امروز يك شنبه  ۱۷ آذر ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

چرا صداوسیما از پیرغلامان حسینی تجلیل می‌کند؟

مشاهده ۴۱۲
۱۳۹۸/۰۶/۰۹- ۱۱:۰۰

چرا صداوسیما از پیرغلامان حسینی تجلیل می‌کند؟

رئیس اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی در یادداشتی که در هفته نامه صداوسیما چاپ شده است به اهداف برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی پرداخته است:

1400 سال است محرم می‌آید و هنوز محرم برای ما تازگی دارد. هنوز همه‌چیز تازگی دارد و هیچ‌چیز تکراری نیست. مثل قرآن که زنده و پویاست. وقتی پیامبر(ص) فرمودند «کتاب‌الله و عترتی» این‌ها از هم جدا نیستند. هرکس در این دستگاه نوکری با اخلاص انجام دهد، جاودانه است. به عبارت بهتر قرآن همیشه زنده است و محبت اهل‌بیت(ع) بالاخص حضرت سیدالشهداء(ع) برای همیشه جاودانه است.

پیرغلامان هرچه بیشتر می‌سوزند و خاک می‌خورند، در مجالس اهل‌بیت(ع) تأثیر بیشتری می‌گذارند. حالا چطور این اتفاق می‌افتد؟ دستگاه امام حسین(ع) چه چیزی دارد که هرکس در این وادی خاکِ بیش‌تری بخورد نفسش تأثیرگذارتر می‌شود؟ امام حسین(ع) به مرحله‌ای از آزمون الهی رسید که همه هستی‌اش را در طبق اخلاص گذاشت و در راه رضای خدا تقدیم کرد. خداوند هم برای او سنگ تمام گذاشت.

پیرغلام همان خادم اهل‌بیت(ع) است که تمام عمر و وجودش را در عزاداری امام حسین(ع) سپری می‌کند. مگر نه هیئت رفتنِ تنها و خادمی اهل‌بیت(ع) ظاهری، هیچ فایده‌ای ندارد. جوانانِ این عرصه به تأسی از پیرِ هیئت‌ها می‌آموزند چطور امام حسین را دوست داشته باشند. چرا می‌گویند پیرغلامی‌بالاترین درجه عشق به اهل‌بیت(ع) است؟ چون پیرغلام عمرش را درِ خانه اهل‌بیت(ع) قرار داده و از جوانی تا پیری عمر خودش را در این راه وقف کرده است.

جوانان هیئتی امروز باید پیرغلامان را الگوی خود قرار دهند تا شاهد رونق بهتر و صلابت روحیه انقلابی در گسترش و توسعه شعائر حسینی باشیم. زیرا بزرگ‌ترهای هیئت در راه ترک محرمات، انجام واجبات و توجه به مستحبات پیش‌قدم بوده‌اند. پیرغلامی درجه والایی است چون از امام حسین(ع) یاد گرفتند سر به زیر، متواضع و بزرگوارانه زندگی کنند.

 حرکت و سنت پسندیده‌ای که بسیج سازمان صداوسیما هر ساله با حضور در یک استان، استعدادهای هیئت‌های مذهبی آن خطه را شناسایی و معرفی می‌کند. بالا بردن کیفیت این نوع برنامه‌ها می‌تواند انگیزه پیروان گام‌های بلند پیرغلامان و خدمتگزاران دین، آیین و مذهب کشور را ارتقاء بخشد.

برای نهادینه شدن فرهنگِ خدمتگزاری حسینی، همچنان این ضرورت وجود دارد که تلویزیون در کنار برگزاری اجلاس بین‌المللی برای خدمتگزاران و پیرغلامان حسینی، داستان زندگی عارفانه و عاشقانه برخی از این خدمتگزاران اهل‌بیت(ع) عصمت و طهارت را در قالب فیلم، سریال و مستند به نمایش درآورد تا افزون بر قدردانی بیش‌تر از این افراد، جایگاه آن‌ها در تاریخ هنر به موازات تاریخ مذهبی کشور ثبت و ضبط شود.

پرچم تجلیل از پیرغلامان حسینی در یزد برافراشته شد تا صداوسیما مفتخر به برگزاری اجلاس هفدهم شود. اجلاسی که شهر به شهر و منزل به منزل، فریادِ هیهات مناالذله حسینیان را برمی‌آورد.

در دوره فعلی که امکانات ارتباطی، ایجاد فضاهای آشنا شونده مردم با هرآن کس که با مدل‌های گوناگون فعالیت می‌کند زیاد شده، از این رو توجه به گروه‌های گوناگون به خصوص ارکان عزاداری چه مرثیه‌سرایان، شاعران آیینی، سخنورها و چه مسئولیت‌های دیگر در هیئت‌های مذهبی، حرکت مثبتی است که تلویزیون دستمایه قرار داده است.

صداوسیما فارغ از پخش زنده عزاداری‌ها به دور از زرق و برق‌های بی‌مورد و توجه به عزاداری‌های شهرها و اقوام مختلف در شبکه‌های سیما، با برپایی اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی به نوعی روند فرهنگسازِ رواج ادب و معرفت توأمان با عزاداری حسینی را جلو می‌برد. بسیج رسانه‌ملی از آن روزی که زنگِ آغاز این اجلاس‌ها به صدا درآورد هر استانی را میزبان این اتفاقِ بزرگ قرار داد.

اولاً این کار باعث می‌شود همه‌ برنامه‌ها در تهران متمرکز نشود و ثانیاً پیشکسوتان و نام‌آوران مرثیه، برپا کننده، خادم و سخنورِ هیئت‌های مذهبی استان‌های مختلف تجلیل شوند. از طرفی تلویزیون با این حرکت، جامعه را آماده عزاداری محرم و صفر می‌کند. همچون بهار که نوروزخوانان در کوه‌ و بیابان نوید آن را می‌دهند. اینجا هم به نوعی تجلیل از پیرغلامان و خدمتگزاران حسینی، نوای عشاق حسینی را به گوش می‌رساند که «ای مردم، رختِ عزا بر تن کنید که امام حسین(ع) و یاران با وفایش به کربلا نزدیک می‌شوند».

برگزاری این اجلاس، بهترین‌های عرصه مرثیه‌خوانی، شعرخوانی، سخنوری و حتی خدمتگزاری و الگوهای مناسب برپایی هیئت را شناسایی و مردم سراسر کشور را با نام‌ها و ویژگی‌ها و شاخصه‌هایشان آشنا می‌کند. به مردم هیئت‌دوست خصوصاً نسل جدید یک آمادگی ذهنی می‌دهد تا مشقِ معرفت حسینی کنند و به مرثیه سرایان کاربلد و حنجره‌های سالمی‌که ذکر مصیبت می‌کنند توجه داشته باشند. با صوت‌هایی که در هیئات مذهبی کشور نظم می‌گیرند و با وقایع گوناگون عاطفی و حماسی عاشورا آشنا می‌شوند.

حضور در استان‌های مختلف برای تجلیل از عاشوراییان و عاشقان حسینی، هم‌سرایی با مصائب اهل‌بیت و مصیبت‌دیدگان واقعه عاشورا، همراه کردن مردم با وقایع عاشورا همه این‌ها جزو فرهنگسازترین اتفاقاتی است که صداوسیما آن را منزل به منزل جلو می‌برد.

بر این اساس، بسیج صداوسیما با تلاش و برنامه‌ریزی دقیق و گسترده و با تمام امکانات خودش را آماده اجرای هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی در سال آینده می‌کند. سالی که قرار است هیئتی‌ها در آذربایجان شرقی گردهم آیند و تلویزیون آنجا با معرفی فعالان ارزشمند و تأثیرگذار هیئت‌های مذهبی آن خطه، از مقامِ پیرغلامان حسینی در ایستگاه هجدهم تجلیل به عمل آورند.

 محمدمهدی رحمتی

رئیس اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما