امروز يك شنبه  ۶ بهمن ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

رابطه مستقیم تولیدات تخصصی رادیویی با کاهش آمار تصادفات

مشاهده ۱۳۹
۱۳۹۸/۰۵/۱۳- ۱۷:۵۳
رئیس پلیس راهور کشور در نشست با معاون صدای رسانه ملی از نقش موثر رادیو در کاهش تصادفات جاده‌ای قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی  رسانه ملی، شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی در  نشست مشترک باسردار هادیانفر رئیس پلیس راهور کشور و مدیران هر دو حوزه، با اشاره به ظرفیت‌های شبکه‌های رادیویی و همچنین نقاط مشترک متعدد با پلیس راهور کشور گفت: یکی از مزیت‌های مهم و قابل توجه رادیو آن است که با کمترین درصد خطا، می‌توان نقطه هدف را شناسایی کرد تا توسط کارشناسان و برنامه سازان متبحر، برنامه‌های مرتبط و مختلف رادیو تولید و به سمع مخاطبان رسانده شود. وی افزود:  باوجودآنکه رادیو مانند برخی رسانه‌ها از جلوه‌های بصری برخوردار نیست، اما فضای همدلی و همراهی مخاطبین آن در نوع خود بسیار قابل توجه است، به خاطر این مزایا و نقاط مشترک فراوان آن با حوزه فعالیت پلیس راهور انتظار می‌رود که ارزش مضاعفی برای اطلاع‌رسانی ایجاد شود.

دکتر شاه آبادی با بیان اینکه نزدیک به 52درصد از شنوندگان ما افرادی هستند که در خودروها برنامه‌های رادیویی را پیگیری می‌کنند گفت این آمار نشانگر میدان مشترک میان معاونت صدا و پلیس راهور است. همچنین زمانی که پلیس راهور با مخاطب خود در تعامل است، برنامه‌های شبکه‌های رادیویی در همان لحظه پخش می‌شود و فاصله‌ها به کمترین میزان خود کاهش پیدا می‌کند. مسلما وجود این مزیت در کنار سایر ظرفیت‌ها، کمک شایانی به افزایش هم افزایی‌ها خواهد‌کرد.

معاون صدا با اشاره به ظرفیت‌شبکه‌های رادیویی گفت: به استناد آمار موجود، حجم کاری که شبکه‌های رادیویی درخصوص فرهنگ‌سازی ترافیکی انجام می‌دهند، بسیار بالاست. تجربه موجود در این زمینه بیانگر آن است که تولیدات مرتبط باید به صورت کاملا تخصصی باشد. لذا چنانچه گام‌های موثر در این مسیر برداشته نشود، نمی‌توان فرهنگ سازی مناسبی را انتظار داشت. خصوصا در بازه‌های زمانی که مسافرت‌ها بیش از هر زمانی صورت می‌گیرد، تولید اینگونه برنامه‌ها تاثیر بسیار محسوسی بر کاهش آمار تلفات خواهد داشت. وی افزود: تولید تخصصی، این انتخاب را به ما می‌دهد تا به صورت موثرتر و غیر مستقیم، پیام خود را به مخاطب برسانیم، زیرا در شرایط فعلی پیام مستقیم تقریبا به مرز اشباع رسیده است و روش‌های غیرمستقیم از دامنه اثرگذاری بیشتری برخوردار است.

دکتر شاه آبادی درخصوص اقدامات مهم و ملی که می‌تواند به واسطه ظرفیت رادیو صورت پذیرد، گفت: این امکان وجود دارد که در نقاط حادثه خیز، پروژه «پیام در نقطه» را انجام دهیم، به این صورت که اگر در جاده مشغول شنیدن برنامه‌های رادیویی هستیم، به محض رسیدن به نقطه حادثه خیز، اعلام خطر برای آن ماشین نواخته شود و هوشیاری سرنشینان افزایش یابد. لذا اگر اراده لازم برای این کار وجود داشته باشد، تا نوروز امسال امکان عملیاتی شدن آن وجود دارد که قطعاً تاثیر فراوانی بر کاهش آمار تلفات جاده ای خواهدداشت.

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور کشور در این دیدار، کاهش آمار تصادفات جاده ای در نوروز گذشته را مدیون فعالیت گسترده معاونت صدای رسانه ملی دانست و افزود: در آن ایام تماس‌های شبانه‌روزی برنامه‌سازان شبکه‌های رادیویی با بنده ، همکارانم و اطلاع رسانی فراگیر آنها از اقدامات و توصیه‌های ترافیکی پلیس، نقش مهمی در کاهش آمار تصادفات در ایام نوروز داشت. وی با اشاره به موارد مهم اثر گذار در افزایش آمار تصادفات جاده‌ای تصریح کرد: کاهش سرعت غیرمجاز حداقل تا 10 کیلومتر کمتر، سبقت غیر مجاز ، عدم توجه کافی به سمت جلو، که استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی عامل اصلی آن است، خستگی و خواب آلودگی و رعایت احتیاط لازم در محدوده 60 - 30 کیلومتری، از مهمترین عواملی بود که در ایام نورز به صورت جدی درباره اهمیت آن‌ها اطلاع رسانی شد و نتایج درخشانی به همراه داشت. مسلما نقش رادیو در کاهش این آمار بسیار قابل تقدیر و تشکر است.

وی با اشاره به حجم و تراکم وسایل نقلیه در کشور و آمار ناشی از تلفات و تصادفات گفت: ایجاد انضباط ترافیکی، کاهش تلفات و تصادفات از عمده مواردی است که به صورت ویژه باید به آنها پرداخته شود. وضعیت گواهینامه موتورسواران بسیار حائز اهمیت است، زیرا در برخی استان‌ها تا 82 درصد عامل تصادف هستند که متاسفانه گاهی به قیمت از دست رفتن جان راکب نیز تمام می‌شود. وی با اعلام اینکه از مهر ماه و با کمک رسانه‌ها قصد داریم، انضباط ترافیکی را در چند محور اصلی برجسته کنیم گفت: در شرایط فعلی حدود 27 درصد کل کشته‌های تصادفات، به عابرین پیاده معطوف می‌شود و ما همیشه از مردم تقاضا داریم به خط‌کشی‌های سفید احترام بگذارند. تا زمانی که انضباط به وجود نیاوریم، در رابطه با آمار تصادفات توفیقی نخواهیم داشت.

هادیانفر از اعمال هزینه‌های سنگین تصادفات به دولت و مردم سخن گفت و افزود: فرهنگ‌سازی در زمینه کاهش آمار تصادفات، کاری بسیار مقدس است. در این امر دستگاه‌های متعددی دخیل هستند، ولی صدا‌وسیما، امداد و نجات، اورژانس و پلیس نقش بسیار مهم و راهبردی‌تری دارند.

رئیس پلیس راهور کشور درباره  آمار بالای کشته‌های تصادفات جاده‌ای گفت: در شرایط فعلی 36 درصد تصادفات کشور در جاده‌ها است، روزانه 25 نفر در همان لحظه فوت می‌کنند و بعد از حادثه تصادف این آمار تا 47 نفر نیز افزایش می یابد، به عبارت بهتر در هر ساعت 9/1 نفر جان خود را از دست می دهند. در این میان 92 درصد عامل انسانی، نقش بسزایی در ایجاد تصادف دارد، و برای اینکه عوامل انسانی به حداقل برسد، رسانه ملی و پلیس راهور باید تلاش مضاعفی اداشته باشند تا این آمار کم شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما