تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


پيشگامي شبكه‌هاي برون‌مرزي در فتح رسانه‌اي كشور غيرمنتظره‌ها

کد خبر : 84689 تعداد بازدید : 1127 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۲۲   ساعت خبر : ۱۱:۳۶

توجه رسانه‌ها به كره شمالي،محدود به چند ماه گذشته و بالا گرفتن تنش بين اين كشور و آمريكا نيست.اين كشور همواره مطمع نظر خبرنگاران و مستند سازان جهان بوده اما كمتر دوربيني توانسته آزادانه در كره شمالي كليد بخورد.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، از رمزآلود بودن روابط خانوادگي رهبر كشور تا حدي كه هنوز رسانه‌اي از تعداد فرزندان «كيم ‌جونگ ‌اون» و زمان تولد آ‌ن‌ها خبر دقيقي منتشر نكرده‌است گرفته، تا اخبار عجيبي همچون زدن زنگ يا اعلام خاموشي رأس ساعت 9 شب و در ظلمت فرو رفتن خانه‌هاي كره ‌شمالي از اين ساعت و به‌شدت پايين‌ بودن سطح بهداشت‌ عمومي و تغذيه از حشرات در حد خيلي بالا و‌...؛ همه از اين حقيقت حكايت ‌دارند كه جمهوري دموكراتيك خلق كره يا همان كره ‌شمالي، حداقل در سال‌هاي سيطره حكومت سوسياليستي بر اين كشور، همچون دژي فتح‌‌ناپذير در مقابل نفوذ رسانه‌ها ايستاده است.     

نه‌تنها ويژگي «شگفتي» و «كنجكاوي‌برانگيزي» حاصل از نوع نگاه حكومت كره‌شمالي به «رسانه»، بلكه چالش‌هاي مبارزه‌جويانه اين كشور با قدرت‌هاي بزرگ و به رسميت نشناختن كره جنوبي نيز بر وسوسه‌برانگيز بودن هر چه بيش‌تر كسب اطلاعاتي از درون مرزهاي هميشه بسته كره‌ شمالي مي‌افزايد. 

از زاويه ديد حاكميت كره‌شمالي، نه‌تنها دايره عمل، كه اصولاً ذات رسانه نيز با ذات نظام سياسي مستقر، وحدت يافته است. بدين‌سان، تنها منبع تغذيه اطلاعاتي جامعه منحصر به حكومت بوده و ذات برونداد اين «رسانه» نيز همه آن چيزي است كه شهروندان كره «مي‌توانند» يا به عبارت بهتر «مي‌خواهند» بدانند.

 غيبت رسانه‌هاي متعدد در كره شمالي و به عبارتي ديگر، خلأ عميق جريان اطلاعاتي و ممانعت حاكميت از دسترسي وسيع به منابع اطلاعاتي خارج از چارچوب‌هاي از پيش تعيين شده، سبب شده اخبار دقيق و بهنگام و سريعي درباره كره منتشر نشود و به همين علت كوچك‌ترين شايعه‌ها و حتي احمقانه‌ترين‌شان هم به‌سرعت در كريدور اطلاعات رسانه‌هاي خبري قرار گرفته و راه خود را طي مي‌كنند، به شكلي كه گويي از صحت و اتقاني خدشه‌ناپذير بهره‌مندند. در همين جا ارزش كار رسانه‌اي شبكه‌هاي برون‌مرزي ايران كه حقاً داعيه‌دار «خبر از نگاهي نو»، «رسانه جايگزين بودن » و «نشان دادن روي ديگر واقعيت‌ها» هستند، مشخص مي‌شود.

در اوج گيرودار سياسي و در چنين اوضاعي، گروهي از خبرنگاران و مستندسازان شبكه‌هاي العالم، پرس تي‌وي و هيسپان معاونت برون‌مرزي موفق شدند تا تجربه رسانه‌اي جديدي براي تهيه گزارش‌هاي جذاب و توليد مجموعه‌اي ديدني از زندگي مردم جمهوري دموكراتيك خلق كره در اين كشور مركز توجه رسانه‌هاي جهان و سرزمين و روزگار به نظر اعجاب‌انگيز شهروندان كره شمالي رقم بزنند.

پيش‌از آنكه در روزهاي اخير، گروهي از شبكه‌هاي پرس تي‌وي، العالم و هيسپان براي توليد مجموعه مستند ياد شده در اين كشور حضور يابند، فقط يك‌بار از صدا‌و‌سيما و آن هم گروهي متشكل از خبرنگار (سامان‌ كجوري) و تصويربردار (ميثم نامي) پرس‌تي‌وي در سال 1391 با سفر به جمهوري دموكراتيك خلق كره، به توليد مستندي درباره مردم اين كشور پرداختند‌.

گروه اعزامي معاونت برون‌مرزي با سفر اخير خود به كره‌شمالي، در مستندها و گزارش‌هايي كه بخش‌هايي از آن‌ها آماده و در هفته گذشته روي آنتن رفتند، به دور از رويكردها و پرداختن به مسائل سياسي جاري در اين كشور‌، زندگي حدود 25 ميليون نفر جمعيت كره‌شمالي و شرايط خاص آن‌ها را در قالبي متفاوت از تبليغات و القائات رسانه‌هاي غربي به افكار عمومي جهانيان، به شكلي فارغ از سياه‌نمايي‌هاي معمول رسانه‌هاي سلطه و به شكلي واقعي، به تصوير مي‌كشند؛ با وجود اين نمي‌شود از بقايا، آثار و عواقب جنايات آمريكا در اين كشور غافل ماند و مستندسازهاي معاونت برون‌مرزي نيز به اين امور به‌عنوان يكي از اهداف خود اشاره كرده‌اند.

 اين مجموعه، سيمايي متمايز از دنيايي كه شايد از سوي بسياري از مخاطبان، دنيايي سراسر شگفتي و هيجان و سرشار از نادانسته‌ها تصور شود، از لنز دوربيني متفاوت به نمايش خواهد گذاشت.

 

در كنار توليد مجموعه مستند ياد شده، حميد جواني خبرنگار پرس تي‌وي، علي گودرزي خبرنگار شبكه هيسپان و محمدحسين موسوي خبرنگار العالم در روزهاي حضور در پيونگ‌يانگ‌، به‌صورت مستمر به ارسال گزارش‌هاي خود از اين كشور مشغول بودند كه تعدادي از آنها از آنتن شبكه‌هاي برون‌مرزي و حتي شبكه خبر پخش شده است. اين گروه همچنين به نقطه صفر مرزي بين دو كره سفر كرده و به تهيه گزارش پرداخته‌اند. 

مجموعه مستند توليد گروه اعزامي برون‌مرزي علاوه بر خبرنگاران، با همكاري مهدي چراغچي به‌عنوان كارگردان و تصويربردار و تدوينگر، حميدرضا بابايي هماهنگ‌كننده گروه آماده و بخش‌هايي از آن به نمايش گذاشته شد. با اين حركت پيشگامانه و تدبير شده، خبرنگاران و مستندسازان معاونت برون‌مرزي، دريچه‌اي بديع و هنرمندانه و جذاب از دنياي شگفت‌انگيز زندگي مردم كره‌شمالي به‌روي ديدگان تماشاگران تلويزيون در سراسر جهان باز مي‌شود و مخاطبان اين شبكه‌ها با آثار و عواقب جنايت‌هاي ضد بشري آمريكا در كره شمالي آشنا مي‌شوند.

 آنچه از ذكر مشاهدات و برآيند تصاوير ضبط شده و گستره گشت‌و‌گذار اين گروه در پهنه كره شمالي و تماس نزديك با متن زندگي مردم اين كشور و تنوع لوكيشن‌هاي تصويربرداري قابل درك و مقايسه با خروجي‌اي كه تاكنون در رسانه‌هاي جهان از كره شمالي ديده شده‌است، برمي‌آيد،  مؤيد اين نكته است كه بداعت، عمق و وسعت نگاه مستندي كه از سفر خبرنگاران و مستندسازان شبكه‌هاي العالم و هيسپان و پرس تي‌وي حاصل خواهد شد، اگر اصرار نكنيم كه مشابه نداشته است، قطعاً كم‌تر مشابهي دارد.

**كره‌شمالي، نگاه از درون

**حميدرضا بابايي، مدير دفتر تهران شبكه پرس‌تي‌وي

مدير دفتر تهران شبكه پرس تي‌وي و مسئول هماهنگي توليد اين مستند با اشاره به آغاز مراحل توليد مستند «كره شمالي» مي‌گويد: گام اول در  هماهنگي براي توليد اين مستند، ايجاد ارتباط با مسئولان سفارت كره شمالي در تهران بود كه از اوايل فروردين سال جاري شروع شد.

حميدرضا بابايي به حضور گروه خبري هفت نفره ايراني در اين كشور در اواخر شهريور و اوايل مهر اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: حضور يك گروه خبري با اين تعداد در كره شمالي بي‌سابقه بوده است و به لحاظ امكانات و خدماتي كه در اختيار ما قرار داده شد و همكاري‌اي كه از سوي مسئولان كره شمالي صورت گرفت، بسيار مهم است و از نظر حرفه‌اي، جايگاه ويژه‌اي دارد.

بابايي، هدف اصلي از توليد مستند «كره شمالي» را انعكاس جنايت گسترده آمريكا در جنگ كره و همچنين بيان واقعيت‌هاي موجود در كره شمالي و شفاف‌سازي اطلاعات اغراق‌آميز و تحريف شده‌اي كه رسانه‌هاي بين‌المللي از اين كشور منتشر مي‌كنند، عنوان مي‌كند و مي‌گويد: طي 10 روز، حضور گروه خبري ايراني شامل خبرنگاران شبكه‌هاي پرس تي‌وي، هيسپان تي‌وي و العالم، از مراكز مختلف اين كشور از جمله مراكز نظامي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي بازديد كرديم و به تهيه گزارش‌هاي مختلف از مسئولان و مردم اين كشور پرداختيم و در طول اين سفر با واقعيت‌هايي مواجه شديم كه به‌طور تحريف شده‌اي از سوي رسانه‌هاي بين‌المللي انعكاس داده شده است.

وي افزود: در اين سفر به‌ويژه شاهد مستنداتي از جنايات آمريكا در جنگ كره بوديم كه بسيار متأثر كننده بوده، اما انعكاس چنداني در رسانه‌ها نداشته است.

مدير دفتر تهران شبكه پرس تي‌وي همچنين در باره برخي شرايط زندگي اجتماعي مردم كره شمالي تصريح مي‌كند: مردم اين كشور به‌سبب نظام سوسياليستي حاكم بر آن از امكاناتي همچون مسكن، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش به‌طور رايگان برخوردارند.

وي در مورد گزارش‌هاي تهيه شده در راستاي توليد مستند «كره شمالي» مي‌افزايد: تاكنون سه گزارش به زبان انگليسي از شبكه پرس تي‌وي، دو گزارش به زبان اسپانيايي از شبكه هيسپان‌تي‌وي و دو گزارش به زبان فارسي از شبكه خبر پخش شده است و بقيه گزارش‌ها نيز به مرور پخش خواهد شد.

به گفته بابايي، نتيجه سفر گروه برنامه‌ساز ايراني به كره شمالي در قالب مستندهاي 10 دقيق‌اي، 25 دقيقه‌اي و 52 دقيقه‌اي با هدف ارائه گزارش‌هاي كامل با نگاه عميق در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي مردم و كشور كره شمالي تهيه و توليد شده، يا در دست آماده سازي‌اند. همچنين تهيه سفرنامه‌اي به زبان‌هاي انگليسي، اسپانيايي و عربي در دستور كار گروه توليد اين مستند قرار داده شده است.

**واقعيت‌هايي كه به تصوير كشيده شد 

**حميد جواني، خبرنگار پرس‌تي‌وي

به‌عنوان خبرنگار، فرصتي فوق‌العاده و تجربه‌اي خوب برايم بود كه در چنين محيطي قرار گرفتم و واقعيت‌هاي جامعه كره شمالي را از نزديك ديدم. سعي كرديم تا مي‌توانيم به مكان‌هايي كه تاكنون كسي نرفته و از طرف ساير رسانه‌ها به تصويركشيده نشده است، برويم.

 كيفيت كار، خيلي براي ما مهم است و مي‌خواهيم اثري توليديمان را در يك قالب جذاب و گيرا ارائه دهيم و حرفي متفاوت بزنيم.

همه جنبه‌هاي زندگي مردم كره شمالي مورد نظر گروه اعزامي شبكه‌هاي برون‌مرزي بوده‌اند و جنبه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و... آن كشور نيز به تصوير كشيده شده‌اند. با اين حال، بيشتر تمركز گروه در ساخت اين مستند بر روي بعد اجتماعي مردم بوده است.

**توليد مستندي بي‌نظير با امكاناتي محدود 

**محمدحسين موسوي، خبرنگار شبكه العالم

كره شمالي، كشوري آرام است كه مردمانش برخلاف تبليغات صورت گرفته، به موبايل و فناوري‌هاي روز ارتباطي هم دسترسي دارند.

رسانه‌هاي غربي، كره شمالي را كشوري خشن و بي‌فرهنگ تعريف مي‌كنند؛ اما با ديدن اين كشور، خيلي از شائبه‌ها براي من برطرف شد. دليل اين ذهنيت اشتباه درباره اين كشور‌، انعكاس غلط و بد رسانه‌اي است. در كره شمالي رسانه وجود داشت اما خيلي به‌روز و مجهز نبود‌. رسانه‌هاي ديگر هم كه عموماً در جناح مخالف اين كشور قرار دارند، تبليغاتي كاملا جهت‌دار عليه آن مي‌كنند. با وجود جوّ و فضاي امنيتي شديد، برخورد مردم خيلي خوب بود. آن‌ها هنر، موسيقي و نقاشي را دوست داشتند.

تصور مي‌كردم در اين كشور بايد با افراد مشخص و گزينش شده صحبت كنيم اما در اين سفر با 50 شخصيت مختلف از مردم عادي گرفته تا خبرنگار و نظامي حرف زديم و گزارش تهيه كرديم.

ما به‌دنبال ترسيم واقعيت‌ها بوديم. قصدمان توليد محتواي سياسي نبود، بلكه مي‌خواستيم زندگي روزمره مردم را نشان دهيم و ابعاد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اين كشور را به تصوير بكشيم.

اما مهم‌ترين مشكل و چالشي كه براي توليد اين مستند با آن رو‌به‌رو بوديم، وجود نيروي كم و محدود بود. بر اساس پيش‌بيني اوليه، 40 برنامه و گزارش ضبط كرديم آن هم فقط  با يك تصويربردار و سه خبرنگار. كار خيلي سختي بود اما به‌نظرم توانسته‌ايم از لحاظ كيفي و تنوع، بهترين مستند ممكن را تهيه كنيم.

**كشوري آرام با مردمي سختكوش و خودكفا

**علي گودرزي، خبرنگار هيسپان تي‌وي

قرار ما براي ساخت مستندي درباره كره شمالي با هدف نشان دادن واقعيت‌هايي بود كه از ديد ساير رسانه‌ها مغفول مانده بود و در بخشي از طريق بحث موزه‌ها با هدف به تصوير كشيدن آثار و جنايات آمريكا عملياتي شد. آموزش و پرورش، بهداشت و نظاير آن هم البته مورد نظر بود. موزه‌هاي اين كشور بسيار زيبا بودند؛ در حوزه بهداشت هم بيمارستان‌ها از بهترين‌ها بودند و مدارس و مهد كودك‌ها و ... هم استاندارد‌هاي لازم را داشتند.

تصوري كه ما از كره داشتيم هميشه يك كشور آميخته از رنگ‌هاي سياه و سفيد بود، ولي ديديم برعكس پنداشته‌هاي ما، «رنگ» در اين كشور حضور جدي و مهمي در زندگي مردم دارد. ديدگاهي كه ما داشتيم اين بود كه مردم كره شمالي مردمي تحت كنترل هستند، اما اين گونه نبود. آن‌ها مانند مردم عادي زندگي مي‌كردند و كارهايشان را به نحو احسن و كامل انجام مي‌دادند‌. افرادي هوشمند و در عين حال سخت‌كوش و مهربان بودند.

نظافت خيابان‌ها و توجه به امور هنري و زيبايي محيط  و‌... را به نحو احسن و بدون نقص انجام مي‌دادند و بي‌نقص بودن آنقدر برايشان مهم بود كه اجازه تصويربرداري از ساختمان‌هاي نيمه‌كاره و ...را نمي‌دادند. مي‌گفتند نمي‌خواهيم چيزهاي كهنه و زشت و ناقص به تصوير كشيده شود.

 

در طول سفرمان در كره حتي در هتل سه نفر همراهي‌مان مي‌كردند كه يكي از آن‌ها مترجم و دو نفر ديگر از انجمن دوستي بودند كه ارتباط‌‌‌‌هاي ما با بيرون و مردم با هماهنگي اين افراد انجام مي‌گرفت. از لحاظ تفكري مردمان كره شمالي ايدئولوژي را كه از سوي رئيس‌جمهور ابدي _البته به گفته خودشان_ كه همان پدربزرگ رهبر كنوني نوشته شده است، نقشه راه‌شان قرار داده‌اند. اين نقشه تمام ابعاد زندگي آن‌ها را دربر مي‌گيرد و طبق آن پيش مي‌روند. اين نقشه راه، تأكيد بر خودكفايي و منابع داخلي خود دارد. در واقع كره شمالي راه نفوذ هر فرهنگ خارجي را بر كشور خود به طور كامل بسته است. چيزي كه خيلي برايشان اهميت داشت، كار بود. مردم كره صبح كه به محل كار مي‌روند، با گروهي كه با نواختن موسيقي به آن‌ها انگيزه كار كردن مي‌دهند، رو‌به‌رو مي‌شوند. عصر هم موقع اتمام كار همان گروه موسيقي براي ابراز «خسته نباشيد» به آن‌ها، به اجرا مي‌پردازند.

شب‌ها، كره از نظر روشنايي برق، در تاريكي به‌سر مي‌برد و نور اندكي در شهرها وجود دارد. البته نه برخلاف تصورات قبلي ما از بابت حكومت نظامي، بلكه مشكل برق در اين كشور جدي است و به‌دليل محدوديت در تأمين منابع، صرفه‌جويي بسيار زيادي صورت مي‌گيرد و البته مردم با اين موضوع كنار آمده‌اند و با صرفه‌جويي، مشاركت و همراهي مي‌كنند. با اين حال مردم با نور گوشي تلفن همراه و هر چيز ديگري به بيرون خانه‌ها مي‌آيند. اينها تنها گوشه‌اي از زيست جهان منحصر به فرد و جالب مردم كره شمالي است كه در مستند محصول اين سفر به تصوير كشيديم.

**مردم كره‌شمالي تعصب ويژه‌اي به كشور و رهبر خود دارند

**سيدمهدي چراغچي؛ تصويربردار، كارگردان و تدوين‌گر

سيد مهدي چراغچي كه تصويربرداري و كارگرداني و تدوين برنامه را برعهده است، درباره ساخت اين سفرنامه و ذهنيت قبلي خود از كره شمالي برايمان گفت: از چند ماه پيش، معاونت برون‌مرزي در حال انجام هماهنگي‌هاي لازم براي توليد اين مستند بوده است و وقتي به من پيشنهاد كارگرداني اين كار داده شد، به مانند ديگران،نگاه و ديدگاهم درباره كره شمالي هماني بود كه از رسانه‌ها و اينترنت ديده و خوانده بودم و ديد و چشم‌انداز مثبتي از مردم كره شمالي نداشتم‌‌‌‌.

كارگردان و تدوينگر مستند «كره شمالي»، مردم اين كشور را  سخت‌كوش و فعال توصيف كرد و درباره هدف ساخت اين مستند گفت: به خاطر ضديت و دشمني كره شمالي با آمريكا و امپرياليسم، رسانه‌هاي دنيا تصاوير متفاوتي از كره شمالي پخش كرده‌اند و مردم اين كشور را انسان‌هايي عقب‌افتاده و جنگجو معرفي كرده‌اند، درحالي كه مردمان كره شمالي بسيار اهل كار و فعاليت، آرام و مهربان هستند. البته ناگفته نماند كه به خاطر سياست سوسياليستي اين كشور، مردم بسيار وابسته به حزب و رهبري اين كشور هستند و در عوض از بهداشت، تحصيل، مسكن و زمين كشاورزي رايگان بهره‌مندند.

چراغچي از وابستگي شديد مردم به رهبر اين كشور اينگونه گفت: يكي از مهم‌ترين مسائلي كه من در اين سفر با آن مواجه شدم اين بود كه مردم كره شمالي تعصب ويژه‌اي به كشور، حزب و رهبر خود دارند. مردم در خيابان‌ها به‌صورت خودجوش رژه مي‌رفتند و اعلام آمادگي خود را براي پيوستن به ارتش اين كشور نشان مي‌دادند. بچه‌ها از كودكي با اين حس و علاقه بزرگ مي‌شوند كه در آينده به ارتش بپيوندند و از كشور خود در برابر آمريكا دفاع كنند. اين روح ضد آمريكايي در همه سطوح جامعه وجود دارد؛ در كارتون‌هايي كه از تلويزيون پخش مي‌شود، در اسباب بازي‌هاي بچه‌ها، در بيلبوردها و در همه‌جا... و به‌سبب همين ضديت با آمريكا، آن‌ها بعد از كسب اطلاع از ايراني بودن ما، رفتارهاي جالبي داشتند و به ايران ابراز علاقه مي‌كردند. چراغچي در ادامه گفت: آن‌ها به‌خوبي توانسته‌اند به‌دليل وجود تحريم‌هايي كه از طرف آمريكا و دنيا مواجه شده‌اند، بيش‌تر محصولات و كالاهاي مورد نيازشان را در داخل توليد كنند و از ديگران بي‌نياز باشند. درست است كه فقط چهار شبكه تلويزيوني در كره فعاليت دارند و دسترسي به شبكه‌هاي بين‌المللي و ماهواره امكان پذير نيست، ولي مردم كره با اين محدوديت‌ها كنار آمده‌اند و حداقل برداشت من اين بود كه به اين سبك زندگي عادت كرده‌اند.

 

 


۱۳۹۶/۰۷/۲۲
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir