امروز سه شنبه  ۳۰ مهر ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

از ارمنستان تا تونس محل روایت داستان «سلمان فارسی» می‌شود

مشاهده ۳۴۵
۱۳۹۷/۱۲/۱۱- ۱۳:۴۳

از ارمنستان تا تونس محل روایت داستان «سلمان فارسی» می‌شود

به منظور انتخاب بهترین محل برای نمایش زندگینامه یکی از بهترین اصحاب پیامبر اعظم (ص)، علاوه بر نقاط مختلف در داخل کشور، کشورهای مراکش، ارمنستان، گرجستان، تونس و چند کشور دیگر برای ضبط این مجموعه فاخر تلویزیونی انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سعید علیجانی مدیر تولید سریال «سلمان فارسی» با اعلام این خبر گفت: تا شش ماه دیگر پیش تولید سریال تمام می‌شود و تصویربرداری آن آغاز می‌شود و تصویربرداری در سه دوره بیزانس، ساسانی و حجاز به انجام می‌رسد.
وی افزود: برای اولین بار در این سریال، گروه قبل از پیش تولید شکل گرفت که این گروه شامل گروه‌های نویسندگی، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و برنامه‎ریزی بود که یک سال طول کشید.
مدیر تولید سریال «سلمان فارسی» با اشاره به بازدید از 25 هزار کیلومتر لوکیشن در سطح ایران و خارج از کشور ادامه داد: کشورهای مراکش، ارمنستان، گرجستان، تونس و چند کشور دیگر جزو لوکیشن‎های این سریال است.

سعید علیجانی درباره انتخاب بازیگران گفت: گروه تولید به 22 استان و مراکز استان سفر کرده‌اند و از بازیگران در استان‌ها تست گرفته شده و یک مستند نیز از انتخاب بازیگران ساخته شده است.
همچنین کارگاه در تولید سریال «سلمان فارسی» شکل گرفته که کارگاه‌های نجاری شامل ارابه‎سازی و ساخت کشتی، مبلمان، رزین ویژه طراحی و ساخت قالب‎سازی سازه‌ها و ساخت زره و شمشیر و کلاه خود، چرم، زیورآلات، کهنه کاری، رنگرزی، آهنگری، خیاطی، سفال، سبد و زیلو و خشک کن چوب را شامل می‌شود.

12 هزار دست لباس دوران زندگی سلمان (س) را تداعی می‌کنند

سریال «سلمان فارسی» به تهیه‎کنندگی حسین طاهری و کارگردانی داوود میرباقری در سیما فیلم تولید می‌شود و ساخت این سریال تاریخی حدود 5 سال طول می‌کشد. 12 هزار دست لباس برای «سلمان فارسی» دوخته می‌شود؛ چهار هزار دست آن برای دوره‌های ساسانیان، بیزانس و حجاز دوخته می‌شود.
طراح لباس سریال «سلمان فارسی» با اعلام این خبر گفت: این سریال شامل سه دوره زمانی است و تعداد ١٢ هزار دست لباس پس از طی مراحل دوخت و رنگرزی وارد مرحله کهنه کاری می‌شوند.
منصوره یزدان‎جو ادامه داد: کهنه‌کاری نیز مراحل خاص خودش را دارد که شمایل نهایی را به ما می‎دهد. کهنه‎کاری تکنیک‎های مختلفی از جمله سمباده کاری، سوختن، نخکشی و ... دارد.
وی ضمن بیان اینکه طراحی لباس‎ها چند ماه زمان می‌برد افزود: در حال حاضر تعداد گروه ما 20 نفر است ولی قرار است که به 85 نفر برسیم.
طرح‎های اولیه لباس‌ها طبق مستندات انجام شده است. مستندات را نیز به سختی با بهره گیری از منابع کتابخانه‎ای، موزه‌ها، سایت ها و تحقیقات جمع آوری کردیم.
وی درباره مراحل دوخت لباس ها توضیح داد: الیاف آن دوره زمانی همه طبیعی بودند و طبیعتا ما نمی‎توانیم هر پارچه‎ای را از بازار خریداری کنیم، لذا الیاف طبیعی را می‌خریم و متناسب با هر دوره رنگ آمیزی می‌کنیم.
طراح لباس سریال «سلمان فارسی» با بیان اینکه یک بخش دیگر از پارچه‌هایمان در یک کارخانه بافته می‌شوند گفت: از آنجایی که یکی از بزرگ‎ترین و قدرتمندترین دوره‌های پارچه‎بافی متعلق به دوره ساسانی بوده است که حتی به همه جای دنیا نیز صادر می‌شده است، بخشی از پارچه‌ها را طبق تکنیک آن دوره می‌بافیم.
تعدادی از پارچه‎ها نیز، پارچه‌های ابریشمی ساده مثل ابریشم هندی هستند که آن‎ها را از بازار تهیه، روی آنها چاپ و ظریف‎دوزی انجام می‌‎دهیم و به لباس‎های آن دوره نزدیکشان می‌کنیم.
این طراح لباس ادامه داد: در این پروژه بر اساس آنچه که تخمین زدیم به حدود 70 هزار متر پارچه نیاز داریم.
نمی‎توانم دقیق بگویم که چند مترش را رنگ می‎زنیم، چون بستگی به این دارد که چقدر بتوانیم آن‎ها را در بازار پیدا کنیم. ولی هم رنگ طبیعی و هم رنگ پلی استر می‎زنیم و اکنون نیز در حال نمونه‎گیری هستیم، از این رو رنگ‎ها را امتحان کردیم تا به رنگ دلخواهمان برسیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما