امروز يك شنبه  ۶ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

صدا و سیما پا به پای مردم و شورای نگهبان در انتخابات پیش رو گام بردارد

مشاهده ۵۴۶
۱۳۹۸/۰۹/۱۲- ۱۷:۰۵
عباسعلی کدخدایی، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان، بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات و راهنمایی آن ها برای انتخاب شایسته، نگاه ملی به انتخابات، حساسیت نسبت به تبعات هزینه کرد پول های کثیف و مبارزه با فساد را از وظایف رسانه ملی در انتخابات پیش رو برشمرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به عنوان مهمان ویژه هشتمین نشست منشور رسانه در سخنانی ضمن قدردانی از تلاش و همراهی رسانه ملی در برگزاری انتخابات در تمام دوره‌های پیشین، با اشاره به همزمانی برگزاری این نشست با سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: قوانین اساسی کشور دو دسته اند؛ یک دسته از آن‌ها ارزش‌هایی هستند که به خودی خود، چه در کتاب قانون اساسی باشند یا نباشند، برای مردم جامعه ارزش محسوب می‌شوند. ارزش هایی چون مبانی نظام دینی جمهوری اسلامی‌ که همه مردم جامعه به عنوان یک مسلمان به آن اعتقاد دارند؛ یا اصل ولایت فقیه که اگر در قانون اساسی کشور هم نبود، مردم و علمای دینی بر آن اتفاق نظر دارند و از آن تبعیت می‌کنند.

کدخدایی، دسته دوم قوانین را مواردی خواند که پس از نوشته شدن در کتاب قانون، برای مردم آن جامعه به ارزش تبدیل می‌شوند؛ قوانینی متکی به آراء مردمی مانند انتخابات که در دوران معاصر، دولت های مدرن از طریق آن شکل می‌گیرند و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز آن را پذیرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه انتخابات به عنوان روشی ارزشمند برای ما اهمیت دارد، گفت: این مهم نیازمند پاسداری و صیانت است و باید مراقب باشیم این روش صحیح از مسیر اصلی‌اش منحرف نشود.

کدخدایی، انتخابات را راهبردی ارزشمند برای تحقق اهداف و آرمان‌های مردم که در قانون اساسی لحاظ شده است خواند و گفت: اجرا و نظارت بر انتخابات الزامی است که هم حضرت امام (ره) و هم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره بر آن تاکید داشته و دارند.

وی با برشمردن آثار انتخابات گفت: نخستین اثر انتخابات، امتیاز اداره جامعه به دست مردم و تضمینی برای آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و راهکاری عملی برای حل اختلافات است.

سخنگوی شورای نگهبان با طرح این سوال که آیا هر انتخاباتی می تواند چنین نتیجه ای را داشته باشد، گفت: انتخابات باید شاخصه‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشد که از آن جمله عدالت محور  و اطمینان بخش بودن آن است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه هیچ انتخاباتی بدون ابزار نظارت صحیح انجام نمی‌گیرد، گفت: باید برای برگزاری یک انتخابات تعیین کننده، اقتضائات روز را در نظر بگیریم و مشکلی که امروز در کشور ما وجود دارد و ما از مجلس گله مندیم بحث اصلاح نشدن قانون انتخابات است.

کدخدایی افزود: قانون انتخابات ایران، قانون انتخابات دهه 60 است و قطعا نظام انتخابات ما نمی تواند پاسخگوی دهه 90 باشد. وی افزود: از مجلس خواستیم در این باب اقدام کند اما متأسفانه آن را به بوته فراموشی سپرد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه انتخابات باید به گونه ای باشد که شایستگی به عنوان یک اصل در انتخاب افراد مد نظر قرار گیرد، گفت: دهه 60، دهه استقرار نظام بود و دهه 70 دوره تثبیت اما در دهه‌های 80 و 90 رقابت‌های سیاسی شدیدتر شده است و در همین چند روز گذشته چند برابر دوره‌های پیشین، افراد برای ورود به مجلس ثبت نام کرده‌اند. کدخدایی افزود: اگر قبول داریم که زمانه تغییر کرده است و رقابت های سیاسی شدیدتر شده است، باید بپذیریم که آن قانون نوشته شده دهه 60 دیگر مفید نیست.

پاسخگو نبودن نمایندگان مجلس پس از اتمام دوره مسئولیتشان درباره عملکردی که داشتند، خلئی بود که کدخدایی به آن اشاره کرد و گفت: این مهم باید در اصلاح قانون انتخابات دیده شود و مشخص کنیم کسی که وارد مجلس می‌شود باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.

سخنگوی شورای نگهبان با قدردانی از اقدامات و تلاش های رسانه ملی در تمام دوره‌های انتخابات گفت: صدا و سیما در این دوره هم با تمام قوا به میدان خواهد آمد و در کنار شورای نگهبان و وزارت کشور، انتخاباتی پرشور را برگزار خواهد کرد.

مشارکت مردم در انتخابات، راهنمایی مردم برای انتخاب شایسته، نگاه ملی به انتخابات، داشتن حساسیت نسبت به تبعات هزینه کرد پول های کثیف و پول های پاک و مبارزه با فساد، از جمله مواردی بود که عباسعلی کدخدایی از وظایف صدا و سیما در انتخابات پیش رو برشمرد. 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما