تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


شور اربعين در شبكه هاي سراسري تلويزيون

کد خبر : 85656 تعداد بازدید : 1176 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۴   ساعت خبر : ۱۲:۵۵

شبكه هاي سيما به مناسبت اربعين سيد و سالار شهيدان ويژه برنامه هايي تدارك ديده اند، تا همگام با بينندگان در اين حال و هواي روحاني شركت كنند.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، ارتباط زنده با كربلاي معلي، پوشش راه پيمايي زائران ابا عبدالله، پخش مستندهاي ويژه اين ايام و سخنراني و مداحي از جمله برنامه هاي تدارك ديده شده براي اربعين سيد و سالار شهيدان است.
****************************************
شبكه يك سيما
***

مستند «شيدايي» با موضوع زائران پياده اي كه از سراسر دنيا به عشق زيارت امام حسين (ع) در اربعين راهي كربلا شده اند، چهارشنبه 17 آبان ماه حدود ساعت 19:30 از شبكه يك سيما پخش مي شود.
*** ويژه برنامه «پياده آمده ايم» كه هر شب ساعت 20 به صورت زنده و با كارشناسي حجت الاسلام پناهيان و با موضوع پياده روي اربعين و ظهور مهدي صاحب الزمان (ع) از اين شبكه پخش مي شود.

اين برنامه از جمعه  12 آبان ماه در حال پخش است .
*** ويژه برنامه «روز خدا» از ديگر برنامه هاي اين شبكه است كه چهارشنبه شب حدود ساعت 23:15 با حضور يكي از كارشناسان ديني و با موضوع نهضت امام حسين (ع) پخش مي شود.
*** همچنين مستند 40 دقيقه اي با موضوع عزاداري براي امام حسين (ع) بعد از «روز خدا» تدارك ديده شده است كه تقديم بينندگان اين شبكه مي شود.
*** در روز پنجشنبه مصادف با اربعين حسيني ساعت حدود 7 صبح ويژه برنامه «ميراث مرثيه» با موضوع معرفي مداحان و مرثيه خوانان اهل بيت (ع) به مدت 50 دقيقه پخش مي شود.
*** مستند «رداي سبز» با موضوع مراسم سوگواري نابينايان در عزاي امام حسين (ع) ساعت 9:30 صبح پنجشنبه و مستند «رسم عاشقي» با موضوع عزاداري مناطق مختلف كشور در روز اربعين از ديگر برنامه هاي شبكه يك در اين روز است.
*** ويژه برنامه زنده «اربعين» از ساعت 10 تا 14 با تصاوير مستقيم از كربلاي معلي و بين الحرمين و همچنين گزارش هايي از شهرهاي مختلف ايران در روز  اربعين حسيني پخش مي شود. حدود ساعت 16 نيز مستند «پرچم هاي افراشته» و در ساعت 17 مستند «عهد» با موضع زائران كربلا در اربعين حسيني پخش خواهد شد. مستند «شوق ديدار» در ساعت 19:30 و مستند «ياسر» ساعت 30 دقيقه بامداد نيز با موضوع شور و عشق زائران اباعبدالله براي زيارت ايشان درروز اربعين از ديگر ويژه  برنامه هاي شبكه يك در اربعين است.
*** به منظور پوشش تصويري حضور گسترده و ميليوني زائران به مناسبت اربعين امام حسين(ع)، ويژه برنامه «نواي حسيني» هر روز به طور زنده از شبكه يك سيماي روي آنتن مي رود.
«نواي حسيني» هر روز در سه بخش 10 دقيقه اي از طريق ارتباط زنده با كربلاي معلي، حال و هواي راهپيمايان و شركت كنندگان ايراني را به تصوير مي كشد. اولين ارتباط ساعت 12 و قبل از برنامه «سيماي خانواده»، ارتباط دوم ساعت 14:40 و بعد از بخش خبري و سومين ارتباط زنده ساعت 17 از شبكه يك سيما پخش مي شود.
****************************************
شبكه دو سيما
*** برنامه تركيبي «اقيانوس آرام» كه به عنوان اولين برنامه زنده مختص نوجوانان با اجراي محمد سلوكي در كربلا روانه آنتن مي شود از پنجشنبه يازدهم آبان شروع شده و تا پنجشنبه 18 آبان ماه مصادف با اربعين حسيني ادامه خواهد داشت.

اين برنامه از استوديوي عصر بر فراز ساختمان مشرف به گنبد طلاييِ حرم اباعبدالله الحسين (ع) به صورت زنده ساعت 18 تقديم مخاطبان مي شود.
*** برنامه «بانوان عاشورايي» با اجراي مژده لواساني و تهيه كنندگي سيد مصطفي موسوي ويژه برنامه ديگري است كه از سه شنبه 16 آبان تا پنجشنبه 18 آبان ماه ساعت 11 پخش مي شود. اين برنامه گفتگو محور به بازخواني پيام ها و پيامدهاي نهضت عاشورا و نقش زنان در آن با محور شخصيت حضرت زينب (س) نگاهي ويژه خواهد داشت.
*** پخش مجموعه اي از سخنراني هاي مذهبي، واعظاني چون شيخ حسين انصاريان، حجج اسلام ماندگاري، ابوالقاسمي، رفيعي، رنجبر و ... هر روز ساعت 13:10 به همراه ويژه برنامه «ذكر عاشوراييان» با نواي حاج محمود كريمي كاري از گروه فرهنگي اجتماعي و به تهيه كنندگي سعيد پورفرج هر روز ساعت 13:45، 20:15و 22:20 و مرثيه سرايي حاج ميثم مطيعي، حاج حسن خلج و ... ساعت 23:20 و همچنين به صورت ميان برنامه به عاشقان اباعبدا... الحسين (ع) تقديم مي شود.
*** برنامه گفتگو محور «حب الحسين» كاري است از گروه خانواده با مشاركت ستاد اربعين و به تهيه كنندگي پويان هدايتي و فاطمه كريمي كه با محور بازگو كردن تجربه هاي معنوي و ارادت چهره هاي فرهنگي، هنري و ... به سيدالشهدا (ع) از شنبه تا سه شنبه ساعت 23:30 پخش مي شود و گلچين برنامه هاي پيشين از چهارشنبه تا جمعه ساعت 21 روانه آنتن مي شود.
*** همچنين برنامه «كوي محبت» اربعين امسال به صورت ويژه اي با عاشقان و زائران اباعبدالله همراه شده است و در ساعات مختلف گزارش هايي از حال و هواي زائران حرم سالار شهيدان حضرت حسين بن علي (ع) را در مراسم پياده روي اربعين به تصوير مي كشد. افزون بر اين گفت و گو با كارشناسان مذهبي چون حجج اسلام انصاريان، ماندگاري و فرحزاد پيرامون سيره و زندگي حضرت سيدالشهدا (ع)، شهادت و آموزه هاي زندگي ايشان و فلسفه پياده روي اربعين در اين برنامه در نظر گرفته شده است و در بخش هاي مختلفي از حضور شاعران و ذاكران اهل بيت (ع) بهره مي برد.
ويژه برنامه «كوي محبت» كاري است از گروه اجتماعي فرهنگي به تهيه‌كنندگي سيد مصطفي موسوي كه در اين ايام در ساعات 9:15، 13، 19 و 23 از شبكه دو سيما پخش مي شود.
*** مستند «موكب» كاري از گروه اجتماعي فرهنگي به تهيه كنندگي ابراهيم پور با پخش گزارش هاي روزانه از مسير حركت پياده روي اربعين حسيني و انعكاس حال و هواي زائران با عزاداران حسيني همراه خواهد بود. اين برنامه در اين ايام ساعت 14:45 و 24 پخش خواهد شد.
***«نما دو» كاري از گروه دانش و اقتصاد به تهيه كنندگي هادي خدادي با پخش گزارش هايي از اعزام كاروان هاي اربعين در سراسر كشور و از اماكن مقدسي چون حرم امام رضا (ع) و ساير بقاع متبركه سراسر كشور ساعت 17:10 و 19:45 همراه مخاطبان خواهد بود.
*** مجله تصويري «مغناطيس» نيز تدارك ديگري است كه با بهره مندي از تجربيات ساليان گذشته و با رويكرد آموزشي، معرفتي به بيان نكات ضروري در خصوص آداب زيارت، نقش پياده روي اربعين در تحولات منطقه، آداب كاروان داري، تدابير پزشكي و... خواهد پرداخت. اين برنامه كاري است از گروه دانش و اقتصاد كه در ايام منتهي به اربعين در ساعات 7، 8:30، 13:50 و 17 پخش خواهد شد.
*** پخش مستندهايي با موضوع اربعين همچون «حاشيه اي كوتاه از يك متن بلند»، «خاطرات يك مسافر پياده»، «نگاه آخر»، «ابوسجاد»، «14 نفر»، «چشمه عشق»، «خاك پاي خورشيد»، «عزادار حقيقي»، «مامان نزهيه» و .... نيز از ديگر تداركات اين شبكه به مناسبت اربعين حسيني است.
****************************************
شبكه سه سيما
*** برنامه «مخاطب خاص» با موضوع اربعين حسيني از پنحشنبه 11 آبان ماه به صورت زنده روانه آنتن شبكه سه سيما شده است.
اين برنامه  در 10 قسمت 60 دقيقه اي به صورت زنده از كربلاي معلي و بين الحرمين با محور پياده روي اربعين از پنجشنبه شب از ساعت 22:30 روي آنتن شبكه سه سيما قرار  گرفته است.
هر شب، علاوه بر كارشناسان مذهبي، هنرمندان، نويسندگان، مداحان و چهره‌هاي آييني نيز در اين برنامه حضور پيدا مي‌كنند. اجراي اين برنامه برعهده رسالت بوذري است.
همچنين مخاطبين اين برنامه مي توانند با ارسال نام و نام خانوادگي خود به شماره پيامك 30001444 در پويش كربلا نرفته‌ها و قرعه كشي اين برنامه شركت كنند.
براي پخش واگويه‌ها با حضرت ابا عبدالله حسين (ع)  نيز مي توانند با شماره تلفن 42887777 تماس و يا به سامانه پيامكي 30001444 پيامك دهند.
*** برنامه «مسير شيدايي» از مجموعه «ادب حضور» به تهيه كنندگي حسن محمديان مفرد در دو قسمت 25 دقيقه اي توليد شده است كه مستندهايي از مسجد حنانه نجف اشرف توقفگاه زائرين اربعين حسيني و مقام راس الحسين (ع) و همچنين  قدرداني رايزن  فرهنگي ايران در عراق از يكي از قبايل بزرگ عرب كه صاحب موكب پذيرايي هستند را به تصوير مي كشد .
گزارش از موكب شباب المقاومه كه فعاليت هاي فرهنگي خاصي را در مسير پياده روي اربعين دارند و تشرف يك هيئت از شهر بصره با رويكروي خاص به حرم امام حسين (ع) از بخش هاي ديگر مستند «مسير شيدايي» مي باشد. اين برنامه چهارشنبه 17 آبان ساعت 18:30 و پنجشنبه 18 آبان ساعت 23:45 روانه آنتن مي شود.
*** مستند «ياران اربعين»  با موضوع پياده روي اربعين حسيني ، از چهارشنبه 10 آبان ماه، هر روز ساعت 15 از شبكه سه سيما پخش مي شود .
اين مستند كاري از گروه فرهنگ و معارف اسلامي شبكه سه سيماست كه در 9 قسمت 30 دقيقه اي به كارگرداني و تهيه‌كنندگي مصطفي دالايي، قصه عاشقاني است كه كيلومترها راه را به عشق امام حسين(ع) تا كربلا پاي پياده طي مي‌كنند.
اين مستند جلوه هاي زيباي پياده روي زائران اربعين و هم چنين صحنه هايي ناب از مردمي كه از ابتداي ماه صفر موكب هاي شان را در شهرها و بين راه ها آماده و از هزاران زائر اربعين پذيرايي مي كنند و در خدمت زوار اربعين هستند را به تصوير كشيده مي شود.
همچنين در اين مستند زندگي ياران اربعين در شهرهاي مختلف ايران چون آزاد شهر، اصفهان، نيشابور و... روايت مي شود.
*** مستند 30 دقيق اي «توشه بگيريم»، همايش سخنرانان، مداحان و مسئولان مواكب اربعين كه براي هماهنگي برنامه هاي مراسم اربعين حسيني در  مرداد 96 در مشهد مقدس برگزار شده است را به نمايش مي گذارد. اين برنامه جمعه 19 آبان 18:40روانه آنتن خواهد شد.
*** برنامه «اشك دريا» عنوان نماهنگ هايي است كه در 4 قسمت  5 دقيقه اي با مضمون اربعين به تصوير كشيده مي شود. زمان پخش اين برنامه در دهه آخر ماه صفر به صورت ميان برنامه است .
*** برنامه اي با عنوان «موكب ثارالله» به تهيه كنندگي حسن محمديان مفرد، در 6 قسمت 15 دقيقه اي مداحي حاج مهدي رسولي و ديگر مداحان اهل بيت (ع) در موكب هاي نجف و كربلا را پخش مي كند.
همچنين سخنراني هاي حجج اسلام ميرباقري، پناهيان، صديقي و ماندگاري در اين ايام در موكب هايي از نجف تا كربلا برگزار مي شود پخش خواهد شد . 
سخنراني حجت الاسلام والمسلمين مسعود عالي در 10 برنامه 35 دقيقه اي در دهه آخر ماه صفر، هر روز بعد از اذان مغرب روي آنتن شبكه سه سيما  قرار مي گيرد. 
*** برنامه «در آستان خورشيد» به تهيه كنندگي مهدي زماني بيدختي است كه  با زائران كربلا در پياده روي اربعين همراه شده و روحيات و مكنونات قلبي زائران را در اين سفر روحاني به تصوير مي كشد.
گفت و گو با زائران، تمام احساسات و مكنونات قلبي آنها كه از جنس عشق و دلدادگي به اهل بيت (ع) است را به مخاطبان منتقل مي كند. از بخش هاي ديگر اين برنامه مداحي و شعر هاي آئييني است كه توسط شاعران قرائت مي شود .
اين برنامه هر روز در 4 قسمت 10 تا 15 دقيقه اي (ساعت 9:15،10:30، 15:30 و ... ) با اجراي محمد حسين صيرفي  به صورت زنده روانه آنتن شبكه سه خواهد شد .
*** برنامه تلويزيوني «سمت خدا» به مناسبت اربعين حسيني در روز چهارشنبه 17 آبان با حضور حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد و پنجشنبه 18 آبان با حضور حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري به موضوع ثواب زيارت اربعين و نشانه مومنان در زيارت اربعين مي پردازد. اين برنامه به صورت زنده ساعت 13 از كربلاي معلي براي مخاطبان پخش مي شود.
همچنين برنامه «سمت خدا» به مناسبت شهادت امام رضا (ع) در روز يكشنبه 30 صفر مصادف با 28 آبان ماه به صورت مستقيم از مشهدالرضا پخش مي شود . اين برنامه با حضور حجت الاسلام والمسلمين قرائتي به  مبحث سيره و سجاياي اخلاقي آن حضرت مي پردازد .
*** مجموعه برنامه «شابك» با موضوع كتاب و كتاب خواني در ايام اربعين و دهه آخر ماه صفر، كتاب هايي چون رحمت واسعه آيت الله بهجت را معرفي مي نمايد. اين كتاب خصائص و فضائل حضرت سيدالشهدا (ع) را در بيانات و اشارات فقيه عارف حضرت آيت الله بهجت (قدس سره)، در بردارد.
اين برنامه به تهيه كنندگي رحيم صادقپور يكشنبه و سه شنبه 14 و 16 آبان ساعت 21:30 از شبكه سه سيما پخش مي شود.
*** برنامه هايي چون «مسيح كربلا»، «ابو احمد»، «معبر 41»، «دَم» و «آخرين تير» نيز با موضوع پياده روي اربعين حسيني، جلوه هاي زيبايي از پياده روي زائران اربعين  به سوي كربلا را به تصوير مي كشند.
*** برنامه تلويزيوني «چهل چراغ»  به تهيه كنندگي مجتبي اميني با موضوع هنر و امام حسين(ع) از شنبه 13 آبان تا پنج شنبه 18 آبان مصادف با اربعين حسيني از ساعت 19:30 از شبكه سه سيما پخش مي شود .
اين برنامه گفت و گو محور با اجراي محمدرضا شهيدي فر تلاش دارد تا در بستري گسترده به همه حوزه هاي هنري اعم از سينما، هنرهاي نمايشي، هنرهاي تجسمي، موسيقي، تلويزيون و عرصه فرهنگ و ادب توجه نمايد تا ضمن ايجاد گفتمان فرهنگي ميان صاحب نظران فرهنگ ديني با مخاطبان علاقمند به مباحث عاشورايي، موجب انتقال دستاوردهاي رخ داده در زمينه فرهنگ ديني در فضاي جامعه شود.
*** برنامه «سفر به خير» به تهيه كنندگي ايوب جمشيدي و با اجراي احمد اكبر نژاد است كه از 9 آبان ماه در پايانه مرزي مهران مستقر هستند تا رفت و آمد زائران را به طور زنده به تصوير بكشند. اين برنامه 13 و 14 آبان ماه از ساعت 21:30  و از 15 تا 19 آبان  بعد از اخبار شبانگاهي به صورت زنده روانه آنتن خواهد شد .
در اين برنامه زنده تلويزيوني با مسئولين و فرماندهان پليس راهور براي نظارت و ساماندهي آمد و شد زائران پياده روي اربعين حسيني گفتگو خواهد شد. توصيه هاي خاص پليس راهور به زائران و رانندگان وسايل شخصي و عمومي و همچنين گفتگو با زائران در خصوص تردد و خدمات راهور از بخش هاي ديگر اين ويژه برنامه است.
*** برنامه هاي «حالا خورشيد»، «طبيب» و «جدول» نيز هر روز موضوعات خود را با مباحث پياده روي اربعين، حماسه حسيني و مناسبت هاي مذهبي دهه آخر صفر همراه خواهند كرد.
****************************************
شبكه چهار سيما
*** مجموعه «راويان عشق» به تهيه كنندگي ناهيد دل آگاه در 15 قسمت 30 دقيقه اي به وقايع عاشورا از زبان هنرمندان مي پردازد. اين برنامه براي اولين بار به صورت موضوعي به وقايع عاشورا پرداخته و هر قسمت به يكي از شخصيت‌ها و معصومين اين واقعه اختصاص دارد. پخش اين مجموعه از 13 آبان ماه با عنوان «بيعت تا هجرت امام حسين (ع)» شروع شده است و تا سخنراني حضرت زينب(س) ادامه مي يابد.
اين مجموعه به سراغ هنرمندان زيادي در رشته هاي مختلف هنري اعم از بازيگري، كارگرداني، انيميشن، تعزيه خواني، نقاشي، ادبيات، شعر و هنرهاي تجسمي رفته است و در هر قسمت با 5 الي 7 هنرمند در رشته هاي مختلف هنري مرتبط با موضوع برنامه گفتگو شده است.
استاد محمود فرشچيان خالق اثر عاشورا، مجتبي فرآورده،  بهروز رضوي، اميرحسين مدرس، سيد محسن هاشمي تعزيه گردان، حسن روح الامين نقاش، عبدالحميد قديريان نقاش، عطيه غبيشاوي، دكتر محمد عارف نمايش نامه نويس از جمله هنرمنداني هستند كه در «راويان عشق» با آنها گفتگو مي شود.
«راويان عشق» كاري از گروه ادب و هنر شبكه چهار سيما است و در 15 قسمت هر روز ساعت 16:50 به روي آنتن شبكه چهار سيما مي رود.
*** مستند «بر بال فطرس» با  نگاهي به داستان  فطرس فرشته اي كه با توسل به امام حسين(ع) عاقبت به خير شد، 17 آبان ساعت 22 از شبكه چهار سيما پخش مي شود. اين مستند درباره  پياده روي اربعين است و برخي از زائران را از ابتداي مسير تا مقصد همراهي مي كند و با آنها درباره حس و حال، انگيزه هايشان از حضور در اين مسير، نذرهايي كه برآورده شده و ادا مي شود گفتگو مي كند.
*** مستند «ميزبان» به كارگرداني محمود كريمي 18 آبان ساعت 22:15 به نمايش در مي آيد. اين مستند روايت مرد عراقي از ميزباني عارفانه و عاشقانه او وخانواده اش از چگونگي خدمت رساني به زائران امام حسين (ع) در طول پياده روي اربعين  همراه با تصاويري زيبا و جذاب از اين حماسه بي نظير است.
*** «آب، مار، طناب» درباره يك گروه مستندساز ايراني است كه به قصد ساختن مستندي درباره راهپيمايي اربعين به عراق رفته‌اند و روايت زندگي كودكي است كه در مسير پياده روي اربعين از زائران پذيرايي مي كند. او چند سال پيش با عنايت حضرت عباس از حادثه اي مهلك جان سالم به در برده است. اين مستند 18 آبان ساعت 7 بامداد روي آنتن مي رود.
*** «به همين سادگي» مستندي به كارگرداني علي شهابي است كه در آن حركت كاروان زوار از شلمچه به كربلا در روز اربعين و  پذيرايي از آنان را به تصوير مي كشد. اين مستند پنجشنبه ساعت 9:30 پخش مي شود.
*** مستند «از استكهلم تا كربلا» درباره عشق و دلدادگي ورزشكاري به نام مصطفي است؛ او در كشور سوئد زندگي مي كند و مسلمان است و قصد دارد با پرچم كشورش در پياده روي اربعين شركت كند. علي سجادي كارگرداني «از استكهلم تا كربلا» را بر عهده داشته است؛ مستندي كه 18 آبان ساعت 16 به روي آنتن شبكه چهار سيما مي رود.
*** «راه سعادت» به كارگرداني عبدالقادر طه زاده حركت كاروان روحانيون اهل سنت از آذربايجان غربي به كربلا در روز اربعين است كه 18 آبان ساعت 17:45 پخش مي شود.
*** در مستند «كربلا يك روايت» به كارگرداني محمدتقي علي آبادي و سيدمصطفي مرتضوي، حركت كاروان زوار از خراسان شمالي به كربلا در روز اربعين و پذيرايي از آنها به نمايش در مي آيد. اين مستند 19 آبان ساعت 12:40 پخش مي شود.
*** «نامدار» به كارگرداني مجيد سليمي فيلمي است درباره راه پيمايي هاي اربعين حضرت امام حسين (ع) و موكب هاي بين راهي است كه از راه پيماهان پذيرايي مي كند. اين برنامه جمعه 19 آبان ساعت22:30 به روي آنتن مي رود.
*** تله تئاتر «شب واقعه» به كارگرداني توحيد معصومي و تهيه كنندگي صابر محمدي 18 آبان ساعت 24 پخش مي شود.
«شب واقعه» به نوعي به موضوع عاشورا مي پردازد. داستان از جايي شروع مي شود كه پس از واقعه كربلا، خولي، سر مبارك حضرت امام حسين (ع) را با خودش به خانه اش مي برد تا فرداي آن روز به عبيدالله تحويل دهد و پاداشش را بگيرد. همسرش متوجه موضوع شده به سرزنش همسرش مي پردازد و اين بهانه اي مي شود براي شكافتن واقعه كربلا و عوامل موثر در اين واقعه از زبان شخصيت هاي اين قصه، سرانجام با آگاهي همسر خولي، وي در صدد مقابله و تنبيه خولي برمي آيد و خود را براي عزاداري سالار شهيدان آماده مي كند.
در اين تله تئاتر كه به مدت 40دقيقه آماده مي شود رضا بهشتي، الهه زحمتي و رويا نظري به ايفاي نقش مي پردازند.
*** نمايش «زخمه بر رمل» نيز به كارگرداني و هنرنمايي آتيلا پسياني و فاطمه نقوي جمعه ساعت 24 به روي آنتن مي رود. صحنه هاي مربوط به اين نمايش تلويزيوني در كوير مرنجاب (نزديك كاشان) تصويربرداري شده است. «زخمه بر رمل» نمايشي است مملو از تصاويري كه يك زن و مرد در كوير با انجام حركاتي نمايشي و با متن گفتار تركيب مي شوند. اين تصاوير استعاره هائي تصويري از وقايع روز عاشورا است كه با نماد شمشيرها، نيزه ها، كمان ها و تيرها، سپرها و سنج تركيب مي شود.
****************************************
شبكه پنج سيما
*** «مسير» اولين برنامه ويژه اربعين حسيني است كه از شنبه 13 آبان ماه ساعت 21 بر روي آنتن شبكه پنج سيما رفته است. اين برنامه ارتباط زنده و مستقيم از پياده روي عاشقان حسيني از شهرهاي مختلف عراق كربلا، سامرا و نجف است كه سيد كاظم احمد زاده اجراي آن و حجت الاسلام ماندگاري كارشناس مذهبي اين برنامه است.  تهيه كنندگي اين برنامه را محمد رضا يوسفي بر عهده دارد.
*** مستند «ابو نور» روز يكشنبه 14 آبان ماه ساعت 20 از شبكه پنج سيما پخش مي شود. مستند «ابو نور» معرفي زندگي يكي از خدام امام حسين (ع) به تهيه كنندگي ايمان گودرزي است كه به مدت 25 دقيقه بر روي آنتن مي رود.
*** مستند «آمده ام كه بمانم» روز سه شنبه 16 آبان ماه ساعت 20  بر روي آنتن مي رود. اين مستند درباره برپايي نمايشگاه وقايع عاشورا توسط جوانان ايراني در كربلا است كه به مدت 50 دقيقه به تهيه كنندگي ايمان گودرزي از اين شبكه پخش مي شود.
*** «اربعين تا اربعين» ديگر مستند گروه معارف شبكه پنج سيماست كه روز پنج شنبه 18 آبان ماه ساعت 20 براي مخاطبان پخش مي شود. اين مستند سفرنامه يك تيم مستند ساز ايراني است از مراسم اربعين حسيني است.
*** ويژه برنامه «اربعين حسيني» روز پنج شنبه 18 آبان ماه مصادف با روز اربعين حسيني از شبكه پنج سيما پخش مي شود. اين برنامه به تهيه كنندگي سيد يوسف موسوي  از ساعت 9:20 شروع مي شود. 
اين ويژه برنامه پوشش تصويري پياده روي جاماندگان اربعين حسيني از سه نقطه تهران ميدان امام حسين (ع)، امامزاده حسن (ع) و مسجد جامع جمهوري به سمت حرم حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) است. همچنين مراسم عزاداري در حرم عبدالعظيم الحسني (ع) همراه با زيارت اربعين حسيني و اقامه نماز ظهر و عصر از سه نقطه (حرم عبدالعظيم الحسني (ع)، ميدان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع)، خيابان فداييان اسلام كه واحد سيار در آنجا مستقر  شده، به صورت زنده پخش مي شود.
****************************************
شبكه آموزش سيما
*** برنامه «صبحي ديگر» از 15 تا 17 آبان ماه ساعت 9:30 با حضور حجت الاسلام حائرزاده و دكتر گوهري به مقوله اربعين مي پردازد.
همچنين اين برنامه ارتباط زنده با مجريان مسقر در پياده روي اربعين و مسئولان ستاد اربعين خواهد داشت.
پخش آيتم هاي متناسب با اربعين، بازگويي ملزومات و نيازهاي ضروري در پياده روي اربعين و دعوت از كارشناسان مذهبي و تبيين عظمت حركت در اين مراسم در ديگر بخش هاي اين برنامه است.
*** برنامه «هميشه خونه» نيز از 13 تا 17 آبان ماه ساعت  23 به موضوعات آگاهي بخشي در حوزه پياده روي اربعين، ذكر خاطرات در همايش اربعين حسيني، آموزش هاي ويژه كودكان و نوجوانان درباره اربعين و آداب زيارت در اربعين حسيني خواهد پرداخت.
*** برنامه «هفت آسمان» 17 و 18 آبان ماه قبل از اذان مغرب با حضور حجت الاسلام عمران فضل اللهي مجري برنامه و حجت الاسلام قرني و حجت الاسلام قاضي عسگر كارشناسان برنامه به فلسفه اربعين و زيارت امام حسين (ع) در اين روز و به آداب زيارت در اين روز و ريشه ايجاد همايش زائرين حسيني در اربعين خواهد پرداخت.
*** برنامه «از اشارت هاي دريا سر متاب» 17 آبان ماه ساعت 23 از شبكه آموزش سيما به صورت علمي و تخصصي موضوع مقتل خواني، شيوه هاي مقتل خواني و... را با حضور كارشناسان و صاحبنظران اين حوزه مورد كنكاش و تحليل قرار مي دهد.
*** همچنين برنامه هاي «ياسر»، «هم چراغي» و «بايد رفت» نيز در ايام اربعين حسيني از شبكه آموزش سيما روي آنتن خواهد رفت.
*** برنامه «روبه روي ماه» از شنبه 13 آبان ماه تا پنج‌شنبه 18 آبان به مناسبت اربعين حسيني هر شب ساعت 23 به كتاب «پنجره هاي تشنه» كه روزنوشت هاي انتقال ضريح امام حسين عليه السلام از شهر قم به كربلاست، اختصاص دارد. نويسنده كتاب «پنجره هاي تشنه» مهدي قزلي از نويسندگان خوب و جوان كشورمان است. اين كتاب را فربد شكرايي از فيلم‌سازان و مجريان با سابقه كشورمان به اجرا در آورده است.
****************************************
شبكه قرآن و معارف سيما
*** ويژه برنامه «نغمه عشاق» از شنبه 13 آبان تا پنج شنبه 18 آبان به صورت زنده به روي آنتن شبكه قرآن و معارف سيما مي رود.
در اين برنامه ضمن اينكه هرشب يكي از ذاكران صاحب سبك و پيشكسوت اهل بيت عليهم السلام ميهمان برنامه خواهند بود، هرشب نغمه هاي ماندگار و نواهاي عاشورايي به انتخاب مخاطبان پخش مي شود.
«نغمه عشاق» به تهيه كنندگي محسن رنگيني كاري از گروه جلسات و مسابقات شبكه قرآن و معارف سيماست كه هرشب از ساعت 22:30 به روي آنتن اين شبكه خواهد رفت.
*** ويژه برنامه «عطر اربعين» علاوه بر پوشش زنده مراسم پياده‌روي اربعين؛ با ويژه برنامه‌هاي متنوعي مخاطبان را در طول روز همراهي مي كند. «عطر اربعين» از ساعت 6 تا 23 به‌صورت زنده در زمان‌هاي مختلف از شبكه قرآن و معارف سيما پخش مي‌شود. اين طرح به صورت متناوب در طول روز علاوه بر پخش ويژه برنامه هاي مربوط به اربعين و راهپيمايي مسير عشق، اخبار و اطلاعات لازم مراسم پياده‌روي امسال اربعين حسيني را در اختيار مخاطبان قرار دهد.
****************************************
شبكه افق
*** برنامه‌ هاي «موكب رسانه‌اي افق» از پنجشنبه 11 آبان شروع شده و تا هشت روز ادامه خواهد داشت و بخش‌هاي مختلفي براي آن پيش‌بيني شده است.
*** نخستين برنامه «جاذبه» است كه در چهار نوبت، روزانه روي آنتن مي‌رود؛ بخش نخست از استوديوي تهران و از ساعت 16:30 با اجراي محمد جواد يافتيان كه شامل گفت‌وگو با كارشناسان مذهبي، پزشكي، اجتماعي و فرهنگي پيرامون اهميت و جايگاه پياده‌روي اربعين در فرهنگ تشيع، نكات بهداشتي براي پياده‌روي سالم و مسائلي از اين دست و نيز ارتباط زنده با مرزهاي زميني و هوايي ورود به عراق است.
نوبت‌هاي بعدي پخش برنامه «جاذبه»، ساعت‌هاي 18، 20 و 21 است كه به صورت زنده از كشور عراق و مسير پياده‌روي نجف تا كربلا روي آنتن مي‌رود و مهمانان داخلي و خارجي مختلف حاضر در پياده‌روي اربعين در آن حضور مي‌يابند.
*** امسال شبكه افق طرح فرهنگي و اجتماعي «نائب‌الزياره» را هم راه‌اندازي كرده است؛ در يك بخش از برنامه جاذبه، تيزرها و آيتم‌هاي مربوط به اين طرح و نيز دو طرح مشاركتي ديگر كه شبكه افق در اجراي آنها سهيم است روي آنتن مي‌روند. همچنين تصاويري كه شركت‌كنندگان در طرح‌ها براي شبكه افق ارسال كرده‌اند هم در همين بخش به نمايش در مي‌آيند؛ شركت در طرح نائب الزياره كه در قالب «موكب رسانه‌اي افق» اجرايي شده، از راه‌هاي مختلفي امكان‌پذير است و دو صورت هم دارد، آنهايي كه زائر كربلا هستند مي‌توانند نيابت كساني را بر عهده بگيرند كه در اين جمع ميليوني حضور ندارند و هم آنهايي كه توفيق زيارت نيافته‌اند از ديگران بخواهند نائب‌الزياره‌شان شوند. براي اين منظور مي‌توان از شيوه‌اي آسان بهره گرفت به اين ترتيب كه علاقمندان به ثبت نام در طرح نائب الزياره، از طريق شناسه moukebofogh_bot@  در نرم‌افزار تلگرام استفاده كنند ولي شيوه ديگري هم براي اين منظور در نظر گرفته شده به اين ترتيب كه با مراجعه حضوري به چادرهاي موكب رسانه‌اي افق مستقر در مرزهاي زميني و هوايي و همچنين مسير پياده‌روي اربعين با تابلوي موكب رسانه‌اي افق در اين طرح شركت كرد.
مسابقه عكاسي هم در قالب اين طرح پيش‌بيني شده به اين نحو كه آنها كه نائب‌الزياره ديگران هستند با عكاسي از كارت‌هاي مخصوص همين طرح در مقابل حرمين شريفين كربلا يا استفاده از ربات moukebofogh_bot@   براي ساخت پوستر مورد نظر و اشتراك‌گذاري آن در فضاهاي مجازي و شبكه‌‌هاي اجتماعي با هشتگ‌هاي #موكب_افق #زائرنيابتي #موكب_رسانه‌_اي_افق استفاده كنند به اين ترتيب در قرعه‌كشي نهايي طرح شركت داده مي‌شوند، مسابقه‌اي كه هداياي ارزشمندي براي آن در نظر گرفته شده است.
*** علاوه بر اين، شبكه افق در بحث رسانه‌اي، مشاركت گسترده‌اي با دو طرح فرهنگي ديگر هم دارد؛ اين دو طرح يكي «نائب‌الشهيد» و ديگري «من و دوست اربعيني‌ام» هستند، اولي از سوي كانون همبستگي فرزندان شاهد و ايثارگر با شعار «امسال اربعين جاي شهدا خالي نيست» برگزار مي‌شود كه بر اساس آن،زائران حسيني با انتخاب كارت زيارت نيابتي يك شهيد و قرائت زيارت اربعين به نيابت از او، شهيد مورد نظر را در ثواب زيارت اربعين اباعبدالله‌ الحسين(ع) شريك مي‌كنند؛ سايت اينترنتي nayebshahid.ir براي ثبت نام طرح نائب‌الشهيد در نظر گرفته شده با اين حال زائران  حسيني مي‌توانند با مراجعه حضوري به چادرهاي موكب رسانه‌اي افق هم در اين طرح ثبت نام كنند. «من و دوست اربعيني‌ام» طرح ديگري است است در چارچوب پويش مردمي عشاق‌الحسين(ع) كه همت فرهنگسراي انقلاب اسلامي اجراي آن را با مشاركت شبكه افق بر عهده دارد و هدف از آن، تقويت روحيه وحدت و همدلي بين زوار الحسين از كشورهاي مختلف به ويژه مردم ايران و عراق است.
زائران حسيني كه قدم در راه كربلا گذاشته‌اند با انتشار عكس‌هاي سلفي خود با زائران ديگر كشورها در شبكه‌هاي اجتماعي و درج هشتگ‌ #من_و_دوست_اربعيني_ام در اين طرح و همچنين قرعه‌كشي نهايي براي بهره‌مندي از جوايز ارزنده اين طرح شركت كنند.
*** در كنار اين برنامه‌ها، از ساعت 19 تا 19:30 ويژه برنامه «عصرانه» هم بر اساس كنداكتور هميشگي از شبكه افق پخش مي‌شود با اين تفاوت كه بخشي از آن به ارتباط زنده با كشور عراق و گزارشي از مسير پياده‌روي اربعين اختصاص خواهد داشت.
*** پخش ويژه برنامه تلويزيوني «جهان آرا» هم در هفته جاري در قالب موكب رسانه‌اي افق صورت مي‌گيرد؛ اين برنامه از شنبه تا پنجشنبه اين هفته هر شب ساعت 22 به صورت زنده از نجف اشرف با حضور مهمانان داخلي و خارجي حاضر در پياده‌روي اربعين پخش خواهد شد.
*** در كنار اينها، مجموعه‌اي از مستندهاي توليدي و تأميني با موضوع قيام عاشورا و اربعين حسيني هم براي پخش از شبكه افق در اين روزها پيش‌بيني شده‌اند كه از جمله آنها مي‌توان به «قارلاواچ»، «زلال جاري آب»، «گمشدگان»، «جامانده‌ها»، «شما چه كسي هستيد»، «نسيم حيات»، «ميراث مرثيه»، «اربعين به روايت سيد شهيدان اهل قلم»، «حسين كيست»، «يازده بيست» و «مصطفي» اشاره كرد.
زمان پخش اين مستندها در بيشتر روزها، ساعت‌هاي 19:30 و 23 خواهد بود.
****************************************
شبكه مستند سيما
*** «شما چه كسي هستيد» ساخته وحيد چاووش چهارشنبه 17 آبان ساعت 21:30 به مناسبت اربعين از شبكه مستند سيما پخش مي‌شود.
اين مستند با دست مايه قرار دادن حركت كاروان پياده مردم بصره تا كربلا سعي در به تصوير كشيدن عشق و علاقه مردم اين ديار به اهل‌بيت (ع) دارد و با انتخاب 12 موضوع در اين راهپيمايي از بصره تا كربلا، بخشي از ارادت مردم را به زيارت امام حسين(ع) نشان مي‌دهد.
*** چاووش «حاشيه‌اي كوتاه بر يك متن بلند» را نيز تهيه و كارگرداني كرده است، مستندي كه پنجشنبه 18 آبان ساعت 10:30 از شبكه مستند پخش مي‌شود، در چهار اپيزود به توصيف علاقه انسان‌ها به سيدالشهدا(ع) مي‌پردازد.
*** «غريبان» مستندي آرشيوي به كارگرداني مصطفي رزاق كريمي است كه 18 آبان در ساعات 19:30 و 14:30 روي آنتن مي‌رود.
اين مستند كه توسط كامران جاهدي تدوين‌شده، با استفاده از 33 مستند مستقل كارگردانان شهرهاي مختلف ايران ساخته‌شده و طي آن فلسفه و تاريخ اربعين  با صداي حسين محجوب روايت مي‌شود.
*** از ديگر ويژه‌برنامه‌هاي شبكه مستند سيما در روز اربعين سيد و سالار شهيدان مي‌توان به مستند «ميزبان» به تهيه‌كنندگي احمد شفيعي و كارگرداني مسعود دهنوي اشاره كرد.
اين فيلم بلند كه مي‌كوشد در سه دوره تاريخي ميزباني مردم عراق از حضرت اباعبدالله و زوار ايشان را بررسي كند، جمعه 19 آبان ساعت 17:30 پخش خواهد شد.
*** مستند سه‌قسمتي «قصه‌هاي كربلا» به كارگرداني اصغر بختياري هم از دوشنبه 15 آبان در جدول پخش شبكه مستند قرارگرفته است.
اين مجموعه مستند دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه از ساعت 15:30 به مناسبت اربعين حسيني پخش خواهد شد.
*** «پرچم‌هاي برافراشته» به كارگرداني جمشيد بيات ترك نام مستند ديگري است كه براي پخش در روز اربعين در نظر گرفته‌شده است.
اين اثر جمعه 19 آبان ساعت 24 در جدول پخش شبكه مستند قرار دارد و شنبه 20 آبان ساعت 10:30 مجدد روي آنتن مي‌رود.
*** «گنجينه» شبكه مستند در راستاي اهدافش براي نمايش مستندهاي برجسته چهارشنبه 17 آبان ساعت 21 اثر «اربعين» ناصر تقوايي را پخش خواهد كرد.
فيلم مستند «اربعين» به كارگرداني ناصر تقوايي كارگردان شناخته‌شده سينماي ايران، محصول سال 1349 سازمان راديو و تلويزيون ملي ايران است.
اين مستند كه در بندر بوشهر توسط مهرداد فخيمي فيلم‌برداري و توسط ناصر تقوايي تدوين‌شده است، سينه‌زني هيئت عزاداران مسجد دهدشتي، سنج و دمام هيئت عزاداران مسجد بهبهاني و با نوحه‌خواني بخشو را به تصوير كشيده و هم‌زمان زندگي مردم بوشهر را نمايش مي‌دهد.
اين فيلم مستند 21:18 بر روي نگاتيو 16 ميلي‌متري ثبت‌شده و در قالب برنامه «گنجينه» از شبكه مستند پخش مي‌شود.
*** «عبور» به كارگرداني محمد اسفندياري و تهيه‌كنندگي احمد شفيعي با موضوع پياده‌روي اربعين هم امروز( يكشنبه، 14 آبان) از ساعت 15:30 پخش  مي‌شود.
*** گفتني است به مناسبت اربعين سالار شهيدان امام حسين (ع)  از 6 آبان پخش مستندهايي با موضوع پياده‌روي اربعين در دستور كار شبكه مستند قرار گرفته و اين مستندها هر روز از ساعت 19:30 پخش مي‌شوند.
****************************************
شبكه سلامت سيما
*** برنامه «همين امروز» و «همين امشب» از برنامه هاي شبكه سلامت است كه در اين ايام پخش مي شود.
بيان برخي نكات اصلي مانند رعايت نكات بهداشتي، مصرف نكردن مواد پلاستيكي و ... از بحث هاي اين برنامه ها است.
«همين امروز» هر روز ساعت 9:30 و 11:30 و «همين امشب»  نيز 17:30 و 20 روي آنتن مي رود.
*** پخش وله، نماهنگ، كليپ و سخنراني از ديگر برنامه هاي اين شبكه در ايام اربعين مي باشد.
****************************************
شبكه كودك
*** برنامه «سر سفره خدا» به كارگرداني و تهيه كنندگي عليرضا عطارد و با اجراي شهرام شكيبا و مجري بازيگري احسان مهدي در ارتباط زنده با كربلا، از حال و هواي آنجا براي كودكان مي گويد. اين برنامه از شنبه 13 آبان تا پنج شنبه 18 آبان، هر روز ساعت 16 پخش مي شود.
*** مسابقه تلفني «جام نهالي» يكي ديگر از برنامه هاي شبكه نهال است كه اين روزها با تم مذهبي و موضوع اربعين، از شنبه 13 آبان تا پنج شنبه 18 آبان هر روز ساعت 18:30 پخش مي شود.
*** مجموعه «سفرهاي محمد امين» نيز در اين ايام پخش مي شود. محمدامين براي زيارت ائمه اطهار و خاندان معصومين راهي سفرهاي گوناگون مي‌شود. او نكاتي را كه در اين سفرهاي زيارتي نصيبش شده است با دوستان و همكلاسي‌هايش به اشتراك مي‌گذارد تا آنها هم با شناخت بهتري از اربابشان آقا اباعبدالله الحسين و تمام ائمه‌اي كه محمدامين هم آنها را زيارت كرده و يا مناسك حج كه او بجا آورده است به زيارت ايشان و خان? خدا بروند.
*** «قصه‌هاي آسماني» با موضوعات مختلف آييني و ديني در روز اربعين پخش مي شود.
*** سينمايي «خورشيد نينوا» به كارگرداني عليرضا فرماني، پنج شنبه 18 آبان ماه ساعت 14 روي آنتن شبكه نهال مي رود.
در خلاصه انيميشن آمده است: پس از مرگ معاويه، پسرش يزيد، جانشين او مي‌شود و تلاش مي‌كند تا به اجبار از امام حسين (ع) بيعت بگيرد. امام با او بيعت نمي‌كنند و براي حفظ حرمت خان? خدا، و به دنبال دعوت كوفيان از ايشان، از مكه به سوي كوفه حركت مي‌نمايند. در راه كوفه ...


۱۳۹۶/۰۸/۱۴
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir