تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


سريال محكومين شما را با قانون مجازات جايگزين آشنا مي‌كند

کد خبر : 85113 تعداد بازدید : 925 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۲   ساعت خبر : ۰۹:۵۷

"محور اصلي مجموعه اپيزوديك «محكومين» پرداختن به قانون مجازات جايگزين است. فكر مي‌كنم پخش اين سريال مي‌تواند جامعه را با اين قانون آشنا كند و باعث ايجاد يك جريان شود."


بهروز مفيد ـ تهيه‌كننده سريال محكومين در گفت‌وگو با ايسنا درباره موضوع اصلي اين سريال كه به تازگي ساخت اپيزود «مهسا» را آغاز كرده است، توضيح داد: اين طرح تقريباً سه سال پيش به سيما داده شد كه به دلايلي انجام نشد، اما از آنجا كه من باور داشتم اين طرح مي‌تواند ظرفيت خوبي را در جامعه ايجاد كند، اجرايي شدن آن را پيگيري كردم. سه سال پيش قانون مجازات جايگزين در كشور ما وجود نداشت، اما از يك سال گذشته خوشبختانه قانون شده است.

او ادامه داد: با وجود تصويب قانون مجازات جايگزين، اين قانون هنوز در سيستم قضايي ما آن‌طور كه بايد فراگير نشده است، جامعه درباره آن اطلاعات كافي و لازم را ندارد و نياز به فرهنگ‌سازي در اين زمينه احساس مي‌شود. قانون مجازات جايگزين به اين شكل است كه افرادي كه به معناي واقعي بزهكار نيستند و بر اثر حادثه تخلفي كردند، وارد فضاي زندان نمي‌شوند. اين موضوع اول از همه براي خود آنها بسيار خوب است و دوم تاثيرات خوبي بر خانواده‌هاي آنها خواهد گذاشت.

مفيد درباره ايده اوليه اين طرح توضيح داد: ايده اوليه اين سريال را خودم مطرح كردم. مي‌دانستم كه اين قانون در كشورهاي خارجي وجود دارد، ولي ما در كشورمان از اين قانون بهره‌مند نيستيم. به همين خاطر هم طرح اوليه بدون زمان و مكان مشخصي نوشته شده بود، اما از زماني كه اين قانون در كشور ما ايجاد شد، داستان‌هاي سريال هم داراي زماتن و مكان مشخص شدند. فكر مي‌كنم پخش سريال «محكومين»  مي‌تواند حداقل جامعه را با اين قانون آشنا كند و باعث ايجاد يك جريان شود. البته كه بايد ارگان‌ها نيز از اين قانون حمايت كنند، اما به نظر مي‌رسد كه هنوز برخي از ارگان‌ها تمايل چنداني به اجرايي شدن اين قانون ندارند.

اين تهيه‌كننده محور اصلي سريال اپيزوديك «محكومين» را پرداختن به قانون مجازات جايگزين برشمرد و افزود: اين كار قرار است در ?? قسمت اپيزودك ساخته شود و از آنجا كه مي‌خواستيم در هر اپيزود بازيگران جديدي حضور داشته باشند، كَست سنگيني داريم و به همين خاطر هم مراحل توليد آهسته‌تر طي مي‌شود.

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا داستان‌هاي هر اپيزود از سريال «محكومين» بر اساس پرونده‌هاي واقعي و مستند نوشته شده است، گفت: به اين خاطر كه اين موضوع هنوز در جامعه ما نهادينه نشده است، بر اساس مستندات داستان‌ها را نساختيم؛ ولي با وجود اينكه اپيزودها كاملاً داستان‌محور هستند، تلاش كرديم تا خط اصلي داستان مطابق با قوانين پيش برود.

مفيد همچنين يادآور شد كه تا كنون بيش از 60 درصد سريال «محكومين» توليد شده و قرار است در دي ‌ماه از شبكه يك سيما پخش شود.

تصويربرداري اپيزود «مهسا» در مجموعه تلويزيوني «محكومين» امروز (اول آبان) آغاز شد. كارگردان اين اپيزود سيد جمال سيد حاتمي است كه ضبط آن بتازگي شروع شده و از امروز براي ادامه تصويربرداري به لوكيشن خانه ثريا در دهكده المپيك رفته‌اند.

ساناز سماواتي، رحيم نوروزي، سوگل خليق و رامونا شاه بازيگراني هستند كه امروز مقابل دوربين خواهند رفت. همچنين تا سه روز آينده گروه براي تهيه سكانس‌هاي مختلف درهمين لوكيشن مي‌مانند، اما از اواخر هفته، فيلمبرداري در لوكيشن مجتمع قضايي واقع درخيابان ستاري ادامه خواهد يافت.

مجموعه تلويزيوني «محكومين» به تهيه‌كنندگي بهروز مفيد، كاري از گروه فيلم و سريال شبكه يك سيماست كه در 30 قسمت 45 دقيقه‌اي در دست توليد است. موضوع اين سريال اپيزوديك، مجازات جايگزين است و در آن تلاش شده تا در قبال جرم و تخلفات غيرعمد، به جاي مجازات زندان، در فضايي ديگر محكوميت مجرم سپري شود.

مريم سعادت، ليلا زارع، ساناز صفايي، آناهيتا اقبال نژاد، سارا عباسپور، بهشت آليان، سپيده خداوردي، پژمان بازغي، سيروس گرجستاني، ساغي زينتي، آتش تقي‌پور، مريم كاوياني، نيما شاهرخ شاهي، كامران تفتي، نگين معتضدي، بهرام ابراهيمي، حسين محجوب، مريم سعادت و شبنم قلي‌خاني ازجمله بازيگران سريال «محكومين» هستند.

سريال «محكومين» به كارگرداني سيد جمال سيد حاتمي و حسن قنعت در حال توليد است.

 


۱۳۹۶/۰۸/۰۲
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir