تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

گفت‌وگو با شهرزاد كمال‌زاده بازيگر سريال سفر در خانه:
نقش پريسا يك تجربه متفاوت است

کد خبر : 83757 تعداد بازدید : 1154 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۲۷   ساعت خبر : ۱۳:۲۷

شهرزاد كمال‌زاده گفت :نقش پريسا تجربه اي متفاوت است چون براي اولين بار يك نقش طنز در يك سريال كمدي به عهده داشتم، در كنار بازيگراني كار كردم كه حرفه‌اي هستند و نقش دختري را ايفا مي‌كردم كه از خودم كم سن و سال‌تر است.


«سفر در خانه» سومين سريالي است كه طي شش‌ماه اول امسال با بازي شهرزاد كمال‌زاده از تلويزيون ديده‌ايم؛ بعد از سريال نوروزي «مرز خوشبختي»، در يكي از اپيزودهاي سريال «ديوار شيشه‌اي» ديده شد و اين شب‌ها سريال سفر در خانه به كارگرداني بهمن گودرزي با حضور اين بازيگر جوان در نقش پريسا از شبكه يك پخش مي‌شود.

جام جم به اين بهانه با او گفت‌وگويي  انجام داده است  كه در ادامه مي‌خوانيد.

فكر مي‌كنم نقشي كه در سريال آرام مي‌گيريم به عهده داشتيد با اين كه انرژي زيادي مي‌طلبيد، از نقش پريسا در سريال سفر در خانه بسيار ساده‌تر بود، چون جاي كار بيشتري داشت. با من موافقيد؟

از نگاه من اين دو نقش و همه نقش‌هايي كه بازي كرده‌ام جاي كار داشت، چون مي‌خواستم با هم متفاوت باشد. در سريال‌هاي مرز خوشبختي، ديوار شيشه‌اي، نياز، بچه‌هاي نسبتا بد، راه طولاني، آمين و تك‌تك آثارم تلاش كردم مخاطب از من ذهنيت خاصي پيدا نكند يا به عبارتي مرا در همان نقش‌هاي قبلي تصوير و تصور نكند. در نتيجه هركدام سختي‌هاي خاص خودش را داشت.

 

نقش پريسا هم يك تجربه متفاوت است چون براي اولين بار يك نقش طنز در يك سريال كمدي به عهده داشتم، در كنار بازيگراني كار كردم كه حرفه‌اي هستند و نقش دختري را ايفا مي‌كردم كه از خودم كم سن و سال‌تر است. من اين جنس بازي را پيشتر تجربه نكرده بودم و بايد با كل اثر هماهنگ مي‌شدم كه به انسجام سريال آسيبي وارد نشود.

 

پس به نوعي حرفم را تائيد مي‌كنيد؟

 

هر بار كه بازيگر يك تيپ جديد تجربه مي‌كند، بايد چيزهاي تازه‌اي به بازي خودش اضافه يا از آن كم كند. هماهنگ شدن با مجموعه عوامل و فضاي اين سريال در روزهاي اول كمي دشوار بود، اما با همدلي و همراهي دوستان خيلي زود به نتيجه رسيديم. اميدوارم مردم هم سريال را دوست داشته باشند.

 

در سريال‌هاي طنز، معمولا دخترهاي جوان يا كم‌هوش و كندذهن هستند يا عصبي و كم‌طاقت و پرخاشگر. پريسا از دسته دوم است. به عنوان بازيگر پيشنهادي براي اجراي متفاوت اين نقش نداشتيد؟

 

از آنجا كه سريال سفر در خانه يك قصه خانوادگي پر افت و خير را روايت مي‌كند، بزودي مي‌بينيد پريسا بالا و پايين‌هاي زيادي را تجربه مي‌كند و هميشه عصبي نيست. البته اين خصوصيت براي او در فيلمنامه نوشته شده بود و من تا جايي كه مي‌شد، سعي كردم اين ويژگي تلطيف شود. چون معتقدم در يك اثر فرهنگي، اجتماعي و خانوادگي بايد فرهنگسازي صورت بگيرد. قرار نيست هميشه فرزندان يك خانواده با هم بجنگند. بنابراين سعي كرديم به مرور همبستگي بين اعضاي خانواده بيشتر شود، اما اين اره دادن و تيشه گرفتن‌ها، لااقل در يك دوره بين خواهر و برادرها و حتي بچه‌ها و والدين وجود دارد و كاملا طبيعي است.

 

خوشبختانه بازخوردهايي كه من دريافت كرده‌ام نشان مي‌دهد تماشاگران توانسته‌اند با شخصيت‌ها همذات‌پنداري كنند. تعداد زيادي از پيام‌هاي تماشاگران راجع به اين است كه پدرشان بتازگي بازنشسته شده و حال و هواي آنها شبيه خانواده پريساست و خوشبختانه هر چقدر جلو مي‌رويم، قصه جذاب‌تر، جالب‌تر و مفرح‌تر مي‌شود.

 

تعريف خودتان از پريسا چيست؟ چون گاهي ساده و مهربان است، اما در‌عين حال زيركي‌هايي دارد و به مادرش خط مي‌دهد!

 

همه ما همين‌طور هستيم؛ هيچ كس تك‌بعدي نيست. او تحصيلكرده و باهوش است، اما در عين حال در يك خانواده ساده و صميمي بزرگ شده. اگر گاهي به مادرش خط مي‌دهد، اصلا منفي نيست.

 

منظورم اين است او در عين سادگي، با سياست رفتار مي‌كند!

 

معمولا در آثار طنز از ابعاد متنوع و گاهي متناقض شخصيت آدم‌ها استفاده مي‌شود. من تا اين لحظه نقدي در اين زمينه دريافت نكرده‌ام.

 

به گمانم اولين بار است طنز بازي كرده‌ايد؟

 

در برخي سريال‌ها مانند مرز خوشبختي، فضا و موقعيت‌ها طنز بود، اما قرار نبود من بازي طنز ارائه كنم. اين اولين بار است كه بايد تا اندازه‌اي طنازانه بازي مي‌كردم.

 

در قسمت‌هاي اول سريال، بازي‌هايتان در سكوت و در بخش‌هايي كه ديالوگ نداريد، روان نيست. گويي هنوز پريسا را پيدا نكرده‌ايد!

 

ابتداي كار مشكلاتي وجود داشت. شايد درست نباشد بگويم، اما مسائل فني در بخش‌هايي از كارمان، به سريال و بازي ما لطمه وارد كرد. در برخي جاها، صداها و ديالوگ‌ها درست شنيده نمي‌شد و در صدابرداري ايرادهايي وجود داشت. البته اين مشكلات هم طبيعي بود، چون سريال سفر در خانه در كمتر از دو ماه و نيم‌توليد شد. كار پرفشار و طاقت فرسايي بود و بايد هر چه زودتر آماده پخش مي‌شد. البته به مرور سعي كرديم اين مشكلات رفع شود.

 

فكر مي‌كنم پريسا بايد خيلي از خودتان دور باشد. چه احساسي به او داريد؟

 

بعد از سريال «راه طولاني»
به كارگرداني آقاي كريمي براي مدت زيادي، نقش دختران هنجارشكن و ناآرام را بازي كردم و حالا بعد از مدت‌ها در يك سريال خانوادگي طنز و صميمي نقش يك دختر خوب و ساده را به عهده دارم. فكر مي‌كنم مردم ما سريال‌هايي مانند سفر در خانه را دوست دارند؛ سريال‌هايي كه ماجراهاي معمول خانواده‌هاي سنتي را نمايش مي‌دهد. ما هم براي مردم كار مي‌كنيم و دوست داريم چيزهايي را كه دوست دارند، برايشان تدارك ببينيم.

 

پريسا از من خيلي دور است، اما به خاطر تمام ويژگي‌هايي كه تا اينجا درباره سريال و اين شخصيت گفتم، او را دوست دارم و كاملا آگاهانه انتخابش كرده‌ام. در واقع تمام نقش‌هايي كه در چند سال اخير بازي كرده‌ام، بدون فكر نبوده و حتما انتخاب نقش‌ها دليل داشته است.


۱۳۹۶/۰۶/۲۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir