امروز يك شنبه  ۱۷ آذر ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

«بانوی سردار»؛ حماسه ای شورانگیز از مبارزات دلاور زن بختیاری

مشاهده ۳۶۰
۱۳۹۸/۰۶/۰۶- ۱۱:۲۲

«بانوی سردار»؛ حماسه ای شورانگیز از مبارزات دلاور زن بختیاری

بازی‌های هدایت شده، وفاداری در بازنمایی رخدادهای تاریخی و تسلط بر تصویر و فضاسازی‌های تماشایی، تعریف ملموس داستان دراماتیزه شده و شورانگیز زندگی و مبارزات بی بی مریم از سریال «بانوی سردار»، یک اثر ملی و حماسی ساخته است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، با پخش کمتر از نیمی از قسمت‌های سریال تلویزیونی بانوی سردار که این شب‌ها از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود اظهار نظرهای مثبتی از منتقدان و صاحبنظران رسانه درخصوص روایت داستان این بانوی مبارز و تاریخ ساز در رسانه‌های منتشر شده است که بیشتر مؤید نگاه برنامه سازان رسانه ملی به معرفی الگویی از زنان مسلمان ایرانی است که در طول تاریخ نامشان ثبت شده است: جبار آذین منتقد و نویسنده در این خصوص نوشته است:

پس از تولید و پخش سریال خوب و تماشایی «بانوی عمارت» که حال و هوای سریال سازی را در تلویزیون تغییر داد و کدورت های نشئت گرفته از تماشای سریال های متوسط وضعیف را برای مدتی از خاطر بینندگان سیما زدود، این روزها یک مینی سریال خوش ساخت و با محتوای دیگر به نام «بانوی سردار» لبخندی از رضایت بر چهره مخاطبان تلویزیون نشانده است.

«بانوی سردار»، روایت تصویری و تلویزیونی جذابی از یک کارگردان خوشنام با کارنامه ای قابل اعتنا در تولید آثار خوب هنری و سینمایی است. پرویز شیخ طادی در درام اجتماعی، تاریخی و خانوادگی «بانوی سردار» راوی هنرمندانه بخشی از تاریخ معاصر کشور و نقش و سهم ایل غیور بختیاری و به ویژه یک زن دلاور به نام بی بی مریم، ملقب به سردار مریم در مبارزه با قجر و ظل السطان قجری و استعمارگران انگلیسی است.

بازی‌های خوب و درست هدایت شده، وفاداری در بازنمایی رخدادهای تاریخی و تسلط بر تصویر و صحنه و فضاسازی‌های تماشایی؛ تعریف ملموس داستان دراماتیزه شده و شورانگیز زندگی و مبارزات بی بی مریم در مدیومی فراتر  از قالب های تصویر سازی تلویزیونی در بستری از مناسبات واقع گرای اجتماعی، تاریخی و سیاسی، کارگردانی حرفه ای، موسیقی و آوای خوش و پردازش مقبول موضوع های قومی و ملی، از سریال «بانوی سردار»، یک اثر ملی و حماسی ساخته است.

گرچه پروبز شیخ طادی در «بانوی سردار» به دلیل تنوع سوژه‌ها، رویدادها و حوادث تاریخی و خانوادگی و سیاسی می توانست با خلق داستانک های فرعی این سریال را از دوازده قسمت به یک مجموعه سی قسمتی برساند، ولی با پرهیز از حاشیه پردازی، توان هنری خود را به بازگویی و بازسازی داستان محوری سریال و قصه پرتب وتاب مریم بانوی سردار معطوف ساخته تا سریالی محکم، قوی، جذاب و تاثیرگذار بسازد که در کل به توفیق هم رسیده است.

نکته قابل تاملی که در نگارش فیلمنامه‌ها و تولید اغلب آثار تاریخی و از جمله «بانوی سردار» بر روی آن مکث لازم صورت نگرفته و نمی‌گیرد، این است که آدم های آنها شیک و وزین و در حد افراد تحصیل کرده امروزی سخن می‌گویند و شعار می دهند. نویسندگان این نوع کارها از یاد می‌برند که کاراکترهای سریال ها و فیلم های تاریخی، اشخاصی با دانش، بینش، فرهنگ و ادبیات خاص شرایط تاریخی و اجتماعی جامعه خود هستند و فیلمنامه نویسان باید با رعایت ادبیات دوره ای که شخصیت های قصه در آن زندگی می‌کنند، برای آنها دیالوگ بنویسند و خود به جای آنها نیندیشند و دیالوگ نگویند. با این همه امتیازات و ویژگی‌های مثبت ساخته شیخ طادی توانسته است «بانوی سردار» را به یک مجموعه دیدنی و به یادماندنی تبدیل کند. «بانوی سردار» امتیازی دیگر در کارنامه هنری پرویز شیخ طادی است.

یک زن برنوبه دست روشنفکر و ترقی خواه

روزنامه شهروند نیز در مطلبی  با عنوان «یک زن برنوبه دست روشنفکر و ترقی خواه» در صفحه 14 شماره 1777به این سریال پرداخته است:

این روزها بعد از پایان «عصرجدید» تک خال تلویزیون سریالی است به نام بانوی سردار. سریال تاریخی به کارگردانی پرویز شیخ تادی که روایتگر بخشی از زندگی بی بی مریم است. شخصیتی که در تاریخ معاصر به نخستین بانوی سردار ایرانی که به مبارزه با استکبار انگلیس و حکومت مرکزی رضا شاه پرداخته معروف است. سریال بانوی سردار به سیاق مد جدید سریال های تاریخی شبکه سه از بازیگرانی کمتر شناخته شده درروایت داستانش بهره می‌برد. بازیگرانی چون پانته‌آسیروسحبیب دهقان نسب و...که البته هیچکدام از سوپراستارهای سینما و جعبه جادو نیستند.

موج جدید سریال سازی تاریخی

مخاطبان تلویزیون این سریال را در کنار بانوی عمارت عزیزاله حمیدنژاد موج جدید سریال سازی تاریخی در تلویزیون نام نهاده‌اند، سریال‌هایی که ظاهرا در پاسخ به این خواسته مکرر ساخته شده‌اند که چرا سریال‌هایی به سبک آثار کره‌ای در ایران ساخته نمی‌شود؟ حقیقتش این است که این دو سریال محبوب از جهاتی هم با هم مشابه‌اند از جمله اینکه هردو بدون اینکه از بودجه‌های ویژه و فاخر استفاده کنند کارهای آبرومندی از آب درآمده‌اند و هر دو هم با استقبال مخاطبان مواجه شده‌اند هر دو داستانی جذاب در بستر تاریخ روایت می‌کنند و نیز هردو به دلیل موفقیتشان بازیگرانشان را ستاره کرده‌اند.

آیا بانوی سردار موفق است؟

با اینکه هنوز منتقدان زیادی به این سریال نپرداخته‌اند اما در فضای مجازی استقبال زیادی از این سریال شده و خیلی‌ها آن را بهترین کار تلویزیون در 6 ماه اول سال دانسته‌اند برای همین شبکه‌های اجتماعی پر از پست‌ها و توئیت‌هایی است که به ستایش بانوی سردار پرداخته‌اند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما