امروز چهارشنبه  ۷ خرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

امشب، همراه با مستندهای شبکه افق

مشاهده ۱۹۶
۱۳۹۸/۰۶/۲۷- ۱۵:۲۵
مستند «تجارت ابدی» درباره نزول‎خواری در جامعه، چهارشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‎شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مستند «تجارت ابدی» به بحث بانک‌داری اسلامی و نیز مسئله زشت نزول‌خواری در این کار می‌پردازد.

در این فیلم همچنین با معرفی یک صندوق قرض الحسنه سعی شده الگو‌سازی موفق بانکداری هم معرفی شود، در این صندوق از کسانی که وام گرفته می‌شود، کوچکترین بهره‌ای گرفته نمی‌شود. این صندوق در نجف آباد اصفهان است، اما نامش به علت برخی مسائل بازگو نمی‌شود. زمان این کار 20 دقیقه است و زمستان سال 95 فیلم‎برداری آن انجام شده است.
محسن نقی‌زاده کارگردانی «تجارت ابدی» را بر عهده داشته، مستندی که چهارشنبه 27 شهریور ساعت 19 و تکرار آن ساعت 10:30 روز پنجشنبه روی آنتن شبکه افق می‎رود.
روزهای حماسه و دفاع به روایت «پسران گمبوعه»
پسران گمبوعه از نسل عشایر عربی هستند که 102 سال پیش در منطقه ای پوشیده از علف های گمبوعه به نام المنیور در نبردی که بعدها جهاد عشایر، نبرد المنیور و نبرد گمبوعه نام گرفت به مصاف نیروهای اشغالگر انگلیسی رفتند و آن‎ها را از حوالی اهواز به خرمشهر عقب راندند. سومین قسمت مجموعه مستند «پسران گمبوعه» درباره منصور الهایی است؛ او متولد شهرستان مسجدسلیمان اما بزرگ شده اهواز است. منصور از سال‎های نوجوانی‎اش می‌گوید، اینکه از همان دوران در یکی شرکت به عنوان سقا کار می‌کرده تا حالا که در یک کارگاه صنعتی بزرگ مشغول به‎کار است. او خاطرات زیادی هم از دوران دفاع مقدس به یاد دارد، روزهایی که همه ایرانی‌ها برای دفاع از اسلام و قرآن و این آب و خاک، گام در جبهه‌ها نهادند و مردانه در مقابل دشمن بعثی ایستادند. مرتضی مطوری کارگردانی «پسران گمبوعه» را بر عهده دارد که سومین قسمت آن چهارشنبه 27 شهریور، ساعت 20 و تکرار آن ساعت 5 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.
«دانش آموز ایرانی» به کلاس دوم می‎رود
مجموعه «دانش آموز ایرانی» به سیر تغییر و تحول در نظام آموزشی و مدارس ایران در دوران معاصر می‌پردازد. شیوه روایت گویی این مستند، پخش تصاویر گرافیکی در کنار برخی عکس های آرشیوی و مستند از دهه‌های گذشته است. در این قسمت با برخی افراد که در این زمینه تاثیرگذار بوده اند آشنا می‌شویم؛ افرادی مانند میرزاحسن که برای فراگیری روش‎های نوین آموزشی و مدرسه‎داری به خارج از کشور سفر کردند. همچنین در این برنامه با برخی کارشناسان و نویسندگان کتاب‎های درسی نیز مصاحبه شده است. محمد حسین زینلی تهیه‎کننده و کارگردان این مجموعه است که دومین قسمت آن چهارشنبه 27 شهریور، ساعت 20:30 و تکرار آن ساعت 14 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.
همراه با شیعیان آلمانی در «در امتداد غدیر»
مجموعه مستند «در امتداد غدیر» روایتی است از زندگی و فعالیت شیعیان ساکن در اروپا و کشورهای مختلف این قاره. عوامل سازنده این مجموعه سعی کرده اند با شیعیان اروپایی گفت‎وگوهای جذاب و متنوعی تهیه کنند تا با اقبال بینندگان مواجه شود. در هجدهمین قسمت، با شیعیان ساکن آلمان به ویژه شهر هامبورگ و سبک زندگی آن‎ها آشنا خواهیم شد. در این شهر یک مرکز اسلامی‌بزرگ وجود دارد که به عنوان یکی از مهمترین مراکز اسلامی در سطح اروپا فعالیت می‌کند. تهیه‎کنندگی و کارگردانی این مجموعه را محمود جوانبخت و رضا برجی بر عهده داشته‎اند. این مستند هر شب ساعت 21:30 از شبکه افق پخش خواهد شد و تکرار آن هم ساعت های 5:30 و 9 روز بعد روی آنتن می‎‏رود.
داستان بانوی شاعر در شبکه افق
فصل سوم مجموعه «فیروزه» چهارشنبه‌ها از شبکه افق پخش می‌شود. در این مجموعه با آثار و زندگی شاعران و نویسندگان انقلابی همچون وجیهه سامانی، قاسم رفیعا، محمدرضا شرفی خبوشان، منصور انوری، صادق کرمیار، ابوطالب مظفری، فیروز زنوزی جلالی، میلاد عرفان پور و حمیدرضا برقعی آشنا می‌شویم. هجدهمین قسمت به زندگی و آثار پروانه نجاتی اختصاص دارد. او شاعر معاصر ایرانی است و فعالیت‎های شعری خود را از سال 70 شمسی شروع کرد و در سال 72 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. نجاتی قالب غزل و مثنوی را برای سرودن اشعار خود برگزیده است. تهیه‎کنندگی «فیروزه» را حسن حبیب زاده بر عهده دارد و قرار است شانزدهمین قسمت آن، چهارشنبه 6 شهریور ساعت 21 و تکرار آن ساعت 12 روز بعد از شبکه افق پخش شود.

خاطرات بسیجی داوطلب در «نیمه پنهان ماه» مرور می‌شود
فصل جدید برنامه «نیمه پنهان ماه» چهارشنبه‌ها روی آنتن شبکه افق می‎رود. در چهل و هشتمین قسمت، زینب ابوطالبی مجری این برنامه به گفت‎وگو با خانم خدیجه سعیدی همسر شهید اسماعیل معینیان می‎نشیند. آن‌ها دهم خرداد سال 57 با یکدیگر پیمان زندگی مشترک بستند و این وعده آسمانی تا هجدهم مردادماه سال 62 به طول انجامید، یعنی روزی که اسماعیل رئیس بخش متروکه گمرک، به شهادت رسید. «نیمه پنهان ماه» با تهیه‎کنندگی امیر بنان و کارگردانی یاسر انتظامی، چهارشنبه‌ها ساعت 19:30 و تکرار آن ساعت های 11:30 و 16:30 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما