تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۲      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


درس‌هايي كه بايد از عاشور آموخت

کد خبر : 83995 تعداد بازدید : 1328 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۰۲   ساعت خبر : ۱۳:۴۴

حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمين موسوي‌ مقدم قائم‌ مقام رئيس سازمان درباره قيام عاشورا و درس‌هايي كه بايد از عاشور آموخت يادداشتي در هفته نامه صدا وسيما درج كرده است.


از مهم‌ترين درس‌هاي نهضت كربلا و الفباي نخستين فرهنگ عاشورا، آزادگي و حريّت و تن به ظلم ندادن و اسير ذلت نشدن است آنجا كه فرمودند: موتُ في غِرّ خيرّ مِن حَياتٍ ذُّل مرگ با عزت بهتر از زندگي با ذلّت است. روح حماسي و شجاعت در تمامي مراحل حادثه عاشورا ساري است، و خبري كه در ظهر عاشورا از زبان امام(ع) به گوش جهانيان رسيد انگار توجهاتي از نيازهاي هميشگي و مستمر ابناء بشر در طول تاريخ است.

اَلموتُ اوُلي مِن ركُوُب العارِ وَ العارِ اوُلي مِن دُخُول النّارِ.     

مرگ بهتر از ننگ است و ننگ بهتر از دوزخ.

نهضت حسيني در اواخر ماه رجب سال 60 هجري با حركت حضرت اباعبداله‌الحسين (ع) از مدينه به طرف مكه آغاز شد و با بازگشت اهل بيت ايشان به مدينه در ظاهر پايان يافت، اما فرهنگ عاشورا و حادثه به وقوع پيوسته با تمامي ابعادش در دل تاريخ جاري گشت و روز‌ به‌ روز تمامي آرمان‌ها و اهدافش جاودانه گرديد، و به مثابه خوني تازه همواره در كالبد جهان اسلام و بشريت تزريق و تابلوي تمام نماي آزادي، استقلال و كرامت انساني و مقابله با هر‌‌گونه ظلما و فزون‌خواهي گرديد. عاشورا در متن زندگي مسلمانان و در عمق باورهاي پاكشان جريان داشته و نهضت كربلا در طول تاريخ با كوثري زلال و عميق، سيراب كننده جان‌ها بوده و هست. حسين(ع) سرور انسانيت است، مسير هدايت و كشتي نجات و پرچمدار صلح و سلم، همراه با عزت و بزرگي است. قطع نفوذ ديني بني‌اميه بر افكار مردم بعد از عاشورا رخ داد، همان فكري كه با تحجر و سلطه غاصبانه خود بر افكار مردم از طريق تبليغات دروغين و جريان‌سازي‌هاي باطل و گفتمان‌سازي‌هاي ناحق خود، ريخته شدن خون بهترين انسان‌ها را در كربلا و قتل و غارت و تجاوز را در بستر دين اباسفياني و خوارجي تئوريزه و نهادينه كرده بود. اسلام ناب محمدي كه در چهره تابناك امامت معصوم تجلي مي‌يابد و قرآن مكتوب كه از زبان ولايت حقه الهي بايد به نطق درآيد و تفسير گردد، در چنبره عده كج فهم و بي‌بصيرت و صاحبان قدرت و ثروت و شهوت چنان محاصره گرديد كه از همين آيات نوراني الهي براي ريختن خون حسين‌بن علي (ع) استناد و استشهاد مي‌كردند. از سوي ديگر بزرگ‌ترين هشدار عاشورا به نخبگان جوامع اسلامي است (در همه حوزه‌ها) تا نسبت به خطر دنياطلبي و انحراف از خط اصيل اسلامي دوري گزينند، زيرا اين شخصيت‌هاي مؤثر فرهنگي و سياسي و اجتماعي آن روز بودند كه در طول 50 سال بعد از رحلت رسول گرامي اسلام (ص) آنچنان، غرق در دنيا و مطامع مادي شده بودند كه گوششان از صداي «هل من‌ناصر» امام حسين (ع) كر و چشم‌هايشان كور شده بود و مردم بي‌نوا و عامه هم كه از سوي اين بزرگان و نخبگان اگر هدايت نشوند و با وجود تبليغات گسترده، همراه با تطميع و تهديد و ايجاد رعب و وحشت كه مدام استمرار دارد در انتخاب راه حقيقي و پايداري و استقامت و جانفشاني دچار سردرگمي و حيران مي‌شوند و به‌راحتي عمله ظلم مي‌شوند و آن مي‌كنند كه در حادثه عاشورا كردند. اگر مسئولان و متصديان و خواص غرق در مقام و منصب، گرفتار زرق و برق دنيا، سرگرم توزيع و تصاحب قدرت و منصب و به دنبال زراندوزي و رفاه زودگذر دنيوي گردند، چه توقعي از عامه مردم است كه قرار است وظيفه ايشان و تكليفشان از سوي آنها هدايت و راهبري گردد كه «الناس علي دين‌ملوكهم»

از عاشورا بايد آموخت تا نخبگان و خواص جامعه خود را در برابر رفاه زندگي و دنياطلبي مصون كنند و مردم نيز هوشياري و بصيرت خود را افزون نمايند و با رعايت ارزش‌هاي ديني و اخلاقي و پرهيز از اسراف و تبذير و بي‌توجهي به مال حرام و ترويج فساد و گناه و بي‌بندباري از انحطاط اخلاقي و اجتماعي جلوگيري كنند زيرا در پرتو حاكميت ارزش‌هاي انساني و اخلاقي است كه جامعه به سوي تعالي و ترقي و سعادت واقعي و رشد و توسعه همه جانبه پيش مي‌رود.

درس‌هايي كه بايد از عاشورا آموخت

بزرگ ترين درس عاشورا هشدار به نفوذ و تهاجم فرهنگي و سياسي، در يك جامعه ارزش‌مدار است. اين درس خصوصاً براي ملت ايران كه با الهام از عاشورا و رهبري يكي از فرزندان راستين آن حضرت، انقلابي بر پايه ارزش‌هاي اسلامي پديد آورد، فوق‌العاده مهم، بيداركننده و عبرت‌آموز است.

شهيدان و جانبازان و ايثارگران در پرتو تبعيت و پيروزي از شهداي كربلا در خون خود غلتيدند و پرچم عزت و شرف ملت و اسلام را به اهتزاز درآوردند. خانواده معظم شهدا و ايثارگران در همراهي با كاروان شهداي كربلا از كوفه تا مدينه درس استقامت و صبر و بردباري آموختند و تحت تاثير زينب كبري (س) همه سختي‌ها و مشقت‌ها را با زيباترين شيوه‌ها سرودند كه «ما رايت الا جميلا» گويا حادثه عاشورا در جبهه‌هاي حق عليه باطل تكرار شد و همان حوادث و وقايع با همان كيفيت باز توليد شده است و مردم زمان ما در قرن بيستم بار ديگر تمامي حادثه عاشورا را يك جا در جبهه‌هاي جنگ تحميلي به عينه و با وسعت بالاتر مشاهده كرده‌اند و درس‌ها آموختند.

اين چه عاملي است كه جوانان سر از پا نشناخته را به جبهه‌ها گسيل مي‌كرد؟ و اكنون نيز در دفاع از حريم حرم تا سوريه و عراق و در بيابان‌هاي تفتيده اين كشورها مي‌كشاند و بدون چشمداشتي در دفاع از اسلام و دين و عرض مسلمانان تا پاي جان مي‌ايستند و دشمن را زمين‌گير مي‌كنند؟ جز اين كه:

ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه

/110


۱۳۹۶/۰۷/۰۲
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir