امروز چهارشنبه  ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

آغاز به کار رسمی رادیو انقلاب/ صدای «ما می‌توانیم» و «ما توانستیم»

مشاهده ۱۹۵
۱۳۹۹/۱۰/۳۰- ۱۶:۵۶
شبکه رادیویی انقلاب با شعار صدای گفتمان انقلاب اسلامی از امروز آغاز به کار کرد. در مراسم افتتاحیه این رادیو که در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد، علاوه بر مدیران رسانه ملی، مقامات لشکری و کشوری و همچنین تعدادی از خانواده‌های معزز شهدا حضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم، قائم مقام رسانه ملی در این مراسم اظهار داشت: فعالیت رسانه‌ها باید بر مبنای ارزش‌ها، فرهنگ و توسعه جامعه باشد، اما در دنیای امروز اینگونه نیست و سوءاستفاده‌هایی صورت می‌گیرد.

وی افزود: امروز بحث‌هایی را مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه عصر ارتباطات تمام شده و وارد عصر مطالبات شده‌ایم و رسانه باید مطالبات مردم را بازگو کند؛ اما در این میان نباید از رسانه‌ها سوءاستفاده شود. در بسیاری از موارد، واقعیت‌ها تحریف می‌شود و گاهی حتی غلو رخ می‌دهد که نباید اینگونه باشد. گسترش کمی رسانه‌ها این مشکلات را به وجود آورده است.

قائم مقام رسانه ملی با اشاره به وظایف رسانه در شناساندن حقایق اظهار کرد: باید موضوعات تاریخی را به خوبی نقل و نقد کنیم و به نتیجه برسیم. متاسفانه امروز در برخی رسانه‌ها نقل خودشان را از واقعیات ارائه می‌دهند که محل اشکال است. مفاهیم انقلاب ما با توجه به عقبه تاریخی که دارد، باید درست نقل شود. برخی رسانه‌ها نه تنها در مسیر انقلاب حرکت نمی‌کنند، بلکه متناسب با اهداف خود قدم برمی‌دارند و دروغ‌سازی تاریخی انجام می‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم ادامه داد: امروز در دنیا رقابت رسانه‌ای در کار نیست، بلکه جنگ رسانه‌ای در کار است. در طول تاریخ هیچ انقلابی به اندازه انقلاب ما دشمن نداشته است. طبق تحقیقی که سال‌ها قبل انجام دادیم، به نتیجه رسیدیم که مجموعه‌ی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی که علیه انقلاب اسلامی فعالیت می‌کنند، بیش از 70 برابر جنگ رسانه‌ای در زمان جنگ سرد است. این دشمنی در هیچ کجای تاریخ سابقه نداشته است.

وی افزود: بیش از ۷۳ درصد از آنچه در مورد انقلاب اسلامی می‌گویند، دروغ است و این همان شگردی است که پس از جنگ جهانی هم در پیش گرفته بودند؛ امروز مهم‌ترین و اصلی‌ترین مبارز برای حفظ انقلاب، رسانه است.

وظیفه رادیو انقلاب

علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی نیز در این مراسم اظهار داشت: ۴۲ سال قبل مجری انقلابی ما از رادیو اعلام کرد که این صدای انقلاب اسلامی ایران است؛ اکنون من هم بعد از 42 سال اعلام می‌کنم که انقلاب ما با صلابت، شجاعت، حکمت و قدرت ایستاده است. انقلاب اسلامی ایران پدیده‌ای بی‌نظیر در قرن بیستم بود که معادلات جهانی را بر هم زد و راه نوینی در جهان اسلام باز کرد. دشمنان ما از همان روزهای نخست در صدد ضربه زدن به انقلاب برآمدند، اساسی‌ترین راهبرد آن‌ها هم تلاش برای ناکارآمد نشان دادن انقلاب است.

وی ادامه داد: بعد از جنگ تحمیلی هم دشمنان رو به جنگ رسانه‌ای آوردند. رادیو از ابتدای انقلاب تا کنون نقش مهمی‌برای مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن داشته است. در این راستا رادیو انقلاب راه‌اندازی شد تا گام بلندی در جنگ رسانه‌ای با دشمن برداشته باشیم. وظیفه رادیو انقلاب هم خنثی کردن راهبرد ناکارآمد جلوه دادن انقلاب اسلامی است. رادیو انقلاب ضمن بازخوانی مبانی انقلاب اسلامی و عملکرد بیش از چهل ساله انقلاب به تبیین «ما می‌توانیم» و «ما توانستیم» و اهداف «گام دوم انقلاب» می‌پردازد.

بخشی‌زاده افزود: رادیو انقلاب در ابعاد نظری، سیاسی، فناوری، اجتماعی و فرهنگی فعالیت می‌کند و دستاوردهای انقلاب و مطالبات نسل‌های جدید انقلاب را پاسخ می‌دهد، زیرا امروز جنس مبارزات عوض شده و دشمن از حملات هویتی و نرم استفاده می‌کند، پس نقش رسانه در این مقطع پررنگ می‌شود.

معاون صدای رسانه ملی با اشاره به چرایی تثبیت انقلاب اسلامی‌گفت: رهبری امامین انقلاب، وفاق مردم و آرمان‌های الهی، انقلاب ما را پیروز و تثبیت کرد. این پیروزی باید به همه جهان نشان داده شود و این اطلاع‌رسانی وظیفه رسانه است. امیدواریم بتوانیم در راستای اعتلای اهداف انقلاب، رفع مخاطرات هویتی، مقابله با جنگ نرم دشمنان و افزایش عمق استراتژیک فعالیت درستی داشته باشیم.

نقش رادیو در روزهای جنگ روایت و تحریف‌ها

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی، نماینده رهبر معظم انقلاب در نهاد دانشگاه‌ها هم در این مراسم اظهار کرد: رادیو رسانه‌ای گرم و پویاست که هنوز هم پرمخاطب‌ترین و موثرترین رسانه است. در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و همه اتفاقاتی که در این ۴۲ سال رخ داده، رادیو نقشی مهم و بی بدیل دارد. جالب است که این روزها با ظهور رسانه‌های نوین، رادیو هنوز جایگاه خود را حفظ کرده است.

وی با اشاره به آغاز به کار رادیو انقلاب اظهار کرد: افتتاح رسانه انقلاب در رسانه ملی از واجبات است، زیرا انقلاب ما بی‌نظیر است. امروز در روزهای جنگ روایت و تحریف‌ها هستیم. دشمن نقطه قوت این کشور یعنی ملت را هدف قرار داده است. جعل و تحریف انقلاب رویکرد اصلی آن‌ها است و خسته هم نمی‌شوند. رادیو انقلاب باید بتواند آنچه را در گذشته بر سر این ملت آمده است، روایت کند، زیرا مردم ما در همه برهه‌های حساس پای انقلابشان ایستاده‌اند و رسانه باید این مقاومت را نشان دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی افزود: نفوذ بین‌المللی انقلاب باید رسانه‌ای شود و این موضوع، رسالت رادیو انقلاب است.

رادیو انقلاب؛ تجلی‌بخش اراده ملت

دکتر زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز دیگر سخنران این مراسم بود که در اظهارات خود گفت: امروز وجدان‌های بیدار در کشور وجود دارد و ما باید بدانیم چه زمانی و کجا در صحنه حاضر باشیم. ملت ما با انگیزه و اراده است و این انگیزه باید توسط رادیو انقلاب به همه نشان داده شود. باید پیام انقلاب ما به همه دنیا برسد. رادیو انقلاب باید یاد آور و پاسدار آرمان‌ها، اهداف و خواسته‌های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب باشد.

وی با اشاره به جنگ رسانه‌ای این روزهای دنیا افزود: امروز بازی رسانه‌ای سختی در پیش داریم. رسانه باید با دقت جلو برود و در جنگ رسانه‌ها با دقت و قدرت وظیفه خود را انجام دهد.

رادیو انقلاب تا پایان بهمن ماه، 24 ساعته بر روی موج اف ام ردیف 95.5 مگاهرتز قابل دریافت است. همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق برنامه کاربردی ایران صدا بر روی تلفن همراه خود و همچنین تارنمای اینترنتی رادیو انقلاب به آدرس radioenghelab.irشنونده این رادیو باشند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما