تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

وزير ارتباطات و فن اوري اطلاعات؛
ظرفيت توسعه آي تي در كشور بالاست

کد خبر : 83965 تعداد بازدید : 1595 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۰۲   ساعت خبر : ۰۹:۵۷

دكتر جهرمي وزير ارتباطات و فن آوري اطلاعات در واكنش به اظهارات رئيس جمهور آمريكا ، ممانعت از دسترسي محققان و دانشجويان ايراني به سايت هاي علمي را ناشي از دو رويي آنان در موضوع تحريم ها دانست.به گزارش مركز روابط عمومي رسانه ملي، مهندس محمد جواد آذري جهرمي در گفتگويي در برنامه ذره بين راديو تهران با اشاره به صحبت هاي ترامپ در سازمان ملل درباره مردم ايران ، گفت : سايت هاي اينترنتي بسياري به  بهانه تحريم ها براي دسترسي ايرانيان مسدود است از جمله سايت هاي علمي و منابعي كه در حوزه ي دانشگاهي وجود دارد، سايت هاي توسعه اپليكيشن و زير ساخت ها در مجموعه گوگل ، سايت هايي كه براي برنامه نويس ها خيلي كاربردي است  و اپليكيشن هايي مثل جاوا وفلش كه جزو اپليكيشن هايي كه وابسته به اينها هستند به روز رساني نمي شوند  وخيلي از آسيب پذيري هاي امنيتي روي همين اپليكيشن ها است كه امريكايي ها به بهانه ي تحريم ها اجازه ي به روز رساني به اين اپليكيشن ها را نمي دهند و كامپيوترهاي ايراني ها را آسيب پذير نگه مي دارند.

 وي تصريح كرد : بحث ما اين است كه حالا شما ممنوعيت سياسي داريد و مي خواهيد از فضاي داخلي ايران سوء استفاده كنيد و خودتان را ملكه ي نجات مردم نشان دهيد شما از خودتان شروع كنيد و چرا دسترسي مردم را مسدود كرديد.
 وزير ارتباطات با بيان اينكه در فضاي مجازي توسط كاربران ايراني اعتراضات زيادي به ترامپ شد ، تاكيد كرد : اگر اين  محدوديت ها نبود معلوم مي شد كه اين حجم اعتراض چقدر بود و يكي از كاركردهاي مثبت شبكه هاي اجتماعي اين است كه اگر همين فضا در اختيار مردم بود اثراتش را در چنين مواقعي مي ديديم.
 وي به فيلترينگ و مفهوم آن اشاره اي كرد و اظهار داشت : مفهوم فيلتر اين هست كه سايتي يا شبكه اي اجازه فعاليت در قلمرو جمهوري اسلامي ايران را ندارد مانند تويتر در ايران مسدود شده و نمي تواند در ايران فعاليت كند اما قانوني نداريم كه كه اجازه  فعاليت يك ايراني در تويتر را مسدود كرده باشد و دليل اينكه چرا دفتر مقام معظم رهبري يك اكانت در تويتر باز كرده با اين نگاه بوده كه تويتر يك فضايي است كه ايراني ها به عنوان يك ابزار ديپلماسي عمومي از آن استفاده مي كنند. 
 مهندس آذري جهرمي درباره فيلتر توييتر در ايران نيز گفت : مسووليت فيلتر با دو نهاد كار گروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه و دستور قضايي يعني يك قاضي دستور مسدود كردن بدهد و به واسطه ي اتفاقاتي كه دركشور در سال هاي گذشته رخ داد و دخالتي كه توييتر در اين مسايل داشت وموضعي كه وزير امور خارجه آمريكا داشت در آن عرصه و آن شرايطي كه در آن موقعيت داشت توييتر فيلتر شد و در حال حاضر نيزاين موضوع با اجماع نهاد هاي مختلف قابل حل است.
 وزير ارتباطات در بخش ديگر اين گفتگو با اشاره به اينكه ما دانش اموخته گان و فارغ التحصيلان خوبي در اين حوزه داريم ، خاطر نشان كرد : اين نيروي انساني بزرگترين سرمايه ما است و بنابر آمار 17درصد فارغ التحصيلان و دانش آموختگان ما در دانشگاه ها دررشته هاي مرتبط با فناوري اطلاعات و مخابرات مشغول به كار هستند كه اين يك ظرفيت بسيار بالاست كه در اين شاخص هم جزو برترين ها هستيم . و جزء كشورهايي هستيم كه ظرفيت توسعه ي IT  در كشور ما بسيار بالا است ودر برنامه ي ششم توسعه به عنوان شاخص در طول برنامه ششم بازار فناوري اطلاعات و توليدات فناوري اطلاعات ما بايد 5 برابر بيشتر شود. 

  وي تصريح كرد : جواني كه قصد دارد يك كسب و كار  را با خلاقيت راه اندازي كند  و يك شركت را به ثبت برساند  آن شركت طبيعتا بايد با ساده ترين نوع ثبت شود كه ثبت محصول است و بعد از آن در مرحله سرمايه گذاري دچار مشكلاتي  مي شود كه بايد براي رفع اين موانع اقداماتي انجام شود.

 مهندس آذري جهرمي درباره نحوه فعاليت در فضاي مجازي نيز گفت : معمولا يك ساعت را در روز براي رصد فضاي مجازي  اختصاص مي دهم  و اخبار را دنبال مي كنم و تلاش دارم كه خودم شخصا با اين حوزه در ارتباط داشته باشم  و هيچ ادميني براي صفحات مجازي خود ندارم البته روابط عمومي در تهيه مطالب و دادن گزارشات كمك مي كند اما صفحات شبكه هاي اجتماعي در اختيار خودم قرار دارد.

 وي با تاكيد به اينكه لفظ مهار براي فضاي مجازي درست نيست ، افزود :  بهتر اين است كه بگوييم در فضاي مجازي چقدر مي توانيم حاكميت داشته باشيم البته مفهوم حاكميت در فضاي مجازي يك مقداري در دنيا فرق كرده و در فضاي مجازي سلطه با ارايه خدمت صورت مي گيرد. 

 وي در ادامه اظهار داشت: سهم استفاده ما امروز در خدمات عمومي نسبتا مطلوب است اما در خدماتي كه نياز به سرمايه گذاري حاكميتي مثل موتور جستجو ، سرويس ايميل و امثال آن كه نياز به سرمايه گذاري هاي كلان دارد مطلوب نيست و دليل آن صرفا عدم سرمايه گذاري نيست .

۱۳۹۶/۰۷/۰۲
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir