تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


نگاهي به ويژه‌برنامه‌هاي شبكه‌هاي برون‌مرزي به مناسبت اربعين حسيني

کد خبر : 85586 تعداد بازدید : 406 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳   ساعت خبر : ۱۲:۲۶

معاونت برون‌مرزي صدا و سيما به مناسبت اربعين حسيني، هماهنگي براي توليد و پخش ويژه برنامه هايي را شبكه‌هاي مختلف برون‌مرزي در پيش گرفته است.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ،مراسم باشكوه اربعين منحصر به جهان اسلام نيست، بلكه آييني براي جامعه بشري است؛ مراسمي سرشار از جلوه هاي عشق و ايمان و فراتر از مذاهب و اديان دنيا ... . در اربعين حسيني است كه عشق به امام حسين(ع) و اهل بيت(ع) در ميعادگاه كربلا بار ديگر تجلي مي‌يابد.

مراسم باشكوه اربعين منحصر به جهان اسلام نيست، بلكه آييني براي جامعه بشري است؛ مراسمي سرشار از جلوه هاي عشق و ايمان و فراتر از مذاهب و اديان دنيا ... . در اربعين حسيني است كه عشق به امام حسين(ع) و اهل بيت(ع) در ميعادگاه كربلا بار ديگر تجلي مي‌يابد. سنت پياده‌روي ميليون‌‌ها شيعه و محب اهل بيت (ع) در اربعين حسيني‌، حركت رو به رشدي است كه هيچ تحليلگري نمي‌تواند با معادلات سياسي‌، پاسخي براي حضور ميليوني براي زيارت امام حسين(ع) بيابد. در روز اربعين كه نمادي از درياي عظيم و خروشان محبان امام حسين(ع) است، بي‌شك وظيف? رسانه ضمن تبيين اهميت پياده‌روي اربعين در بيدارسازي و تحول قلوب انسان‌ها و جذب آن‌ها به جبه? حق‌، روايت كردن اربعين با ادبيات گوناگون است. مي‌توان گفت جلوه‌هاي ايثار و فداكاري و عشق در اربعين به روي جهانيان گشوده مي‌شود و رسانه در اين روشنگري، نقش پررنگي ايفا مي‌كند. روابط‌عمومي برون‌مرزي در آستانه اربعين حسيني، گزارشي از فعاليت‌هاي شبكه‌هاي مختلف برون‌مرزي تهيه كرده است.

**شبكه الكوثر

محمدي مدير تأمين برنامه پخش شبكه سحر درباره برنامه‌هايي كه واحد تأمين برنامه شبكه جهاني الكوثر براي اربعين و روزهاي پاياني ماه صفر تدارك ديده‌است، گفت: از 14 تا 19 آبان هر شب از ساعت 22 تا 23  برنامه "طريق الحسين(ع)" به‌صورت زنده از تهران پخش مي شود. اين برنامه به شكل ميزگرد و با حضور كارشناسان ديني و مذهبي برگزار مي‌شود كه در خصوص قيام امام حسين(ع)، اتفاقات بعد از عاشورا و اربعين حسيني(ع) صحبت خواهند كرد. در برنامه طريق الحسين (ع) علاوه بر سخنراني كارشناسان‌، كليپ‌، احاديث‌، روايات‌، مصاحبه و گزارش‌هاي مردمي در خصوص اربعين‌، ارتباط زنده با خبرنگار شبكه و كارشناساني از كربلاي معلي برقرار خواهد شد.

 

محمدي تصريح كرد‌: دو بخش 15 دقيقه‌اي برنامه زنده هم داريم كه در ساعت 10:10 تا 10:30 و 16:40 تا 17 تصاوير آن را از كربلا دريافت خواهيم كرد.

 

همچنين چهار برنامه 25 دقيقه‌اي با عنوان "علي نهج الحسين(ع)" به فعاليت‌هاي شيخ ابراهيم زكزاكي رهبر جنبش اسلامي شيعيان نيجريه مي‌پردازد. شيخ  زَكزاكي ، روحاني برجسته نيجريه‌اي است كه با رهنمودها و سخنراني‌هاي خود در رابطه با دين مبين اسلام موجب گرويدن 10 ميليون نيجريه‌اي به مذهب شيعه شده‌است. در اين برنامه‌ها همچنين مراسم عزاداري امام حسين (ع) در نيجريه به تصوير درآمده است.

از ديگر برنامه‌هاي تدارك ديده شده براي اين ايام‌، مستند" كمي تربت براي قاره سبز" (قبض من تراب حسين[ع]‌) است كه به زبان عربي دوبله شده‌است. اين مستند به راهپيمايي عاشقان حسيني و شخصيت‌هاي مهم از كشورهايي همچون آلمان‌، انگليس‌، ايتاليا‌، لبنان‌ و كشورهاي آمريكاي مركزي و جنوبي و‌... مي پردازد كه به علت عشقي كه به امام حسين (ع) دارند، همراه خيل عظيم زائران در پياده‌روي اربعين شركت كرده‌اند.

 در اين مستند همچنين ادامه مسير عاشقان حسيني به سمت مشهدالرضا(ع) خواهد بود كه در واقع حلقه وصل اهل بيت(ع) در اين مستند به زيبايي روايت شده است.

پخش سريال رخنه (الدخيل)، فيلم سينمايي «بسم الحسين(ع)» و حدود 12 برنامه كه مربوط به عزاداري و تعزيه است و حدود  30 - 35 كليپ و تواشيح نيز در خصوص اربعين و دو كليپ رهبري هم براي اربعين آماده شده است.

 گروه كودك شبكه الكوثر نيز همگام با ديگر گروه‌هاي شبكه الكوثر‌، برنامه‌هايشان را در قالبي نرم براي آشنايي بيش‌تر كودكان با نهضت عاشورا و اربعين حسيني تهيه كرده است كه از آن جمله مي‌توان به برنامه عاشوراييان‌، عقيق‌، مداحي و حديث‌هاي كوتاه و قابل‌فهم براي كودكان اشاره كرد.

گروه اجتماعي شبكه الكوثر نيز در يكي از برنامه‌هاي زنده خود با عنوان "يوم جديد " در آيتم‌هاي مختلف به مسائل اربعين و قيام امام حسين (ع ) مي‌پردازد.

برنامه ديگري كه ساختار مستند دارد و از توليدات تلويزيون عراق است با نام " مامان نزيههُ " است. اين مستند، داستان يك بانوي مسلمان عراقي است كه شوهرش در زمان جنگ تحميلي عراق عليه ايران‌، تنها به‌دليل شيعه بودن به دستور صدام به شهادت رسيده‌است. با آنكه اين بانوي مسلمان از شرايط مناسب اقتصادي برخوردار نيست اما در مراسم عزاداري سالار شهيدان (ع) و اربعين حسيني زائران امام حسين (ع) را اطعام مي‌كند.

سريال امام رضا(ع) نيز كه پخش آن از دهه اول صفر آغاز شده است، در سالروز شهادت آن حضرت پايان مي‌يابد. در سالروز شهادت امام رضا (ع) پنج برنامه 55 دقيقه‌اي نيز در نظر گرفته شده كه از حرم ثامن الحجج (ع) پخش مي‌شود.

ساخت يك مستند از كودكاني كه به زائران حسيني خدمت‌رساني مي‌كنند از ديگر برنامه‌هاي شبكه الكوثر است.   

 

 سيد ابراهيم حسيني بخش‌، مدير پخش شبكه الكوثر نيز از آمادگي كامل اين شبكه براي پوشش مناسب و شايسته مراسم اربعين حسيني خبر داد  و گفت‌: با توجه به اهميت رسانه‌اي پياده‌روي اربعين حسيني و از آنجا كه شبكه‌هاي عربي و اسلامي براي اين موضوع اهميت زيادي قائل هستند‌، پخش ميان‌برنامه‌هاي مناسب اربعين با قالب‌هاي گرافيكي جذاب و با محتواي متنوع شامل احاديث‌، مداحي‌، كلام رهبري‌، كليپ و نماهنگ از ابتداي ماه صفر در كنداكتور پخش شبكه قرار گرفته و با نزديك شدن به روزهاي اربعين حسيني حجم پخش اين ميان‌برنامه‌ها بيش‌تر خواهد شد.

حسيني‌بخش افزود: براي اربعين حسيني، دو تيم به كربلاي معلي اعزام مي‌شود كه يكي از اين تيم‌ها‌، تيم مستندساز است و تيم ديگر تيم خبري است كه با همكاري خبرنگاري كه شبكه الكوثر در دفتر نجف دارد‌، گزارش‌هايي از پياده‌روي اربعين از شهر نجف تا كربلاي معلي ارسال خواهد كرد. وي ادامه داد: با توجه به اينكه شبكه الكوثر‌، شش بخش خبري دارد، قرار است هر روز يك تا دو ارتباط زنده با خبرنگار مستقر در كربلا داشته باشيم. مدير پخش شبكه جهاني الكوثر خاطرنشان كرد‌: حدود 35 نقطه واحد سيار براي ارتباط‌هاي زنده فراهم است و شبكه الكوثر سعي مي‌كند از اين لوكيشن‌ها براي ارسال گزارش‌هايش استفاده كند. وي با اشاره به اينكه شبكه الكوثر در مناسبت‌هاي مهم از هشتگ‌هاي خاص بر روي آنتن خود استفاده مي‌كند ادامه داد براي اربعين هم  هشتك " طريق الحسين (ع)  "را انتخاب كرديم كه اين نام راه امام حسين (ع) را  تداعي مي كند و هم استعاره‌اي است از پياده‌روي زائران حسيني.

حسيني‌بخش افزود: هم‌اكنون اين هشتگ هم در سايت و سوشيال‌مديا شبكه استفاده مي‌شود و در هفت روز آخر ماه صفر هم روي آنتن قرار مي‌گيرد.

مدير پخش شبكه جهاني الكوثر ادامه داد: با توجه به اينكه اين شبكه‌، شبكه‌اي معارفي است سعي مي‌كنيم در مناسبت‌هايي همچون اعياد مذهبي و ولادت‌ها از حرم هاي اهل بيت (ع) تصاوير دو قاب آماده كنيم كه  با توجه به امكاناتي كه رسانه ملي در اربعين حسيني تدارك ديده است‌، اين امر نيز در اربعين انجام خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد‌: با توجه به اينكه شبكه الكوثر يك دفتر در خوزستان دارد، در نظر داريم از مرزهاي شلمچه و چزابه گزارش‌هايي از سيل عظيم جمعيت و عشاق حسيني (ع) كه به سمت كربلاي معلي در حركتند‌، تهيه و پخش كنيم.

برنامه صبحگاهي"يوم جديد" كه روزانه از بيروت پخش مي‌شود نيز از برنامه‌هايي است كه طبق گفته حسيني بخش، در هفته پاياني به اربعين‌، حال و هواي خاصي خواهد داشت و يك آيتم ارتباط زنده تصويري مجري در بيروت با خبرنگار الكوثر در مسير برقرار خواهد شد. همچنين خبرنگاراني كه در دفاتر يمن‌، فلسطين و بيروت مستقر هستند‌، گزارش‌هايي از كاروان‌هايي كه به سمت كربلا پياده‌روي مي‌كنند‌، تهيه خواهند كرد.

 

بررسي مطبوعات و انعكاس مهمترين مقالاتي كه انديشمندان جهان اسلام درباره اهميت برگزاري مراسم باشكوه پياده روي اربعين حسيني (ع) به رشته تحرير در آورده اند از ديگر برنامه هاي شبكه جهاني الكوثر خواهد بود.

**كانال آذري شبكه جهاني سحر مروج نواهاي آييني سنتي

در روزهاي منتهي به اربعين حسيني، كانال آذري شبكه جهاني سحر با اعزام تيم خبري به كربلاي معلي ، ارتباط مستقيم و زنده دارد.

از كانال آذري شبكه سحر در روزهاي منتهي به اربعين همچنين هفت برنامه به نام " حسين چي‌لر" (‌حسينيان‌) به‌صورت زنده پخش خواهد شد. اين برنامه، ساختار تركيبي دارد و شامل آيتم‌هاي متنوعي همچون شعرخواني‌، مداحي و بحث‌هاي كارشناسي مذهبي درباره شبهاتي است كه از سوي سلفي‌ها در خصوص عزاداري و آيين‌هاي محرم مطرح شده است.

علاوه بر اين ، برنامه‌اي با عنوان " نينوا " با محوريت مداحان نوجوان از كانال آذري شبكه سحر پخش خواهد شد كه با تكيه بر اهميت و علاقه‌مندي نوجوانان و جوانان جمهوري آذربايجان به مداحي، شور و اشتياق آن‌ها به اهل بيت (ع) و شوق يادگيري آيين مذهبي مداحي را به تصوير مي‌كشد.

گفتني است كه مداحان جمهوري آذربايجان، شهرت جهاني دارند و مرثيه‌سرايي و مداحي آن‌ها براي اهل بيت (ع) در شبكه‌هاي مجازي از استقبال خوبي برخوردار است.

علاوه بر تيم‌هاي اعزامي خبري به كربلا براي تهيه گزارش از راهپيمايي عظيم و شكوهمند اربعين حسيني، در برنامه‌هاي ديگري همچون خانواده نيز ارتباط مستقيم با كربلاي معلي برقرار خواهد شد‌.

پيش‌بيني شده است كه روزانه يك گزارش براي بخش خبري ارسال و در فواصل برنامه‌ها نيز گزارش‌هايي از راهپيمايي اربعين حسيني پخش شود.

**ويژه‌برنامه‌هاي اربعين در كانال اردوي شبكه جهاني سحر

مهم‌ترين برنامه‌هايي كه كانال اردو شبكه جهاني سحر براي اربعين در نظر گرفته شامل برنامه‌هاي متنوع توليدي و همچنين ارتباط‌هاي زنده و مستقيم از كربلاي معلي است كه علاوه بر بخش‌هاي غيرخبري گزارش‌هايي براي دو بخش خبري ساعت 15:30-20:30 نيز ارسال خواهد شد.

برنامه‌اي با عنوان "حسين (ع) نور هدايت و سفينه نجات"  كه  شش برنامه 50 دقيقه‌اي است  كه از چهاردهم تا نوزدهم آبان پخش خواهد شد و  شامل سخنراني‌، گزارش زنده از كربلا‌، كليپ و مصاحبه با زائران اردو زبان و با محوريت فلسفه عاشورا‌، پياده‌روي تا كربلا و عزاداري اربعين است. 

 برنامه " نسيم زندگي‌" هم از 13 تا 19 آبان  با موضوع اربعين حسيني پخش مي‌شود‌، برنامه ميزگرد سياسي‌،  10 كليپ مناسبتي‌، دو برنامه انيميشني با عنوان "ياران خورشيد"‌، 10 برنامه سخنراني مذهبي و مستندهاي "رستاخيز" و حديث دلدادگي " كه زبانگرداني شده و برنامه " نگاه هفته " از مهم‌ترين برنامه‌هاي سيماي اردو شبكه جهاني سحر براي اربعين حسيني است.

**توليدات ويژه ايام اربعين حسيني گروه فرهنگ و  معارف براي راديوهاي برون‌مرزي

گروه فرهنگ و معارف معاونت برون‌مرزي همچون ساليان گذشته ويژه‌برنامه‌هايي با موضوع مناسبت اربعين حسيني براي استفاده راديو‌هاي سي‌و‌سه‌گانه اين معاونت تهيه كرده است تا به فراخور نياز اين راديوها مورد استفاده قرار گيرد.

اين برنامه‌ها شامل هشت برنامه دو دقيقه‌اي كوتاه با عنوان"روايت عاشقي" است كه به موضوع حضور  مسلمانان و غيرمسلمانان در راهپيمايي با شكوه اربعين اشاره دارد.

همچنين هشت برنامه كوتاه 10 دقيقه‌اي با محور موضوعاتي همچون اهميت اربعين حسيني در كلام مقام معظم رهبري (مد‌ظله‌العالي)‌، تبيين وجوه عقلاني قيام امام حسين(ع)‌، شور وحدت برانگيز راهپيمايي اربعين در ميان مسلمانان و آزاديخواهان جهان‌، بررسي محتواي زيارت اربعين‌، جايگاه و اهميت اربعين حسيني و پياده‌روي آن در تبيين پيام‌ها‌، آرمان‌ها و اهداف قيام امام حسين(ع) و همچنين آثار اجتماعي و نقش آن در ايجاد وحدت ميان ملل و انسان‌هاي آزاديخواه جهان براي مبارزه با ظلم و استكبار و در پايان آثار تربيتي فردي اربعين در تزكيه روح و نفس افراد را پوشش مي دهد.


۱۳۹۶/۰۸/۱۳
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir