امروز دوشنبه  ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

شور و شعور حسینی در رادیو؛ حسینیه ای به وسعت دل‌ها

مشاهده ۴۹۲
۱۳۹۸/۰۶/۲۶- ۱۵:۲۱
در تاریخ اسلام، «نهضت حسینی» مهم‌ترین پدیده تحوّل زایی است که علاوه بر تأثیر در پیدایش حوادث سیاسی جهان اسلام، در تحول فرهنگ و آداب و سنن مردمی نقش برجسته‌ای ایفا کرده و تفاوت فرهنگ شیعی و دیگر مذاهب اسلامی در حقیقت متأثر از حادثه کربلاست.

اینک بر ماست تا برای صیانت از برکات این قیام شکوهمند، ساحت این واقعه مهم را از تحریفات و بدعت‌ها و خرافه‌ها مصون داریم. از این رو  روایت واقعیت و حقیقت عاشورا و پیام آن،  موضوعی حیاتی در زندگی مسلمانان و شیعیان است.

جاذبه و نقش آفرینی حادثه کربلا، موجب شده برخی از علاقه‌مندان ساده دل و کثیری از دشمنان دوست نما، با دست کاری در گزارش‌های تاریخی و تقطیع و تحریف آن‌ها، چهره این حادثه را نادرست و غیر واقعی نشان دهند. علاقه‌‌مندان و دلسوزان واقعی و آگاه به حوادث تاریخی، همچون شهید مطهری  تلاش ارزشمندی برای زدودن پیرایه‌های ناصحیح از چهره حادثه کربلا انجام داده‌اند.

بنابراین، تلاش برای زدودن چهره حادثه کربلا از تحریفات و انحرافات، موضوعی زنده و وظیفه‌ای سنگین بر دوش عاشورا پژوهان و رسانه‌های متعهد،خصوصا رسانه ملی است.

بنابراین ارائه الگوی صحیح عزاداری، مبتنی بر شور و شعور حسینی ضمن ترویج مراثی مطلوب می تواند ساحت عاشورا را از افسانه‌ها و تحریفات بزداید.

 بدین منظور در سپهر رسانه‌ای، «رادیو محرم» طراحی و راه اندازی شد و شبکه سراسری رادیو نیز از نخستین روزهای ماه محرم با برنامه‌ای دقیق به ترویج مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی مستند از منابع متقن و معتبر شیعی، تقویت و ترویج اشعار، مداحی‌ها، مراثی و روضه‌خوانی‌های فاخر و متقن، ترویج سبک‌ها و الگوهای مداحی و مراثی پرداخته تا بر اساس رهنمودهای بزرگان به ویژه رهبر معظم انقلاب، تبیین عملی شیوه‌های صحیح برپایی مراسم‌ و مجالس اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام و

مهندسی الگوی صحیح عزاداری با رویکرد شور و شعور و حماسه و معرفت، پایدار بماند.

ساختار شکلی رادیو محرم، آوایی است و حجم قابل توجهی از مرثیه‌سرایی، نوحه، مقتل‌خوانی و شعر‌خوانی درساختارهای «کلامی» و «پیامی» بسیار کوتاه استفاده  می‌شود.

 رویکرد محتوایی مراثی، نوحه‌خوانی‌ها، شعر‌خوانی‌ها و کلام کوتاه بزرگان در جهت اهداف قیام به ویژه «امر به معروف و نهی از منکر»، «اصلاح‌گری»، «اخلاق‌مداری»، «هدایت‌گری»، «آزادی و عدالت جویی مبتنی بر دین‌مداری» است و

مقتل‌خوانی‌ها و نوحه‌های ذاکران و مداحان موجه و متعهد و استفاده از شعر‌خوانی شاعران ارزشمند و معتبر قدیم و معاصر، با رویکرد حماسه و احساس مد نظر است.

ترویج ادعیه و زیارت‌نامه‌ها و احادیث امام حسین(ع) و احادیث معصومان علیهم‌السلام از مهمترین اهداف این رسانه است. ان شاءالله مقبول حق قرار گیرد.

حمید شاه‌آبادی
معاون صدا

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
اخبار مرتبط

امتیاز شما