تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۷      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


حضور معاونت برون‌مرزي در نخستين همايش ايده‌هاي نوين رسانه‌اي در فضاي مجازي

کد خبر : 83163 تعداد بازدید : 1411 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۱   ساعت خبر : ۱۱:۵۶

نخستين همايش «ايده‌هاي نوين رسانه‌اي در فضاي مجازي» با هدف شناخت و معرفي توانمندي‌ها و ايده‌هاي خلاقانه همكاران رسانه‌ ملي و پياده‌سازي نظام نوآوري، هفته گذشته در سالن همايش‌هاي سازمان برگزار شد به همين مناسبت هفته نامه صدا و سيما يادداشتي از سيد احمد حسيني خبير، مدير روابط‌عمومي معاونت برون‌مرزي منتشر كرده است.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، نخستين همايش «ايده‌هاي نوين رسانه‌اي در فضاي مجازي» با هدف شناخت و معرفي توانمندي‌ها و ايده‌هاي خلاقانه همكاران رسانه‌ملي و اجراي نظام نوآوري، هفته گذشته در سالن همايش‌هاي سازمان برگزار شد. در اين همايش، معاونت برون‌مرزي، غرفه‌اي به‌منظور معرفي شبكه‌هاي اين معاونت و حضور موفق اين شبكه‌ها در فضاي مجازي برپا كرد. برخي نشست‌هاي اين همايش شامل آينده رسانه در فضاي مجازي، كاربرد تحليل داده فضاي مجازي در رسانه، بررسي خلق ايده در فضاي مجازي، نوآوري براي خلق ارزش در فضاي مجازي، ملاحظات حضور كودكان و نوجوانان در فضاي مجازي، راستي‌آزمايي اطلاعات در فضاي مجازي و جريان‌سازي در فضاي مجازي بود. سيداحمد حسيني خبير، مدير روابط‌عمومي معاونت برون‌مرزي در حاشيه برگزاري نخستين همايش ايده‌هاي نوين رسانه در فضاي مجازي به مواردي اشاره كرده است كه در ادامه مي‌خوانيد.

** استقبال چشمگير مخاطبان از توليدات معاونت برون‌مرزي در فضاي مجازي

حسيني خبير با اشاره به ضرورت حضور فعال و اثرگذار رسانه‌ملي در حوزه مجازي گفت: برگزاري چنين همايش و نمايشگاهي با هدف شناسايي ايده‌هاي خلاق با رويكرد نوآوري در حوزه‌هاي توليد و توزيع محتوا و مديريت رسانه در فضاي مجازي بسيار مفيد و راهگشا خواهد بود.

 مدير روابط‌عمومي معاونت برون‌مرزي گفت: معاونت برون‌مرزي، از اهميت فضاي مجازي غافل نبوده است و همه رسانه‌هاي زيرمجموعه اين معاونت به فعاليت كمّي و كيفي در فضاي مجازي و سوشيال‌ مديا اهتمام ويژه‌اي دارند و ركوردهاي خوبي در اين زمينه نيز حاصل شده‌است. به‌گفته حسيني خبير، شبكه پرس‌تي‌وي در سال گذشته بيش از يك ميليارد بازديد داشته و برخي از مطالب بارگذاري شده در صفحات اين شبكه بين‌المللي، ميليون‌ها بار ديده شده است كه نشان از استقبال خوب مخاطب از محتواي توليد شده بر اساس گفتمان انقلاب اسلامي دارد. وي تأكيد كرد: در سطح منطقه‌اي، شبكه جهاني الكوثر در ميان شبكه‌هاي تلويزيوني عراق از حيث كاربر، رتبه چهارم و جزو پنج كانال اول در سرعت رشد است و سايت اين شبكه براساس رده‌بندي الكسا در كشور عراق، رتبه 79 يا در بحرين رتبه 261 را دارد كه نشان‌دهنده استقبال خوب مخاطبان عرب‌زبان از اين شبكه و توليدات مجازي آن است و در عرصه جهاني براي نمونه، سايت شبكه خبري العالم رتبه 7100 را داشته و ميزان بازديد سال گذشته صفحه فيس‌بوك آن بيش از هفت ميليارد و در توييتر 350 ميليون بوده است.

مدير روابط‌عمومي معاونت برون‌مرزي از ديگر كارهاي شايان ذكر در اين معاونت را تأسيس شبكه اينترنتي Q4T با هدف توليد و توزيع محتواي گفتمان انقلاب اسلامي بيان كرد و  افزود: اين شبكه اينترنتي سعي كرده است به‌صورت كاملاً علمي و كارشناسي، فعاليت خود را شروع كند و ادامه دهد. از همين‌رو، قبل از راه‌اندازي، چندين پژوهش مبسوط علمي و نظرسنجي از مخاطبان غيرمسلمان و مسلمان غربي انجام داده شد. اين نظرسنجي‌ها علاوه بر دستيابي به سليقه مخاطب غربي و مسائل مورد توجه او، بستر مناسب عرضه آن ‌را كه همان فضاي مجازي است، مشخص كرد و از نظر اهميت مخاطب خود را جوانان 15 تا 35 سال اروپايي و آمريكايي در نظر گرفت.

حسيني خبير تأكيد كرد: شبكه Q4T به‌عنوان نخستين شبكه كاملاً مجازي و فعال صداوسيماست كه با استفاده از آخرين شيوه‌هاي توليد برنامه، كليپ‌هاي كوتاه انيميشني و اينفوگرافي به ارائه معارف اسلامي مي‌پردازد و با ايجاد تعامل و ارتباط دوطرفه با مخاطبان از طريق شبكه‌هاي اجتماعي به‌منظور درك دقيق‌تر نيازها و سلايق و ايجاد ارتباط قوي و صميمانه، تأثير توليدات اين شبكه را دو چندان كرده است.

**مصاحبه اختصاصي سفير جمهوري اسلامي ايران در كويت با شبكه الكوثر

ناگفته‌هايي از ميانجيگري‌هاي كويت از زبان سفير ايران

سفير جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اقدامات ميانجيگرانه كويت در منطقه، تلاش براي حل همه مسائل و پرونده‌هاي منطقه‌اي را از طريق گفت‌وگو را ضروري دانست.

عليرضا عنايتي در برنامه گفت‌وگوي ويژه شبكه جهاني "الكوثر" درباره ميانجيگري كويت ميان ايران و عربستان گفت: كويت در اين زمينه تلاش بسيار كرده‌است و نماينده‌اي را از جانب خود  و ساير كشورهاي ديگر شوراي همكاري خليج‌فارس به ايران فرستاد تا تمايل آن‌ها را به ايجاد سرفصل جديدي در روابط با ايران اعلام كند.

وي ادامه داد: پيامي كه فرستاده كويت حامل آن بود، احترام متقابل و احترام به توافق‌هاي بين‌المللي است.

عنايتي با اشاره به لزوم و ضرورت گفت‌وگو ميان كشورهاي منطقه براي حل مشكلات، اظهار كرد: جمهوري اسلامي ايران از اين اقدام كويت استقبال كرد. كشور كويت هميشه سياستي متوازن درباره مسائل مختلف منطقه از جمله يمن، عراق و سوريه در پيش گرفته است.

سفير ايران در كويت افزود: كويت با وجود عضويت در ائتلاف، طرح گفت‌وگوي يمني _ يمني را پيشنهاد داده و ميزباني گروه‌هاي يمني را براي برگزاري اين گفت‌وگوها به عهده گرفته است و تلاش خود را تا رسيدن به نتيجه‌اي سازنده ادامه خواهد داد.

عنايتي كه در استوديو برنامه "گفت‌وگوي ويژه" شبكه الكوثر حضور داشت، درباره سرانجام تلاش‌هاي ميانجيگرانه كويت ميان ايران و كشورهاي منطقه گفت: در پي دريافت پيام كشورهاي شوراي همكاري خليج‌فارس، ايران نامه‌اي ارسال كرده و طي آن خواستار تقويت روابط با اين كشورها و حل اختلافات فيمابين از طريق گفت‌وگو شده است.

وي خاطرنشان كرد: طرفين به انجام  دادن مذاكره تمايل دارند و پيامي كه از طريق امير كويت به ايران داده شده نيز بر اساس اصول و پايه‌هايي است كه به نظر ما همچنان شرايط آن وجود دارد.

عنايتي با تأكيد بر اينكه مسائل منطقه‌اي فقط مساله ايران، يا كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس نيست و همه مسائل و پرونده‌هاي منطقه‌اي بايد از طريق گفت‌وگو حل شود، تصريح كرد: بحران ميان كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس پيامدهاي ناگواري براي اين كشورها دارد.

سفير ايران در كويت با اشاره به اينكه كويت از بنيان‌گذاران شوراي همكاري خليج‌فارس است و تلاش كرده از اين شورا محافظت كند، گفت: ميان قطر و چهار كشور از اعضاي شوراي همكاري خليج‌فارس اختلاف وجود دارد و هر كدام از اين كشورها مساله را از ديدگاه خود مي‌بيند به طوري كه  قطر اقدام اين كشورها را نوعي اعمال تحريم عليه خود مي‌انگارد، اما اين كشورها آن را فقط قطع رابطه مي‌دانند.

عنايتي ادامه داد: رويكرد قطر براي حل اين مساله، متفاوت است  و دوحه مذاكره و گفتمان را بهترين راه حل مي‌داند؛ از همين رو تلاش‌هاي چشمگيري در اين زمينه  صورت داده و اعزام نمايندگان امير كويت از جمله وزير امور خارجه اين كشور به قطر و كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس و اروپا و آمريكا با اين هدف بوده تا راه برون‌رفت مشتركي ميان طرفين پيدا شود كه حاصل اين تلاش‌ها توانست از شدت درگيري‌هاي پيش آمده بكاهد و اين، توفيق چشمگيري براي طرف كويتي و ديگر طرف‌هاست.

عنايتي با بيان اينكه مسائل منطقه دشوار و پيچيده است، تلاش براي حل بحران‌هاي منطقه‌اي را ضروري دانست و بر حمايت جمهوري اسلامي از تلاش‌هاي دولت كويت براي حل اين بحران‌ها تاكيد كرد.

**نشست مشترك رسانه‌ملي و وزارت امور خارجه

**گسترش فعاليت‌هاي رسانه‌اي كانال بالكان در شرق اروپا

مديران سازمان صداوسيما و وزارت امور خارجه طي نشست مشتركي به بحث و تبادل نظر درباره راهبردها، فرصت‌ها و تهديدهاي گسترش فعاليت‌هاي رسانه‌اي كانال بالكان در شرق اروپا پرداختند.

 فرصت‌ها و تهديدهاي پيش رو با توجه به فضاي سياسي روز و مواضع جمهوري اسلامي ايران، بهره‌گيري از شيوه‌هاي به روز و اقتضائات جنگ نرم، تعامل نزديك و حضور كارشناسان وزارت امور خارجه در اتاق فكر كانال بالكان از جمله توافقات اين نشست بود.

عارفي، مديركل ديپلماسي رسانه‌اي وزارت امورخارجه طي اين نشست ضمن مثبت ارزيابي كردن تحولات اخير كانال راديو و تلويزيون بالكان و استقبال از برنامه‌ريزي راهبردي و رويكرد جديد آن اظهار اميدواري كرد كه طي يك برنامه بلندمدت و هدفمند اين رسانه به جايگاه ويژه‌اي در سپهر رسانه‌اي منطقه راهبردي بالكان دست يابد.

**بررسي مشكلات بوميان كانادايي در شبكه پرس‌تي‌وي

مستند «قوم نامرئي» (The invisible Nation) توليد شبكه پرس‌تي‌وي است كه به بررسي مشكلات بوميان كانادايي كه همواره مغفول و بي‌اهميت واقع شده‌اند، پرداخته است. ملت آلگنكوين در كبك كانادا داراي قدمتي پنج هزار ساله هستند و سال‌ها در كمال آرامش زندگي مي‌كردند. با ورود اروپاييان به سرزمين‌هاي‌شان همواره هدف تبعيض سفيدپوستان قرار گرفته‌اند.

اين موضوع موجب از بين رفتن تدريجي سنت‌هاي اين قوم، به يغما رفتن ذخاير طبيعي منطقه، كاهش جمعيت و روند رو به افول زبان مادري در ميان نوجوانان شده است.

مخاطبان اين شبكه در قالب اين مجموعه مستند كه "كولت لومد" آن را تهيه كرده و "ريچارد دژاردين" و "رابرت ماندري" كارگرداني آن را بر عهده داشته‌اند، با زندگي بوميان كانادا در منطقه كبك و تهديداتي كه آن‌ها را در معرض انقراض قرار داده است، آشنا مي‌شوند.

مجموعه مستند «قوم نامرئي» به زبان‌هاي انگليسي و فرانسوي توليد شده و شامل بخش‌هايي همچون مصاحبه با بوميان كانادا و تصاوير آرشيوي است.

اين مجموعه در پنج قسمت، اوايل شهريور امسال از شبكه پرس تي وي پخش شد.

**تاكسي شكلاتي در پرس‌تي‌وي

مستند "تاكسي شكلاتي" كاري از شبكه جهاني پرس‌تي‌وي، جايزه بهترين كارگرداني جشنواره كارگيل را از آن خود كرد. مستند تاكسي شكلاتي، به نويسندگي و كارگرداني يوسف جعفري، توانست جايزه بهترين كارگرداني جشنواره بين‌المللي فيلم «كارگيل» هند را از آن خود كند.

«تاكسي شكلاتي» داستان يك راننده تاكسي در تهران است. وي  با دادن شكلات به استقبال مسافرانش مي‌رود. تاكسي او در تهران به «تاكسي شكلاتي» معروف است.

جعفري، كارگردان اين مستند درباره توليد آن گفت: شركت بين‌المللي TAL قصد توليد يك مجموعه 30 قسمتي با عنوان "Big Citys" درباره شهرهاي بزرگ دنيا را داشت كه قسمت تهران آن با همكاري شبكه پرس‌تي‌وي، با سوژه اين راننده تاكسي، به توليد «تاكسي شكلاتي» منجر شد.

ناحيه لاداخ و كارگيل بخشي از شمال منطقه كشمير است كه از نظر مذهبي و نژادي تنوع زيادي دارد. نخستين جشنواره فيلم «كارگيل» در سال 2012 برگزار شد و به علت درگيري و نزاع‌هاي بين هند و پاكستان بر سر ناحيه كشمير، نام كارگيل هنوز هم با آوازه منطقه‌اي جنگي همراه است. پس از وقفه‌اي پنج ساله، اختتاميه دومين دوره اين جشنواره بين‌المللي 24 آگوست برگزار شد و مستند «داستان شكلاتي» محصول 2017 شبكه پرس‌تي‌وي توانست جايزه بهترين كارگرداني را از آن خود كند.

يوسف جعفري علاوه بر نويسندگي و كارگرداني اين مستند، كار تدوين آن را نيز انجام داده است. عباس شيرمحمدي، تصويربردار اين كار بوده و امين ارداني نيز به عنوان صدابردار، جعفري را همراهي كرده است. محمدتقي علي‌آبادي، مدير توليد اين مستند و روح‌الله رضايي از طرف شبكه پرس تي‌وي، تهيه‌كننده اين مستند است. مجتبي چگيني، راننده تاكسي شكلاتي و رئو اوچا از مسافران ژاپني اوست كه نقش ويژه‌اي در اين كار دارد.

**بازديد هيئت پاكستاني از شبكه العالم و سحر معاونت برون‌مرزي

هيئتي از استادان دانشگاه، پزشكان و فعالان فرهنگي – اجتماعي پاكستان از شبكه‌هاي جهاني العالم و سحر بازديد كردند.

 اين هيئت پاكستاني ضمن بازديد از تحريريه و اتاق خبر شبكه العالم و استوديوهاي اردو و بالكان معاونت برون‌مرزي با چگونگي فعاليت‌هاي شبكه‌هاي تلويزيوني و راديويي برون‌مرزي آشنا شدند.

اين گروه از بانوان پاكستاني از شهر لاهور به‌منظور آشنايي با دستاوردهاي انقلاب اسلامي به‌ويژه پيشرفت‌ها و توانمندي‌هاي بانوان ايراني به كشورمان سفر كرده‌اند.

هيئت پاكستاني همچنين در نشستي با خانم فرزان ثري مشاور معاون برون‌مرزي در امور زنان، از علاقه‌مندي مراكز فرهنگي– اسلامي پاكستان به ارتباط بيش‌تر براي گسترش ارتباطات فرهنگي و آشنايي بيش‌تر با آداب و رسوم و فرهنگ ايراني- اسلامي خبر دادند.

در اين نشست، سكينه مهدوي رئيس كل زنان امّه واحده و عضو فعال سياسي و مذهبي سيماي پاكستان با تأكيد بر اينكه ارتباط فرهنگي و رسانه‌اي دو كشور مسلمان ايران و پاكستان مي‌تواند گام موثري براي افزايش آشنايي فرهنگ‌ها باشد، خواستار تعامل بيش‌تر دو كشور شد. وي تأكيد كرد: اين‌گونه نشست‌ها زمينه را براي ارتباط مؤثرتر مراكز فرهنگي و مؤسسات مربوط به امور زنان فراهم مي‌كند.

مهدوي، همچنين از تمايل دانشجويان پاكستاني براي ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي ايران خبر داد و خاطرنشان كرد: سطح دانش دانشجويان ايراني بسيار بالاست و دانشگاه‌هاي ايران از جايگاه بسيار بالايي برخوردارند.

**برگزاري كارگاه زيبايي‌شناسي تصوير مقدماتي در حوزه خبر شبكه‌هاي برون‌مرزي

كارگاه زيبايي‌شناسي تصوير مقدماتي در حوزه خبر شبكه‌هاي بين‌المللي مجموعه سعادت‌آباد به ابتكار آموزش اين مجموعه و با همكاري اداره كل آموزش سازمان براي نخستين‌بار برگزار شد.

در اين كارگاه كه با حضور بيش از 60 نفر از همكاران دبير خبر، سردبير خبر، تدوين، گرافيست و مديران نيوز روم، وب‌سايت و... همراه بود، سرفصل‌هايي همچون تأثير كادر در اثرگذاري خبر، كادر متحرك در خبرهاي تصويري، جاذبه كادر و... تحليل و بررسي شد.

آموزش كارگاه زيبايي‌شناسي تصوير مقدماتي  در حوزه خبر را آقاي حميدرضا حافظي برعهده داشت.

**پخش سريال تاريخي جلال‌الدين از كانال عربي شبكه آي‌فيلم

كانال عربي شبكه آي‌فيلم، پخش سريال تاريخي "جلال‌الدين" را به كارگرداني شهرام اسدي و آرش معيريان از هفتم شهريور آغاز كرده است.

سريال "جلال‌الدين" كه پيش‌تر از شبكه يك سيما نيز پخش شده‌است، به دوران كودكي شاعر نامدار ايراني ، مولوي مي‌پردازد و دوران كودكي مولانا را در بلخ نشان مي‌دهد. مجموعه تلويزيوني جلال‌الدين كه به عربي دوبله شده، هر شب  براي مخاطبان عرب زبان اين شبكه به نمايش گذاشته خواهد شد.  بازپخش آن نيز در ساعت‌هاي 3، 9 و 15 روز بعد خواهد بود./110

 


۱۳۹۶/۰۶/۱۱
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir