تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

فرهاد قائمي در گفت‌وگو با جام‌جم :
مفاهيم سردلبران دغدغه شخصي خودم است

کد خبر : 85492 تعداد بازدید : 1385 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۰   ساعت خبر : ۱۱:۱۹

فرهاد قائميان گفت :مفاهيم نهج‌البلاغه در سردلبران مستتر است، نه اين‌كه شعار بدهيم؛ بلكه زيرپوستي به آن پرداخته شده است.


فرهاد قائميان خيلي سخت انتخاب مي‌كند و ترجيح مي‌دهد هر بار در نقشي متفاوت ظاهر شود؛ اين اتفاق هم در سينما افتاده و هم در تلويزيون. او در فيلم «ناخواسته» ديالوگ نداشت و فقط با چشم بازي مي‌كرد، اما با چند سكانس كوتاه، توانست نقش ماندگاري را در ذهن بيننده ثبت كند.
وقتي كارنامه تلويزيوني او را بررسي مي‌كنيم، تعداد كارهايش به انگشتان دو دست نمي‌رسد؛ در اين باره مي‌توان به سريال‌هاي وفا، شوق پرواز، سرزمين كهن، تعبير وارونه يك رويا، نردبام آسمان، يادآوري و زماني براي عاشقي اشاره كرد. او در يك سريال نقش جاسوسي به نام خرچنگ را بازي مي‌كرد و در يك مجموعه تاريخي نقش ترخان را به عهده داشت و در اثر ديگري نقش پليس خاصي را ايفا مي‌كرد. قائميان اين روزها در سريال تلويزيوني «سر دلبران» به كارگرداني محمدحسين لطيفي در يزد مشغول بازي است. او نقش بهمن را به‌عهده دارد.
به همين بهانه جام جم گپ و گفت صميمانه‌اي  با او داشته است كه در  ادامه مي خوانيد:

آقاي قائميان مخاطب هميشه شما را در يك شخصيت تازه مي‌بيند. در سريال سر دلبران چه نقشي را بازي مي‌كنيد؟

نقش بهمن را بازي مي‌كنم كه برايم خيلي هم جذاب است.

درباره بهمن توضيح مي‌دهيد كه چگونه شخصيتي است؟

 

(با خنده) مثل خودم خيلي شيرين است!

 

حال به غير از شيرين بودن، مثبت است يا منفي؟

 

حيف است پاسخ اين پرسش را بدهم. بهتر است صبر كنيد تا مجموعه پخش شود.

 

با توجه به اين‌كه سعي مي‌كنيد در هر اثر يك شخصيت متفاوت ارائه دهيد، چه چيزي شما را براي بازي در سريال سر دلبران وسوسه كرد. حضور لطيفي در كسوت كارگردان يا فيلمنامه؟

 

ما از چند ماه پيش در دماي 52 درجه يزد، سريال سر دلبران را كار مي‌كنيم. فقط مي‌توانم بگويم همه بي‌تكلف در اين مجموعه فعاليت مي‌كنند. سريال سردلبران پر از حرف‌هايي است كه برگرفته از خود نهج‌البلاغه و مسيري است كه بزرگان رفته‌اند. مفاهيم سريال، دغدغه شخصي خودم هم است و اين برايم مهم بود.

 

روزي كه مي‌خواستم سر صحنه سردلبران بيايم فقط سه تا چهار قسمت فيلمنامه آماده بود، حتي انتهاي ماجرا را هم نمي‌دانستم؛ فقط مي‌دانستم كه مي‌خواهم نقش بهمن را بازي كنم. چهارچوب كار خيلي شكل نگرفته بود و به خاطر اعتمادي كه به لطيفي داشتم، پيذيرفتم. ضمن اين‌كه مفاهيم كار را خيلي دوست داشتم.

 

يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين سريال، حضور بازيگران ابرقدرت سينما و تلويزيون در آن است و افتخار مي‌كنم كنار اين بزرگان بازي مي‌كنم. واقعا بايد از قلم حسين حسني، فيلمنامه‌نويس سريال تشكر كنم كه بسيار زيبا قصه را نوشته است. انگار قصه براي يزد نوشته شده، در حالي كه از ابتدا قرار بود تهران كار شود، اما بعد ماجرا تغيير كرد. مطمئنم اگر داستان اين سريال در هر شهر ديگري اتفاق مي‌افتاد، به اين خوبي از كار درنمي‌آمد.

 

اشاره كرديد مفاهيم سريال برگرفته از نهج‌البلاغه است. در اين باره توضيح بيشتري مي‌دهيد؟

 

مفاهيم نهج‌البلاغه در كار مستتر است، نه اين‌كه شعار بدهيم؛ بلكه زيرپوستي به آن پرداخته شده است. به همين دليل تاكيد كردم كه نويسنده، متن را شيرين و بي تكلف نوشته و در كنار هدايت كارگردان باعث شده شاهد يك كار دلچسب باشيم. يكي از لوكيشن‌هاي اصلي سريال، مسجد است و مي‌توانم بگويم شخصيت قصه است. در سكانس‌هايي كه در مسجد مي‌گيريم، احساس مي‌كنم هر شب در مسجد محله‌مان نماز مي‌خوانم.

 

ما به ازايي هم براي شخصيت بهمن داشتيد؟

 

نه، هيچ ما به ازايي نداشتم. سعي مي‌كنم با توجه به هدايت كارگردان، كاراكتر را بازي كنم. از كليشه شدن فراري هستم و مي‌توانم بگويم نقش بهمن خيلي در لبه مرز قرار دارد. به همين دليل چنين نقش‌هايي كار را سخت مي‌كند و من با افتخار انجام دادم. از تهيه‌كننده و كارگردان تشكر مي‌كنم، چون توليد چنين سريالي كار راحتي نيست. همچنين به سهم خودم از اهالي يزد تشكر مي‌كنم كه نهايت همكاري را با گروه داشتند. در اين مجموعه برزو ارجمند هم نقش يك روحاني را بازي مي‌كند كه كاراكترش را خيلي دوست‌داشتني بازي كرده است.

 

بازي در مجموعه سر دلبران، پنچمين همكاري شما با محمدحسين لطيفي است. بعد از اين چند تجربه او را به لحاظ كارگرداني چگونه توصيف مي‌كنيد؟

 

آقاي لطيفي فضايي ايجاد مي‌كند كه هنرمند با تمام وجود براي نقشش انرژي مي‌گذارد و خيلي خوب بازيگر را راهنمايي مي‌كند و همين باعث مي‌شود خروجي كار لذت‌بخش باشد. واقعا از همكاري با او لذت مي‌برم.

 

اين مجموعه ابتدا قرار بود ماه رمضان امسال پخش شود، اما به تعويق افتاد. مناسبتي بودن اين مجموعه عاملي بود كه شما را براي آن ترغيب كند؟

 

نه. مناسبتي بودن مرا وسوسه نكرد، بلكه مضمون اصلي برايم اهيمت داشت. خودتان مي‌دانيد كه من بندرت كاري را مي‌پذيرم و حتما قصه چيزي داشت كه مرا براي بازي جذب كرد. البته منظورم اين نيست كه متفاوت هستم، اما ترجيح مي‌دهم كارهايم قابل دفاع باشد. به هرحال سازندگان آثار نمايشي در تلويزيون بايد در كار دقت بيشتري داشته باشند، چون مخاطبان اين رسانه از همه اقشار هستند و ضمن اين‌كه سريال‌هاي طولاني بايد آنقدر تعليق داشته باشند تا بتوانند مخاطب را تا انتها جذب كنند.

 

برايتان فرقي نمي‌كند در سينما بازي كنيد يا در تلويزيون و تئاتر؟

 

نه، تفاوت ندارد. هر يك از مديوم‌هاي سينما، تئاتر و تلويزيون ويژگي‌هاي خاص خودشان را دارند و آنچه اهميت دارد اين است كه بازيگر نقشش را درست اجرا كند. اصل مهم، خوب بودن متن و كاراكتري است كه پيشنهاد مي‌شود. دوست دارم نقشي كه مي‌پذيرم با نقش‌هاي قبلي ام تفاوت داشته باشد. اين براي من اهميت دارد. از نقش‌هايي كه مرا به چالش مي‌كشاند، استقبال بيشتري مي‌كنم. بايد حواسمان در هر مديومي به مخاطب باشد و بدانيم كه چگونه نظر او را تامين كنيم.


۱۳۹۶/۰۸/۱۰
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir