امروز چهارشنبه  ۱۸ تير ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

ایرانی یکسره عزاپوش برای بزرگداشت شور حسین در قیام عاشورا

مشاهده ۴۹۴
۱۳۹۸/۰۶/۰۶- ۱۲:۴۱
هم‎زمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان، صدا‌وسیمای مراکز استان‌ها برنامه‌هایی را متناسب با این ایام روی آنتن می‌برند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شبکه‌های استانی مراکز در سراسر کشور برای عزاداری حسینی مهیا شده‌اند تا با برنامه‌های متنوع در ضمن تبیین ارزش های قیام سالار شهیدان در عزاداری‌های مردم در این ایام سهیم شوند.

صدا‌وسیمای مرکز کردستان

مرکز کردستان در ایام محرم برنامه‌های متنوعی را روی آنتن می‌برد.

برنامه «مشق عشق» به تهیه کنندگی کیوان رنجبر در 13 قسمت 45 دقیقه‌ای از سیمای مرکز کردستان پخش می­‌شود. این برنامه به آیین‌های عزاداری منطقه کردستان می‌پردازد. همچنین مبحث کارشناسی با دعوت از علمای اهل تسنن و تشیع و کارشناسان حوزه و دانشگاه درباره فلسفه قیام امام حسین (ع)، عاشورا و اثرات آن بر جامعه، روایت زندگی‌نامه یکی از یاران امام حسین (ع)، درس‌های حماسه عاشورا، ولایت و ولایت مداری، ظلم ستیزی و فلسفه عزاداری برای امام حسین (ع) از دیگر آیتم‎های برنامه «مشق عشق» است. سیمای مرکز کردستان برنامه «شیرخوارگان» را در شهرهای سنندج، بیجار و کامیاران به صورت زنده به روی آنتن می‌فرستد. همچنین مراسم تاسوعا و عاشورا در همه شهرستان‌های استان به صورت زنده از سیمای کردستان پخش می‌شود.

برنامه «ئالای سوور» (پرچم سرخ)  به تهیه کنندگی مرتضی مهتابانی در 12 برنامه  30 دقیقه‌ای از صدای مرکز کردستان شنوندگان را همراهی می‌کند. در این برنامه به اهداف و فلسفه قیام امام حسین (ع)، آثار و پیامدهای آن بر زندگی مسلمانان و بررسی درسهای قیام امام حسین (ع) پرداخته می‌­شود.همچنین صدای مرکز کردستان در برنامه‌های روزانه‌اش، مدت زمان خاصی را به مباحث محرم و قیام عاشورا، درسهای برگرفته از زندگی امام حسین (ع)، فلسفه شهادت، و جایگاه امام حسین در میان مردم کردستان اختصاص می‌دهد.

صدا‌وسیمای مرکز قم

سیمای مرکز قم به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت امام حسین (ع) تدارک ویژه‌ای دیده است. «مشرق عشق» عنوان ویژه برنامه‌ای به تهیه کنندگی علی فرحناک است که از شب اول تا هجدهم محرم با حضور پیرغلامان،‌ مداحان، شاعران و خادمان حسینی استان قم، هر شب ساعت 22 به صورت زنده روی آنتن سیمای نور می‌رود. امسال نیز همچون گذشته آئین‌های عزاداری هیئات بزرگ مذهبی استان قم از شب اول محرم به مدت 12 شب ساعت 23:30 در ویژه برنامه «کاروان عاشورایی» توسط سیمای مرکز قم پوشش داده می‌شود. مراسم عزاداری روز تاسوعا و عاشورای حسینی از حرم مطهر حضرت معصومه (س) هم به صورت زنده تقدیم مخاطبان می‌شود. همچنین سخنرانی واعظان و خطیبان حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ایام سوگواری سید الشهداء نیز هر روز ساعت 12 از سیمای مرکز قم پخش می‌شود.

صدای مرکز قم نیز به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا در ماه محرم ویژه برنامه‌هایی را روی آنتن می‌برد.

ویژه برنامه «اینجا کربلاست» به تهیه کنندگی محمد باقری معین و ناصر هاشمی از شب اول تا شب سیزدهم محرم هر شب ساعت18:30 به صورت زنده روی آنتن رادیو قم می‌رود. آثار و برکات امام حسین(ع)، محبت امام حسین(ع) در دنیا، برزخ و آخرت، آثار و برکات زیارت عاشورا، برکات گریه برای امام حسین (ع)، برکات زیارت مرقد امام حسین(ع) و برکات تربت امام حسین (ع) از جمله مباحث این برنامه است. کارشناسی،‌ نمایش کوتاه،‌ معرفی یاران کربلا،‌ گزارش،‌ شعر آیینی، کتاب شناسی محرم، معرفی پیرغلامان و ارتباط با مراکز استانها از بخش‌های ویژه برنامه «اینجا کربلاست» است. ویژه برنامه «شب‌های محرم» به تهیه کنندگی سید‌محمد عظیمی‌، که در دهه اول ماه محرم مراسم هیئت رزمندگان اسلام قم با سخنرانی حجت الاسلام‌والمسلمین دکتر رفیعی و مداحی حاج حسن شالبافان را از مجتمع امام خمینی ساعت22  هر شب به صورت زنده پوشش می‌دهد. ویژه برنامه زنده روز تاسوعای حسینی به تهیه کنندگی حمید باقریان ساعت 10 صبح و ویژه برنامه روز عاشورای حسینی نیز به تهیه کنندگی محمد باقری معین ساعت 9 صبح، همراه با ارتباط با حرم مطهر حضرت معصومه (س)  و مسجد مقدس جمکران روی آنتن رادیو قم می‌رود.

برنامه زنده «شب‌های ایران» ویژه شب شهادت امام سجاد (ع) نیز ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از رادیو قم و همزمان از صدای مراکز استانی پخش می‌شود. ویژه برنامه روز شهادت امام سجاد (ع) هم ساعت 10 صبح به تهیه کنندگی طیبه رضوانی، با موضوع فضائل و سیره امام سجاد (ع) و نقش ایشان در کربلا تقدیم مخاطبان صدای مرکز قم می‌شود.

برنامه‌های ثابت و روزانه رادیو قم مانند «سلام زندگی»، «بر ساحل سخن»، «فصل جوانی» و «یه نفس تازه» نیز با حال و هوای ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) از صدای مرکز قم به گوش می‌رسد.

صدا‌وسیمای مرکز مرکزی

ویژه برنامه‌های زنده و تولیدی، پخش روزانه سخنرانی مذهبی،  مداحی و مستندهای مرتبط با موضوع عاشورا از جمله پیش بینی‌های شبکه آفتاب برای ایام محرم و صفر است.

ویژه برنامه «حماسه خون» به تهیه کنندگی علیرضا اهوازی عراقی، از اول تا سیزدهم محرم ساعت 18:15 بمدت 60 دقیقه بر روی آنتن صدای شبکه آفتاب می‌رود. مقتل خوانی با هنرمندی تعزیه خوانان استان مرکزی، حضور کارشناسان مذهبی، معرفی پیرغلامان، معرفی آداب و رسوم مردم استان مرکزی در ایام محرم، معرفی کتاب‌های عاشورایی و ... از بخش‌های برنامه است.

ویژه برنامه «با کاروان عشق» به تهیه کنندگی آقای روح الله ذوالفقاری با موضوع قیام حسینی وپوشش عزاداری‌های استان، در ایام محرم از سیمای شبکه آفتاب تقدیم بینندگان می‌شود. کارشناسی، گزارش از عزاداری‌های سطح استان، کلام بزرگان، معرفی کتاب، تصاویر ارسالی مخاطبان، مداحی پیرغلامان و ذاکرین حسینی و ... از آیتم های برنامه است. این برنامه از شب اول تا سیزدهم ماه محرم ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به صورت زنده و مستقیم  تقدیم بینندگان می‌شود.

همچنین از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده در سیمای شبکه آفتاب، می‌توان به پخش همایش شیرخوارگان حسینی روز 15 شهریور ساعت 10 صبح ، به تهیه کنندگی ابراهیم مرادی و محمد فراهانی و ویژه برنامه‌های «ذاکرین حسینی»، «احلی من العسل»، «اجتماع عاشوراییان»، «روی خط جوانی»، «یادواره شهدا»، «خانه آفتابی»، «حریم محرم»، «اینجا آبادی» و...  نیز اشاره کرد.

خبر شبکه آفتاب نیز با تولید و پخش بیش از 480 عنوان گزارش و برنامه‌های مختلف خبری از جمله گزارش موضوعی و مستندهای خبری، مصاحبه، خبر مکتوب، پنج برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری و ... با پرداختن به موضوعاتی از قبیل تعزیه، شعر آیینی، تاسوعا و عاشورای حسینی، نماز ظهر عاشورا، شیرخوارگان حسینی، مقتل‌خوانی پیرغلامان حسینی، همایش احلی من العسل، نذورات، اربعین اولی‌ها، اقلیت های دینی در راهپیمایی اربعین و ... به استقبال این ماه می‌رود.

 صداوسیمای مرکز بوشهر

رادیو بوشهر به مناسبت ماه محرم برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده است که برنامه «ماه حسین» یکی از آن‎هاست و دارای بخش‎های کارشناسی، دعوت از نوحه‎خوان‌های جوان، پخش عزاداری سینه‎زنی سنتی، بررسی آفت‎های عزاداری از دیدگاه مطهری، گزارش از مساجد و تکایای استان و ارتباط تلفنی با هیئت‎های عزاداری است که خارج از استان هستند. این برنامه ساعت18:30، به مدت 60 دقیقه به تهیه‎کنندگی پرویز زارعی پخش می‎شود.

برنامه «لبیک یا حسین» ویژه عاشورای حسینی و «تاب عطش» ویژه تاسوعا هر کدام  به صورت زنده، ساعت 10 صبح، به مدت 90 دقیقه با محور عزاداری و سوگواری پخش می‎شود. این برنامهع به تهیه‎کنندگی علیرضا محمدی، دارای بخش‎های موسیقی بی‎کلام، نوحه، روضه و ارتباط زنده با مصلی بوشهر است.

سیمای بوشهر نیز برنامه‌های «سمت صبح» به تهیه‎کنندگی و کارگردانی سعید بردستانی را با بخش‎های معرفی کتاب در خصوص محرم، پوشش مراسمات محرم در سطح استان، حدیث، مسابقه پیامکی و کارشناس و برنامه ضبطی «نوای عاشقی» را به تهیه‎کنندگی و کارگردانی مهدی شریفی باموضوع استعدادیابی جوانان و نوجوانان استان در زمینه مداحی و نوحه خوانی تقدیم مخاطبان می‎کند.
برنامه ضبطی «خورشید خیزران» نیز شامل بخش‎های اشعار، سروده‌ها، نوحه‌های ویژه ایام محرم، گزارش و سینه‎زنی است که به تهیه ‎کنندگی و کارگردانی محمد جواد پیروان پخش می‎شود. برنامه «عزاداری سنتی» نیز در ایام محرم از سیمای مرکز بوشهر روی آنتن می‎رود.

صداوسیمای مرکز چهارمحال و بختیاری

ویژه برنامه تلویزیونی «شهر عشق»  در ایام محرم با هدف بررسی زندگی و سیره امام حسین(ع) و یاران با وفایش، معرفی و ترویج فرهنگ عاشورایی، تبیین فلسفه و اهداف قیام این امام همام، بررسی ریشه‌ها، علل و پیامدهای واقعه کربلا، نقش و اثرگذاری بصیرت در حماسه عاشورا، جایگاه امام در ترویح دینداری و ولایتمداری و فضیلت امر به معروف و نهی از منکر تولید و پخش می‌شود.
این برنامه با به نمایش درآوردن مراسم و آیین‌های عزاداری مردم استان در ایام سوگواری ماه محرم و در بخش‎های مداحی و مرثیه‎سرایی، معرفی پیرغلامان حسینی، شعر عاشورایی، گزارش از هیئات مذهبی و آیین‌های عزاداری مردم نقاط مختلف استان، میان برنامه‌های مذهبی، پیامک و کارشناس مذهبی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی بیژن علی بابایی و با اجرای ابوالفضل هادی‎پور در دهه اول ماه محرم هر شب ساعت 21 به مدت 60 دقیقه به صورت زنده از سیمای جهان‎بین پخش می‌شود.
پخش زنده آیین‌های شیرخوارگان حسینی، ویژه برنامه «احلی من العسل» که آیین عزاداری نوجوانان عاشورایی استان است و سوگواری‌های تاسوعا و عاشورای حسینی هم از دیگر برنامه‌های سیمای جهان‎بین در دهه اول ماه محرم است.
تولید و پخش ویژه برنامه «اینجا کربلاست» در شبکه استانی صدای مرکز چهارمحال و بختیاری با هدف زنده نگاه داشتن قیام خونین کربلا، به بررسی اهمیت ترویج فرهنگ عاشورا و تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت، تبیین حماسه حسینی و بررسی درس ها و عبرت های عاشورا می‌پردازد. این برنامه در بخش‎های متنوع از جمله معرفی یاران امام حسین(ع)، عبرت‎های عاشورا، شرح «گنجینه اسرار» عمان سامانی، شعرخوانی شاعران هم استانی، گزارش همکاران افتخاری از هیأت مذهبی نقاط مختلف استان، مداحی و گفتار موضوعی به تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) می‌پردازد.

برنامه «اینجا کربلاست» نیز از اول ماه محرم به مدت چهارده روز به تهیه‎کنندگی زهرا اسماعیلی و رحمان داوودیان و گویندگی حامد ایرج پور و مریم خلجی، هر شب از ساعت21 به مدت 75 دقیقه از رادیو جهان بین پخش می‌شود.
هم‎زمان با ماه محرم، تولید گزارش‌های خبری با موضوع استقبال مردمی و آماده‎سازی هیئت‎ها، تکایا و حسینیه‌ها برای برگزاری آیین‌های عزاداری، تولید و پخش گزارش با محور آداب و رسوم مردم نقاط مختلف استان در ماه محرم، پخش تمامی رویدادهای خبری مرتبط با این ایام در سطح شهرستان‌ها و مرکز استان و پوشش مراسم عزاداری روزانه نقاط مختلف استان در بخش‎های خبری 20 و 23 تلویزیون از اقدامات معاونت خبر مرکز به شمار می‎آیند.
ایجاد صفحه ویژه در وب سایت مرکز، بارگذاری جدول ویژه در تلویزیون اینترنتی، استفاده از ظرفیت اپلیکیشن جهان بین همراه، پخش زنده مراسم عزاداری در فضای مجازی، تولید پادکست، پوستر، موشن گرافی، اینفوگراف و ویدئو، استفاده از ظرفیت آرشیو و تولیدات کوتاه مناسب، بارگذاری محتوای تولید و تأمین شده در کلیه بسترهای فضای مجازی، برگزاری مسابقات مختلف مردمی و اطلاع‌رسانی و نقش مکمل صداوسیما در فضای مجازی با معرفی برنامه و بارگذاری تولیدات ویژه هم از اقدامات و برنامه‌های معاونت فضای مجازی صداوسیمای استان در این ایام است.

صدا‌وسیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد

سیمای دنا با دعوت از دسته‌های عزاداری، سینه زنی و نوحه خوانی به طور زنده، به استقبال مراسم عزاداری مردم استان کهگیلویه و بویراحمد می‌رود. این شبکه در دهه اول محرم به مدت 60 دقیقه با حضور هیئت‌های عزادرای در شبکه دنا، میزبان عزاداران حسینی می‌شود. برنامه «ایل سوگوار» به تهیه‌کنندگی امیر خادمی‌، مراسم عزاداری شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، گچساران، باشت، چرام و لنده را به طور زنده پوشش می‌دهد. همچنین سیمای مرکز با ویژه برنامه‌های «بشنو از نی» و «علمدار عشق» اندیشه‌های ناب امام حسین (ع) و قیام عاشورا را تبیین می‌کند.

رادیو دنا در دهه اول محرم با برنامه «بشنو از نی» به تهیه کنندگی سیدوحید علویان، به تبیین فلسفه قیام امام حسین(ع)، بررسی علل پیام واقعه کربلا، نماز اول وقت و احیای فریضه امر به معروف نهی از منکر می‌پردازد. بررسی تاثیر نقش عزاداری محرم بر ترویج فرهنگ عاشورایی، معرفی آداب، سنن و مراسم عزاداری سنتی مردم استان از دیگر آیتم‌های برنامه است. همچنین برنامه «علمدار عشق» دوشنبه 18شهریور در روز تاسوعا، به تبیین شخصیت ابوالفضل‌العباس (ع) و تاثیر ایشان در واقعه کربلا می‌پردازد. در این برنامه با حضور کارشناسان برجسته حوزه و دانشگاه، ضمن تبیین فداکاری و شجاعت، ویژگی بارز حضرت ابوالفضل (ع) برای مخاطبان بازگو می‌شود.

برنامه «علمدار عشق» به تهیه کنندگی آلب ارسلان محمدی پور، از ساعت 9 تا 11 صبح روی آنتن رادیو دنا می‌رود. همچنین ویژه برنامه «عاشورای حسینی» به انعکاس عزاداری روز عاشورا ، موضوع نماز اول وقت با رویکرد واقعه قیام امام حسین (ع)، بازخوانی آداب و سنن عزاداری سنتی مردم استان، نذری دادن و معرفی شهدای کربلا و بررسی عملکرد حضرت زینب(س) در این روز مهم می‌پردازد. این ویژه برنامه به تهیه کنندگی سید وحید علویان، با مدت 60دقیقه از رادیو دنا پخش می‌شود.

صداوسیمای مرکز ایلام

رسانه استانی مرکز ایلام،  با تهیه و تدارک ویژه برنامه‌های مذهبی و فرهنگی متنوع برای نمایش شور و شعور حسینی مردم استان در دهه اول محرم آمادگی کامل دارد.

معاونت سیمای مرکز ایلام با تولید ویژه برنامه «آزیتی» که شامل بخش‎های متنوعی  همچون آداب ورسوم مردم استان درماه محرم ،پخش مراسم عزاداری مردم استان ،حضور پیرغلامان در برنامه ، معرفی هیئت های مذهبی دراستان ،شعر عاشورایی و.... است، هرشب به صورت زنده عشق وارادت مردم استان به امام حسین (ع)و یارانش را به نمایش می‌گذارد.

همچنین پخش مراسم سینه‎زنی، مداحی و برنامه‌های تولید ی شور حسینی و حماسه حسینی، میان برنامه‌های متناسب با ایام محرم و مستندها و فیلم‎های ویژه ماه محرم، کلیپ و نماهنگ‎های تولیدی و تامینی از دیگر برنامه‌های سیمای مرکز ایلام در دهه اول محرم است.

شبکه صدای مرکز ایلام در این ایام، علاوه برپخش ویژه برنامه‌های «دنگ آزیتی» (صدای عزاداری)، «شین ماه و خور» (شیون ماه و خورشید ) و «رد سرخ» در دهه اول محرم، میان برنامه‌های «ایواره» و «خیر»، «شوکیانه»، «ری و رسم ژیان»، «شوگار ایلام»، «راه روشن»، «جوان»، «پیام ایلام»، «آساریل امید» و «کودکانه»  را نیز تقدیم شنوندگان رادیو ایلام می‎کند.

تولید گزارش‎های خبری با موضوع معرفی آداب و رسوم مردم استان در ماه محرم، پیر غلامان ایلام، محرم در روستاها، ارسال گزارش های خبری به تهران، پوشش عزاداری در شهرستان‎ها و برقراری ارتباط زنده با شبکه‌های سراسری از جمله فعالیت‎های معاونت خبر صداوسیمای مرکز ایلام است.

معاونت فضای مجازی مرکز ایلام نیز همچون سایر معاونت‎های رسانه استانی حال‎وهوای ماه محرم و فریضه امر به معروف و نهی از منکر را در قالب بنر، پوستر، پادکست و کلیپ‎های متنوع در فضای مجازی منعکس می‌کند.

صداوسیمای مرکز لرستان 

رادیو لرستان با شروع ماه قیام و شهادت، ویژه برنامه «مهمان کربلا» را پخش می‌کند؛ این ویژه برنامه در دوازده برنامه ۷۵ دقیقه‎ای به تهیه‎کنندگی محمدرضا طرهانی‎نژاد، هر روز باهدف تبیین اهداف و پیام‎های  نهضت عاشورا و احیای امر به معروف و نهی از منکر، با پخش عزاداری‎ها و نوحه‌های قدیمی و آیتم‎های مختلفی مانند محرم در اندیشه مکتوب، روزشمار محرم، معرفی هیئت‎های مذهبی، پیرغلامان، گزارش و همچنین بحث کارشناسی درباره واقعه کربلا، از ساعت 18:15 تا 19:30 تهیه و پخش می‌شود.
همچنین سایر برنامه‌های رادیو لرستان حال‎وهوای محرمی‌ به خود می‌گیرند و برنامه‌هایی مانند «سلام لرستان»، «دولتسرا»، «گلگشت» و «کوچه باغ جوانی» و «ماهور» نیز هر یک به فلسفه قیام عاشورا و عزاداری‌های محلی و فرهنگ عزاداری محرم در مناطق مختلف لرستان می‌پردازند.

سیمای مرکز لرستان با پخش ویژه برنامه زنده «سرزمین نینوا »  به تهیه‎کنندگی محمدرضا پولادوند به مدت 50دقیقه و در دهه اول محرم  با بخش‎های مختلفی مانند: بحث‎های کارشناسی، پخش عزاداری‌های مردمی در تکیه‌ها و مساجد سطح شهر خرم آباد و حضور مداحان در استودیو به موضوع محرم و پیام‌های عاشوراو ترویج فرهنگ صحیح عزاداری در سوگ سرور و سالار شهیدان می‌پردازد؛ این برنامه از ساعت 22  هر شب پخش می‎شود.
همچنین شبکه افلاک نیز با برنامه تولیدی محرمی‌به تهیه‎کنندگی فرهاد حاصلی، به مدت 30 دقیقه هر شب عزاداری‌های یکی از شهرستان‌های استان را نمایش می‎دهد.
از دیگر برنامه‌های محرمی سیمای مرکز لرستان پخش همایش «احلی من العسل» در بزرگداشت مقام حضرت قاسم  بن الحسن (ع)، پخش «مراسم شیرخوارگان حسینی» در شهرستان‌های خرم آباد و بروجرد و پخش زنده عزاداری و سینه‎زنی صبح تاسوعا در حسینیه ثارالله و اجتماع بزرگ عاشورائیان و مراسم سنتی گل مالی، سینه‎زنی و زنجیز زنی سنتی مردم لرستان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی است که به طور زنده از شبکه افلاک پخش می‎شود و مراسم شام غریبان حضرت سیدالشهدا(ع) و 72 یار وفادارش، نیز به صورت زنده از این شبکه پخش می‎شود.

معاونت خبر مرکز هم تهیه گزارش‌هایی با موضوع محرم، تهیه گزارش از پیرغلامان حسینی و تهیه گزارش از مراسم شیرخوارگان حسینی و همایش «احلی من العسل» ( بزرگداشت مقام حضرت قاسم(ع)) و تهیه گزارش  از آداب و رسوم  عزاداری  مناطق مختلف استان لرستان و ... را در دستور کار دارد.

معاونت فضای مجازی مرکز لرستان، در دهه اول محرم، با 45 طرح و پوستر با محور، امر به معروف و نهی از منکر، نماز، درس‎های عاشورایی، کلام حضرت امام(ره) و رهبرمعظم انقلاب اسلامی درخصوص قیام عاشورا، حدیث نوشت درباره فلسفه قیام عاشورا، معرفی شهدای ماه محرم استان لرستان، تهیه 21 محتوای صوتی سفرنامه از اول محرم بر اساس تقویم قیام عاشورا و 12 مورد محتوای صوتی خیمه گاه دل با سوگواران حسینی همراه می‎شود.
روایتی از نهضت سرخ حسینی، پویش عاشورائیان ارسال عکس و مداحی و ذکر مصیبت اهل بیت با فراخوان در فضای مجازی، ایجاد صفحه ویژه محرم در وب سایت صداوسیمای مرکز لرستان، پخش زنده عزاداری روز تاسوعا و عاشورا از پیج اینستاگرام شبکه افلاک، فتو کلیپ و نماهنگ از عزاداری هیأت‎های مذهبی استان لرستان، تبلیغ برنامه‌های ماه محرم صداوسیمای مرکز لرستان با انتخاب آیتم‎های مناسب، پخش مداحی‌های فاخر با گویش محلی در فضای مجازی و بازپخش و انتشار مستند پیر غلامان حسینی استان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از دیگر اقدامات این معاونت است.

صدا‌‌وسیمای مرکز خلیج فارس

صدا‌‌وسیمای مرکز خلیج فارس همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

برنامه «عشق و عطش» به تهیه‌کنندگی امید تنی و امیرارسلان خوبیاری از 1 تا 13 محرم به مدت 75 دقیقه از صدای خلیج فارس پخش می‌شود. پخش عزاداری سنتی، مباحث کارشناسی و گزارش از مراسم عزاداری شهرستان‌ها از جمله بخش‌های این ویژه برنامه است. ویژه برنامه رادیویی «علمدار» به تهیه کنندگی محمدرضا خسروی، در روز تاسوعای حسینی با آیتم های مباحث کارشناسی ، پخش عزاداری سنتی، گزارش از شهرستانها و ... شنیده می‌شود. برنامه «نماز عشق» در یک قسمت 180دقیقه‌ای، دیگر برنامه تدارک دیده شده رادیو خلیج فارس به تهیه کنندگی منیژه فدایی است که با پخش عزاداری مردم هرمزگان و استفاده از کارشناس مذهبی تقدیم سوگواران می‌شود. رادیو خلیج فارس همچنین مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر بندرعباس را به صورت زنده و مستقیم از محل برکزاری مراسم پخش می‌کند.

سیمای خلیج فارس با فرارسیدن ماه محرم برنامه‌هایی را برای عزاداران حسینی تدارک دیده است که از اول محرم بر روی آنتن می‌رود. برنامه «مرثیه دیریا» مانند سال های گذشته در دهه اول محرم ساعت 21 پخش می‌شود. این برنامه به معرفی یک منبر مختص هر روستا می‌پردازد و علاوه بر معرفی منبر و بانیان آن، به نوع عزاداری‌های مردم آن روستا نیز توجه دارد. همچنین سیمای خلیج فارس هم زمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، مبادرت به پخش زنده مراسم عزاداری محرم از شهرستان‌های استان هرمزگان می‌کند.
پخش زنده عزاداری محرم از شهرستان حاجی آباد در روزهای تاسوعا و عاشورا ساعت 9:30، پوشش زنده عزاداری مردم شهرستان رودان از محل امامزاده سید قطب‌الدین‌محمد در عصر تاسوعا ساعت 17 ، پخش زنده مراسم شیرخوارگان حسینی از مسجد جامع میناب و همزمان از حسینیه ثارالله بندرعباس ساعت 9 و انعکاس مراسم پنجم محرم شهر میناب و عزاداری مردم روستای کردر رضوی در روز پنج شنبه 14شهریور ساعت 17 از دیگر برنامه‌های سیمای خلیج فارس در ایام ماه محرم است.

صداوسیمای مرکز اصفهان

هم‎زمان با برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در نقاط مختلف استان اصفهان، صداوسیمای مرکز اصفهان ویژه برنامه‌هایی را در رادیو، تلویزیون و خبر تولید و در گستره استانی و ملی پخش می‌کند.

این مرکز در دهه اول محرم امسال علاوه بر پوشش عزاداری‌های مردم حسینی در همه شهرستان‎های استان، تجمع های بزرگ و پرشکوه مردم و همچنین عزاداری‎های تاسوعا و عاشورا در شهر اصفهان و نقاط مختلف استان را به شکل زنده از شبکه استانی و شبکه‌های سراسری انعکاس می‎دهد.
بر این اساس معاونت سیمای مرکز اصفهان با برنامه‌ریزی‎های دقیق و گسترده‎ای، حضور پر شور مردم عزادار مرکز استان و سایر شهرستان‎های استان را انعکاس می‎دهد و با تأمین، تولید و پخش برنامه‌های متناسب با این ماه، رضایت مخاطبان استانی و غیر استانی را جلب می‌کند.
شبکه استانی اصفهان در این ایام علاوه بر اختصاص برنامه‌های روتین خود به موضوع قیام خونین امام حسین(ع) و عزاداری ماه محرم می‎پردازد و با تهیه و تولید ویژه برنامه‌های «قافله عشق» به مدت 520 دقیقه، «اصفهان امروز» به مدت 75 دقیقه، «احلی من العسل» به مدت 60 دقیقه، «رهروان زینبی» به مدت 40 دقیقه، «شام غریبان» به مدت 60 دقیقه، مستند

«پیرغلامان» به مدت 240 دقیقه، «حسینیه تولیدی کربلا» به مدت 325 دقیقه، «همایش شیرخوارگان» به مدت 90 دقیقه، «مراسم تاسوعا و عاشورا» به مدت 360 دقیقه، «سخنرانی‌های مذهبی» به مدت 720 دقیقه و «عزاداری مجموعه‌های فرهنگی انصارالحسین» به مدت 160 دقیقه، عزاداری هیأت سنتی و مراسم‎های شهرستان‌های استان مانند امام زاده محمدهلال ابن علی در آران و بیدگل و امام زاده ابراهیم ابن موسی کاظم در دولت آباد و عزاداری حسینی مردم اصفهان را پوشش می‎دهد.
تهیه و پخش برنامه‌های تامینی، ساخت کلیپ ویژه محرم، ساخت انواع کلاکت نوحه‎خوانی، وله‌های گرافیکی ویژه محرم، از دیگر اقدامات شبکه اصفهان است.
معاونت صدای مرکز اصفهان نیز علاوه بر برنامه‌های روتین خود که به موضوع محرم می‌پردازد، با تأمین، تولید و پخش ویژه برنامه‌هایی از شبکه استانی رادیو ، عشق و ارادت خالصانه مردم مومن و انقلابی اصفهان را منعکس می‌کند. این معاونت با تولید و پخش ویژه برنامه‌های «خیمه» به تعداد 14 برنامه 75 دقیقه‎ای (ساعت 18:05)، «عشق و عطش» به تعداد 13 برنامه 20 دقیقه‎ای (ساعت 10:15)، «یک کاروان آه» به تعداد 13 برنامه 40 دقیقه‎ای (ساعت 21:35) ، «آوای محرم» به تعداد 14 برنامه 30 دقیقه‎ای(ساعت 15) ، «شیرخوارگان» به مدت 120 دقیقه (ساعت 10) ، پخش نمایش به تعداد 14 برنامه 30 دقیقه‎ای(ساعت 22:15) و پخش برنامه‌های روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، فلسفه قیام عاشورا و نهضت حسینی را بازگو می‌کند.
همچنین معاونت خبر مرکز اصفهان همگام با سایر واحد های تولیدی مرکز، با تولید و پخش گزارش‎های مختلف تلویزیونی و رادیویی از عزاداری‎های مردم استان و تهیه و ارسال اخبار و گزارش‎های مختلف رادیویی و تلویزیونی به تهران، فضای مجازی و سایت خبرگزاری به موضوع محرم می‌پردازد.
تولید محتوا در صفحه سایت مرکز ویژه ماه محرم، تامین، انتشار محتوای مناسب ویژه محرم، اطلاع‎رسانی برنامه‌های صداوسیما در کانال‎ها و شبکه‌های مختلف مرکز، تعامل با مخاطبان و انتشار محتوای مخاطبان در کانال‎های سروش و انعکاس مراسم‎های عزاداری استان نیز از جمله اقدامات معاونت فضای مجازی مرکز اصفهان ویژه ماه محرم است.

صداوسیمای خراسان شمالی

صداوسیمای خراسان شمالی در ایام محرم الحرام با تولید و پخش برنامه‌های‏ ویژه، عزادارن حسینی را همراهی می‌کند.

«موکب عشق» عنوان برنامه‎ای است که در دهه اول محرم از صدای اترک پخش می‎شود. این برنامه به تبیین اهداف قیام عاشورا با بهره‎گیری از حضور کارشناسان و صاحب‎نظران می‎پردازد و با آیتم‎های مختلفی مانند‏‏: مداحی ومرثیه، معرفی هیئت‌های مذهبی فعال در شهر و روستاهای استان، معرفی آداب و رسوم مردم خراسان شمالی در محرم، گزارش از عزاداری عاشقان اهل بیت (ع) از تکایا و حسینیه‌ها، تلفن و پیامک‏‎های مردمی، ارتباط زنده با اماکن و هیئت‎های مذهبی، عبرت‎های عاشورا و... شنوندگانش را همراهی می‎‏کند. تهیه‎کنندگی «موکب عشق» را امین عربشاهی بر عهده دارد که اول محرم هر روز ساعت 18 به مدت یک ساعت از صدای اترک به طور زنده پخش می‏ شود.
«با نوای کاروان» نیز عنوان برنامه‎‏ای است که در دهه اول محرم ازسیمای اترک پخش می‎شود. در این برنامه با دعوت از کارشناسان مذهبی به نقش قیام امام حسین (ع) در زنده نگاه داشتن اسلام می‎پردازد. مداحی و گفت‎وگو باپیرغلامان، محرم در جبهه، آداب و رسوم مردم خراسان شمالی در محرم، فعالیت حسینه در شهر و روستاهای استان، ارتباط با شهرهای مذهبی، گزارش زنده از عزاداری عاشقان اهل بیت (ع) در تکایا و حسینیه‌ها، تلفن و پیامک‏‎های مردمی و... از بخش‎های گوناگون این برنامه است. تهیه‌کنندگی با نوای کاروان بر عهده سیدحسین خدادادیان حسینی است که اول محرم هرشب، ساعت 21 به مدت یک ساعت از سیمای اترک به صورت زنده روی آنتن می‎رود.

صداوسیمای مرکز کیش

صداوسیمای مرکز کیش در ماه محرم ویژه برنامه‌های متعددی را برای سوگوران سالار شهیدان تدارک دیده است.

برنامه  «با نوای کاروان» عنوان برنامه رادیویی است که در 13 برنامه 120 دقیقه‎ای از اول محرم،  ساعت 18:30 الی 20:30  از رادیو کیش پخش می‌شود . این برنامه شامل بخش‎های متعددی از جمله ارتباط با گزارشگران سایر مراکز ،تعزیه‎خوانی، کارشناسی، میان برنامه‌های نمایشی، معرفی هیئت‎های مذهبی، معرفی مداحان و ذاکران اهل بیت (ع)، شعر عاشورایی و ارتباط تلفنی با شاعران، معرفی کتاب به صورت بسته صوتی،  تلفن و پیامک مخاطبان است. تهیه کنندگان این برنامه لیلا تاجرزاده و اسماء بدیعیان پورهستند.

 برنامه «آب و ادب» عنوان برنامه رادیویی است که صبح روز تاسوعای حسینی، ساعت 10:30 از رادیو کیش پخش می‌شود . این برنامه شامل بخش‎های متعددی از جمله انعکاس مراسم عزاداری مردم جزیره در روز تاسوعا، ارتباط تلفنی با مداحان اهل بیت (ع)، مباحث کارشناسی، گفت‎وگو با متولیان و پیشکسوتان هیئت‎های مذهبی کیش، ارتباط با مراکز، معرفی کتاب، گفت‎وگو با شاعران آیینی، مرثیه خوانی‎، نوحه‎خوانی و.... است. تهیه‎کننده این برنامه غلامحسین خسروی است.

برنامه «عشق و عطش» عنوان برنامه رادیویی ویژه عاشورای حسینی است که در صبح روز عاشورا، ساعت 10:30 از رادیو کیش پخش می‌شود . این برنامه شامل بخش‎های متعددی از جمله انعکاس مراسم عزاداری مردم جزیره در روز عاشورا، معرفی کتاب‎های عاشورایی، مباحث کارشناسی با موضوع امام حسین(ع) و نهضت عاشورا از منظر اهل سنت،  پوشش نماز ظهر عاشورا، ارتباط با کربلای معلی، ارتباط با مراکز استان‌ها، مرثیه‎خوانی، نوحه‎سرایی و.... است. تهیه‎کننده این برنامه مریم فرازی است.

«خیمه‎گاه» عنوان برنامه تلویزیونی ویژه ماه محرم است که به تعداد 12 برنامه 50 دقیقه‎ای از 9 شهریور، هر شب ساعت 21:30 از سیمای کیش پخش می‌شود. این برنامه با حضور کارشناسان و صاحب‎نظران به بررسی ابعاد قیام عاشورا از منظر تاریخی، فرهنگی، عرفانی و سیره امام حسین (ع) و یارانش می‌پردازد. پخش تیتراژ، گزارش‎های مردمی، پخش مستند از برپایی تکیه‌ها و آیین محلی و عزاداری اقوام مختلف در کیش  از بخش‎های مختلف این برنامه تلویزیونی است. تهیه‎کننده این برنامه رضا حاتمی‎نژاد است.

«شور عاشقی» عنوان برنامه تلویزیونی ویژه ماه محرم است که در 3 برنامه 180 دقیقه‎ای برای انعکاس مراسم عزاداری هیئت‎های مذهبی در شب تاسوعا، ظهر و شب عاشورا و به‎منظور پخش زنده مراسم از شبکه کیش و شبکه‌های سراسری تولید و پخش می‌شود. تهیه‎کننده این برنامه فرهاد فرهادی است.

«سخن عشق» عنوان برنامه‎ای است که در ماه محرم، هر روز، به مدت 30 دقیقه ساعت 13، از سیمای کیش، روی آنتن می‎رود. این برنامه به پخش سخنرانی کارشناسان مذهبی اختصاص دارد. تهیه‎کننده این برنامه مهدی روحی است.

«هیئت‎های عاشقی» عنوان برنامه تلویزیونی در دهه اول محرم است که هر روز ساعت 18 از سیمای کیش پخش می‎شود. این برنامه به‎صورت گزارشی به معرفی هیئت‎های مذهبی و مراسم برگزار شده در هیئت‎های کیش می‌پردازد. تهیه‎کننده این برنامه مهدی روحی است.

صداوسیمای مرکز سمنان

صداوسیمای مرکز سمنان به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم و آغاز عزاداری و سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت، ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

سیمای مرکز سمنان با ویژه برنامه «شید و شفق» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد اسکندرزاده، از شب اول محرم در 13 قسمت با آیتم‌های متنوعی با عزاداران حسینی همراه می‌شود. همچنین مراسم عزاداری مردم شهرها و روستاهای مختلف استان نیز در برنامه «کاروان حسینی» هر شب از سیمای مرکز سمنان و همزمان از شبکه‌های سراسری به تهیه‌کنندگی محمد اسکندرزاده و حسین سنگسری پخش می‌شود. برنامه‌های کودک و نوجوان، «خانواده» و «در شهر» هم در این ایام با موضوع شناخت فلسفه عاشورا و قیام حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) تقدیم بینندگان می‌شود.

صدای مرکز سمنان هم از شب اول محرم به مدت 13 شب با ویژه برنامه «دریای عطش» به تهیه‌کنندگی صدیقه مطیعی از ساعت 18تا 19:15 با سوگواران همراه می‌شود. گفت‌وگو و آشنایی با شعرای آیینی استان، آشنایی با پیرغلامان حوزه تعزیه در استان، معرفی شهدای محرم، شخصیت‌های عاشورایی و گزارش‌های مردمی از هیئت‌های سینه زنی و عزاداری از بخش‌های برنامه است. معرفی هنرمندانی که برای پاسداشت فرهنگ عاشورا کاری انجام داده اند در بخشی با نام هنرمندان عاشورایی، برش‌هایی کوتاه از سخنان بزرگان در باب نهضت عاشورا، ارتباط با مراکز، پخش مراسم مذهبی خاص در استان مثل «حسن حسین» میامی و « یا عباس» شاهرود، مراسم روز یازدهم محرم دامغان  و نخل‌گردانی سمنان به صورت بسته‌های گزارشی از دیگر آیتم‌های برنامه «دریای عطش» است. این برنامه پس از این دهه نیز تا پایان ماه صفر روزهای جمعه در همین ساعت از صدای مرکز سمنان پخش می‌شود.

معاونت اطلاعات و اخبار مرکز هم با پوشش مراسم عزاداری مردم نقاط مختلف استان، گزارش‌هایی با موضوع آیین‌های عزاداری مردم استان، تهیه گزارش‌هایی با موضوع نوجوانان عاشورایی، تهیه گزارش ویژه روز ششم محرم با موضوع شیرخوارگان حسینی(ع)، پوشش خبری مراسم «یا عباس» شاهرود و گزارش‌هایی با موضوع و مناسبت هفته امر به معروف در عزای سالار شهیدان با مردم استان همراه می‌شود.

مرکز  گلستان

با فرا رسیدن ایام محرم و آغاز عزاداری و سوگواری سالار شهیدان صداوسیمای برنامه‌های مرکز گلستان محرمی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاونت سیمای این مرکز با ویژه برنامه «محرم نامه» به تهیه‎کنندگی و کارگردانی مهدی ناظریان، از شب اول محرم در 13 برنامه 40 دقیقه‎ای با عزاداران حسینی همراه می‌شود.

این برنامه با آیتم‎هایی چون مقتل خوانی با نگاهی به مقتل‎های ابن طاووس با هنرمند تئاتر یحیی دیوانی، یاران معرفی شخصیت‎های مثبت واقعه کربلا، آئین چراغ؛ معرفی آیین سوگواری با کارشناس موسیقی و نوایی کشور هوشنگ جاوید، نمایش رادیویی با موضوع واقعه کربلا، خوانش خاطرات اسرای هشت سال دفاع مقدس در زندان‌های بعث در ماه محرم از زبانهنرمندان تئاتر استان، نوحه‎خوانی مداحان اهل بیت (ع) و نینوا؛ آواز و نی با با اشعاری محضون برای محرم در دستگاه‌های موسیقی ایرانی و ... با اجرای قاسم رضایی و راحمه شهریاری از سیمای استان پخش می‎شود.

سیمای استان با ویژه برنامه «نوگلان حسینی» ویژه برنامه مداحی نوجوانان استان در رده‌های سنی 9 تا 13 سال و 14 تا 18 ساله و معرفی پیرغلامان حسینی در 20 قسمت 45 دقیقه‎ای روزهای فرد به تهیه‎کنندگی و کارگردانی سید روح الله بنی‎عقیل و اجرای مهدی حاجی احمدی از شبکه گلستان تقدیم بینندگان می‌شود.

از دیگر برنامه‌های سیمای گلستان نیز پخش زنده و ضبطی عزاداری‌های شهرهای مختلف استان است که هر شب به مدت 60 دقیقه با همکاری تهیه‎کنندگان صداوسیمای مرکز گلستان از 24 نقطه استان پخش می‎شود.

ویژه برنامه «شیرخوارگان حسینی» به مدت 45 دقیقه به تهیه‎کنندگی و کارگردانی سید روح‎الله بنی عقیل و مهدی شمقدری روی آنتن می‎رود.

و از دیگر برنامه‌های این ایام ویژه برنامه «قرار شبانه» با حضور فرهیختگان عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، مذهبی، کارآفرینان موفق، پیرغلامان و ذاکران اهل بیت، هیئت‎های مذهبی فعال، گروه‌های جهادی عرصه‌های مختلف به تهیه‎کنندگی و کارگردانی محمد مهدی ناصری با هدف ترویج فرهنگ کار و تلاش با ترویج فرهنگ عاشورایی شب‎های زوج از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه با اجرای مهران جمال لیوانی از شبکه استانی سیما برای بینندگان همیشه همراه گلستانی پخش می‌شود.

همچنین عزاداری شهرستان رامیان، به مدت 120 دقیقه و برنامه «خانه محبت»، «لحظه ملکوتی»، «نوراناچاقلار»، «قرار دل»، «درس‎هایی از قرآن»، «رهروان زینبی»، «سخنرانی‌های مذهبی» و «فضای مجازی» از دیگر برنامه‌های این معاونت است.

برنامه‌های رادیویی فارسی و برون‎مرزی این مرکز نیز به شرح زیر است:

رادیو گلستان از شب اول محرم به مدت 14 شب  با ویژه برنامه با نام «عقل سرخ» هر روز ساعت 14:50 در خصوص زندگی امام حسین (ع)،  تبین واقعه  عاشورا و روز شمار وقایع دهه اول محرم  به مدت 10 دقیقه به تهیه‎کنندگی مجتبی طالبی روی آنتن می‎رود.

ویژه برنامه نمایشی «آینه» معرفی یاران امام حسین (ع) در قالب نمایش به تهیه‎کنندگی مجتبی طالبی در 10  قسمت ساعت 17:45 به مدت 20 دقیقه می‌پردازد. 

مستند «داستان یک زندگی» به تهیه‎کنندگی سونیا سعادت‎فر در 3 قسمت 30 دقیقه ای در دهه اول محرم تقدیم شنوندگان همیشه همراه گلستانی می‌شود.

رادیو فارسی برو‎ن‎‎مرزی گلستان، نمایش‌های ویژه را با عنوان «نمایش محرمی» به تهیه‎کنندگی مجتبی طالبی در 10 قسمت از ساعت 20 به مدت  30 دقیقه، در نیمه  اول محرم تهیه و پخش می‌کند.

رادیو ترکمنی برون‎مرزی با ویژه برنامه «سایرایاراولکام» در دهه اول محرم رادیو ترکمنی و برون مرزی گلستان است که به‎صورت زنده ویژه این ایام به مدت 8 شب از ساعت 16 به مدت 120 دقیقه با آیتم‎هایی از جمله تواشیح و کارشناس مذهبی، گزارش مردمی و ... به تهیه‎کنندگی احمد قرنجیک، عبدالطیف گرکز و لطیفه دوجی، ویژه برنامه «یادلامه (به یاد آن روزها)» به مدت 120 دقیقه به‎صورت زنده از رادیو ترکمنی به تهیه‎کنندگی احمد قرنجیک و عبدالطیف گرکز به مراسمات عزاداری اقوام ترکمن در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی می‌پردازد و ویژه برنامه «داستان شب» در ایام محرم ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه و دیگر برنامه‌های رادیو ترکمنی مرکز شامل «گوهر جوانی» ساعت 21:25 به مدت 20 دقیقه، «خانواده» با موضوع خانواده و محرم  از ساعت  21:45، به مدت 15 دقیقه به تهیه‎کنندگی لطیفه دوجی، «چشمه ایمان» با حضور کارشناس مذهبی به تهیه‎کنندگی عبدالطیف گرکز از ساعت 19:30 به مدت 25 دقیقه و «نغمه» با موضوع حدیث و گفتار بزرگان، از ساعت 20:20 به مدت 15 دقیقه و «چشمه ایمان» 21:35 به مدت 15 دقیقه به تهیه‎کنندگی احمد قرنجیک روی آنتن می‎رود.

معاونت خبر مرکز نیز با 20 گزارش تولیدی و خبری،  24 گزارش رادیویی، 40 خبر مکتوب در صفحه خبرگزاری استانی و 2 ارتباط زنده تلویریونی با شبکه خبر در روزهای تاسوعا و عاشورا  و دو گفت‎وگوی ویژه خبری هر کدام به مدت 30 دقیقه در ماه محرم همراه مردم گلستان می‎شود.

معاونت فضای مجازی مرکز نیز، اقدام به تولید و بارگزاری مطالب متنوع با موضوع این ایام کرده است. طراحی ساخت 12 موشن‎گرافی روز شمار محرم، ساخت 15 اینفوگرافی در باب امام حسین(ع) از زبان بزرگان تاریخ، کلیپ عزاداری از هئیت‎های استان، 20 کلیپ درس‎های عاشورا، راه‎اندازی پویش مردمی#حب الحسین-یجمعنا، ساخت 30 پوستر و عکس نوشت با مناسبت محرم، انتشار 20 پادکست‎های محرمی، 3 مستند با مضامین عاشورا و ... نشر بسته‌های ویژه فضای مجازی از برنامه‌های سیما و صدا از جمله عملکردهای معاونت فضای مجازی رسانه استانی در این ایام است.

مرکز فارس

صداوسیمای مرکز فارس به مناسبت فرارسیدن محرم و سوگواری شهادت غریبانه سید و سالار شهیدان، ویژه برنامه ‌هایی را تقدیم مخاطبان می‌کند.

سیما:

برنامه‌های «شبهای شیدایی» در 10 قسمت 50 دقیقه‌ای ساعت 21:10 از  9 تا 17 شهریور، «مراسم شیرخوارگان» به مدت 150 دقیقه با ساختار ترکیبی به صورت زنده از ساعت 8:30 از 15 شهریورر، «عزاداری و نوحه سرایی» در سه قسمت به مدت 240 دقیقه ساعت 22 از 17تا 19 شهریور، ویژه برنامه «تاسوعا و عاشورا» در دو قسمت به مدت 180 دقیقه به صورت زنده ساعت 8:30 از 18 تا 19 شهریور، برنامه «کاشانه مهر» ویژه محرم در 25 قسمت به مدت 75 دقیقه ساعت 10 صبح از 10شهریور تا 10مهرماه ، ویژه برنامه «محرم آمد» در 30 قسمت به مدت 20 دقیقه از 10شهریور تا 10 مهر، «شب شعر عاشورا» در 30 قسمت به مدت 20 دقیقه ساعت 8 صبح از دهم شهریور تا دهم مهر، «سخنرانی مذهبی» در 30 قسمت به مدت 30 دقیقه ساعت 11:45 از 10 شهریور تا 10 مهرماه ، «آوای محرم» (عزاداری شهرستانها)  در 30 قسمت به مدت 10 دقیقه ، «نای نینوا» در 10 قسمت به مدت 10 دقیقه ساعت 18:45 دهه اول محرم، «خوان محرم» در 13 قسمت به مدت 15 دقیقه ساعت 23 از 10 شهریور تا 10 مهر و سریال «خورشید بر نیزه» در 13 قسمت ساعت 22:10 از 10 تا 25 شهریور از سیمای فارس پخش می‌شود.

صدا:

برنامه‌های «نمایش شب» ویژه محرم به مدت 30 دقیقه، «دوچهرگان» به مدت 30 دقیقه، «درس هایی از محرم» به مدت 10 دقیقه، «نسیم سخن» به مدت 15 دقیقه، «شعری برای خورشید» به مدت 20 دقیقه، «سخنرانی ویژه محرم» به مدت 35 دقیقه، «با کاروان عشق» به مدت 15دقیقه، «برگی از تقویم» به مدت 10 دقیقه، «محله جوانی» به مدت 20 دقیقه، «فرصت پرواز»  به مدت 45 دقیقه، «دیروز کوچه ما انگار کربلا بود» به مدت 15 دقیقه، «خیمه خورشید» به مدت 30 دقیقه، «با کاروان عشق» به مدت 15 دقیقه، «تکیه رادیو ویژه محرم» به صورت زنده به مدت 55 دقیقه، «نینوای شعر» به مدت 15 دقیقه، «کاروان نینوا» هرشب به مدت 25 دقیقه ،«نسیم محبت» به مدت 30 دقیقه و «حب الحسین»، «ایستگاه دوم»، « ایستگاه کتاب ویژه محرم» از برنامه‌های رادیو فارس در دهه اول محرم است.

تهیه گزارش با موضوع پیام محرم، پخش یک گزارش از عزاداری محرم در یکی از شهرستانهای استان ، پخش عزاداری‌های مردم شیراز در شب تاسوعا، روز تاسوعا، شب عاشورا و روز عاشورا، گزارش از نماز ظهر عاشورا و تاسوعا، گزارش از پخت نذری در دهه اول محرم، تهیه گزارش ازبرگزاری مراسم تعزیه، تهیه گزارش از مراسم چک چکو مردم استهبان در عصر عاشورا، تهیه گزارش از تعزیه بزرگ صحرارود فسا و مراسم چاوش‌خوانی اقلید، گزارش از خیمه‌های عزاداری در زرقان و سینه‌زنی سنتی لارستان از اقدامات واحد خبر مرکز فارس در دهه اول محرم است.

مرکز قزوین

هم‎زمان با فرارسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان، مردم شریف استان یکپارچه عزادار ارباب بی‎کفن می‎شوند. به همین مناسبت شبکه قزوین همراه با آزاد اندیشان جهان لباس عزا بر تن می‎کند و ویژه برنامه‌هایی متناسب با سوگواری سالار شهیدان روی آنتن می‌برد.
برقراری ارتباط زنده رادیویی و تلویزیونی با کربلای معلی، پوشش تصویری هیئت‌های عزاداری سراسر استان، سخنرانی مذهبی، ویژه برنامه ادبی، مرثیه‎خوانی و مستندهای مربوط به این ایام از جمله برنامه‌هایی است که از روز یکشنبه 10 شهریور (اول محرم) پخش می‎شود.
معاونت سیمای مرکز قزوین در محرم امسال با برنامه «نغمه عشاق» شور و شعور حسینی و اقامه صحیح عزای حسینی که مصداق تعظیم شعائر اسلامی است را انعکاس می‎دهد. این برنامه به‎صورت ترکیبی و زنده از ساعت 20:30 اجرا می‎شود. برنامه«نغمه عشاق» شامل بخش‎هایی همچون: کارشناسی مذهبی، معرفی مداحان و پیرغلامان استان، معرفی تعزیه‎خوان‌های استان،  شعر خوانی شاعران آیینی استان، معرفی هیئت‎های عزاداری استان و حضور نوجوانان به‎صورت دکلمه‎خوانی در استودیو است.
همچنین معاونت سیمای مرکز قزوین، عزاداری نقاط مختلف استان قزوین همچون: (آبیک، محمودآباد نمونه، دانسفهان، محمدیه، مهرگان، بوین زهرا، الوند، شال، آوج، اسفرورین و شهرک کوثر قزوین) را به‎صورت زنده از 2 تا 12 محرم روی آنتن می‌برد. انعکاس زنده نماز ظهر عاشورا، همایش شیرخوارگان حسینی، مراسم صبح روز تاسوعا و روز سقا، مراسم روز عاشورا، پخش مراسم شور و شعور حسینی نوجوانان استان قزوین با عنوان «همایش احلی من العسل»، انعکاس مراسم سوگواری و مرثیه خوانی مردم قزوین در عصر روز عاشورا با عنوان «زیارت ناحیه مقدسه» و پوشش عزاداری مردمی روز عاشورا در حسینیه آقا سید جمال و روستای زرآباد از جمله برنامه‌هایی است که در دهه اول محرم از شبکه قزوین پخش می‎شود.
برنامه‌های «تا آسمان، بوستان سخن، آبادی و بی‎حاشیه» نیز با موضوع محرم تولید و پخش می‌شود.
پخش سریال «فرات» و فیلم‎های سینمایی « عهد شکنی»، «فرمانده»، «گهواره»، «حتی اگر شب باشد»، «دلیران ایران»، «عصر روز دهم»، «گره سبز»، «حرف مردم»، «حکمت پنهان»، «حس تماس»، «کعبه در آتش»، «کوچه هفتم»، «مقصد»، «نمایش تمام شد»، «پیش خواهد آمد»، «پشت ابرها شهریست»، «راه طی شده»، «راه عاشقی»، «راز عاشقی»، «روشنی صبحدم»، «روز واقعه»، «سبز به رنگ زمرد»، «سجاده عشق»، «سایه بر خورشید»، «ستاره خضرا»، «شب دهم» و «توکل» از تدارک این شبکه استانی برای ایام محرم است.
مستندهای «حسین سیدالشهداء»، «میراث مرثیه»، «ضریح»، «نیمه پنهان» و »ملازمان حرم»، پخش برنامه‌های ترکیبی «فراتر از تاریخ»، «طبیب دل‎ها» و «خطبه عشق» پخش میان برنامه‌های «قاب معرفت»، «نما درنگ» و «عزاداری شهرستان‌ها» نیز در در ایام محرم از سیمای قزوین برای مخاطبانش پخش می‌شود.
رادیو قزوین هم در طول دهه اول محرم با ویژه برنامه «موکب عشق» و «چراغ هدایت» مخاطبان را همراهی می‎کند. «موکب عشق» هر روز ساعت 18، به‎صورت زنده با بخش‌‎های مختلفی همچون: گزارش‎های مردمی، معرفی هیئت‎های عزاداری و مساجد استان با موضوع نوجوانان و جوانان، روز شمار حرکت امام حسین (ع)، محرم و 8 سال دفاع مقدس، شعرخوانی شاعران آیینی استان، پیامک و تلفن مخاطبان و انعکاس عزاداری شهرستان‌های استان از اول محرم تا شب نهم محرم روی آنتن رادیو قزوین می‎رود. برنامه «چراغ هدایت» هم به منظور انعکاس شور و شعور حسینی مردم استان قزوین در عصر روز تاسوعا با بخش‎های مختلفی همچون: مرثیه‎خوانی، کارشناسی مذهبی و گزارش مردمی تقدیم شنوندگان می‎شود.
انعکاس زنده عزاداری مردم استان قزوین در صبح روزهای تاسوعا و عاشورا، مراسم روز سقا، مراسم روز عاشورا و مراسم پرفیض زیارت ناحیه مقدسه از دیگر برنامه‌های رادیو قزوین در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) است. برنامه‌های «زندگی سلام»، «کلبه مهر»، «تیک تاک»، «روشنا»، «صدای روستا»، «مستقیم آینده»، «دیماج»، «چکامه» ،«گلدونه‌ها»، «گلستان قصه»، «در مسیر بندگی»، «راه عشق»، «نجوای سحر»، «نسیم رحمت»، «ندای وحدت»، «آوای دل» و «شب‎های ایرانی» نیز با محور محرم در رادیو قزوین تولید و پخش می‌شود.
«داستانک‎های زندگی» ،«پرسمان»، «نمایش‎های بلند و کوتاه»، «جرعه‎ای از دریا»، «فرهنگ مردم» و «سخنرانی مذهبی» از جمله برنامه‌های تامینی رادیو قزوین در دهه اول محرم است.
معاونت خبر صداوسیمای مرکز قزوین هم ضمن پوشش خبری رویدادها و تحولات استان با موضوع محرم و پخش گزارش‎های خبری ـ تولیدی از عزاداری‌های مردم استان، مخاطبان را از برنامه‌های محرم باخبر می‎کند.
بارگذاری محتوایی روزانه پایگاه اطلاع‎رسانی مرکز با موضوع و محتوای ایام محرم الحرام، تولید و انتشار موشن‎گرافی، نماهنگ و کلیپ‎هایی با عنوان سکانس برتر برگرفته از سریال مختارنامه، راه‎اندازی پویش ارسال آثار با موضوع و محتوای ایام محرم الحرام و با عنوان #هیئت_کجا_بریم!؟ در تمامی‌بسترهای فضای مجازی به صورت مستمر، اطلاع‌رسانی زمان و مکان شروع و همچنین پخش زنده ویژه برنامه‌ها تولیدی مرکز از طریق عکس نوشت و پوستر در تمامی‌شبکه‌های اجتماعی، انتشار گزارش‎های مردمی در قالب‎های صوتی و تصویری از نقاط مختلف استان و شهرستان‌ها در خبرگزاری قزوین، پخش زنده از عزاداری‌ها و ویژه برنامه‌های استانی در صفحه رسمی اینستاگرام مرکز و ترند هشتگ های #حب_الحسین_یجمعنا ، #محرم_الحرام، #محرمی_شویم و #هیئت_کجا_بریم!؟ در تمامی‌شبکه‌های اجتماعی و بسترهای فضای مجازی از جمله فعالیت‎های این معاونت فضای مجازی صداوسیمای قزوین در ایام محرم است.

مرکز آذربایجان غربی

هم‎زمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری‌های اباعبداالله الحسین (ع)، صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی با هدف تبیین و پوشش شور حسینی هیئت‎های مذهبی ویژه برنامه‌های متنوعی را برای همراهی با مردم عزادار تدارک دیده است.

سیمای آذربایجان غربی با تدارک ویژه برنامه‌های شاخص به استقبال ماه محرم می‌رود. ویژه برنامه «الدوز» از اول محرم هر روز ساعت 21:45، به‎صورت زنده و با حضور کارشناسان مذهبی، موضوع امر به معروف و نهی از منکر، آموزه‌های عاشورا و حماسه قیام حسینی را با معرفی پیرغلامان و هنرمندان عاشورایی تقدیم مخاطبان می‎کند. همچنین این برنامه در شب تاسوعا از حسینیه اعظم ثارالله، شب عاشورا از حسینیه جوانان بنی‎هاشم و شام غریبان از مسجد لطفعلی خان و شب سوم از محل مسجد جنرال روی آنتن می‎رود.
پخش زنده «تجمع بزرگ عاشوراییان» از خیابان سرداران، در هفتم ماه محرم؛ پخش زنده همایش بزرگ شیر خوارگان حسینی از محل حسینیه اعظم علی بن موسی الرضا (ع) و مصلی امام خمینی (ره) در پنجم ماه محرم و پخش زنده مراسم احلی من العسل نیز در روز ششم محرم از مصلی امام خمینی (ره) از دیگر تدارک این شبکه استانی برای مخاطبانش است.
برنامه معارفی «اذان نغمه سی» نیز هر روز قبل از اذان ظهر به‎صورت زنده با موضوعات اخلاقی و مرتبط با ایام محرم و حماسه حسینی به‎مدت 30 دقیقه پخش می‎شود.
پخش زنده عزاداری‎های دسته‎های حسینی و هیئت‎های مذهبی شهرستان‎ها و روستاها در دهه اول و روزهای تاسوعا و عاشورا و شام غریبان همراه با اعزام گروه‎های تصویربرداری از حسینیه عاشقان ثارالله و حسینیه اعظم و نقاط مختلف شهر و مساجد ارومیه هم از دیگر اقدامات سیمای آذربایجان غربی است.
پخش سخنرانی مذهبی در شب‎های ماه محرم از مساجد سطح شهر به‎مدت  30دقیقه و همچنین بررسی و تبیین وقایع عاشورا و انعکاس عزاداری‎ها از مواردی است که در سایر برنامه‌های مختلف به‎ویژه برنامه ائویمیز به آن پرداخته می‎شود.
رادیو چی چست نیز در ایام ماه محرم با برنامه‌های مختلف سعی دارد ضمن آگاهی بخشی درخصوص واقعه کربلا به روشنگری نقش اهل بیت (ع) بپردازد. بر همین اساس ویژه برنامه «عشق قافله سی» در 13 برنامه از ساعت 18 به‎مدت 90 دقیقه، به تهیه‎کنندگی‌هادی قدرپوران از اول ماه محرم به‎صورت زنده به محورهای گوناگون قیام امام حسین (ع) می‎پردازد.
پخش عزاداری‎های مردم از مساجد مختلف سطح شهر و هیئت‎های مذهبی در روز تاسوعا و عاشورا و شام غریبان با پخش دو ویژه برنامه زنده در ایام تاسوعا و عاشورا و شام غریبان، از دیگر اقدامات رادیو چی‎چست است.
برنامه‌های «اجابت چاغلاری»، «سلام یاشایش»، «سئوگی سارایی» و «عصر جوانی» نیز از رادیو با موضوع محرم پخش می‎شود.
معاونت خبر مرکز آذربایجان غربی هم علاوه بر پوشش اخبار مراسم عزاداری مردم در سراسر استان، با تولید و پخش گزارش‎های خبری متنوع، تهیه بسته‌های خبری، پخش گفت‎وگوهای ویژه، گزارش‎های موضوعی، مستندهای خبری، مصاحبه و خبر مکتوب با سوگواران حسینی در دهه اول ماه محرم همراه می‎شود.
تهیه موشن گرافی، باز نشر نوحه‌های آذری، انتشار فرمایشات حضرت امام ( ره ) و مقام معظم رهبری، انتشار کلیپ‎های عزاداری، انتشار تصاویر حضور مردم در عزاداری‎ها، بازنشر محتواهای با موضوع محرم، پوشش مراسم‎های استانی، انتشار گزیده سخنرانی‎ها، برگزاری مسابقه، انتشار اینفوگرافی عملکرد معاونت‎های مختلف در ماه محرم هم از برنامه‌های معاونت فضای مجازی این مرکز است.

مرکز خراسان رضوی

صداو سیمای خراسان رضوی ویژه برنامه‌هایی را به مناسبت ایام محرم تدارک دیده که تقدیم مخاطبان می‌کند.

سیما:

ویژه برنامه «مرثیه آفتاب» به تهیه‌کنندگی علی‌محمد کاظمیان پور به صورت زنده در 13 برنامه 75 دقیقه‌ای، با رویکرد انعکاس عزاداری‌های حرم مطهر امام رضا(ع)، کارشناسی، مداحی و ... پخش می‌شود. برنامه «عطر عاشقی» به تهیه کنندگی محسن افکاری با 8 برنامه 30 دقیقه‌ای، به معرفی محرم در شهرستان‌ها و تبیین قیام عاشورا، مراسم آئینی و سنت‌های مرسوم، ترویج عزاداری سنتی، مصاحبه با سوژه‌های خاص و افرادی که در عزای حسینی زندگی شان متحول شده، پخش می‌شود. برنامه «قیامت حروف» نیز در 10 برنامه 30 دقیقه‌ای با موضوع شعر و ادبیات محرم و مباحث کارشناسی از زبان مداحان اهل بیت (ع) تهیه شده است. برنامه «تا آسمان» به تهیه کنندگی محمدعلی صادقی با آیتم‌های مداحی، کارشناس مذهبی، نماز مناسبتی و پلاتو با 10 برنامه 30 دقیقه‌ای روی آنتن می‌رود. برنامه «صبح خراسانی» به تهیه‌کنندگی سید‌محسن ناطقی، با آیتم‌های گزارش مردمی، مداحی و وله‌های مناسبتی به صورت ویژه در 10 قسمت 60 دقیقه‌ای و همچنین «شب شرقی» نیز به تهیه کنندگی محسن وکیلی، هر شب به مدت 40 دقیقه با آیتم‌های ویژه محرم مخاطبان را همراهی می‌کند. برنامه «پزشک شما» به تهیه کنندگی علی قنبرداری با بخش‌های سلامت و بهداشت عمومی، ارتباط با کارشناسان، سلامت و تغذیه عزاداران در خیمه‌ها و تکایا و زائرین پیاده از سیمای مرکز تقدیم بینندگان می‌شود. همچنین سیمای خراسان رضوی با برنامه‌های «اذن عزا»، «مرثیه آفتاب»، مراسم های حرم مطهر رضوی، «ترتیل قرآن شب عاشورا»، «خطبه خوانی»، همایش «شیر خوارگان حسینی (ع)» و ... با عزاداران همراه می‌شود. ویژه برنامه‌های تاسوعا و عاشورا به صورت زنده با ساختار گزارشی در 2 برنامه 300 دقیقه ای  پخش می‌شود.

صدا:

برنامه «حسینیه دل» به تهیه‌کنندگی مصطفی اعلمی‌، با آیتم‌های گزارش، تکیه‌های حسینی، ذاکران حسینی، عاشقان حسینی و یاوران حسینی، با هدف آشنایی مخاطبان با اصحاب امام حسین (ع) و فلسفه عاشورا و ... پخش می‌شود. از دیگر برنامه‌های صدای خراسان رضوی در این ایام برنامه رادیویی «شب های محرم» است که به تهیه کنندگی محمدرضا غوث به طور زنده از صدای خراسان رضوی پخش می‌شود. در این برنامه هر شب یک کارشناس در برنامه حضور دارد. همچنین برنامه‌های «دهکده» و «کرمانجی» مراسم عزاداری در میان اهل سنت را به سمع شنوندگان می‌رساند. برنامه «سرمشق » به بیان تبیین دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره بایدها و نبایدهای عزاداری در این ایام می‌پردازد.

صدای رادیو نما نیز در این ایام با تولید و نمایش عکسهای گرافیکی و مفهومی‌ با محتوای  محرم، دریافت و پخش عکسهای ارسالی مردمی، تولید و نمایش لوگوها با محتوای محرم، تولید و نمایش اطلاعیه مسابقات محرمی، تولید و نمایش قاب گرافیکی کتیبه و سرلوح محرمی در ایام تاسوعا و عاشورا به این موضوع می‌پردازد.

گفتنی است در برنامه‌های «گامی‌ به سوی نور، دور تند، رادیو با طعم قصه، کرمانجی، لحظه‌های آسمانی، کیست مرا یاری کند، ساقی تشنه لبان و سرای زندگی» به نقش و جایگاه زنان در حماسه عاشورا و نقش آفرینی کودکان و نوجوانان در عاشورا و نقش احیاگر امام سجاد (ع) در قافله اسرا و همچنین معرفی شهدای امر به معروف و نهی از منکر می‌پردازد.

همچنین رادیو سراسری زیارت در این ایام با فیض و برکت و حضور گسترده زائران بارگاه امام رضا (ع)، محور اصلی برنامه‌ها را بر پوشش مراسم و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی  درباره نهضت حسینی قرار داده است. «لحظه زیارت، این راه از شب می‌گذرد، جلوه خورشید، نامه زیارت، لحظه‌های آسمانی، به رنگ خدا، در همسایگی بهشت، آینه حقیقت، راه رستگاران، خانه مهربانی، نشان به آن نشانی، شبانه‌های قاصدک و ره توشه» از جمله این برنامه‌ها است که با تغییر محور و محتوای آن، رنگ و بوی محرمی‌ به خود گرفته است.

همچنین رادیو دری مرکز خراسان رضوی برنامه‌های 13 قسمتی «نغعه‌های عاشورایی، مرثیه‌های عاشقی، گنجینه‌های محرم، روایت دل دادگی و عبرت های عاشورا» را تقدیم عزاداران می‌کند. رادیو تاجیکی10 برنامه ویژه عاشورا و تاسوعا به مدت 20 دقیقه برای مخاطبان آن سوی مرزها پخش می‌کند.

مرکز کرمان

برنامه‌های صداوسیمای مرکز کرمان در ایام محرم به این شرح است:

سیمای مرکز کرمان در پنجم محرم «کاروان حسینی» را به مخاطبانش تقدیم می‌کند. «کاروان حسینی» را محمد فتاحی تهیه و کارگردانی کرده است، حسین سعیدی تدوینگری، هدایت امیری و حسین مؤمن زاده تصویربرداری، فریبا سعید و مجید حسینی نسب صدابرداری و عمادمحمدی اجرای این برنامه را عهده دارند.

برنامه زنده «نوای کاروان» که به مدت 55دقیقه، ساعت 21 از شبکه استانی سیمای مرکز کرمان پخش می‌شود یکی از هیئت‎های عزاداری کرمان معرفی می‌شود و عوامل هیئت درباره عملکرد و برنامه‌های فرهنگی آن توضیحاتی ارائه می‌کنند. در این برنامه همچنین با حضور یک کارشناس مذهبی،  فلسفه قیام اباعبدالحسین ( ع) و مباحث مرتبط با تاریخ عاشورا و قیام حسینی مطرح می‌شود.

ویژه برنامه 60 دقیقه‎ای عزاداری شهرستان‎های استان به تهیه‎کنندگی محمود علیپور، به مدت  60دقیقه از ساعت 15 تا 16 در روز تاسوعا و عاشورای حسینی از سیمای مرکز کرمان پخش می‌شود و به انعکاس عزاداری‎های شهرستان‎های استان می‌پردازد.

ویژه برنامه ضبطی «سخنرانی مذهبی» نیز با حضور حجت‎الاسلام‎والمسلمین قرائتی ، در مسجد امام شهر کرمان به مدت 40 دقیقه، ساعت 13 دردهه اول محرم پخش می‌شود. تهیه‎کننده این برنامه محمود علیپور، تصویربردار و تدوینگر آن مهدی وکیلی است.

«احلی من العسل» همانند سال‎های گذشته عزاداری نوجوانان را به مدت 60 دقیقه، روز هفتم محرم ساعت 10 از محل حسینیه ثارالله به‎صورت زنده با حضور  دانش‎آموزان پخش می‌کند. تهیه‎کننده این برنامه محمد فتاحی، صدابردار سعید شیخ بهایی و پورامیری، تصویربردار علیرضا نجیب‎زاده، حسین سعادت، حسین مومن‎زاده  و تدوینگر آن حسین سعیدی است.

از دیگر برنامه‌های محرم شب شام غریبان و پخش مراسم شیرخوارگان است که شب شام غریبان بعد از نماز مغرب و عشا، به‎صورت زنده مراسم عزاداری از شهرستان بم را تقدیم سوگواران می‎کند.

«شور حسینی» عنوان برنامه زنده عصرانه رادیو کرمان به تهیه‎کنندگی مرجان غلامرضایی و مهدیه چمن‎رسان است که از ابتدای محرم از ساعت 8:15 تا 19 به مدت 55دقیقه پخش می‌شود. پخش گزارش‎های مردمی، نمایش، سکانس عاشورایی، ارتباط با خبرنگاران مناطق مختلف استان، ارتباط با ائمه جمعه محترم استان، سرودها و مرثیه‎خوانی‌های محرمی و تلفن‌ها و پیامک‎های شنوندگان بخش‎های مختلف این برنامه را تشکیل می‎دهند. گویندگان این برنامه زهرا استاد نارویی و سعید اکبرزاده و گزارشگران آن فریبا دانشور و صدیقه پورشیخعلی هستند.

«خیمه عزا» برنامه زنده شبانه صدای مرکز کرمان است که به تهیه‎کنندگی و نویسندگی مریم مستوفی پور، در ایام محرم هر شب از ساعت  21:40 تا 22:35 به مدت 55 دقیقه از رادیو کرمان پخش می‌شود. گزارش، نمایش، نوحه و مرثیه، تلفن و پیامک و صحبت‎های کارشناسی از جمله بخش های این برنامه است. گوینده این برنامه محمد برزگر است و گزارشگری برنامه را مریم انجم شعاع و صدیقه پورشیخ علی برعهده دارند.

«کاروان» عنوان ویژه برنامه زنده تاسوعا و عاشورای رادیو کرمان است که از ساعت 9 تا 10:30، این روزها به مدت 90 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز کرمان پخش می‌شود. میان برنامه‌های عزایی، مرثیه‎خوانی، بسته‌های آوایی، کارشناسی، گزارش، نوحه‎خوانی و سینه‎زنی، از جمله بخش‎های برنامه  «کاروان» در  روز تاسوعا است. این برنامه به تهیه‎کنندگی عباس پورجهانشاهی و معصومه طالبی‎زاده پخش می‎شود. بخش‎های کارشناسی، ارتباط با مراکز استان‌ها، مرثیه‎خوانی، بسته‌های بیانات رهبری و کلام بزرگان  نیز از جمله بخش‎های برنامه «کاروان» در روز عاشوراست.

برنامه «تنفس» هر روز در 5 بخش زنده 15 دقیقه‎ای با پخش نوحه‎سرایی و برقراری ارتباط با سایر استان‎‎ها روی آنتن می‎رود همچنین پخش سخنرانی 30 دقیقه‎ای به صورت روزانه در دهه اول محرم هم رویکرد تمام برنامه‌های رادیو کرمان است.

مرکز آذربایجان شرقی

صدا‌وسیمای مرکز آذربایجان شرقی برنامه‌های مختلفی برای ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) روی آنتن می‌برد.

سیمای استانی سهند همچون سال‌های گذشته در برنامه‌های روتین «سحرلر، خانواده ، تبریزیم و بیر ایچیم عشق» به واقعه عظیم کربلا می‌پردازد.

برنامه «بیر ایچیم عشق» که با حضور مداحان و کارشناسان مذهبی در کربلای معلّی ضبط شده است، هر شب از ساعت 21 به مدت یک ساعت به روی آنتن شبکه سهند می‌رود. پوشش زنده حضور نوجوانان عاشورایی در مصلی امام خمینی (ره) در همایش احلی من العسل ، پوشش همایش بین ‌المللی شیرخوارگان حسینی از مصلی امام خمینی (ره) در اولین جمعه ماه محرم، انعکاس اجتماع عظیم عزاداران حسینی در روز هفتم محرم و عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا از میدان ساعت تبریز به صورت زنده، پخش زنده عزاداری بازاریان تبریز از هشتم تا سیزدهم محرم و انعکاس عزاداری‌های هیئت‌های شهرستان‌­های مختلف استان از جمله برنامه‌های سیمای مرکز در ایام محرم است.

پخش میزگرد آسیب‌شناسی محرم و میزگرد امر به معروف و نهی از منکر، پخش عزاداری هیئت رزمندگان اسلام، سریال «مختارنامه» با دوبله ترکی، مستند «حسین سیدالشهدا» و همچنین پخش کلیپ‌ها و وله‌های کوتاه از مداحی‌ها و عزاداری‌های مداحان مطرح استان و .. از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

صدای استانی مرکز آذربایجان شرقی هم در کنار برنامه‌های روتین «سحرلر ، یک پیام یک نوا ، خانواده ، دعوت ، آخشاملار ، دانیشیق و یاشاسین جوانلیق» ویژه برنامه‌های مختلفی برای مخاطبان خود در ایام محرم در نظر گرفته است.

پخش ویژه برنامه‌های زنده صبح و بعدازظهر تاسوعا و عاشورای حسینی، مسابقه «123» با محور واقعه کربلا و عاشورا، سخنرانی‌های مختلف با موضوع عاشورا و امام حسین (ع)، پخش برنامه «حنجره‌های زخمی» مختص شهدای مداح دوران دفاع مقدس، نمایش‌های «سی سردار» و «پله پله تا آسمان»، برنامه «قالارقی عَلَم»، مستندهای عزاداری مراغه، عزاداری آذربایجان و زلال عطش، سلسله مباحث «تاریخ اسلام» با موضوع معرفی شخصیت‌های کربلا، ویژه برنامه‌های «سیزلر، مسئوللار»، «ایثار جلوه لری» و ویژه برنامه‌های روزهای تاسوعا و عاشورا و شهادت سیدالساجدین امام سجاد (ع) از رادیو شهر مراغه از تمهیدات صدای استانی در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان است.

رادیو برون مرزی این مرکز برای شنونده‌های آذری زبان خارج از کشور  ویژه برنامه «ساچیلان شعاعلار» را در تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت زنده به روی آنتن می‌برد.

برنامه‌های «بیر ایچیم عشق» با محور معرفی یاران امام حسین(ع) و عزاداری با حضور مداحین اهل بیت علیهم‌السلام،  «قرآن ناغیللاری» با موضوع بررسی مقام شامخ شهدای کربلا و جایگاه حضرت امام حسین در آیات قرآنی، «عائله» با محور بررسی روابط میان خانواده و یاران امام حسین (ع) در سرزمین کربلا و در حادثه روز عاشورا از زبان کارشناسان دین، «قیزیل سقاخان» با موضوع معرفی حرمین منور حضرت عباس (ع)، امام حسین (ع)و زینب کبری(س) و ... از دیگر برنامه‌های رادیو برون مرزی مرکز است.

مرکز مازندران

صداوسیمای مرکز مازندران ، برای انعکاس شور حسینی در این ایام ویژه‌برنامه‌های متنوعی تدارک دیده است.

سیمای استانی با تولید و پخش ویژه برنامه‌هایی با رنگ و بوی محرم، مروری بر این حادثه تاریخی و ابدی دارد.
«برگ گل سرخ» ویژه برنامه‌ای است به تهیه‌کنندگی مهدی حاجی‌زاده و کارگردانی شهرام حبیب‎الهی اقدم که در 15 برنامه 60 دقیقه‌ای، به مباحثی از قبیل معرفی یاران ناشناخته امام حسین(ع) در واقعه کربلا باحضور کارشناسان مذهبی، نمایش برخی از سنت‌ها و آیین‌های ارزشمند در محرم، پخش گزارش‌های مرتبط با موضوع، پخش مراسم و هئیت‌های عزاداری از شهرها و روستاهای استان و... می‎پردازد. این برنامه ساعت 21:20 تا 22:20 از سیمای استانی پخش می‎شود.
«منزل به منزل عاشقی» عنوان برنامه‎ای است که در 13 برنامه 25 دقیقه‎ای هر شب از ساعت 20:15، به تهیه‎کنندگی محمد اسدی شهابی به پخش سخنرانی‌های مذهبی شهرهای استان می‎پردازد.
همچنین پرداختن به دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر در برنامه «فرائض برتر» به تهیه‎کنندگی ابراهیم امینی در ده برنامه 15 دقیقه‎ای هر روز ساعت  13:10 از دیگر رسالت سیمای استانی در این ایام است.
«اجتماع بزرگ عزاداران حسینی» به تهیه‎کنندگی مهدی وحیدی و امین علیجانی در 12 برنامه به مدت 70 دقیقه ساعت 18 هر روز عزاداری‌های شهرستان‌های استان را به طور زنده به نمایش می‎گذارد.
«بصیرت عاشورایی» به تهیه‌کنندگی مهدی نظری با پخش سخنرانی‌های مذهبی در 10 برنامه 20 دقیقه‌ای ساعت 22:15،مخاطبان مازنی را به فیض می‎رساند. 
یک برنامه با نام «اجتماع زینبیون» به صورت زنده به مدت 60 دقیقه ساعت 10 صبح، برنامه زنده «اهلی من العسل» به مدت 60 دقیقه ساعت 10 صبح 16 شهریور روی آنتن سیما می‎رود.
همچنین برنامه 120 دقیقه‌ای «شیرخوارگان حسینی» به طور زنده ساعت 10 صبح، 15 شهریور، به پوشش و پخش مداحی، سخنرانی و عزاداری‌های شهرستان‌ها به صورت آیتمی در دل برنامه‌های روتین از جمله برنامه‌های پیش بینی شده سیمای مازندران در این ایام سوگواری می‎پردازد.
صدای مازندران نیز در راستای انتقال ارزش‏‎های ایثار و شهادت امام حسین(ع) و یاران جان برکفشان و همگام با عزاداران هم استانی در این ایام  ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

«چراغ هدایت» برنامه ویژه محرم است که در 14 برنامه 90 دقیقه‎ای به تهیه‎کنندگی محمد برجسته ساعت 17:30 الی 19 از تاریخ 9 شهریور با انعکاس آیین‌ها و عزاداری‌های این ایام با آیتم‌های متنوع  تهیه و پخش می‌شود.

در این ویژه برنامه که به دهه اول محرم و سه روز پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانشان اختصاص دارد تلاش می‌شود تا به معرفی ابعاد شخصیتی امام حسین(ع) و انگیزه قیام ایشان و روشنگری درباره قیام عاشورا با توجه به الگوی حسنه بودن سیدالشهدا امام حسین(ع)، تبیین روشن بینانه و تحلیل روزآمد واقعه عاشورا، منطبق با فضای این ایام بپردازد و شنوندگان را با معارف قرآنی و روایی مربوط به محرم آشنا کند.

همچنین نمایش «خان طومان» در 16 قسمت 30 دقیقه‎ای به تهیه‎کنندگی رمضان کریمی‎نیا از ساعت 17 الی 17:30 و برنامه محلی «سره سو» در 12 برنامه 45 دقیقه ای به تهیه‎کنندگی سکینه بوداغی و هنگامه داوودی، ساعت 10:15 تا 11 از جمله ویژه برنامه‌های تولیدی صدای مازندران است که در ایام محرم حالت روحانی و معنوی در عاشقان حسینی ایجاد می‎کند.

پخش صدا نیز با پخش برنامه‌های تأمینی همچون: «روایت عشق» در 10 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت13 الی 13:30، «برکرانه فرات» در 13 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت 14 الی 14:30، «زمزمه کربلا» در 13 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت 6 الی 6:30، «گلاب اشک» در 30 برنامه 15 دقیقه‌ای ساعت پخش 8:45 الی 9، «شورحسینی  8 برنامه 30 دقیقه‎ای ساعت پخش 13:30 الی 14، «هادیان زندگی» 8 برنامه 30 دقیقه‌ای ساعت 15 الی15:30، «ماه غریبان» 13 برنامه 15 دقیقه‎ای ساعت 15:30 الی 15:45 دقیقه، «یک قدم تا عرش» 13 برنامه 25 دقیقه‎ای ساعت 20:30 الی 21 با ایجاد فضای روحانی و معنوی ایام سوگواری محرم را پررنگ‌تر می‎کند

برنامه‌های روتین صدا نیز روزانه با پخش مداحی‌ها، عزاداری هئیت‌های شهرستان‌ها، شهرها و روستاهای استان رنگ و بوی محرم می‎گیرد.
گزارش‌های مربوط به آمادگی مردم استان برای ورود به ماه محرم، گزارش ویژه هفتم ماه محرم (پوشش عزاداری‌ها و هئیت‌های استان)، گزارش ویژه شب‌های تاسوعا وعاشورا (پوشش تصویری مداحی‌ها و عزاداری‌های شهرستانها و روستاهای استان در این شب‌ها)،گزارش ویژه با عنوان «حسن و حسین» مربوط به هئیت عزاداران شهرستان نکاء، گزارش از سقانفارها در استان، بررسی نواها در ماه محرم (موسیقی‌های خاص مازنی که درمداحی وعزاداری استفاده می‌شود)، گزارش حضور جوانان درعزاداری امام حسین(ع)، ارائه گزارشی با موضوع «مقاومت و تن ندادن به ذلت»، گزارشی با موضوع «پیام ایستادگی در برابر جبهه زور و تزویر» و پوشش کامل عزاداری امام حسین(ع) درایام محرم از سراسر استان(شهرها و روستاهای استان)  از جمله برنامه‌های پیش بینی شده واحد اطلاعات و اخبارمرکز مازندران است که از اول تا 13 محرم در بخش‌های خبری 20:45 و 23 شبکه استانی پخش می‎شود.

تولید مستند کوتاه با موضوع محرم و اربعین در دو قسمت، تولید فیلم کوتاه آن سوی کربلا به مدت 3 دقیقه، انتشار برنامه‌ها و اطلاع‎رسانی‌ها از مراسم و پوشش تصویری عزاداری در وب‎سایت مرکز، انتشار تصاویر و گیف‎های محرمی در کانال‎ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی مرکز، هماهنگی با عکاسان خبری استان برای پوشش تصویری شب‎های محرم در سراسر استان، تولید پوستر و اینفوگرافی به تعداد 15 قطعه با موضوعیت محرم، برگزاری مسابقه عکس و فیلم محرم و تهیه کلیپ از تصاویر مردمی، تهیه کلیپ‎های کوتاه و نماهنگ به تصاویر محرمی‌به تعداد 5 برنامه، انتشار برنامه‌های ویژه تولیدی در کانال‎های بزرگ استانی با بازدید بیش از 500 هزار نفری، تهیه پخش زنده اینستاگرامی از شب‎های محرم و پخش زنده در شبکه‌های اجتماعی از فعالیت‌‌های پیش‌بینی شده فضای مجازی مرکز در این ایام سوگواری است.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما