امروز يك شنبه  ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

آغازی گرم برای رادیو در اردیبهشتی زیبا

مشاهده ۲۴۹
۱۳۹۸/۰۲/۰۲- ۱۴:۲۵

آغازی گرم برای رادیو در اردیبهشتی زیبا

آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  دکتر حمید شاه آبادی معاون صدا در این مراسم با اشاره به حوادث اخیر کشور و گستردگی مناطق سیل‌زده گفت: این حادثه غمبار موجب شده تا صحنه‌های تابناک و درخشنده ای از مشارکت و همدلی مردم را شاهد باشیم و یک‌بار دیگر با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی‌به دنیا فخر کنیم که چنین مردمانی داریم .

شاه آبادی با بیان‌اینکه رادیو به عنوان یک رسانه فردگرا از دیرباز خانه فرهیختگان بوده است گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی رادیو به پایگاه مهمی‌برای معرفی و ترویج فرهنگ غنی ایران اسلامی تبدیل شد و توانست نقش بی بدیلی را در تمام عرصه‌ها و فراز و نشیب های چهل ساله ایفا کند .

وی افزود: رادیو اینک افتخار می‌کند با 16 شبکه سراسری ملی و ده‌ها شبکه استانی بر قله رفیعی ایستاده و حضوری موثر در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با نگاه به گذشته افتخارآمیز رادیو بر خود می‌بالیم که این رسانه گرم و صمیمی همواره خانه نویسندگان، گویندگان و فرهیختگان همچون استاد جلال الدین همایی و قیصر امین پور بوده و اینک از حضور پیشکسوتان ارجمند که پشتوانه معنوی آن هستند، بهره می‌برد.

معاون صدا توضیح داد: جشنواره چهاردهم عرصه رقابت تنگاتنگ میان برنامه سازان امروز رادیو است که در آوردگاه رسانه ای، خود را در تراز جهانی عرضه می‌کنند و دانسته‌های خویش را محک می زنند .

نسل جوان رادیو در کنار چهره‌های با تجربه آن امروز با امید آفرینی و ترویج روحیه نشاط، شادی و بهجت را در خانه مردم ایران به ارمغان می آورند و با استفاده از قالب ها و ساختاری‌های نو و با بهره مندی از تمام تکنیک های روز دنیا رادیو به رسانه ای تاثیرگذار در سبک‌های زندگی مردم ایران تبدیل کرده اند .

وی با اشاره به استقبال شنوندگان عنوان کرد: در زمانی که با گسترش فضای مجازی و رسانه‌های موازی سخن از افول رادیو به میان می آید رادیو ایران با 2 / 40  درصد شنونده و با میانگین یک ساعت و ۵۶ دقیقه در روز از استقبال قابل توجهی برخوردار است. اما همه این افتخارات ارزشمند تنها بخشی از ظرفیت میهن مان است. صدای جمهوری اسلامی در آغاز گام دوم انقلاب و در دهه پیش رو بایستی افق‌های جدیدی را بشکافد.

شاه آبادیبا بیان اینکه امروز رادیو به معنای همگامی و همراهی مخاطب است گفت: رادیو رسانه‌ای است که نیاز مخاطبش را می‌شناسد و با طرح دیدگاه‌های خلاقانه و با  بهره مندی از هنر برنامه سازی جذاب و نوین، تمرکز خویش را بر تقویت قدرت تفکر و خلاقیت مخاطب قرار می‌دهد.

وی افزود: در این میدان نابرابر که از یک سو شاهد تولید انبوه و لجام گسیخته محتوا هستیم و از سوی دیگر با تنوع درگاه‌های انتشار مواجهیم، فقط آثاری در حافظه ملت باقی خواهد ماند که از پشتوانه فکری، توفیق و اتقان برخوردار باشند و کرامت مخاطب را حفظ کند و تکریم مخاطب به آن است که با او نه در مقام یک شنونده منفعل که در مقام یک شنونده کنش گر روبه‌رو شویم.

شاه آبادی با اشاره به اینکه تولیدات رسانه‌ای امروز رادیو، صرفاً تولیدات سرگرم کننده نیست اظهارکرد: رادیو به عنوان صدای صمیمی لحظه‌ها، رسانه ای آموزنده و آرامش بخش و امید آفرین است که باید بر عنصر اندیشیدن تکیه کند، رسانه‌ای که می تواند و باید این با تولید برنامه‌های تعاملی به افزایش درک شناختی مخاطب کمک کند و روحیه تفکر و ارتقای باورها و عنصر اندیشه را جایگزین تقلید کورکورانه کند.

معاون صدا با بیان اینکه ششمین اجلاس جهانی صدا با طرح 6 شاخه اصلی بستری پژوهشی این حرکت «اندیشه محور» را فراهم کرد گفت: روی دیگر سکه در دهه پیش رو، ارتقای تکنولوژی و فناوری‌های نوین است و باید اذعان کنیم که در این حوزه، سنگرهای فتح نشده بسیاری پیش روی صدای جمهوری اسلامی است. وی افزود: رادیو درعصر شبکه و در عصر فناوری‌های دیجیتال از موقعیت ممتاز و منحصر به فردی برخوردار است که می تواند پنجره جدیدی پیش روی این رسانه بگشاید و در این باب سخن بسیار است که آن را به فرصت دیگری موکول می‌کند.

شاه آبادی در پایان ابراز امیدواری کرد: این جشنواره با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پنل‌های تخصصی و با استفاده از استادان داخلی و خارجی بتواند هم در حوزه محتوا و هم در حوزه فناوری و دستاوردهای قابل قبولی را به همراه داشته باشد و آغازگر فصلی نو در این جشنواره باشد.

 

استقبال پژوهشگران از اجلاس جهانی صدا

دکتر محمد اخگری، رئیس کمیته علمی‌ششمین اجلاس جهانی صدا با اشاره به تحولات دنیای رسانه گفت: فناوری‌های نوین ارتباطی افق‌های تازه ای را بر روی رادیو گشوده اند؛ بهره گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در قالب پادکست بر بستر وب، پیوند رادیو با رسانه‌های اجتماعی، پیوند رادیو با تصویر در رادیو دیداری و ارائه خدمات مکان محور از جمله این تحولات است.

وی با بیان اینکه در این موارد باید صدای داده مبنا را نیز افزود، ادامه داد: ابزارهای نوین داده مبنا مانند رادیویی هوشمند، رادیوی کوچکگرد و یا بلندگوی هوشمند بر مبنای این نوآوری رشد و توسعه یافته اند و پیش بینی می‌شود که در سال‌های آتی این ابزارها اصلی‌ترین وسیله شنیدن محتوای صوتی باشند. این تحولات حکایت از آن دارد که رادیو هنوز عرصه‌های تازه ای را در فضای میان رسانه ای تجربه می‌کند.

اخگری گفت: «عصر شبکه» اگرچه جلوه‌های گوناگونی از فناوری را پدید آورده است نه تنها از اهمیت صدا و شنیدن نکاسته است، بلکه «گوش» که به تعبیر مولانای بلخی مایه فربه شدن اندیشه بشر است: «آدمی می فربه شود از راه گوش» همچنان با بهره گرفتن از فرصت‌های عصرشبکه پیش می تازد.

رئیس کمیته علمی‌ششمین اجلاس جهانی صدا با اشاره به فراخوان مقالات اجلاس در ۶ محور اصلی یاد آور شد: رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده‌پژوهی، رادیو و نوآوری در برنامه سازی، رادیو و فرهنگ، رادیو و جامعه و رادیو و اقتصاد با همکاری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU دانشگاه صدا و سیما از دی ماه ۹۷ اعلام شد که خوشبختانه با استقبال خوب پژوهشگران روبه رو و در نهایت ۱۶۲ عنوان چکیده مقاله در دبیرخانه اجلاس پذیرفته شد.

وی افزود: برخی از دستاوردهای ششمین اجلاس جهانی صدا عبارتند از: تجمیع و گردآوری ادبیات تحقیق موجود معاونت صدا درباره رادیو با عنوان «گنجینه پژوهشی رادیو» و در قالب کتابخانه الکترونیک شامل ۷۰ عنوان کتاب و کل شمارگان در مجله رادیو مجله نجوای فرهنگ و مجله فرهنگ مردم ایران؛  انتشار پنج عنوان کتاب شامل سه عنوان کتاب پژوهشی در همکاری با دانشگاه صدا و سیما در ذیل عناوین: رادیو؛ مفاهیم انتقادی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای، چکیده مقالات اجلاس ششم چکیده پایان‌نامه‌های گروه رادیوی دانشگاه صدا و سیما طی ۱۰ سال از سال ۸۷ تا ۹۷ (۱۸۰ پایان نامه) و دو عنوان کتاب آموزشی بر همکاری با مرکز آموزش سازمانی با عنوان: گزارشگری در وضعیت تروما و برنامه‌های گفتگو محور در رادیو؛ برنامه ریزی برای حضور میهمانان خارجی در همکاری با اداره کل بین الملل سازمان جهت برگزاری پنل های علمی و کارگاه‌های آموزشی با حضور استادان و پژوهشگران و مدرسان بین‌المللی که طی سه روز آینده انشاالله برگزار خواهد شد.

هدف ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها

نورالدین جعفری، دبیرجشنواره نیز ایجاد فضای رقابتی سالم و مبتنی بر فنآوری و تجربه را موجب ارتقای برنامه‌سازی دانست وگفت: آنچه در هیأت‌های انتخاب و داوری جشنواره مشاهده شد، ارتقای مهندسی ساختار و محتوا و نگاه بدیع به موضوعات جدید بود که هنرمندان داخلی و خارجی به خوبی آن را به منصه ظهور گذاشتند.

جعفری افزود: طرح موضوعات ارزشی و مهم همچون چهل سالگی انقلآب اسلامی، محیط زیست، صلح جهانی، ایثار و فداکاری، حمایت از کالای ایرانی و دیگر موضوعات مهم در بخش های متفاوت جشنواره و برنامه‌های شنیدنی و خلاقانه رسیده به جشنواره نشان از همت و جدیت برنامه‌سازان به موضوعات روز دارد که قابل تقدیر است.

دبیر جشنواره چهاردهم رادیو ادامه داد: حضور مخاطب مردمی‌که این روزها به واسطه فضایی که با نگاه مثبت به آن، می‌توان آن را بستر ارتباطی مناسب رسانه و مردم دانست در بخش مردمی جشنواره نویدبخش ارتباطات موثر رادیو با فضای بیرون استودیو و سپردن کار تخصصی به مخاطب تخصصی است که با استقبال بسیار خوب مخاطبان رسانه همراه شد.

وی گفت: ششمین اجلاس جهانی صدا با هدف ارتقاء سطح کیفی برنامه‌های پژوهش محور و مستند و افزایش دانش برنامه سازی مبتنی بر علم روز و تحقیقات میدانی و تخصصی و طرح آخرین نظریات در حوزه رسانه رادیو، فرصتی فراهم کرده است تا مفاخر پژوهش و متخصصان حوزه‌های علوم متفاوت، آگاهی‌های روز و نتایج پژوهش ها را در اختیار برنامه سازان قرار دهند.

جعفری ابراز امیدواری کرد با همراهی همکاران برنامه‌ساز داخلی و خارجی روزهای خوبی را در جشنواره تجربه کنیم و در کارگاههای تخصصی که با هدف آموزش و ارتقای تخصصی سطح برنامه سازی و محتوایی برگزار می‌شود این انتقال تجربه به خوبی صورت گیرد .

دبیر جشنواره بین المللی رادیو از  مهمانان خارجی جشنواره خواست به عنوان سفیران هنر از کشورهای مختلف ، در این چند روز، ایران را خوب بشناسند و در برنامه‌های آتی خود، هنرمندانه ایران را به جهان معرفی کنند.

برترین‌های بخش فضای مجازی جشنواره رادیو تجلیل شدند

در این مراسم برگزیدگان نهایی بخش فضای مجازی جشنواره معرفی شدند و لوح افتخار و تندیس جشنواره را دریافت کردند.

در بخش محتوایی صدا محور ویدیویی تندیس، لوح تقدیر و جایزه اول به  مونا شکری از رادیو اینترنتی ایرانصدا با اثر دهه نودی‌ها و لوح تقدیر و جایزه دوم این بخش به طور مشترک به زهره محقق از رادیو اینترنتی ایرانصدا با اثر امیر کبیر و سارا پور جعفر از رادیو سلامت با اثر قهرمان اهدا شد.

در بخش تعاملی- رقابت بین برنامه‌ها تندیس، لوح تقدیر و جایزه اول  به  آذر شیشه گر از رادیو جوان با برنامه جوان ایرانی سلام و

 لوح تقدیر و جایزه دوم این بخش به سمیرا اکبری از رادیو گفتگو با برنامه گفتگوی اقتصادی تقدیم شد.

 در بخش تعاملی- رقابت بین شبکه‌ها نیز تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ به‌هادی زینعلی از رادیو گفتگو رسید.

 

 قدردانی از پژوهشگران

از پژوهشگران برگزیده نیز در این مراسم قدردانی شد.

حمیدرضا نجفی، پژوهشگر و مترجم حوزه رسانه برای ترجمه کتاب «رادیو: مفاهیم انتقادی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای»، طاهره جولانی، برای ترجمه کتاب آموزشی برنامه‌های گفتگومحور در رادیو از جمله پژوهشگرانی هستند که در آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره رادیو به عنوان برگزیده معرفی شدند.

همچنین خانم زهرا صفائیان، برای ترجمه کتاب «آموزش گزارشگری رادیو در وضعیت تروما» و محمد باقر ایزدی برای گرد آوری و تنظیم کتاب چکیده پایان نامه‌های حوزه رادیو دانشگاه صدا و سیما در سال‌های 1387-1397 به عنوان برگزیده این بخش از جشنواره اعلام شد.

تجلیل از شهدای رادیو

قدردانی از خانواده‌های شهدای رادیو نیز بخشی دیگر از این مراسم بود.

خانواده‌های شهید حسن نجفی وژده منفرد، شهید عباسعلی برهانی، شهید سید احمد سادات باریکانی، شهید مسعود جان نثاری، شهید هوشنگ نوری، شهید علی اصغر مالکی قره شیران و شهید مهدی قلی جوزی نجف ابادی که نامشان در معاونت صدا به عنوان شهدای رادیو ثبت شده و در این مراسم تجلیل شدند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما