امروز دوشنبه  ۵ خرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

بیانیه گام دوم تبیین نظریه نظام انقلابی است

مشاهده ۳۱۸
۱۳۹۸/۰۳/۰۵- ۱۴:۲۴
برقراری پیوند میان بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و نخبگان، از وظایف رسانه برای عملی کردن توصیه‌های رهبر معظم انقلاب است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نشست «رسانه و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» در اردیبهشت امسال با سخنرانی حجت‎الاسلام‎والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه استاد حوزه و دانشگاه و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در جمع پژوهشگران حوزه دین و رسانه در تالار اندیشه اداره کل پژوهش‎های اسلامی رسانه برگزار شد.

حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر خسروپناه در این نشست در سخنانی با تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و برشمردن پیام‎ها و بخش‎های مختلف آن، پیوند بین این بیانیه و نخبگان را از وظایف رسانه برای عملی کردن توصیه‌های رهبر معظم انقلاب بیان کرد.

وی با اشاره به لزوم فهم دقیق بیانیه گام دوم برای شناخت نکات کلیدی مرتبط با رسانه، گفت: این بیانیه صرفا در مقام ارائه مجموعه‎ای از راهبردها و سیاست‎ها نیست بلکه اصلی‌ترین و گوهری‌ترین مطلب در این بیانیه، تبیین نظریه نظام انقلابی است.

حجت‎الاسلام‎والمسلمین خسروپناه این بیانیه را حاوی سه پیام عمده دانست و افزود: یک پیام این بیانیه توصیف و تبیین نظریه نظام انقلابی است. پیام دوم درباره دستاوردهای نظام انقلابی در چهار دهه گذشته است. در گذشته نظریاتی از جامعه‌شناسان طرح شده که در عالم واقع محقق نشد مانند نظریه مدینه فاضله‌ فارابی که صرفاً در حد یک نظریه ماند. این بیانیه می‌گوید نظریه نظام انقلابی دستاوردهایی داشته است. پیام سوم توصیه‌ها و راهبردهای لازم برای گام دوم یعنی چهار دهه بعد است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی‌با اشاره به اعتدال و جامعیت این بیانیه از حیث امید دهی و تهدیدکنندگی، به رعایت این امر از جانب رسانه‌ها در انتقال پیام تاکید کرد و گفت: در سراسر این بیانیه، هم خوف وجود دارد هم رجا، هم بیان امید است هم تهدید. بعضی‌ها جامع نگر نیستند و در بیان واقعیات انقلاب، سیاه نمایی می‌کنند و با بیان نقاط ضعف به پیشرفت ها و تغییرات رو به رشد و بالندگی انقلاب اشاره نمی‌کنند. از سوی دیگر، عده‌ ای حاضر نیستند انتقادات را بشنوند چون تحمل نقد ندارند.

وی ادامه داد: خودمان باید خود را نقد کنیم. اگر نقدهای خود را نگوییم، ضعف‌هایمان برطرف نمی‌شود و رشد نمی‌کنیم. رهبر انقلاب در این بیانیه به نقاط ضعف و قوت و تهدید و پیشرفت به صورت توامان اشاره می‌کنند. این نوع بیان اعتدال به معنای دقیق کلمه در انتقال پیام است.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه پیام اول این بیانیه را تبیین و توصیف چیستی نظریه انقلابی دانست و تصریح کرد: در این چیستی یک نکته محتوایی و یک نکته ساختاری وجود دارد. نکته محتوایی این است که مقام معظم رهبری نظریه نظام انقلابی را نظریه‌ای می‌دانند که از شعارهای فطری جهانی برخوردار است. آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری شعارهای فطری‌ و جهانی‌اند که اصول نظریه نظام انقلابی را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به نکته ساختاری بیانیه ابراز داشت: نکته دوم و ساختاری بیانیه به تعبیر حضرت امام ساختار جمهوری اسلامی یا به تعبیر مقام معظم رهبری مردم سالاری دینی است که آن شعارها را محقق می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه در بیان جزئیات مربوط به پیام دوم بیانیه گفت: پیام دوم پاسخ به این سوال است که آیا نظریه نظام انقلابی دستاوردهایی در این چهار دهه داشته یا صرفاً یک نظریه انتزاعی است. بیانیه می‌گوید این نظام، دستاوردهایی چون استکبارستیزی، تمامیت ارضی و امنیت، مشارکت حداکثری مردم، پیشرفت علم و فناوری، توسعه زیرساخت‌های کشور، سنگینی کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی‌کشور، معنویت و اخلاق در فضای عمومی، عزت ملی و روابط خارجی، پایان انحطاط تاریخی ایران و حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی داشته است.

حجت‎الاسلام‎والمسلمین خسروپناه همچنین در بیان جزئیات مربوط به پیام سوم بیانیه گفت: در این بیانیه مقام معظم رهبری هفت توصیه را مطرح کردند. اول پیشرفت در علم و پژوهش، دوم معنویت و اخلاق، سوم اقتصاد مقاومتی، چهارم عدالت و مبارزه با فساد، پنجم استقلال، ششم آزادی و هفتم عزت ملی.

وی در ادامه مباحث خود در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، به نقش رسانه در عملی کردن توصیه‌های این بیانیه اشاره کرد و افزود: به نظرم مهم‎ترین کاری که رسانه باید انجام دهد این است که برای کشف ساختارهای کارآمد و عملی‌ کردن این هفت توصیه، بین بیانیه گام دوم و نخبگان پیوند برقرار کند. در کشور ما نخبگان و پژوهشگران زیادی هستند که در مورد این بیانیه و ساختار لازم آن فکر کرده اند، رسانه باید پیشنهادهای ساختاری نخبگان را به مسئولان منتقل کند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: رسانه با انتقال ساختارهای پیشنهادی نخبگان به مردم، می‎تواند توده مردم را مطالبه‎گر کند چراکه رسانه ذهن و رفتار مردم را جهت می‌دهد و این یعنی مردم برای اصلاحات ساختاری مطالبه‌گر باشند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما