تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


لايه هاي زيرين اقتصاد آلمان زير ذره بين

کد خبر : 85647 تعداد بازدید : 334 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۴   ساعت خبر : ۱۱:۴۴

مستند «ساخت آلمان: لايه زيرين يك اقتصاد» (Made in Germany: the underside of an economy) در شبكه پرس تي وي به بررسي وضعيت اقتصادي كشور آلمان مي پردازد.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، اين مستند به زبان فرانسوي و محصول سال 2012 شبكه FRANCE 2 است و دلفين پرونات و فدريك بون كارگرداني آن را بر عهده داشته اند.

مستند «ساخت آلمان: لايه زيرين يك اقتصاد» به بحران اقتصادي آلمان در سال 2009 اشاره مي كند و در ادامه، شرايط اين كشور را سه سال بعد از اين بحران يعني سال 2012 كه آن ها توانستند ركورددار صادرات شوند، به تصوير كشيده است.

در ادامه اين مستند، روش هاي خاص آلماني ها و نحوه دستيابي آن ها به اين موقعيت را بررسي مي كند.

از اين رو اين مستند نشان مي دهد كه در اشتوتگارت آلمان، كارخانه هايي وجود دارد كه محصولات آن ها به اكثر نقاط دنيا صادر مي شود.

نكته جالب توجه در مستند «ساخت آلمان: لايه زيرين يك اقتصاد» اين است دانش آموزان به عنوان كارآموز در اين كارخانه مشغولند و هفته اي يك روز كار ياد مي گيرند. به عقيده اين مديرعامل دليل موفقيت بيشتر آلماني ها نسبت به فرانسوي ها اين است كه آلماني ها مطيع تر هستند در صورتي كه فرانسوي ها به خاطر كاهش سن بازنشستگي فوراً اعتصاب مي كنند.

بخش ديگري از اين مستند به گفت و گو با مديرعامل كارخانه ي ديگري اختصاص دارد كه ادعا مي كند در كارخانه اش فضاي صميمي حاكم است در صورتي كه كارگران آنجا چيز ديگري مي گويند. خيلي از آن ها با ارسال نامه هاي اعتراض آميز به سنديكاي حمايت از كارگران نوشته اند: «ما اصلاً محيط صميمي نداريم. ما تحت فشار كار مي كنيم. با ما مثل برده رفتار مي شود .» همچنين بعضي از آن ها كه اخراج مي شوند كار مناسبي پيدا نمي كنند و زندگي آن ها با مشكلات زيادي مواجه مي شود.

اين مستند به حقيقتي در اقتصاد آلمان اشاره مي كند و آن اين است كه در آلمان پارادوكسي وجود دارد و آن افزايش بيكاري است. اين در حالي است كه آلمان ها از اينكه قدرت اول اقتصادي اروپا هستند به خود مي بالند.

مستند «ساخت آلمان: لايه زيرين يك اقتصاد» سه شنبه 16 آبان، ساعت 07:00 به وقت تهران به مدت 25 دقيقه از شبكه پرس تي وي پخش مي شود.

اين برنامه سه شنبه ساعت 23:00 ، چهارشنبه ساعت 17:00 ، جمعه ساعت 12:00 و شنبه ساعت 03:00 بامداد تكرار خواهد شد.


۱۳۹۶/۰۸/۱۴
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir