تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۷      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

سامان دارابي در گفت‌وگو با فارس:
از اين به بعد انتخاب‌هايم سخت‌تر مي‌شود

کد خبر : 83439 تعداد بازدید : 868 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹   ساعت خبر : ۱۱:۵۰

«سامان دارابي» بازيگر نقش شوكت در سريال «گسل» با اشاره به اولين معرفي خود در يك سريال تلويزيوني گفت: من بيشتر بازيگر تئاتر هستم .


«سامان دارابي» بازيگر نقش شوكت در سريال «گسل» به كارگرداني عليرضا بذرافشان در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون خبرگزاري فارس درباره نقش خود در اين سريال گفت : اين مدت اصلا دغدغه تصوير نداشتم و حتي چندين كار پيشنهادي را به دليل خوب نبودن قصه رد كردم، اما زمانيكه فيلم نامه «گسل» را خواندم نقش را دوست داشتم و الان هم خداراشكر طوري شده كه اين نقش و كليت سريال را مردم دوست دارند.

دارابي افزود: سال 80 وارد دانشگاه داشتم و در سن و سالي كه هر بازيگري شهرت را دوست دارد و يك جاهايي به دليل شور جواني دلش مي‌خواهد زودتر به نتيجه دلخواهش برسد، من سعي كردم تا منطقي فكر و تصميم بگيرم. اينكه اگر كمي ديرتر هم به نتيجه برسيد و مردم شما را ديرتر بشناسند، ممكن است از نظر جايگاه آگاهي، علم و تجربه در مقام بالاتري نسبت به گذشته قرار بگيريد بيشتر خوشحالم مي‌كرد و نتيجه‌ نهايي برايم مهم بود نه اينكه زود يا دير به شهرت برسم.

اين بازيگر در ادامه بيان داشت: محسن چگيني تهيه كننده «گسل» در اين دو سال اخير چند نمايش از من ديده بود و بازي‌ام را دوست داشت و از اين طريق مرا براي بازي در اين پروژه انتخاب كرد. زمانيكه فيلم‌نامه به دستم رسيد، فقط نقش خودم را نخواندم و همه قصه را خواندم و آنقدر برايم جذاب بود كه دوست داشتم تا انتهاي قصه را بخوانم.

دارابي درباره اينكه آيا تا به حال چنين نقشي را در مديوم تئاتر تجربه كرده بود، گفت:‌ در تئاتر اين نقش را بازي نكرده بودم، اما تجربه‌هاي تئاتري‌ام براي رسيدن به اين نقش مرا كمك كرد و باعث شد تا زواياي مختلف نقش را ناخودآگاه ياد بگيرم. به هر حال براي بازي در هر نمايش دو ماه با يك نمايشنامه كار مي‌كنيد و همين‌ها تو را به تحليل نقش وادار مي‌كند و كاري مي‌كند كه شما نقش را درك كنيد.

وي در پاسخ به اينكه آيا نقش شوكت از ابتدا به همين شكل در فيلم‌نامه وجود داشت؟ يا اينكه رفته رفته دستخوش تغييراتي شد، اظهار داشت: همان اوايل در صحبت‌هايي كه با بذرافشان داشتم ديدم كه او دوست ندارد نقش شوكت به سمت تيپ رود. اگر شوكت تيپ بود قطعا كليشه مي‌شد و تمام تلاشم را كردم تا به اين سمت نروم تا مردم نقشي جديد را ببينند. شوكت در متن همين شخصيتي بود كه مي‌بينيد، اما نوع صحبت كردن و لحنش را خودم به كارگردان پيشنهاد دادم. مثل «هاچ بك» كه در متن بود و من براي جذابتر شدنش، به جاي چ، ش را به كار بردم. در جلسه‌هاي دورخواني بذرافشان تعدادي از ايده‌هايم را قبول مي‌كرد و فضاي مشورت را براي بازيگران باز گذاشته بود. او كارگردان خوش فكري است و من هم از همكاري با او راضي هستم.

وي ادامه داد: زمانيكه متن را خواندم به اين فكر مي‌كردم كه چطور بازي‌اش كنم و احساس مي‌كردم بايد لحني داشته باشد و به گونه‌اي خاص باشد و نمي‌خواستم خيلي رئاليستي به او نگاه كنم و از طرفي هم نمي‌خواستم خيلي تيپي كال باشد و از كليت سريال بيرون بزند و خداراشكر اين اتفاق نيفتاد.

بازيگر سريال «معماي شاه» افزود: معتقدم زمانيكه كاري كمدي است شما حق نداريد جدي بازي كنيد و اگر قرار بود من شوكت را در كاري جدي بازي كنم قطعا جدي تر از ايني كه الان مي‌بينيد درمي‌آمد.

دارابي ضمن بيان اينكه نقش شوكت در تلويزيون ما تا به حال ديده نشده است،‌ گفت: تا به حال چنين شخصيتي را در تلويزيون كمتر ديديم. شوكت تيپ شخصيت است. كمي كه قصه جلوتر مي‌رود به زواياي شخصي زندگي شوكت هم مي‌رسيم و مي‌بينيم كه او هم گريه مي‌كند و احساسات و عواطفش را با ديگران مي‌بينيد. من نيز مشابه او را در اطرافم نديده بودم، اما شايد چنين شخصيتي از گذشته در ذهنم بود.

اين بازيگر درباره قصه اصلي اين سريال كه رنگ و بويي سياسي دارد، نيز بيان داشت: متني كه در اختيار ما قرار داده بودند، آنقدر قوي بود كه براي هر شخصيتي يكسري فاكتورهاي جذابيت‌‌ در نظر گرفته شده بود. هر كدام يك اصطلاح و نوع رفتاري خاص خودشان داشتند كه به مخاطب كد مي‌داد. براي مثال عرشيا از اينكه كسي پشتش قرار بگيرد مي‌ترسد و سريع به پشتش برمي‌گردد و شوكت عاشق ماشينش هست و ... چيزهايي كه در عالم واقعيت وجود دارد و از امروزِ جامعه‌مان دور نيست و هنوز هم جوان‌هايي با اين خصوصيات رفتاري در اطراف ما وجود دارند.

وي با اشاره به بازخوردهاي مردم گفت: با اينكه گريم متفاوتي دارم و براي اين سريال كلاه گيس گذاشتم و نوع لباس پوشيدنش از من خيلي دور است، باز هم افرادي من را مي‌شناسند. حتي افرادي كه من را مي‌شناسند در فضاي مجازي برايم كامنت مي‌گذارند و مي‌گويند اي كاش بيشتر از اين در «گسل» بازي داشتي!

دارابي درباره اينكه برخي‌ها مي‌گويند بار طنز اين سريال به دوش شماست، گفت: اين موضوع لطف مردم است و واقعا همه بازيگران به نوبه خود در اين سريال زحمت كشيدند و تابستان و زمستان سرما و گرما با تحمل همه سختي‌ها كار كردند. براي مثال لباس‌هايي كه بايد در زمستان مي‌پوشيديم در تابستان و گرما هم بايد تن مي‌كرديم. اگر من خوب ديده شدم مسلما نتيجه زحمت همه عوامل بوده است.

وي با اشاره به افزايش تعداد قسمت‌هاي اين سريال نيز بيان داشت: از ابتدا اين سريال در 30 قسمت نوشته شده بود، اما به جايي رسيد كه داستان پتانسيل ادامه دار شدن را داشت و به همين دليل ده قسمت به آن اضافه شد.

اين بازيگر در پايان درباره پيشنهادهايش در دنياي تصوير عنوان داشت: از اين به بعد سخت گيري‌هايم براي انتخاب نقش بيشتر از قبل مي‌شود. هميشه براي انتخاب نقش‌هايم در تئاتر كه تماشاگر كمتري هم دارد سعي مي‌كردم نقش تكراري بازي نكنم چه برسد به تصوير كه با توجه به ميزان مخاطبش اين انتخاب سخت‌تر هم مي‌شود. تا جايي كه دست خودم است سعي مي‌كنم انتخاب‌هاي خوبي داشته باشم كه مخاطبان راضي باشند و اين مهمتر از همه چيز است.

به گزارش فارس، سريال «گسل» به كارگرداني عليرضا بذرافشان و تهيه كنندگي محسن چگيني هر شب از شبكه يك سيما پخش مي‌شود.

 

 

 

 


۱۳۹۶/۰۶/۱۹
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir