امروز جمعه  ۱۵ آذر ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

روایت «چرخ» از مهم‌ترین نوبل‌هایی را که به برنده‌های واقعی‌اش اهدا نشد!

مشاهده ۷۹
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۱۱:۴۶

روایت «چرخ» از مهم‌ترین نوبل‌هایی را که به برنده‌های واقعی‌اش اهدا نشد!

سی‌ونهمین قسمت از فصل ششم «چرخ» ساعت 19 امروز، دوشنبه 22 مهر، با موضوع «جایزه‌ نوبل فیزیک امسال» از شبکه‌ چهار سیما پخش می‎شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این برنامه حافظ آهی مجری «چرخ» با دکتر سهراب راهوار، کیهان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره‌ نوبل فیزیک 2019 گفت‌وگو می‎کند.
کمیته‌ نوبل «جیمز پیبلز»، کیهان‌شناس آمریکایی-کانادایی و دو اخترشناس سوئیسی به نام‌های «دیدیه کلاز» و«میشل مایور» را به‌عنوان برندگان جایزه‌ی نوبل فیزیک ۲۰۱۹ اعلام کرد. این جایزه به پاس مطالعات این سه متخصص در زمینه‌ی تکامل جهان و جایگاه زمین در کیهان به آن‎ها اهدا شده است. بر اساس بیانیه‌ «آکادمی سلطنتی علوم سوئد» جیمز پیبلز، پژوهشگر دانشگاه پرینستون برای «کشفیات نظری در زمینه‌ کیهان‎شناسی فیزیکی» نیمی از این جایزه‌ ۹۱۸ هزار دلاری را دریافت می‎کند و نیم دیگر آن به واسطه‌ «کشف اگزوپلنت پگاسی 51 در اطراف ستاره‌ای شبیه خورشید» به مایور و کلاز، اساتید دانشگاه ژنو می‎رسد. این اگزوپلنت که در سال 1995 کشف شده بود، نخستین سیاره‌ی فراخورشیدی محسوب می‌شود. پس از این اکتشاف اخترشناسان حدود ۴ هزار سیاره با ویژگی‌های مشابه را کشف کردند که برخی از آن‎ها روی کاغذ شرایط لازم برای حیات را دارند. در بخش دیگری از برنامه، احسان یوسفی، کارشناس نجوم «چرخ»، داستان مهم‌ترین نوبل‌هایی را که به برنده‌های واقعی‌اش اهدا نشد، مرور می‎کند. مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. «چرخ»در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما