امروز شنبه  ۲۱ تير ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

شبکه بین المللی العالم 16 ساله شد

مشاهده ۲۳۷۶
۱۳۹۷/۱۲/۱۵- ۱۶:۴۷
اسفندماه سالگرد 16سالگی شبکه العالم است. این یادداشت مروری اجمالی بر عملکرد این شبکه دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شبکه‌ی بین‌المللی العالم در فوریه 2003 میلادی(اسفند ماه 1381 هجری شمسی) همزمان با تجاوز نیروهای آمریکایـی و انگلیسی به کشـورعراق فعالیت خود را به زبان عربی با شعار "العالم بین یدیک" آغاز کرده است. اطلاع رسانی سـریـع و شفـاف از رویـدادهـا و تحـولات سیاسی جهان و نیز اتخاذ سیاست رسانه ای فعال در برابر جریانات یکسویه امپریالیزم خبری غرب از مهمترین اهداف راه اندازی این شبکه‌ی بین‌المللی است. فعالیت شبکه العالم در سه بخش خبری، تولیدی و سایت آن قابل تفکیک است.

 • شبکه العالم با یک اتاق خبر پیشرفته و دیجیتال، با فعالیت نزدیک به 60 خبرنگار و دارا بودن 4 دفتر رسمی در تهران، بیروت، بغداد و دمشق و چند دفتر غیر رسمی در 20 نقطه جهان از جمله قدس اشغالی، رام الله ، غزه، صنعاء، توکیو، لندن و بروکسل مهم ترین رویدادها و وقایع خبری را در 50 بخش خبری مشروح و کوتاه در شبانه روز همراه با تحلیل و گزارش به اطلاع مخاطبان خود می رساند. پخش برنامه پانوراما، مع الحدث و ویژه برنامه‌های مناسبتی بصورت زنده در قالب گفتگو با کارشناسان و مسوولان مربوطه و همچنین پخش زنده سخنرانی‌های مقام معظم رهبری و مقامات دیگر کشورها بانضمام پوشش زنده تحولات درطی 24 ساعت شبانه روزاز فعالیتهای بخش خبر العالم است.  بطور کلی نشر پیام انقلاب اسلامی، جذب مخاطب و رعایت ارزش خبری رویدادهای مهم ایران ، منطقه و جهان از رسالت های مهم گروه اخبار شبکه العالم محسوب می‌شود.
 • وبگاه شبکه العالم در آبان ماه سال 1382 شمسی تاسیس و راه اندازی گردیده است. شبکه العالم از طریق وب سایتهای خود به زبانهای عربی و فارسی و حضور جدی در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، تویتـر، یـوتیـوب ،تلگرام، اینستـاگرام ، گوگل پلاس ،اپلیکیشن ؛ شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان (سروش ایتا ) و....با مخاطبان خود ارتباط مناسب و مطلوبی برقرار کرده است. این تارنما امکان دسترسی به آخرین و مهمترین رویدادهای خبری دنیا را به زبان فارسی و عربی برای مخاطبان و بصورت زنده امکان پذیر ساخته و کاربران با مراجعه به سایت می توانند شبکه العالم را زنده مشاهده نمایند.گفتنی است تمام برنامه‌های شبکه العالم شامل مستند و گزارش های خبرنگاران و برنامه‌های تولیدی نیز به صورت مجزا در سایـت شبکـه بـارگذاری شده و قسمت های منتخب و خلاصه آنها نیز در دستـرس مخاطبان قرار می‌گیرد.

از نقاط قوت فضای مجازی این شبکه تمرکز سایت بر کشور های غرب آسیا  و شمال آفریقاست که اخبار این مناطق پرنگ تر در صفحات اختصاصی هر یک کشور های این حوزه‌ها قرار می‌گیرد.

مقالات اختصاصی روز نیز از جمله پر بازدید های شبکه به شمار می رود که روزانه توسط همکاران این شبکه با توجه به موضوعات داغ خبر در قالب "تحلیل روز و یک خبر و چند خط تحلیل "روی سایت شبکه می رود.

در خصوص شبکه‌های اجتماعی شبکه العالم باید متذکر شد که یوتیوب و گوگل پلاس این شبکه بارها توسط صاحبان همین کمپانی‌ها به بهانه‌های واهی تهدید و حتی مسدود شده است و سایر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک هم به انحا مختلف سر ناسازگاری با شبکه آزدیخواه و طرفدار صدای مظلوم العالم داشته اند و با اعمال فشارهایی چون کاهش لایک و فالور و ارسال اخبار سعی در سانسور و ایجاد پارازیت در راه شبکه را داشته اند که با تمام این مشکلات ، فقط در فیس بوک شبکه 6 ملیون مخاطب اصرار بر ارتباط با این رسانه را دارند و روزانه هزاران نفر از این افراد به غیر از مشاهده اخبار در نظر سنجی‌های فیس بوکی شبکه مشارکت می‌کنند.

 • از برنـامـه هـای تـولیـدی شـاخـص ایـن شبکـه می تـوان به مع الحـدث، صبـاح جدید، حدیث البحرین، المشهد الیمنی، البوصله ،نقطه تواصل، انقلاب الصوره، نوافذ، من طهران، وثائقی، من وحی الثوره، المغاربیه، هاشتاغ، قلم رصاص، ضیف الحوار، محطاط عراقیه، حکایات مدینه، العین الاسرائیلیه، غیاهب الکیان، سیگنال، العالم انلاین، مراصلون و استودیو بیروت اشاره کرد. بدون در نظر گرفتن بازپخش بیش از 4 ساعت آنتن شبکه العالم در شبانه روز به برنامه‌های تولیدی آن اختصاص دارد. جوله حول العالم، ارقام موشرات، اینفو گرافیک، التواصل، طیف من الشرق ،الوان ایرانیه و... از مهمترین میان برنامهای تولیدی شبکه العالم است. همچنین با توجه به مناسبت هاو رویدادهای خبری روز مانند بیانیه مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب، دهه مبارک فجر ، جنگ 33 روزه لبنان، حمله عربستان به یمن و وقایع فلسطین ،سوریه ،بحرین ، محور مقاومت و...کلیپ و وله‌های متنوع و مرتبط ساخته و پخش می‌شود. جایگاه دفتر بیروت در تامین برنامه‌های شبکه العالم کاملا مشهود است. دفاتر دمشق، بغداد و تهران و البته برخی از شهرستان‌های ایران نیز عهده دار مهم برنامه سازی در قالب های جذاب و بدیع با توجه به نیاز مخاطبان هستند. در کنار دفاتر رسمی تمام خبرنگاران العالم در سراسر جهان در خصوص ساخت برنامه‌های مستند با شبکه همکاری دارند.  

 

لازم به یادآوری است در طی سال های مختلف خبرنگاران و عوامل شبکه العالم در طی فعالیت حرفه ای و رسانه ای خود در پوشش های خبری با حوادث تلخ و گوناگونی روبرو بوده اند. شهادت ، زخمی‌شدن و اهانت به خبرنگاران ، توقیف اموال و دارایی‌ها ،تعطیلی دفاتر و قطع پخش برنامه‌های شبکه خبری العالم و ارسال پارازیت روی امواج آن با انگیزه‌های سیاسی و برنامه ریزی شده از جمله اتفاقاتی است که در زیر به بخشی از آنها اشاره میشود.

 

 • در 30/07/2006 آقای عادل المنصوری خبرنگار شبکه در بغداد از سوی نیروهایی آمریکایی مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید.
 • در جریان حمله رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 2006 خبرنگاران شبکه به رغم همه مشکلات و خطرات در جنوب لبنان به پوشش لحظه به لحظه خبرهای این تجاوز پرداختند که در موارد به زخمی‌شدن سطحی آنان منجر شد.
 • در سال 2008 دفتر شبکه العالم در قاهره از سوی نیروهای دولتی و امنیتی مورد حمله قرار گرفت و لوازم و تجهیزات آن شامل دوربین‌ها ، رایانه‌ها و دیگر لوازم آن از سوی نیروهای دولتی مصادره شد.
 • در روز سه شنبه، ۶ ژانویه 2009 آقای خضر شاهین خبرنگار شبکه در قدس اشغالی در جریان حملات رژیم صهیونیستی به غزه به دلیل اعلام پیش از موعد یکی از حملات ارتش این رژیم به صورت زنده از شبکه العالم از سوی نظـامیـان اسرائیلی دستگیـرکه پس از مدتی آزاد شـد امـا به همـراه تصویربردار خـود به 9 ماه حبس خانگی محکوم شـد. پس از آن نیز این خبرنگار همواره از سوی نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی تحت فشار بوده است.
 • همچنین در تجاوزات سال 2008 رژیم صهیونیستی به غزه، دفتر شبکه در این شهر مورد اصابت چند راکت و موشک کوچک قرار گرفـت و آقـای مصطفـی عبدالهـادی خبرنگار شبکه نیز از ناحیه دست زخمی‌شد.
 • در سال 2010 خبرنگار شبکه در مراکش آقای نورالدین اوجار در چندین نوبت به دلیل همکاری با شبکه العالم از سوی نیروهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفت.
 • در حمله سال 2010 رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان نیز خبرنگاران و تصویربرداران شبکه در چندین منطقه در پوشش های خبری خود مجروح شدند .
 • در تاریخ 26/09/2012 گروه خبری برون مرزی در سوریه مورد حمله نیروهای مسلح شورشی قرار گرفت کـه در این حـادثـه حسین مرتضی مدیر دفتر شبکه العالم در سوریه زخمی و مایا ناصر خبرنگار شبکه پرس تی وی به شهادت رسید. آقای مرتضی نیز به دلیل شدت اصابات وارده برای معالجه و درمان به تهران منتقل شد.. همچنین در 6 دسامبر 2012 نیز دستگاه SNG دفتر دمشق نیز مورد اصابت نیروهای تکفیری قرار گرفت.
 • در سال 2012 و با افزایش درگیری‌ها در لیبی خبرنگار شبکه در موریتانی آقای محمد عبدا... ممین برای پوشش درگیری‌ها به این کشور اعزام شد که با توجه به افزایش تنش ها امکان خروج از این کشور را نداشت که در نهایت با هماهنگی با کشور متبوع خود به همراه تیم رئیس جمهور موریتانی که به دیدار رسمی‌به طرابلس سفر کرده بود ، توانست از کشور لیبی خارج شود.
 • همچنین بعد از آن خبرنگار دیگر شبکه به نام آقای لطفی غرس به منظور پوشش درگیری‌ها در لیبی به این کشور اعزام شد که پس از چند روز ورود به خاک این کشور توسط نیروهای طرفدار معمر قذافی بازداشت شد که در نهایت پس از دو ماه دستگیری و شکنجه آزاد شد.
 • در 13/05/2013 نیروهای امنیتی مصری در آستانه نخستین انتخابات ریاست جمهوری بعد از سقوط حسنی مبارک با حمله به دفتر العالم در قاهره مجددا کلیه تجیهزات آن را مصادره کردند. همچنین در 20/7/2013 نیز نیروهای امنیتی با یورش مجدد به دفتر شبکه احمد السیوفی مدیر این دفتر را بازداشت کردند.
 • در تاریخ 25/01/2014 نیز گروه خبری العالم در حمله نیروهای امنیتی مصر به تظاهرکنندگان در این شهر ، مورد تعرض قرار گرفت و تصویربردار دفتر زخمی‌شد .
 • در تاریخ 23/08/2015 حسین مرتضی مدیر دفتر شبکه العالم در سوریه در پوشش خبری در شهر حلب مورد حمله گروهک های تروریستی قرار گرفت و خساراتی به خودرو گروه خبری العالم وارد شد.
 • در تاریخ 01/06/2016 بسام الصفدی خبرنگار شبکه در سرزمین‌های اشغالی جولان از سوی نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی دستگیر شد که پس از 4 روز آزاد شد.
 • در تاریخ 3/11/2016 گروه خبری شبکه العالم با همراهی حسین مرتضی مدیر دفتر شبکه در سوریه در حومه شهر حلب از سوی نیروهای تکفیری مورد حمله قرار گرفتند و مجروح شدند .
 • در تاریخ 12/5/2017 خبرنگار شبکه در حمص آقای سعدا... الخلیل در پوشش میدانی از درگیری‌ها در ریف حمص شرقی از سوی نیروهای داعش مورد حمله قرار گرفت که دچار جراحات جزئی شد.
 • در تاریخ 8/1/2018 حسین مرتضی مدیر دفتر شبکه در سوریه به همراه تیم خبری العالم در حرستا در حومه دمشق حین پوشش خبری از سوی نیروهای داعش مورد حمله قرار گرفتند که خودرو گروه به شدت مورد آسیب قرار گرفت.
 • در تاریخ 8/3/2018 یزن کحیل تصویربردار جوان و 20 ساله شبکه العالم در شهر حلب در حین فعالیت به شهادت رسید. خانم ضیا قدور مادر شهید نیز خبرنگار شبکه العالم در شهر حلب است.
 • اسراء البحیصی خبرنگار شبکه در غزه حین پوشش رویدادهای جمعه سیاه در اعتراض به ادامه محاصره زمینی ، دریایی و هوایی غزه در 10/9/2018 و یک ماه پس از آن مورد اصابت گازهای سمی نظامیان صهیونیستی قرار گرفت و در مرحله دوم باعث شکستگی جزئی در استخوان دست نیز شد.

   

  شبکه العالم از طریق ماهواه‌ها با مشخصات زیر  قابل دریافت است:

   

  ردیف

  ماهواره

  فرکانس

  پلاریته

  S.R

  FEC

  درجه ماهواره

  1

  Eutelsat7WestA

  11526

  H

  27500

  6/5

  7w

  2

  HOTBIRD

  11471

  v

  27500

  6/5

  13E

  3

  Eutelsat8WestA

  12604

  V

  27500

  7/8

  8W

  4

  Eutelsat3B(DVBS2)

  11603

  H

  9720

  8psk

  3E

  5

  ExpressAM6(یا 22)

  12671

  V

  2277

  6/5

  53E

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما