تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


تاكيد بر لزوم تقويت برنامه سازي در حوزه برون مرزي

کد خبر : 85685 تعداد بازدید : 698 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۵   ساعت خبر : ۰۹:۱۰

رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي ، تقويت و پويايي حوزه برون مرزي را عاملي در جهت رشد و تعالي ارزش هاي اسلامي در نزد افكار عمومي جهان دانست.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي در ديدار رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس از معاونت برون مرزي ، بر لزوم تقويت برنامه سازي در حوزه برون مرزي و درنظر داشتن بحث هاي كلان نظام جمهوري اسلامي تاكيد شد.

دكتر پيمان جبلي معاون برون مرزي صدا و سيما در نشستي با دكتر غلامرضا تاجگردون رئيس كميسون برنامه و بودجه مجلس، فعاليت هاي حوزه برون مرزي را بسيار خاص و منحصر به فرد توصيف و تاكيد كرد: معاونت برون مرزي با هيچكدام از بخش هاي رسانه ملي قابل مقايسه نيست و اهميت معاونت برون مرزي بدان خاطر است كه مديريت افكارعمومي مخاطبان سراسر جهان و منطقه به نوعي با برنامه سازي اين حوزه ارتباط دارند .

جبلي افزود: انتقال پيام جمهوري اسلامي و هدايت افكار عمومي در خارج از مرزها ، وظيفه اي است كه در هيچ نهاد و سازماني جزء حوزه برون مرزي صدا و سيما تعريف نشده است.

دكتر جبلي ادامه داد:تنوع بالاي مخاطبان در حوزه هاي مختلف برون مرزي و رقابت تنگاتنگ و نزديكي كه بين ما و ديگر رقباي قدرتمند در سراسر جهان و منطقه باعث شده است كه پيچيدگي و حساسيت كار همكاران در برون مرزي افزايش يابد و رقباي رسانه اي جمهوري اسلامي به طور دائم ، فعاليت هاي ما را رصد مي كنند چرا كه مي خواهند تاثيرات پيام انقلاب را خنثي كنند.

معاون برون مرزي تصريح كرد : اين معاونت به لحاظ داشتن ساختاري متفاوت ، نيازهاي بودجه اي متفاوتي نيز دارد و از همين رو براي تقويت هرچه بيشتر شبكه هاي اين معاونت براي رقابت با ديگر رسانه ها و مقابله با جنگ نرم ؛ نياز به افزايش بودجه و حمايت بشدت احساس مي شود و توجه ويژه مقامات و مسئولان را مي طلبد.

دكتر تاجگردون رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور در معاونت برون مرزي گفت : در يكي از سفرهاي اخير خود توفيقي بدست آمد تا از يكي از دفاتر برون مرزي در خارج از كشور بازديد كنم و با عملكرد اين مجموعه و موفقيت هاي چشمگير و اثرگذار قابل توجه شبكه هاي برونمرزي آشنا شوم.

تاجگردون افزود : با توجه به دشمنان و بدخواهاني كه از ابتداي پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي بدنبال ضربه زدن به نظام مقدس كشورمان هستند ، استراتژي جمهوري اسلامي بر اين امر واقع شد كه با تدابير لازم در خارج از مرزهايش ، مصونيت و امنيت را براي كشور فراهم كند.

وي تاكيد كرد : در عرصه مسائل خبر و برنامه سازي رسانه نيز بايد اين مساله را مدنظر قرار دهد و با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) بحث هاي برون مرزي نبايد بحث حاشيه هاي باشد بلكه جز ماموريت اصلي سازمان صدا وسيما درنظر گرفته شود.

وي با اشاره به شرايط كنوني نظام بين الملل و برخي هجمه هايي كه بر عليه جمهوري اسلامي است، گفت: وظيفه رسانه ملي است كه فضاي بيرون از مرزها را معتدل كند و با روشن سازي و بيان حقايق، افكار عمومي جهان را نسبت به ايران اسلامي و حقايق موجود روشن كند.

وي همچنين از آمادگي مجلس براي تقويت حوزه برون مرزي خبر داد و گفت: تقويت و پويايي اين حوزه قطعا به تقويت نظام و مسائل ارزشي خواهد انجاميد.

مجتهد قائم مقام معاون برون مرزي نيز در اين ديدار ضمن ارائه گزارشي اجمالي از عملكرد شبكه هاي برون مرزي گفت: اهداف اين معاونت به لحاظ اينكه در چارچوب ها و خط كشي هاي داخلي سياسي نمي گنجد و ماهيت كاملا ملي و فرا جناحي دارد و نياز است همه سليقه ها و نظرات از گروه ها و جناح هاي مختلف كشور، نسبت به بالنده تر و جدي تر شدن حركت معاونت برون مرزي كمك كنند و با توجه به اين ويژگي،فعاليت هاي معاونت برون مرزي نبايد با مقياس هاي داخلي ارزيابي شود چون با تعريفي كه براي برون مرزي شده است كمي مغايرت دارد.

وي با اشاره به اهميت حوزه برون مرزي در ترويج پيام انقلاب و معرفي فرهنگ اسلامي- ايراني گفت: شبكه هاي مختلف برون مرزي همچون العالم، الكوثر و آي فيلم كه در حوزه هاي مخاطب عربي، سالهاست فعالند با اقبال و توجه مخاطبان خود مواجهند و اهميت برنامه سازي برون مرزي تا بدان جايي است كه وزير اطلاع رساني رژيم بحرين چندي پيش گفته بود "ايران با تاسيس شبكه آي فيلم به خانه هاي ما نفوذ كرده است"  اين جمله يعني طرف مقابل از اهميت و تاثير فعاليت هاي فرهنگي ما اطلاع دارد و اين عمق نفوذ و تاثيرات را نشان مي دهد.

مجتهد ادامه داد مي توان به تاثير پخش سريال هاي ايراني در شبكه جهاني سحر اشاره داشت و به عنوان مثال بعد از پخش سريال يوسف پيامبر در برخي از كشورهاي حوزه نفوذ سحر ، نام يوسف يكي از بيشترين اسامي مورد استفاده در نامگذاري شده است كه بر ميزان تاثير شبكه سحر در جامعه هدف دلالت دارد.

دكتر تاجگردون رئيس كميسون برنامه و بودجه مجلس از بخش هاي مختلف  شبكه هاي پرس تي وي و هيسپان تي وي همچون نيوزروم ، استوديوهاي پخش و تحريريه هاي خبري بازديد كرد.


۱۳۹۶/۰۸/۱۵
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir