تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۲      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


ساعتي با قربانيان مصرف تاميفلو

کد خبر : 86800 تعداد بازدید : 327 تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۷   ساعت خبر : ۱۰:۵۸

«تاميفلو» عنوان مستندي در شبكه پرس تي وي است كه به روايت داستان قربانيان مصرف اين دارو مي پردازد.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، اين مستند محصول سال 2013 به زبان ايتاليايي و انگليسي است و هري هانر و سرنا تيناري كارگرداني و تهيه كنندگي آن را بر عهده داشته اند.

مستند «تاميفلو» داستان شركت سوئيسي راش، توليد كننده داروي تاميفلو را روايت مي كند كه مدعي است اين دارو در درمان سريع آنفلوانزا و بيماري هاي ناشي از آن مانند مننژيت بسيار مفيد است. شركت مذكور با اين ادعا در سال هاي 2004 و 2005 كه آنفلوانزاي مرغي و خوكي دنيا را فرا گرفته بود، توانست سود سرشاري به دست آورد. اما دانشمندان مطرح دنيا نسبت به اين ادعا مشكوك بودند و از طريق كارگروهي كه در آكسفورد تشكيل دادند، خاطرنشان كردند كه تاثير اين دارو آثر چنداني ندارد .

در ادامه اين مستند به اثرات جانبي بسيار بد داروي تاميفلو اشاره و شواهدي ارائه مي شود كه نشان مي دهد در ژاپن بيش از 800 مورد از اثرات رواني و عصبي اين دارو گزارش شده كه موارد منجر به مرگ نيز در بين آنها وجود داشته است.

سازندگان مستند «تاميفلو» با دانشمندان مطرح جهان و چند خانواده ژاپني و انگليسي كه قرباني اين دارو بوده اند مصاحبه كرده اند. همچنين در ادامه داستان، رامسفلد از سهامداران اين شركت كه چند سال قبل بابت فروش اين دارو، يك ميليون دلار سود كسب كرده بود و سازمان جهاني بهداشت كه به نوعي از اين دارو طرفداري كرده بود،  نقد مي شوند.

مستند «تاميفلو» شنبه 20 آبان، ساعت 22:30 به وقت تهران به مدت 50 دقيقه از شبكه پرس تي وي پخش خواهد شد.

تكرار اين مستند روز يكشنبه در ساعات 05:00 ، 11:00 و 17:00 به نمايش در مي آيد.


۱۳۹۶/۰۸/۱۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir