امروز يك شنبه  ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

یزد میزبان پیرغلامان و خادمان حسینی می‌شود

مشاهده ۲۷۴
۱۳۹۸/۰۲/۳۰- ۱۶:۵۷
در نشستی با حضور استاندار یزد و مسئولان برگزاری هفدهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، .در این نشست اعلام شد هفدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان، ذاکران و خادمان حسینی (ع) هم‎زمان با آغاز عزاداری‌های حسینی در ماه محرم در شهریور ماه در یزد برگزار می‌شود.
در این اجلاس 600 میهمان از سراسر کشور و جهان اسلام که بیشتر آن‎ها را ذاکران، پیرغلامان و مداحان حسینی شامل می‌شوند حضور خواهند داشت.
طالبی استاندار یزد در مراسم عقد تفاهم‎‏نامه برگزاری هفدهمین اجلاس قدردانی از پیر غلامان حسینی در یزد گفت: این اجلاس ظرفیتی مناسب برای معرفی جاذبه‌های گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی استان به جهانیان است.
طالبی با اشاره به هم افزایی و تعامل خوب مردم و مسئولان استان در برگزاری مراسم مختلف عزاداری ابا عبدالحسین اظهار امیدواری کرد بتوان نام یزد را در کنار عنوان حسینیه ایران در جمع عاشقان خدمت به حضرت ابا عبدالحسین در این اجلاس پرآوازه کنیم.
هفدهمین اجلاس تشکر از پیرغلامان حسینی در حقیقت بزرگداشت نام و آوازه بزرگانی است که سال‎هاست در آیین‌های سوگواری سیدالشهدا خدمت می‌کنند.
رئیس مرکز بسیج صدا وسیما و رئیس برگزاری این اجلاس بین‎المللی هم در این مراسم با اعلام این مطلب گفت: برگزاری اجلاس، علاوه بر اینکه باعث می‌شود آیین‌هایی که در طول 1400 سال گذشته احیاگر اسلام ناب محمدی بودند زنده شود یکپارچگی و وحدت امت اسلامی را در سایه سار نام اباعبدالله را هم به دنبال دارد.
رحمتی افزود: برگزاری این اجلاس می‎تواند فرهنگ غنی حسینی که در برگیرنده شور و شعور و حماسه این مردم در بر پایی مجلس عزای حسین است را هم به مردم کشور و هم به جهانیان معرفی کند.
وی با اشاره به فرهنگ معنوی استان یزد در برپایی مجالس عزای شهادت امام حسین (ع) تاکید کرد: این اجلاس در معرفی ظرفیت بزرگ گردشگری معنوی به ویژه گردشگری مذهبی این استان به جهانیان موثر باشد.
دبیر برگزاری این اجلاس هم در این مراسم اعلام کرد: از این تعداد 15 نفر پیر غلام بالای 70 سال از استان‌های کشور و 5 پیر غلام بالای 70 سال از سایر کشور ها هستند.
دهقان نیری افزود: در این اجلاس مطابق سنوات قبل همچنین از یک نفر پیر غلام که در طول عمر خود بنای یک حرکت یا فرهنگ در شورآفرینی مجالس عزای حسین را در استان یزد پی‎ریزی کرده باشد تجلیل خواهد شد اگرچه آن فرد هم اکنون در قید حیات نباشد.
مدیر کل صداوسیمای یزد هم در این مراسم پهلوانیان با بیان اینکه بسیاری از مراسم و آیین‌های عزاداری مردم استان یزد منحصر به فرد است افزود: سینه زنی، مراسم نخل‎برداری و ده‎ها مراسم خاص دیگر را می‎توان در این اجلاس به جهانیان معرفی کرد. وی اظهار امیدواری کرد: این اجلاس بتواند در معرفی گردشگری مذهبی و آیین‌های منحصر به فرد مردم یزد به جهانیان موثر واقع شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما