3 نفر در بخش زيرنويس و 3 نفر در سايت مشغول به كار بودند و هماهنگي لازم براي پخش به‌هنگام اين گفت‌وگو صورت گرفت./110


۱۳۹۶/۰۶/۱۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir