امروز دوشنبه  ۳۱ تير ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

معرفی برنامه‌های نوروزی صدا و گزارش روند برگزاری چهاردهمین جشنواره رادیو

صدای پای نوروز در رادیو پیچید

مشاهده ۳۵۴
۱۳۹۷/۱۲/۱۹- ۱۴:۱۵
تعداد بازدید:354
معرفی برنامه‌های نوروزی صدا و گزارش روند برگزاری چهاردهمین جشنواره رادیو

صدای پای نوروز در رادیو پیچید

معاون صدای رسانه ملی، از پخش زنده برنامه‌های تحویل سال از 11 شبکه رادیویی، تدارک دوهزار و 511 ساعت برنامه نوروزی رادیو و داوری 138 اثر برای راهیابی به بخش نیمه نهایی چهاردهمین جشنواره رادیو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاون صدای رسانه ملی امروز در نشستی با اصحاب رسانه برنامه‌های نوروزی را معرفی کرد و گزارشی از روند داوری آثار چهاردهمین جشنواره سراسری رادیو ارائه داد. دکتر شاه آبادی در این نشست با بیان اینکه در سال آینده منشور گام دوم مقام معظم رهبری به عنوان دستورالعمل فراروی رسانه ملی و معاونت صدا است گفت: مسیر حرکت رسانه ملی شفاف و روشن است و باید به طور جدی خود را با شاخص‌های این منشور مطابقت دهد.

وی با اعلام اینکه دوهزار و 511 ساعت برنامه ویژه نوروز در شبکه‌های رادیویی معاونت صدا تدارک دیده شده گفت: در طول ایام نوروز 3078 قطعه برنامه در 170 عنوان برنامه روی آنتن می‌رود. معاون صدا در خصوص ویژه برنامه‌های تحویل سال این شبکه‌ها اعلام کرد، از 12 شبکه سراسری رادیو، 11 شبکه به طور مستقیم برنامه‌های زنده و شبکه نمایش، برنامه تولیدی وِیژه تحویل سال خود را پخش می‌کند. پخش پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و سخنان رئیس جمهور نیز در قالب این برنامه‌ها به سمع شنوندگان می‌رسد.

دکترشاه‌آبادی با اعلام برنامه‌های مفرح و شاد رادیو گفت: 7شبکه رادیویی به صورت ویژه 13 برنامه‌ طنز برای نوروز پخش می‌کنند. وی همچنین از پخش 148 برنامه مسابقه‌ای در 7عنوان شامل 646 برنامه از 7شبکه رادیویی خبر داد و اعلام کرد: موضوع راهیان نور نیز در تمام شبکه‌های رادیویی 37 عنوان برنامه‌ را، به خود اختصاص داده است که روایتگر این اقدام ملی در خصوص دفاع مقدس است.

دکتر شاه‌آبادی سپس از تولیدات نمایشی اداره کل نمایش صدا و رادیو نمایش یاد کرد که نمایش‌های ویژه این ایام را در 6 سریال 10 قسمتی تدارک دیده که قرار است از شبکه نمایش و دیگر رادیوهای رسانه ملی به روی آنتن برود.

راه اندازی «رادیو سفر» از 20 اسفند از دیگر خبرهای معاون صدا برای اصحاب رسانه بود که بر روی موج FM95.5مگاهرتز قابل دریافت است و پخش آن یک ماه ادامه خواهد داشت.

این رادیو قرار است به همت 6 گروه برنامه‎ساز در 24 ساعت شبانه‎روز در بخش‌های 4 ساعته برنامه پخش کند که یک بخش تأمینی و الباقی همه برنامه‎‌های زنده‌اند. معرفی مناطق گردشگری، اطلاعات مرتبط با سفر پوشش پویش مردمی 6030،  جنگ‌ها و برنامه‌های طنز از جمله برنامه‌های متنوع این رادیو خواهد بود.

اجلاس جهانی صدا و چهاردهمین جشنواره سراسری رادیو

دکتر شاه‎آبادی در این نشست در خصوص چهاردهمین جشنواره سراسری رادیو گفت: شورای سیاستگذاری این جشنواره کارش را در ماه‌های ابتدایی سال 1397 آغاز کرد و فراخوان بخش‌های مختلف بررسی شد. وی افزود: 7بخش ویژه در این جشنواره پیش‌بینی شد که مهم‎ترین بخش آن به برنامه‌های مستمر اختصاص یافته است و از بین برنامه‎‌هایی که در بازه زمانی 6 ماهه به روی آنتن رفته‎اند، برنامه‌هایی به صورت تصادفی انتخاب و بررسی شدند.

معاون صدا با اعلام اینکه افتتاحیه چهاردهمین جشنواره رادیو و شششمین اجلاس جهانی صدا ، دوم اردیبهشت برگزار می‌شود گفت: اختتامیه این جشنواره نیز 4 اردیبهشت در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار خواهد شد.

وی از بخش آزاد نیز به عنوان بخش دیگر جشنواره یاد کرد که از میان آثار دیگر از تهران و مراکز استان‌ها و شبکه‌های رادیویی برون‎مرزی پخش شده‎اند. دکتر شاه‌آبادی از اقبال خوب از این جشنواره که پس از چند سال وقفه برگزار خواهد شد یاد کرد و گفت: بیش از 91 درصد مشارکت در این دوره از جشنواره داشته‎ایم که با وجود این وقفه درصد خوبی است.

وی با بیان اینکه در مهلت مقرر 138 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است گفت: از این تعداد 56 اثر در بخش مستمر به همت 40 داور به بخش نیمه‌نهایی راه یافته‎اند.

وی در خصوص بخش‌های دیگر جشنواره رادیو اعلام کرد: بخش فضای مجازی در سه موضوع تعامل با مخاطب، پادکست‌های صدامحور و سایت‌های شبکه‌های رادیویی به داوری آثار می‌پردازد. بخش رادیو نماها، نیز با توجه به ارتقای رادیو نماها در این جشنواره در نظر گرفته شده است. معاون صدا بخش مردمی را از جمله بخش‌هایی دانست که با اقبال خوبی مواجه شده ، در این بخش 623 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است که در مرحله داوری هستند.

بخش بین‌الملل نیز از جمله بخش‌های دیگر این جشنواره بود که شاه‌آبادی از آن یاد کرد که 100 اثر در این بخش داوری خواهد شد و از این تعداد 20 اثر از کشورهای چک، لهستان، کرواسی، مولداوی، صربستان به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

وی در این نشست از کمیته‌های 11گانه جشنواره یاد کرد که از ماه‌ها قبل برگزار شده است.

معاون صدا همچنین از تعامل این جشنواره با اتحادیه رادیو تلویزیون‌های آسیا و اقیاوسیه خبر داد و ابراز امیدواری کرد از مقالات جشنواره رادیو در انتشارات معتبر این اتحادیه به چاپ برسد.

دکترشاه آبادی در خصوص تبلیغات این جشنواره در رسانه‌های گفت: در بخش بین‌الملل و رسانه‌های خارجی اطلاع رسانی مناسبی شده ضمن اینکه در سایت رسمی ABU نیز به طور دقیق اطلاع‎رسانی شده است.
وی افزود: حدود 10 میهمان خارجی در این جشنواره خواهیم داشت که 4 میهمان تاکنون قطعی شده‎اند که از کشورهای بلژیک، رومانی، استرالیا و فرانسه هستند و همه از مدرسان بین‌المللی در حوزه پیشرفت‌های رسانه‎ای انتخاب شده‌اند.

اخگری دبیر چهاردهمین جشنواره رادیو اجلاس جهانی صدا نیز در خصوص میهمانان خارجی دعوت شده به این جشنواره گفت: میهمانان خارجی علاوه بر مشارکت در این جشنواره هم‌افزایی و تعاملاتی در حوزه برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تبادل تجربیات نیز خواهند داشت که بیشتر در خصوص آینده‎نگری رادیو و تحولات این رسانه در عرصه‌های نو به انجام می‌رسد.

در پایان این نشست از پوستر چهاردهمین جشنواره رادیو رونمایی شد.      

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما