تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


نفوذ رسانه‌اي به شبه‌جزيره تنش‌ها

کد خبر : 84751 تعداد بازدید : 1370 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۲۳   ساعت خبر : ۱۲:۳۸

 پيمان جبلي؛ معاون برون‌مرزي سازمان صدا و سيما درباره حضور شبكه‌هاي برون‌مرزي در كره شمالي يادداشتي در هفته نامه صدا و سيما درج كرده است.


بحران شبه جزيره كره، تهديدات آمريكا و لفاظي‌هاي مستمر رئيس‌جمهور اين كشور عليه كره شمالي و ورود بازيگران منطقه‌اي و بين‌المللي به صحنه منازعات اخير واشنگتن و پيونگ‌يانگ، اين منطقه و تحولات پيش روي آن را در مركز توجه رسانه‌هاي جهان قرار داده است.

روز و ساعتي نيست كه خبر يا تحليل جديدي از پيچيده‌تر شدن اوضاع و تنش‌هاي فزاينده يا گزينه‌هاي سياسي براي حل بحران و... در اين صحنه پرآشوب، بر درگاه رسانه‌هاي مكتوب و ديداري و شنيداري منطقه و جهان  ظاهر نشود.

حالا ديگر چرخ درگيري‌هاي لفظي و تهديدهاي گاه و بيگاه طرفين اين رويارويي ‌در سراشيبي جريان‌سازي‌هاي رسانه‌اي غرب، شتاب گرفته است؛ شتابي كه بي‌ترديد جنگ رواني رسانه‌ها در تند كردن آن بيش‌ترين سهم را دارد.  به ديگر بيان، شايد برد موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيماي كره شمالي همچنان كم‌تر از برد داستان‌پردازي‌ها و آتش‌افروزي‌هاي رسانه‌هاي پرقدرت و صاحب‌نفوذ غرب است.  در چنين شرايطي، نقش بازي‌سازهاي مستقل بين‌المللي و رسانه‌هايي كه فارغ از تمايلات قدرت‌خواهي يا سلطه‌پذيري، به عمق ماجراها مي‌پردازند  و به زمين بازي رسانه‌هاي جريان سلطه وارد نمي‌شوند، اهميت مضاعف مي‌يابد. ايران و رسانه ملي و به‌ويژه شبكه‌هاي برون‌مرزي آن كه بازوي ديپلماسي عمومي و خط مقدم رسانه‌اي نظام مقدس اسلامي در عرصه بين‌المللي هستند، در صف مقدم اين حركت قرار دارند.

سفر اخير گروهي از خبرنگاران شبكه‌هاي برون‌مرزي صداوسيما به كره شمالي كه با زمينه‌چيني طولاني از ماه‌ها پيش و مقدمات  دامنه‌دار و مبسوط به انجام رسيد، سطح حرفه‌اي رسانه‌هاي برون‌مرزي رسانه‌ملي را در تراز رسانه‌هاي حرفه‌اي و قدرتمند جهان ارتقا بخشيد و حضور رسانه‌هاي ايراني را در قالب جناحي از رسانه‌هاي مطرح و معتبر جهاني در كشوري به ثبت رساند كه به‌دليل شرايط خاص، عموما براي كم‌تر رسانه‌اي فرصت جولان در آن فراهم آمده و لذا اين حضور، امتيازي بزرگ براي رسانه‌ ملي محسوب مي‌شود.

العالم، پرس تي‌وي و هيسپان تي‌وي، خبرنگاران خود را براي انعكاس واقعيت‌هاي كره شمالي و آشكار كردن نقاط ابهام و تاريك درباره اين كشور اعزام كردند. مأموريت اين گروه همچنين مروري بود بر آنچه در تمامي رسانه‌هاي غربي با غفلت عاملانه و حذف عامدانه، از پيشينه همه سناريوهاي ساخته و پرداخته اين رسانه‌ها پاك شده است. اين حقيقت، چيزي نيست جز جنايات گسترده و وحشيانه آمريكا در شبه جزيره كره؛ جناياتي كه تنها چند دهه از آن گذشته و زخم‌هاي التيام نيافته آن همچنان بر پيكره مردم كشور كره شمالي باقي‌ است؛ هر چند كه رسانه‌هاي غربي چشم خود را بر روي آن مي‌بندند. جناياتي كه تنها در يك قلم آن اشغالگران آمريكايي صدها زن و كودك بي‌دفاع كره‌اي را در كوره‌هاي آدم‌سوزي در منطقه "سينچان" زنده در آتش سوزاندند. نقل و افشاي اين جنايات از دستاوردهاي اين حضور رسانه‌اي خواهد بود. همچنين نقض عهدهاي مكرر ايالات متحده در توافقات با پيونگ‌يانگ به‌عنوان عامل اصلي بي‌اعتمادي مطلق امروز كره شمالي به واشنگتن، درس عبرت مهمي است كه يادآوري آن براي درك صحيح‌تر شرايط اين روزهاي برجام براي مردم ايران و افكار عمومي جهان ضروري است.

اين حضور پرثمر، گزارش‌ها، مستندها و بسته‌هاي مختلف خبري را از حدود 10 روز استقرار گروه اعزامي شبكه‌هاي برون‌مرزي در كره شمالي به ارمغان آورده است. گزارش‌هاي متعدد به زبان‌هاي انگليسي، عربي، اسپانيولي و حتي فارسي و پخش نتايج رسانه‌اي حاصل از اين سفر نه‌تنها در طول روزهاي اقامت گروه  در اين كشور، كه در چند روز گذشته نيز با آماده شدن و شروع پخش گسترده مستندها و ويژه‌برنامه‌هاي اين شبكه‌ها در همين رابطه، توجه مخاطبان برون‌مرزي را به خود جلب كرده است. بازپخش اين گزارش‌ها و مستندها به زبان فارسي در شبكه‌هاي داخلي نيز بي‌ترديد تعميق نگاه مخاطبان داخل كشور را درباره اين پرونده بسيار مهم در پي خواهد داشت.

اعزام خبرنگاران و مستندسازان سه شبكه برون‌مرزي العالم، پرس تي‌وي و هيسپان‌تي‌وي به كره شمالي به لحاظ موقع‌شناسي و حضور به‌هنگام و سرعت در اطلاع‌رساني درباره آخرين تحولات كره كه حتي با سفر به نقطه صفر مرزي بين دو كره نيز همراه شد، از ديگر وجوه امتياز اين حركت است. شركت در مجامع مردمي، گفت‌وگو با اقشار عامه و صاحب‌نظران و فعالان سياسي و اجتماعي و اقتصادي كره شمالي و پيگيري سوژه‌هاي جذاب براي روايت و مستندسازي واقعيت‌هاي درون كره شمالي بدون هر گونه اغراق يا سياه‌نمايي و از دريچه‌اي كاملا واقع‌گرايانه در كنار ثبت و ضبط تصاويري جذاب و بديع از موزه‌ها و آثار برجاي مانده از اقدامات جنايتكارانه آمريكا در اين كشور، قطعا براي نخستين‌بار، سيمايي پيش‌تر ديده نشده از كره شمالي را در برابر ديدگان مخاطبان رسانه‌هاي برون‌مرزي جمهوري اسلامي قرار مي‌دهد. كشوري كه اتفاقات و شيوه زندگي مردم آن همواره در هاله‌اي از كنجكاوي و محدوديت اطلاع‌رساني قرار داشته است.

اين اقدام پيشگامانه، مهر تأييد ديگري است بر قدرت رسانه‌اي، حرفه‌اي‌گري، ارتباطات گسترده و نافذ و حضور موثق، به‌موقع و برخوردار از پشتوانه بازخورد وسيع و استقبال مخاطبان و... و در يك  عبارت، «متفاوت، ممتاز و موثر» بودن رسانه ملي جمهوري اسلامي ايران و به‌خصوص شبكه‌هاي برون‌مرزي آن. 


۱۳۹۶/۰۷/۲۳
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir