امروز جمعه  ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

نگاه موشکافانه به پرونده‌های سیاسی امنیتی کشور در «سرچشمه»

مشاهده ۷۲۳
۱۳۹۸/۰۷/۱۴- ۱۲:۰۴
رئیس اداره تولیدات رسانه ای بسیج گفت: برنامه «سرچشمه» قرار است نگاهی موشکافانه و جدی به پرونده‌های سیاسی امنیتی کشور داشته باشد که بعد از انقلاب اسلامی ایران خیلی به آنها پرداخته نشده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، به نقل از فارس، «سینا معتضدی» رئیس اداره تولیدات رسانه‌ای بسیج سازمان صداوسیما، با اشاره به تولید برنامه «سرچشمه» به کارگردانی صادق بی‌بی شهربانوئی گفت: مدتی است جای خالی برنامه‌های تاریخی پرونده محور در تلویزیون و شبکه‌های مختلف سیما احساس می‌شد و به همین دلیل ما به سمت تولید چنین برنامه‌ای رفتیم.

وی درباره اینکه هدف از تولید این برنامه‌ چه بود؟ نیز گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بیان اتفاق‌های تاریخی در این چهل ساله خیلی از مسائل را جا به جا نمی‌کند. برای مثال اگر ما بحث منافقین را خوب به مردم منتقل کرده بودیم، بنا به گفته حضرت آقا جای شهید و جلاد با همدیگر عوض نمی‌شد.

رئیس اداره تولیدات رسانه ای بسیج  افزود: ما به سمت اتفاق‌هایی که در واقعیت رخ دادند رفتیم و به جزء آنها را بررسی کردیم و کمک کردیم تا مردم بتوانند با توجه به اتفاق‌هایی که در گذشته افتاده و اتفاق‌هایی که در حال رخ دادن است، تطبیق تاریخی دهند و همچنین به تحلیل سیاسی و بصیرت‌شان نیز کمک کردیم. از جمله این موضوع‌ها می‌توان به سرنوشت رجال پهلوی پس از پیروزی انقلاب، زندگی سیاسی آیت اله خامنه‌ای در دوران مبارزه با رژیم پهلوی،مواجهه جمهوری اسلامی‌ با هنرمندان دوره شاه، ماجرای سلمان رشدی و فتوای امام، عملیات مرصاد و اتفاقات پس از آن و ... اشاره کرد.

وی در ادامه با اشاره به محتوای این برنامه نیز بیان داشت: این برنامه قرار است نگاهی موشکافانه و جدی به پرونده‌های سیاسی امنیتی کشور داشته باشد که بعد از انقلاب اسلامی ایران خیلی به آنها پرداخته نشده است. اینکه این اتفاق‌ها چه بوده و چه تاثیراتی در روند چهل ساله بعد از انقلاب گذاشته است و چه کسانی در آن نقش داشتند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد در آینده چه مسائلی پیش می‌آمد و ... از جمله موضوع‌هایی است که در برنامه «سرچشمه» به آنها پرداختیم.

معتضدی در ادامه نیز عنوان داشت: فقط در یک دهه خاص برنامه نساختیم و این پرونده‌ها مربوط به اواخر دهه ۵۰ و دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ هست و سعی شده برای تولید این برنامه همه پرونده‌های مختلف تاریخی و مسائلی که وجود داشته را بررسی کنیم. برای مثال پرونده حزب توده را باز می‌کنیم و مسائل مختلف آن را بررسی می‌کنیم. حالا از سردمدارانش گرفته تا اینکه این حزب چه کارکردی برای دشمن داشته است و چه اتفاقاتی را رقم زده و آدم‌های اصلی‌اش چه کسانی بودند؟ در این برنامه با موضوع و اتفاق‌های تاریخی گذری برخورد نکردیم و به عنوان یک پرونده به آن نگاه کرده و ابعاد مختلف آن را بررسی کردیم.

رئیس اداره تولیدات رسانه‌ای بسیج با اشاره به حضور مهمان‌های برنامه «سرچشمه» نیز گفت: افرادی را به این برنامه دعوت کردیم که مستقیما با موضوع برنامه درگیر بوده باشند و یا در آن پرونده بدون واسطه حضور داشتند. یا اینکه علوم سیاسی و تاریخ خوانده‌اند و طی سالها تحقیق و مطالعه‌های فراوانی درباره این موضوع‌ها داشتند.

معتضدی درباره موضوع‌هایی که در این برنامه به آن پرداخته شده است، نیز گفت: ما مناسبت محور کار نکردیم و برای مثال یکی از موضوع‌هایمان بهائیت در چهل ساله بعد از انقلاب است و پرونده‌ای است که کم به آن پرداخته شده است.

وی در پایان درباره ادامه تولید این برنامه در فصل‌های آتی نیز افزود: فصل اول این برنامه در ۲۰ قسمت ۵۲ دقیقه‌ای تهیه و تولید شده است و قرار است بعد از اربعین از شبکه پنج سیما پخش شود. بنا داریم بر اساس بازخوردی که از مخاطب می‌گیریم برنامه را در فصل‌های‌ بعدی نیز ادامه دهیم.

به گزارش فارس، امیر علی آزادی تهیه کننده، صادق بی بی شهربانوئی کارگردان، امین فرج اللهی مجری، امین فرجهی اللهی و محمد محبوبی از محققین این برنامه تلویزیونی هستند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما