تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۷      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


گفته‌ها و ناگفته‌هايي از قهرماناني كه تفسير تاريخ ايران شدند

کد خبر : 83436 تعداد بازدید : 998 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹   ساعت خبر : ۱۱:۳۰

مستند «سرداران» در مركز صدا و سيما در  آذربايجان شرقي ساخته مي‌شود تا حكايت ديگري از اين خوبان و قهرمانان كشورمان را به نمايش بگذارد.


تاريخ هشت سال دفاع مقدس همواره با نام مرداني گره خورده كه عاشقانه و خالصانه تا آخرين نفس در راه دفاع از ايران اسلامي ايستادند و هرگز به دشمن بعثي اجازه ندادند تا به اهداف شومش دست يابد و بر آب و خاك اين مرز و بوم دست درازي كند؛ بزرگمرداني كه فخر ايران زمين هستند و تاريخ به آنان مي‌بالد و اين چنين است كه مستندها و فيلم‌هايي چون مستند «سرداران» ساخته مي‌شود تا حكايت ديگري از اين خوبان و قهرمانان كشورمان را به نمايش بگذارد. اين مستند با نگاهي نو به زندگي سرداران سرافراز آذربايجان در جبهه‌هاي حق عليه باطل، طي هشت قسمت به تهيه‌كنندگي سالار حيدرنژاد و كارگرداني يونس مقدم در شبكه استاني سهند توليد مي‌شود تا شايد در قالب مستند بازسازي‌شده، بتواند بخش‌هايي از زندگي واقعي اين سرداران را بازگو كند و نسل جوان جامعه را با برترين الگوهاي زندگي آشنا سازد.

حميد باكري، علي تجلايي، مرتضي ياغچيان، حسن شفيع‌زاده، اسد قرباني، قاسم هريسي و نادر برپور از بزرگمرداني هستند كه در اين مستند با آنان و زواياي پنهان و آشكار زندگي و شجاعت‌هايشان آشنا مي‌شويد.

بيش از 80 نفر از يادگاران و هم‌رزمان و خانواده‌هاي اين سرداران در فضاهاي مختلف از خاطرات و زندگي شيرين آن‌ها صحبت كرده‌اند و تقريباً نيمي از اين مستند را مي‌توان از زبان آن‌ها شنيد. بسياري از صحنه‌هاي بازسازي‌شده اين مستند با مشكلات زيادي همراه بود، زيرا تهيه‌كننده بر آن بود كه صحنه‌هاي بازسازي شده‌، نزديك به واقعيت‌هاي زندگي اين سرداران باشد؛ نكته‌اي كه ارزش اين اثر فاخر را چند برابر كرده‌است.  

اين مستند كه مراحل پاياني توليد را سپري مي‌كند، به صورت فول اچ دي ضبط مي‌شود و در بعضي قسمت‌هاي آن از افكت‌هاي رايانه‌اي (سي جي ) استفاده شده‌است. محمد جليلي تصويربردار و صدابردار، بهزاد شاهدي تدوينگر، صمد زرگر و بهرام محرم‌زاده مدير توليد، هادي حسن‌زاده افكتور از عوامل مستند سرداران هستند.

مديركل مركز آذربايجان شرقي در بازديد از پشت صحنه اين مجموعه مستند، گفت: دوران طلايي دفاع مقدس و آموزه‌ها، رشادت‌هاي ايثارگران، جانبازان و شهدايمان دوراني پرافتخار در تاريخ كشورمان است كه يادآوري و زنده نگه‌داشتن رزم‌آوري‌هاي اين دوران تكليفي همگاني است. سيد محسن لطيفي افزود: از همين روست كه مي‌كوشيم با برنامه‌سازي‌هاي مختلف، نسل جوان را با اين گنجينه تاريخي آشنا كنيم. وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: هم‌اكنون 26 مستند فاخر سرداران را در دستور كار داريم كه 12 مستند توسط سه گروه مستند‌ساز در حال توليد است و برآنيم تا دو سال آينده در قالب اين مستندها به بازسازي زندگي، رزم‌آوري و شهادت 52 سردار شهيد اين خطه از كشورمان بپردازيم. جانشين فرمانده سپاه عاشورا نيز كه در بازديد از پشت صحنه اين مستند حضور داشت، بر زنده نگه‌داشتن ياد و نام شهدا تأكيد كرد و امنيت امروز جامعه را مديون زحمات شهدا، رزمندگان و ايثارگران دوران دفاع مقدس دانست. سردار عباس قليزاده در ادامه از آمادگي كامل سپاه با صداوسيما در زمينه برنامه‌سازي براي دفاع مقدس خبر داد.

 

 


۱۳۹۶/۰۶/۱۹
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir