تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


بودجه سال 97 رقابتي است

کد خبر : 85518 تعداد بازدید : 2217 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۰   ساعت خبر : ۱۳:۱۰

رئيس سازمان برنامه‌وبودجه با اشاره به تفاوت‌هاي اساسي ميان بودجه 97 و 96 وعده داد: با اصلاح نظام بودجه‌ريزي، چالش‌ها و مشكلات بودجه كشور در سال آينده رفع شود و سازوكار تخصيص بودجه بر اساس عملكرد دستگاه‌هاست.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دكتر نوبخت رئيس سازمان برنامه‌وبودجه كشور گفت: با روند جديد بودجه‌نويسي كه امسال در دولت در حال انجام است، بودجه سال 1397 پيش از 15 آذر به مجلس مي‌رسد.

وي افزود: نرخ دلار هنوز در بودجه قطعي نشده است. قيمت نفت در بودجه 97 پنجاه دلار در نظر گرفته‌شده و تلاش ما بر اين است كه نرخ 50 دلار را براي نفت تحقق ببخشيم.

محمدباقر نوبخت گفت: رشد 6 تا 7 درصدي در اقتصاد در بودجه سال آينده ديده‌شده است. براي سه‌ماهه اول 7 درصد بدون نفت رشد اقتصادي داشتيم. خوشبختانه از زمستان سال گذشته رشد ساختمان مثبت بوده است. رشد سرمايه‌گذاري در سال‌هاي قبل منفي اما امسال 1/7درصد مثبت بوده است.

ازآنجاكه مسكن مي‌تواند به‌عنوان پيشران رشد و رونق باشد، در سه‌ماهه اول 6/3درصد معاملات و8/6 درصد معاملات رونق داشته باشد كه در صورت ادامه جهشي در رشد اقتصادي ايجاد خواهد كرد.

نوبخت درباره نرخ تورم نيز گفت: سال آينده نرخ تورم تك‌رقمي و 9درصد پيش‌بيني‌شده است.انتخاب نظام بودجه‌ريزي به شرايط اقتصادي كشور برمي‌گردد.در بودجه‌نويسي سنتي بودجه‌ريزي بر مبناي صفر و غلتان بوده است اما آخرين‌مدلي كه ازنظر علمي در دنيا در بودجه‌ريزي انجام مي‌شود بر اساس عملكرد دستگاه‌هاست.

نوبخت افزود: آنچه در برنامه ششم تصويب شد در بودجه ?? تبلور پيدا مي‌كند.

او گفت: در خصوص طرح‌هاي عمراني از 4 هزار و 131 پروژه به ارزش 45 هزار و 390 ميليارد تومان در دست واگذاري است كه از اين مبلغ، ميزان سرمايه‌گذاري اوليه آن برآورد شده و از محل اين واگذاري صرفه‌جويي معادل سالانه 4 هزار و 386 ميليارد تومان مي‌شود و مبلغ كل صرفه‌جويي به تفكيك پروژه‌هاي ملي و منطقه‌اي ?? هزار و 500 ميليارد تومان است.

نوبخت تصريح كرد: در واگذاري‌ها از ظرفيت‌هاي متنوع قانوني كه در اختيار دولت قرارگرفته استفاده شد اما هنوز نيازمنديم براي برخي ديگر از اين ظرفيت‌ها از مجلس اجازه قانوني بگيريم.


او افزود: با توجه به وضعيت فعلي اعتبارات عمراني و جاري و فزاينده بودن اعتبارات جاري ما نمي‌توانيم كاري بكنيم و بخش زيادي از اعتبارات عمراني نيز در تسخير اعتبارات جاري است و از بودجه 306 هزار ميليارد توماني كه تقديم مجلس كرديم، مجلس هزينه‌هاي جاري را به 346 هزار ميليارد تومان رساند و بايد توجه كرد هر مقدار بودجه جاري را افزايش دهيم كم مي‌آوريم و براي حل مشكل پروژه‌هاي عمراني يا بايد بخشي از آن‌ها را واگذار كنيم يا بايد بتوانيم همين مبلغ محدودي را كه در اختيارداريم به‌كارگيريم.


رئيس سازمان برنامه‌وبودجه تأكيد كرد: ما در واگذاري‌ها و اختصاص بودجه‌ها به تفكيك استاني و ملي، اميدواريم با سرعت بتوانيم بحث صدور اوراق مشاركت طرح‌ها را نيز پيش ببريم و آيين‌نامه اين واگذاري‌ها نيز در دولت به تصويب رسيد و سازمان برنامه‌وبودجه مطالعات آن را انجام داده است.


نوبخت ادامه داد: در ارتباط با برنامه‌هايي كه در حال اجراست چندين موضوع را بايد هم‌زمان پيش ببريم و غير از 4 هزار و 131 پروژه ملي و استاني كه به شكل‌هاي مختلف واگذار و يا مشاركت بخش خصوصي در آن جلب شده 1418 طرح نيز در دست واگذاري داريم.


رئيس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: ما از مجلس مي‌خواهيم ادامه لايحه مشاركت عمومي- خصوصي را با ملاحظات و همكاري خوب تصويب كند تا ما بتوانيم بقيه طرح‌ها را نيز با سرعت بيشتري واگذار كنيم.


نوبخت در ادامه درباره مشكلات بودجه‌ريزي گفت: غير از رديفي كه براي دستگاه داريم رديف متفرقه‌اي هست كه بر اساس دستگاه تعريف‌نشده است.


رديف‌هاي متفرقه مشكلاتي در بودجه ايجاد كرده كه براي شفاف‌سازي بودجه اين رديف‌ها در ذيل بودجه دستگاه‌ها قرار خواهد گرفت. تصميم داريم كه درآمدهاي اختصاصي دستگاه‌ها را نيز نظارت كنيم.


او در ادامه گفت: از سال 80 قرار شد كه بودجه‌ريزي بر مبناي عملكرد باشد اما هنوز اين كار انجام‌نشده است. در سال‌هاي قبل بودجه در اسفند داده مي‌شد درحالي‌كه بودجه بايد در آذر تصويب و آيين‌نامه اجرايي بودجه آماده شود. اينكه بودجه‌ريزي بر اساس عملكرد باشد، شيوه دولت يازدهم است. در چهار سال گذشته جدول تعيين شد و در تلاش براي حل مشكلات پيش رو هستيم.


سخنگوي دولت در ادامه درباره ميزان حقوق كاركنان دولت و افزايش حقوق در سال آينده گفت: ما حتي حقوق را تا يكي دو درصد بالاي نرخ تورم تعيين كرده‌ايم. ما بر اساس ده‌درصدي كه گفته‌ايم عمل مي‌كنيم درحالي‌كه الآن نرخ تورم 8 درصد است.


سخنگوي دولت گفت: چه شاغلين چه بازنشستگان ازنظر اينكه مي‌خواهيم عملكرد و حسابرسي در دستگاه‌ها انجام دهيم دغدغه‌اي نداشته باشند. همان‌طور كه بايد سر ماه حقوق كاركنان دولت را بپردازيم بايد حقوق كاركنان طرح‌هاي عمراني را نيز بپردازيم اما اين‌ها چندين ماه حتي ريالي دريافت نمي‌كنند.


نوبخت گفت: وظيفه ديگر ما در طرح‌هاي عمراني و توسعه طرح‌هاي عمراني و اشتغال در كشور است كه دولت بايد حداقل 100 هزار ميليارد تومان در طرح‌هاي عمراني سرمايه‌گذاري كند بنابراين نبايد فقط ازنظر افزايش حقوق دولت تحت‌فشار باشد.


ما بايد صرفه‌جويي را نيز مدنظر داشته باشيم. ميزان حقوق بازنشستگان را نيز ده درصد اضافه خواهيم كرد و به آن‌ها احترام مي‌گذاريم اما با توجه به مسئوليت سنگين دولت در ساير جاها و طرح‌هاي عمراني و اشتغال بايد وظايف دولت در ساير جاها نيز در نظر گرفته شود.


سخنگوي دولت در ادامه درباره اقدامات دولت درزمينه? جبران عقب‌ماندگي‌هاي اقتصادي گفت: رشد اقتصادي از دو محل به دست مي‌آيد. تلاش بر اين است كه بر اساس سرمايه‌گذاري 5.5درصد را تحقق‌بخشيم. براي افزايش بهره‌وري نيز بايد ساختارهاي اقتصادي داشته باشيم بنابراين با تشويق به صرفه‌جويي نيز مي‌توان در بهره‌وري موفق بود.


نوبخت درباره هدفمندي يارانه‌ها نيز گفت: قانون گفته هرچه از محل افزايش قيمت به دست مي‌آيد، هزينه‌ها كم شود و بعد 50 درصد را به خانوارها برگردانيم، سي درصد به توليد و 20 درصد به دولت برسد. توزيع يارانه بر اساس 45 هزار و 500 تومان بر اساس اين است كه علاوه بر 50 درصد 12 هزار ميليارد از محل صندوق ذخيره نيز پرداخت مي‌شود.


در توانير دو هزار و دويست ميليارد تومان گرفته‌شده كه به توليد برگردانده شده است. سي درصد توليد هيچ‌گاه پرداخت‌نشده است اما در كمك‌ها در بخش توليد انجام‌شده است.


او افزود: يكي از كارها در بودجه 97 اين است كه در هدفمندي اصلاحاتي انجام خواهد شد تا بيشتر به افراد نيازمند پرداخت شود.


سخنگوي دولت در پايان درباره رتبه كسب‌وكار نيز گفت: در سال‌هاي گذشته 4 تا 5 واحد رتبه كسب‌وكارمان بهبود داشت. قانون رفع موانع توليد نيز براي بهبود فضاي كسب‌وكار تنظيم شد.


۱۳۹۶/۰۸/۱۰
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir