امروز چهارشنبه  ۲ مرداد ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

قدردانی مجمع نمایندگان استان‌های کرمانشاه و کردستان از سریال «نون. خ»

مشاهده ۴۱۵
۱۳۹۸/۰۲/۰۴- ۱۱:۵۱

قدردانی مجمع نمایندگان استان‌های کرمانشاه و کردستان از سریال «نون. خ»

مجمع نمایندگان استان‌های کرمانشاه و کردستان در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس رسانه ملی، از پخش سریال «نون. خ» در نوروز 1398 که به خوبی بخشی از آداب و رسوم غنی اقوام کرد را به تصویر کشید قدردانی کردند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این سریال در استان‌های کردنشین و دیگر استان‌های کشور با استقبال خوبی مواجه شد و تاکنون تعداد زیادی از مسئولان فرهنگی از آن قدردانی کرده‌اند. بر این اساس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه و مجمع نمایندگان استان کردستان در نامه‌های جداگانه‌ای پخش این سریال را موجب دلگرمی مردم استان‌های کردنشین و معرفی خلق و خو و  آداب و رسوم آن‌ها دانسته و از آن قدردانی کرده اند.

در نامه مجمع نمایندگان استان کرمانشاه آمده است: «رسانه ملی نقش بی‌بدیلی در بازنمایی هویت اقوام و تصویرسازی از پیکره تمدنی و فرهنگی اقوام ایران زمین برای تقویت وحدت ملی دارد. به متن آوردن اقوام و تقویت انگاره عمومی از وطن‌دوستی، مردم‌دوستی، پاکدستی، خانواده‌محوری، مهربانی و صمیمیت اقوام و عنایت به خرده فرهنگ‌های بومی در بستر تولیدات رسانه ملی موجب نمایش یکپارچگی ملی در عین تنوع فرهنگی خواهد شد. مجموعه جذاب «نون خ» که بنا به نظرسنجی مرکز تحقیقات آن سازمان از سوی مردم ایران بعنوان بهترین و پرمخاطب‌ترین سریال نوروزی رسانه ملی انتخاب شد، واجد همین ویژگی و برگرفته از ظرفیت اقوام اصیل و ریشه‌دار کرد است.

خوشبختانه این سریال با استفاده از بخش کوچکی از سرمایه انسانی و هنرمندان کرد، توانست به خوبی بخشی از آداب و رسوم غنی اقوام کرد را به تصویر بکشد و گویش شیرین، لهجه، موسیقی و طبیعت چشم‌نواز مناطق کردنشین را برای مردم ایران شیرین و دلنشین نمایند. سریال هر چند از دریچه طنز قصه زندگی یک پدر را دنبال می‌کرد اما در کنار شوخی‌ها و طنزها، مردم ایران هموطنان کرد خود را پاکدست، مهربان، خانواده دوست، اهل کار و تولید، مهربان، غیور و بی‌ریا و بامعرفت یافتند که در تلخ و شیرین زندگی، پشت یکدیگر را خالی نمی‌کنند. به همین دلیل شایسته است ضمن سپاس و تقدیر از جنابعالی و مدیریت عالی رسانه ملی، مراتب تشکر خود را از شبکه یک سیما و سازندگان این سریال که با جلوه‌هایی از فرهنگ و سلوک اقوام کرد را پیشکش مردم ایران کردند، اعلام نماییم.

امید است با تقویت و پشتیبانی لازم از گروه تولید و بهره بیشتر از نخبگان و هنرمندان کرد، فصل دوم این مجموعه دیدنی در دستور کار رسانه ملی قرار گیرد.»

در نامه مجمع نمایندگان استان کردستان نیز خطاب به ریاست سازمان صداوسیما نوشته شده: «رسانه‌ ملی، در بهار امسال آواها، نواها، گویشها، لهجه‌ها و پوشش‌های مناطق کرد نشین ایران که هرکدام تداعی‌گر فرهنگ و اصالتی خاص هستند را به تصویر کشید. پخش نواهای محلی کردی برای نخستین بار در رسانه‌ملی بسیار ارزشمند و نوید روزهای بهتر از این را هم می‌دهد.

شبکه یک سیما به خوبی با پخش سریال مناسبتی توانست وفاق و همدلی ملی را به تصویر بکشد. رسانه‌ای که داعیه‌دار حراست از فرهنگ‌هاست غنای فرهنگی مناطق کرد نشین ایران هر کدام به تنهایی اوج اصالت را به عنوان ارزشمندترین نشان تاریخی به همراه دارد. سریال «نون خ» که به گواه مخاطبان در نظرسنجی سازمان صداوسیما از پرمخاطب‌‌ترین سریال‌های مناسبتی بوده در قالب طنز با تکیه بر داستان زیبا و استفاده از هنرمندان برجسته‌ کشوری و استانی، خاطره‌ای نیک بر جا گذاشت. نقش اول سریال «نورالدین خانزاده» روایت صداقت، شرافت و انسانیت تمام مردمان کرد ایرانی است.

ضمن عرض خداقوت و سپاس ویژه از حضرتعالی و همکاران محترم آن سازمان، بدینوسیله از زحمات و تلاشها و از همه مهم‌تر از نگرش تمامی عوامل تولید و پخش این سریال بویژه جناب آقای آقاخانی (کارگردان)، آقای دکتر فرجی (تهیه‌کننده)، آقای دکتر زین‌العابدین (مدیر شبکه یک ) و جناب آقای امان‌الهی مدیرکل شبکه کردستان(مشاور سریال) قدردانی می‌شود. امیدواریم  برای تداوم بسترسازی بیشتر برای همدلی و همنوایی ملت بزرگ ایران شاهد استفاده بیشتر از پتانسیل سایر اقوام ایرانی باشیم .

امید است در ساخت قسمت‌های بعدی سریال نون خ که به حق از انتظارات مردم است، نقطه نظرات منتقدین نیک اندیش هم لحاظ شود.»

 گفتنی است بر اساس نظرسنجی استانی مرکز تحقیقات صداوسیما سریال «نون. خ» در استان‌های کردنشین با استقبال چشمگیر مردم  مواجه بوده است. میزان رضاین از این سریال در استان کردستان 86/7  درصد  بوده است. در استان کرمانشاه نیز میزان رضایت 94 درصدی بوده است .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما