تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

نادر فلاح در گفت‌وگو با فارس:
عقيق بر اساس مستندات تاريخي ساخته شده است

کد خبر : 85233 تعداد بازدید : 814 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۶   ساعت خبر : ۰۸:۳۱

بازيگر سريال «عقيق» گفت: شخصيت «جواد سرپرست» فردي است كه پيش از اين پهلوان بوده ولي به مرور زمان و بر اساس عقده‌هايي كه داشته از اين ورطه دور شده و سقوط مي‌كند.


«نادر فلاح» بازيگر نقش «جواد سرپرست» در سريال محرمي «عقيق» به كارگرداني بهرنگ توفيقي و نويسندگي سعيد نعمت اله در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون خبرگزاري فارس، گفت: تا به حال در تلويزيون چند سريال بازي كردم اما هيچكدام نقش‌هايي نبوده كه من بتوانم آنها را در تعداد قسمت‌هاي زياد و پرقدرت نشان دهم. همگي نقش‌هاي كوتاهي بودند كه شايد آنقدر هم ديده نشدند. اما در سريال عقيق اين فرصت از طرف نويسنده و كارگردان به من داده شد و من نيز تمام توانم را به كار بستم تا بتوانم كاراكتر جواد سرپرست را به خوبي بازي كنم.

وي با اشاره به اينكه تا به حال نقش‌هاي ويژه‌اي در تلويزيون و سينما نداشتم، گفت: براي خودم هم سوال است چراكه سالهاست خودم را به سينما و تئاتر اين كشور معرفي كردم و اين برايم عجيب است كه چرا اين اتفاق تا به حال برايم نيفتاده بود. نمي دانم معيار انتخاب دوستان چيست! فقط اين را مي دانم كه اغلب جوان ها براي نقش هاي اصلي شان مرا انتخاب مي كنند.

اين بازيگر قدرت ريسك پذيري سازندگان را در اين زمينه موثر ندانست و گفت: معتقدم تعدادي از سازندگان اين ريسك را كردند و بازيگر چهره را براي نقش اصلي كار خود انتخاب نكردند و بازيگران مربوطه نتوانستند آنطور كه بايد ظاهر شوند. من بعد از فيلم «چند متر مكعب عشق»و «چند كيلو خرما براي مراسم تدفين» توقع اين را داشتم كه مسير بازيگري ام تغيير كند و پيشنهادهاي خوبي داشته باشم اما متاسفانه اين اتفاق نيفتاد. حتي همين الان درياچه ماهي، سد معبر، دو تئاتر به صورت همزمان دارم و اين واقعا برايم سوال است و دوست دارم دليل اين را از سازندگان بپرسم.

فلاح درباره حضورش در سريال «عقيق» گفت: سعيد نعمت اله و بهرنگ توفيقي كارهاي من را از قبل ديده بودند و از همانجا مرا براي اين سريال دعوت كردند. البته شايد هم كمي در اين انتخاب ريسك كرده باشند. اين دو براي افرادي كه براي تئاتر زحمت كشيدند احترام زيادي قائلند و اين قابل برايم ارزشمند است.

 

وي درباره چگونگي شكل گيري شخصيت جواد سرپرست گفت: بيشتر ويژگي‌هاي شخصيتي سرپرست آن چيزي است كه نويسنده در فيلم نامه پرداخت كرده است و مابقي اتفاقاتي كه جلوي دوربين مي افتد كه ماحصل مشاوره و تمرين با كارگردان و نويسنده است. هم در متن ظرفيت‌هاي زيادي براي اين كاراكتر در نظر گرفته شده و هم در اجرا و وضعيت فيزيكي و گريم كمك بسياري به درآمدن اين شخصيت داشت. همچنين نويسنده نيز در ارتباطي كه من با سرپرست برقرار كردم بسيار تاثيرگذار بوده است.

 

بازيگر سريال «سرزمين مادري» درباره اينكه آيا مي توان سرپرست را استعاره‌اي از افراد ظالم در حكومت هر كشوري دانست؟ بيان داشت: هميشه در سينما و تلويزيون شخصيت ها و اشياء، نشانه چيزي فراتر از خودشان هستند و اين شخصيت هم نشانه تعدادي افراد قدرت طلب و قدرت دوستي است كه براي رسيدن به اهدافشان حاضرند دست به هر كاري بزنند و دلايلي را براي رسيدن به اهدافشان دارند.

 

وي در پاسخ به اينكه تا چه ميزان وجه ظالم بودن سرپرست برايتان مهم بود، ادامه داد: قدرت طلبي اين آدم و برتر بودن از ساير آدم ها وجهه اي است كه در او وجود دارد كه در ديالوگ هايش هم مي گويد: من زماني براي خودم پهلواني بودم و لات نبودم، براي خودم صاحب زنگ بودم. اما اتفاقاتي برايش مي افتد كه باعث سقوطش مي شود و همين برايش تبديل به عقده و نفرت مي شود و در نتيجه او را به آدمي تبديل مي كند كه براي جبران از دست رفته هايش،‌ دست به اقداماتي ديگر بزند كه مي گويد خواستم با ترس مردم، اين را بدست آورم. جواد سرپرست آدمي است كه سرنوشت او را به چنين شخصيتي تبديل كرده است تا جايي كه حتي خودش هم از برخي رفتارهايش راضي نيست.

 

بازيگر سريال «ششمين نفر» با بيان اينكه اين شخصيت را براي خودم روانشناسي كردم،‌ گفت: عقيم بودن جواد در بحث روانشناسي موضوع مهمي است. بسياري از آدم هايي كه دچار اين چنين مشكلاتي هستند رفتارهايي از آنها سر مي زند كه مورد پسند جامعه نيست و من نيز در اين زمينه هاي روانشناسي مطالعه كرده بودم. همچنين دلايل اجتماعي نيز به اين موضوع دامن مي زند، او يك زماني فرد محبوبي بوده و بعد آدم بدنامي شده و مردم مسخره اش كردند. همه اينها دلايلي است كه باعث شده تا جواد سرپرست به اينجايي كه مي‌بينيد برسد.

 

بازيگر فيلم «چند كيلو خرما براي مراسم تدفين» با اشاره به اينكه هميشه ضد قهرمان ها به خوبي در خاطر مخاطب مي مانند، بيان داشت: من فكر مي كنم كه اين جذابيت به خاطر نوع بازي آن بازيگر است. مخاطب وقتي يك كاراكتر را مي پذيرد حال چه بد باشد و چه خوب و زيبايي شناسي رفتار يك بازيگر را براي خلق يك كاراكتر بد قبول مي كند و با آن ارتباط برقرار مي كند، پس او را دوست دارد به اين خاطر اينكه دارد يك شخصيت نمايشي مي بيند. هميشه قهرمان و ضد قهرمان مكمل يكديگرند و بايد هم وزن باشند تا مخاطب احساس همذات پنداري داشته باشد و با قصه پيش رود. وقتي بازيگر مي تواند اين كاراكتر را خلق كند قطعا مخاطب هم كاراكترش را دوست خواهد داشت.

 

بازيگر سريال «عقيق» با اشاره به اينكه دوست ندارد شخصيت جواد سرپرست را در اثر ديگري تكرار كند، گفت: همه چيز بستگي به فيلم نامه دارد و اگر پردخان درستي در قصه‌اي جديد و متفاوت باشد قبول مي كنم در غير اينصورت خير.

 

وي درباره طولاني شدن زمان توليد اين سريال گفت: توليد كار با كيفيت زمان بيشتري مي برد. در تمامي صحنه‌ هاي ما به جزئيات اهميت زيادي داده شده است و همگي زمانبر هستند و همين ها باعث طولاني شدن پروسه توليد شدند. از طرفي صحبت‌هايي بود مبني بر اينكه اين سريال از نظرتاريخي شبيه به تهران در آن زمان نيست در صورتيكه ما جز به جز «عقيق» را بر اساس مستندات تاريخي قوي كه از آن زمان بوده است ساختيم. براي مثال براي نشان دادن سكانس كشتي نمي توانستيم لباس اصلي و آزاد كه ورزشكار بر تن مي كند را بپوشيم و محدوديت‌هايي از اين قبيل داشتيم.

 

وي درباره لحن و بيان و همچنين گريم اين شخصيت بيان داشت: گريم در شكل گيري اين شخصيت بسيار موثر بود به اين خاطر كه هم در دل قصه شكل گرفته و يكي از برجستگي هاي شخصيت او را نشان مي دهد و بر خلاف عقيده بسياري كه او را نامرد مي شناسند، اينطور نيست و او در گذشته پاي قول خود ايستاده و تا پاي درآوردن چشمش پيش رفته است. در بيان هم قطعا بايد بيانش را خيلي محكم مي گرفتم به اين دليل كه صاحب قدرت است و تعداد زيادي آدم زير دستش كار مي كنند و عقيق و يك محله را مي چرخاند.

 

اين بازيگر درباره پيشنهادهايش بعد از بازي در سريال «عقيق» گفت: پيشنهاد تلويزيوني نداشتم فقط براي حضور در فيلم سينمايي صحبت كردم كه قرار است بعد از پايان عقيق در آن بازي كنم.

 

وي در پايان با اشاره به بازخوردهاي مردم از تماشاي اين سريال گفت: مردم كوچه و خيابان از اين كار تعريف مي كنند. شب گذشته با خانواده بيرون بودم و خانمي كه نمي دانم از من ترسيده بود از كار تعريف مي كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 


۱۳۹۶/۰۸/۰۶
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir